Przemyślenia o bidbotach, zakłopotanie, presja, wartości... co robić?

in polish •  last year  (edited)

Przez ostatnie 2 tygodnie bardzo wiele się działo w temacie botów w polskiej społeczności. Temat nie łatwy, budzący wiele kontrowersji i emocji. Czy potrafię w kilku słowach co o tym myślę? Nie potrafię :( Potrzebowałem aż 54 minuty by omówić ten skomplikowany temat.. i wszystkie rozterki jaki z nimi mam :(

W świetle skandalicznej długości powyższego filmu, pozostaje mi tylko przypomnieć, że warto rozważyć oglądanie mnie być może na lekkim przyśpieszeniu.Nie ukrywam, że bardzo mi zależy by poznać Wasze zdanie, co na ten temat myślicie. Ja sam nie wiem co myśleć na temat tego wszystkiego... a także czy powinienem sam jakoś zareagować.

Dajcie znać co o tym myślicie!


▶️ DTube
▶️ IPFS
Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Nie czuję potrzeby wyjaśniania czegokolwiek lub odpierania jakichkolwiek zarzutów. Pod tym komentarzem wszystkich proszę o zapisywanie się na czarną listę (napisz słowo: JA). Obecnych kuratorów proszę o przemyślenie sprawy i ewentualne zgłoszenie rezygnacji ze współpracy)

Zaczepki i komentarze nie związane z moją prośbą będą downvotowane.

Jeżeli moja SP nie będzie wykorzystywana przez polską społeczność to moje głosy będą sprzedawane do minnowbooster i smartsteem na czym skorzystam finansowo. Pozdrawiam wszystkich.

Ja

Ja

Nie mam klarownego zdania, muszę się zastanowić i poczekać, jak sytuacja się rozwinie.

  ·  last year Reveal Comment

tłumaczyłem Ci już kilka razy że jesteś na czarnej liście, ciężko zapamiętać? downvote

Nie będziesz mi mówił jak mam żyć :)

Obejrzałem do końca, polecam przyśpieszyć :D

Ja bym spojrzał na to też z trochę innej perspektywy. Taki bot nie wziął się znikąd, ktoś znalazł niszę i zaspokoił potrzebę. Tą potrzebą jest reklama. I moim zdaniem nieumyślnie do botów rękę dokładają twórcy interfejsów, którzy nie dostarczają skutecznego sposobu reklamowania postów.
Tak jak wspomniałeś jest zakładka - z założenia świetna bo kwota na promocje jest palona. Ale to w żaden sposób nie działa, nikt nie zagląda więc mało klientów = mało palonych tokenów.

O to! Sam chyba z rok temu pisałem, co można zrobić żeby promoted miało sens - no ale steemit inc. cały czas zajmuje się raczej backendem. tipuvote! ;)

Ja mam jeszcze inny pomysł który połączyłbym z Twoim. Zainstalowanie steemit na własnej domenie, wyrzucenie całej sekcji tagów globalnych i wstawienie najpopularniejszych tagów polskich. (to mogłyby by być zwykłe linki html)

To nic nie zmieni, zmiana musi być globalna, najlepiej zaczynając od steemit, który ma największy procent rynku.

Z ciekawości, co można Twoim zrobić żeby promoted działało? Chyba że chodzi o wrzucanie postów promowanych, ale oznaczonych na zakładkę trendingu.

Si, wrzucanie promowanych do trending (nawet jednego, w wyznaczone miejsce, przy każdym odświeżeniu strony innego).

Trending, dane tagi. Było by wielu chętnych na to jedno czy np 3 miejsca reklamowe co powodowało by prześciganie się z $$. Cała ta kwota była by palona.

Ja to nawet w trending nie zaglądam bo na górze często i tak wiele postów, które w ogóle mnie nie interesują. Po prostu obserwuję osoby, które tworzą ciekawe dla mnie treści, a do nowych docieram poprzez komentarze pod postami tych osób. Czasem jak mam więcej czasu to wchodzę bezpośrednio na jakieś tagi tematyczne i szukam nowych autorów, albo zakładka nowe i przeglądam... ale z kolumną "nowe" no to jest już dłuższa przeprawa :)

Jest bardzo proste rozwiązanie - wystarczy zlikwidować Hot i Trending ;-)

No tak, ale reklama która opiera się o oszustwo jest po prostu zła.

Każda reklama to oszustwo. Czasami to po prostu dobre oszustwo.

hmm, nie zgadzam się, ale nawet jeśli to oszustwo jest w samej reklamie, a nie w sposobie podania. To tak jakby porównywać powieść political fiction z kłamstwami serwowanymi przez telewizję na temat aktualnych wydarzeń. Niby i jedno i drugie to nie prawda, ale przy pierwszym wiadomo że to nie prawda i każdy to wie ;> Chociaż może to zły przykład, bo ludzie wierzą w prawdziwość reklam. Chociaż i są tacy co wierzą w prawdziwość literackiej fikcji...
Tak czy siak widzę zasadniczą różnicę w oszustwie zawartym w oznaczonej reklamie (chociaż to też złe) a oszustwem polegającym na udawaniu że dana treść reklamą nie jest.

This post received 0.73 SBD upvote from @tipU funded by @cardboard | @aditor now has a chance to win free @steembasicincome share :) | Voting service guide | For investors | Claiming Byteball Airdrop Guide.

Loading...
  ·  last year (edited)

Wisisz mi piwo @noisy ;) Szkoda, że nie mogę być na najbliższym meetupie tym lub tym we Włoszech, innym razem!

Co do meritum - uważam, że wprowadzenie reguły wykluczającej głosy z Wise dla osób, które używają botów jest słuszne i powinieneś to zrobić prędzej czy później. To twój głos i ostatecznie reprezentuje twoje poglądy. Być może dobrze, że wstrzymałes się z tym chwilę by nie zaostrzać konfliktu. Ale taka reguła jeżeli chodzi o jakość treści mogłaby działać niemal wyłącznie pozytywnie i mam szczerą nadzieję, że stanie się standardem wśród 🐋 używających Wise w przyszłości. Jest to pierwszy, ważny krok by sprawić, że koszt używania bidbotow będzie zbyt duży i być może wymusi to inne rozwiązania a propos reklamy o których pisał chociażby @Aditor. Myślę, że ostatecznie wytłumaczyłeś swoje motywację i nikt o złą wolę nie powinien cię oskarżać. Proponuję ustalić niedługo termin wprowadzenia takiej reguły, jak dyskusja już wybrzmi dobrze w naszej społeczności i wszystkim wyklarują się poglądy na temat bidbotów.

Popieram rękami i nogami.

  ·  last year (edited)

Chce to piwo :), co do Twojej wypowiedzi, to sądzę, że trzeba poczekać i obserwować. Wszystkie formy wsparcia są dobre i Twoje i @mmmmkkkk311 . Ja patrzę na to z boku i skupiam się na swojej treści i swoim przekazie. Każdy upvote mnie cieszy.

Loading...

około 10:30
Mi się wydaje, że jeśli chodzi o "biedną społeczność", to bardziej chodzi o to, że w Polsce "najmocniejsze konta" mają ile? Po 60k SP? Ile ich jest? 3?
1 konto na zachodzie ma nawet kilkukrotnie wyższą siłę głosu niż ta trójka razem.

Stwierdzenie może trochę niefortunne, nie miałem zamiaru nikogo urazić, natomiast pisałem w komentarzach że chodziło mi o to że gdyby nie wsparcie gtg, noisy i albakerki to byłoby bardzo zle. Zdecydowana większość jest tu po to by zarobić a nie włożyc. Tym bardziej przykre jest to że sprzedając głos o maksymalnej wartości 0.25sbd przy max-ROI, uwaga nawet do 52% dla ludzi którzy nie dostali nigdy głosu od żadnego wieloryba, wylewa się fala hejtu

konto gtg: https://steemit.com/@gtg/transfers (244,963.639 STEEM)

A czy nie zastanawiałeś się nad tym (jako witness) by wzorem gtg nie ingerować w to co się dzieje w społeczności i nie sugerować nikomu własnych poglądów np. na temat bid botów? Rozumiem że obecnie twoja pozycja nie jest zbyt wysoka ale to z pewnością sie zmieni gdy wise wystartuje pełną parą.

Bardzo, albo to bardzo dużo nad tym myślałem i doszedłem do wniosku, że nie powinienem udawać tego kim jestem i na siłę się zmuszać do zachowania, które mi nie pasuje.

Powinienem raczej być konsekwetny. Gdybym obiecywał ludziom neutralność i w pewnym momencie przestałbyć neutralny, wówczas wydaje mi sie, że każdy mógłby mieć uzasadnione pretensje. Faktem jest jednak to, że zdaje sobie sprawę, że 90% głosów na noisy.witness otrzymalismy właśnie dlatego, że neutralny nigdy nie byłem w sprawach w których miałem wyraźne zdanie.

Raz na jakiś czas Witness musi podjąc decyzję, która z neutralnością nie ma nic wspólnego. Udawanie, że ta pozycja jest neutralna w mojej opini jest błędem. Chcąc być fair wobec społeczności... można starać się tylko ich nie zaskoczyć a przez to na bieżąco dawać znać jakim kompasem moralnym ktoś się kieruje.

Oddając swój głos na @noisy.witness i @gtg kierowałem się tylko jednym kryterium: czy dany witness wspiera #polish, teraz interesuje mnie również stosunek witnessa do bidbotów. Ewentualne zmiany ograniczające działalność bid botów będą wymagały consensus przy HF. Nie chcę by mój witness głosował wbrew moim interesom. Twój stosunek do tego zagadnienia poznałem.
Czy możesz mi podpowiedzieć pod jakim nickiem na polskim czacie jest gtg?
Wiem że nie gtg bo kiedyś wspominał mi o tym jak go wywołać ale niestety zapomniałem.

@mmmmkkkk311 Z tego co się orientuję jego nick na czacie to po prostu @gandalf

dzięki

a to Polak? Bo ja mam wrażenie, że nie, a mi chodzi o Polaków.

@carrioner

Tak @gtg aka @gandalf to Polak. Czasami wpada na czat i można z nim pogadać.

Ba! Na spotkania Steemowe też jeździ.

  ·  last year (edited)

Dodam od siebie, że prawdopodobnie Steem Power będzie powoli wyrzucane ze Steem i wykorzystywane tylko do podstawowych funkcji, a "celem samym w sobie" ma być SMT, który każda społeczność będzie miała. Czyli np. będziesz mógł zrobić CarrioToken i w zależności od twoich filmików (i blablabla) ty i twoja społeczność będzie dostawała token wyceniany na X na wolnym rynku. I to ma być ostatecznie twoja zapłata.

No i brakuje plantera na liście ;)

Długie, ale warto.
Zgadzam się z krytyką kupowania głosów dla swoich postów, jako po prostu czegoś złego, nawet intuicyjnie. To jest nieoznaczona reklama i poza argumentami że to szkodzi platformie itd, jest to moim zdaniem po prostu oszustwo. Oszustwo jest złe.

Z drugiej strony mam wątpliwości co do kupowania głosów dla kogoś. Hmm, podoba mi się możliwość łatwej "donacji" na dlive. Czasami po prostu mając niedużą siłę głosu widząc jakiś super post chcemy go wesprzeć czymś więcej niż jednym głosem. Dlatego w związku z brakiem łatwej i widocznej donacji w serwisach steemit czy busy nie mogę potępić kupowania głosów dla innych.

Natomiast gorąco podzielam brak zrozumienia dla podjęcia takiego działania (stworzenie bota) przez MK skoro jest WISE i obawiam się że właśnie. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Czyli poprzez początkowe wykorzystywanie bota do wsparcia społeczności ostatecznie po prostu zarabianie na sprzedawaniu głosów. Nie podoba mi się taka wizja.

  ·  last year (edited)

Dlatego w związku z brakiem łatwej i widocznej donacji w serwisach steemit czy busy nie mogę potępić kupowania głosów dla innych.

Trudno mówić o kupowaniu, skoro MK przesyła tokeny, które mają zostać wykorzystane. Przypomina to bardziej granie na automatach z grami (popularnych w latach 90tych) wykorzystując żetony ofiarowane przez właściciela lokalu. Nikt więc tu nic nie kupuje (jeśli chodzi o kuratorów).

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Czyli poprzez początkowe wykorzystywanie bota do wsparcia społeczności ostatecznie po prostu zarabianie na sprzedawaniu głosów.

W tym momencie każdy kurator otrzymuje 5 SBD za swoją pracę, o czym @noisy nie wspomniał w filmie. Aby MK na tym zarabiał, musiałaby zostać całkowicie przemodelowana koncepcja tego bota. Dopóki tego nie zrobi ja będę popierał ten projekt. Dzięki niemu nareszcie mogę wspierać większym głosem posty pod tagiem #pl-fotografia.

  ·  last year (edited)

Trudno mówić o kupowaniu, skoro MK przesyła tokeny, które mają zostać wykorzystane.

Bardziej chodziło mi o globalną zasadę, a nie sprawę MK. Jeśli chodzi o sprawę MK to jest ostatni akapit i mój brak zrozumienia dla niewykorzystania WISE w tym samym celu w sumie powstałego.

Aby MK na tym zarabiał, musiałaby zostać całkowicie przemodelowana koncepcja tego bota

Nie, wystarczy że zaczną od niego kupować głosy różni ludzie. Bo jak rozumiem jego tekst czy tekst w profilu, każdy może zamówić ten głos, a nie tylko Ci którzy dostali od niego SBD. Kuratorzy mają głosy za darmo, plus wynagrodzenie(co jest jedyną przewagą nad WISE). To jednak może być sposób na promocję bota, dzięki czemu nie-kuratorze będą kupować za własne. I o tym mówi też noisy że nie wiadomo potem który głos jest kupiony, a który kuratorski.

Kryterium dania upvote, powinna być treść, a nie czy ktoś skorzystał z bidbota. Jeśli ktoś z twoich ekspertów daje głos na treści niskiej jakości, to nie problem tkwi w tym, że jednocześnie dał głos na to mmmmkkkk311 (w swojej osobie, kutatora, czy płatnej protekcji - w trójcy jedyny), tylko w tym, że ekspert się nie sprawdza i nadużywa twojego zaufania.
Osobny problem jest taki, że jeśli ktoś ma post powiedzmy na 5+, a obok post na 5-, a widzi, że post na 5+ ma 5$, a ten na 5- 0,5$, to świadom ograniczeń swojego voting power prędzej da pełen głos osobie o treści słabszej i tu traci osoba, która głos kupiła, a zyskuje uczciwa.
Czemu mmmmkkkk311 zrobił bid bota, kurator bota i swoje konto w jednej osobie? Bo chce, żeby nie było wiadomo wprost, która opcja została użyta. Tym samym użytkownicy płatnej protekcji zyskują kamuflaż i to jest ciekawa opcja, konkurencyjna usługa w stosunku do innych bid botów, z której odpłatnie nie mam zamiaru korzystać.

Chcę tylko przypomnieć, że jeżeli ktoś NIE CHCE otrzymywać głosów od bota mk, wystarczy wpisać się na jego blacklist. Jeżeli ktoś tego nie zrobił, automatycznie wyraża zgodę na podbicie swoich postów jego botem.

Ja nie wpisałem sie ze swoją niezgodą bo nie lubię jak ktoś mi mówi co mam robić. Taka niezgoda na powinna być defaultowa, a osoby, które chcą powinny się whitelistować, ot co.

Po przemyśleniu... w zasadzie masz rację.

Przyznam że korzystanie z botów to strasznie skomplikowane zagadnienie z zakresu etyki – niemniej dla mnie sprawa jest dość prosta.

Trzeba robić jak najwięcej treści, przyciągać dobrymi treściami ludzi i głosować na dobre treści (oraz flagować beznadziejne) – trudno mi stwierdzić czy na wskutek takich działań polska społeczność stanie się biedniejsza bądź bogatsza, ale na pewno ten kierunek znacznie mocniej by mi odpowiadał.

I tutaj pojawia się główny problem powiązany z bidbotami – pozwalają na podbijanie treści nawet jeśli nikt inny nie uzna go za wartościowy i sprawiają, że te treści wartościowe spadają w dół. W przeciwieństwie do ciebie nie jestem przeciwko bidbotom – ale na pewno nigdy bym z nich nie skorzystał.

Co jednak myślisz o (może ta kwestia była poruszona w filmiku, mogła mi uciec – przydałaby się wersja tekstowa) podbijaniu bidbotem cudzych postów?

Noisy, miej litość! Przesłuchałem całość z nadzieją, że jednak przeczytałeś dokładnie to co napisał MK. Niestety przez godzinę mówisz o swoim wyobrażeniu eMKowego bota, który tylko częściowo pokrywa się z rzeczywistością.

Wkleję Ci fragment, który pominąłeś:

W momencie w którym zużyjecie całe 10 sbd musicie opublikować post z listą postów na które głosowaliście. Koniecznie dodajcie tag #perpetuummobile. Dla mnie będzie to sygnał że należy wysłać do was następne 15 sbd.

oraz

Uwaga: 5 sbd to wasza nagroda za pracę

Innymi słowy: to co zarobi bot nie idzie do kieszeni MK, tylko dla kuratorów. Moim zdaniem jest to dość istotny aspekt, który wyklucza wyzysk, będący największym problemem botów. Poruszałem tę kwestię na streamie ostatnio. 12:45. Też można sobie przyspieszyć.

  ·  last year (edited)

Uwaga: 5 sbd to wasza nagroda za pracę

Chyba, że to półzysk. Liczy, że odkuje innymi ofertami, bo jedno nie wyklucza drugiego :P

Gdy bot uzbiera 15 sbd, ja będę je wysyłał do osób z tej listy po to by podbijały moim botem najciekawsze posty z tagów na których są autorytetami.

To też ciekawe, gdyż jak rozumiem, bot musi mieć 15 SBD, byś dostał. Jak ma 12, to nie dostaniesz. Sugeruje to, że Wasza praca jest zależna od poprawnie działającego bidbota

To chyba piramida finansowa xD

Wciąż jednak bilans jest zerowy i nie można mówić o nienależnych tokenach, co jest największym problemem bidbotów. MK zyskuje tylko na kuracji.

Ok, ale to w dłuższej perspektywie nie ma prawa działać. Bo jeśli są 2 osoby, które dostaną 15 SBD i wydadzą 10, to potem tylko 1 będzie dostawać, aż do 0. Chyba, że bidbot będzie uzupełnieniem. Ciężko mi powiedzieć jaki jest plan działania, bo na piramidzie finansowej to nie będzie działać za długo i jak każda piramida upadnie. Tak, kuracja będzie, ale trafi bezpośrednio do kieszeni.

Jedyne co widzę to, że wpływy do budżetu z bidbota będą wyższe niż kuratorów jakby.

Teraz to już tak nie działa. Zamiast tych 5 SBD mamy ponoć dostawać 100% upvote od MK za post będący raportem z naszej pracy.

Czyli teraz przepływ pieniędzy powinien być bezstratny bowiem dostajemy 10 SBD i cała ta kwota wraca do MK.

To zobaczymy w przyszłości :P

pisałem o tym Noisy'emu na czacie

Ok, ale to w dłuższej perspektywie nie ma prawa działać.

Wtedy pewno MK przerzuci się na Wise ;)

Albo będzie naciskał na "Więcej bidbota". Czas pokaże, bo temat jest ciekawy :P Jak wielu piramid finansowych, chociaż ta jest turbo mała

to co zarobi bot nie idzie do kieszeni MK, tylko dla kuratorów

Problem w tym, że zarobek bota nie jest... moralnie krystalicznie czysty. Gdyby tak było, każdy stawiałby swojego bota. Czy to, że kuratorzy są opłacani z tych pieniędzy... w rozumieniu kuratorów, nie sprawia nagle, że właściciel bota, dostaje przyzwolenie na abuse?

Innymi słowy: to co zarobi bot nie idzie do kieszeni MK, tylko dla kuratorów.

Czyli jeżeli od teraz przestałbym na kogokolwiek głosować... i tylko sprzedawałbym swój głos za kasę, to było by to dobre czy złe?

A jeżeli nagle sprzedawałbym te głosy dokłądnie tak samo jak przed chwilą, ale zyskiem dzielił się z kuratorami, to by to sprawiało, że kasa pozyskana ze sprzedania czegoś co sprzedane być nie powinno... czy to nagle znaczy, że to było by dobre?

Innymi słowy... czy zysk z działania bota rozdawany kuratorom... to nie nic innego jak kupienie sobie ich przyzwolenia na taką działalność, która defacto stricte jest... kupowaniem głosów, nie zależnie od tego do kogo idzie zysk.

Poruszałem tę kwestię na streamie ostatnio. 12:45. Też można sobie przyspieszyć.

Litości! :P 2-godzinny stream ;) Spoko... już oglądam ;)

Problem w tym, że zarobek bota nie jest... moralnie krystalicznie czysty. Gdyby tak było, każdy stawiałby swojego bota

Może gdyby każdy postawił własnego bota to zmusiłoby to osoby które decydują o blockchainie do przemyślenia niesłusznych i zbyt optymistycznych założeń dotyczących struktury payout 75/25 która wręcz zachęca do stawiania własnych botów.
https://github.com/MattyIce/postpromoter

Moim zdaniem może to doprowadzać nawet do zubożenia społeczności (taki bidbot).

Czy wywieranie presji (ustawienie w wise) jest złe. Powiem tak - to twoje konto. Ktoś może ustawić regułę, że chce wspierać posty podbite bidbotami.

Wolny rynek :P

Natomiast cóż, moim zdaniem ludzie nie widzą całego spektrum zarobków.

Bo powiedzmy, że mamy dwa wpisy, jeden zarobił 30 centów, drugi 2 dolary (z podbitym bidbotem). Jest to created. Uważamy, że bidbot jest dobry, bo zarobił więcej. Nie wiemy często, że ten za 30 centów wpis mógł zostać wysłany do różnych grup kuratorskich, z którymi współpracujemy i ostatecznie np. 5 dnia z 30 centów zostało 5 czy 7 dolarów.

Obejrzałem całe, jaka jest decyzja co do osób wspierających i wspieranych za SBD z PM? Może dobrym pomysłem byłoby aby takie osoby pisały komentarz, że post dostał podbicie za darmo? No i co z postami które MK podbije sam z siebie?

Właśnie, ciężko będzie to rozróżnić bo przecież MK też sam głosuje na użytkowników i szkoda by było, żeby osoba, na którą zagłosował @mmmmkkkk311 nie mogła przez to dostać głosu od @noisy czy jakiejś innej osoby, to też nie jest w porządku, zwłaszcza, że idea jest taka, żeby głosować na dobre treści. Kojarzy mi się to też z czymś takim, że nie głosujemy na dany post bo już i tak "za dużo" zarobił. Trochę to tak, że chcemy dać komuś prezent, ale dowiadujemy się, że dana osoba dostała już coś od osoby, która nam nie pasuje i z tego rezygnujemy. Może nie do końca dobry przykład, ale moim zdaniem osoba, na którą ktoś zagłosował botem, niebotem itd. nie powinna ponosić takiej kary. Ale może da się to jednak jakoś wyfiltrować? A argument dlaczego MK nie korzysta z Wise jest słaby, bo może po prostu chce mieć swój projekt (kto wie może w przyszłości będzie z niego korzystał) i nie ma co wysnuwać dalszych wniosków co do przyszłości tego bota, bo nie wiemy jaki MK ma na to plan i póki co patrzmy na to co mamy teraz bez potencjalnych osądów. Rozumiem z drugiej strony Twój dylemat @noisy , sama nie wiedziałabym do końca co zrobić, żeby było dobrze.

Congratulations @noisy2! You have completed the following achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of posts published

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Do not miss the last post from @steemitboard:
SteemitBoard World Cup Contest - The results, the winners and the prizes

Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

Ja również uważam, że podbijanie własnych postów botami nie jest raczej godne pochwały i zazwyczaj nie upvotuję takich wpisów, które większość swego zarobku mają kupiony.

Jednak sprawa z botem MK jest inna. Z tego co widzę, to w zdecydowanej większości korzystają z niego opiekunowie tagów (w tym ja), którzy podbijają nim teksty innych, a nie swoje.

Autorzy postów podbitych botem MK są czyści. Sami nic nie kupowali, a zagłosował na ich tekst albo sam MK, albo któryś z opiekunów tagów. Dlatego nie powinno się im zabierać szansy otrzymania głosu od @noisy przyznanego przez jakiegoś eksperta za pomocą Wise.

Ja, jako opiekun tagu #pl-filmy będę korzystał z inicjatywy MK, żeby podbijać posty autorów piszących w tym tagu. Owszem, wolałbym żeby @mmmmkkkk311 zaczął korzystać z Wise, szczególnie jeśli to byłoby łatwiejsze w obsłudze. Jednak darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby. Dostałem możliwość wspierania tagu, który najchętniej przeglądam, więc z tego korzystam. Od kilku dni teksty związane z kinematografią zarabiają kilkakrotnie więcej niż wcześniej. Dla mnie to jest oczywiste, że społeczność na tym korzysta, a przy okazji ja.

Mnie również niepokoi, że ktoś nie znający sprawy zacznie zarzucać, że wszyscy kupują głosy. Ale przecież w rzeczywistości tak nie jest - MK sam wysyła środki na korzystanie z bota. A w transakcjach na jego konto widać przecież, że użytkownicy nie podbijają swoich postów, ale posty innych osób. Czy można zatem w jakiś sposób obwiniać ludzi, którzy zgodzili się korzystać z projektu MK i wspierać innych autorów w swoich tagach?

Osobiście uważam, że bidboty są tylko narzędziem (ani dobrym ani złym), które można wykorzystać w różnym celu. Ja nie kupuję głosów i nie mam zamiaru tego robić, natomiast wiem, że otrzymałam kilka głosów z projektu perpetuum mobile. Czy mam z tym problem? Żadnego.

Projekt Wise jest Twój, więc masz prawo ustalić takie warunki, jakie uważasz za stosowne. Jeżeli nie chcesz wspierać użytkowników kupujących głosy, to nie rób tego. Rozważyłabym jednak możliwość współistnienia obu projektów - czy w takiej sytuacji nie byłoby dobrze oprzeć się na ocenie ekspertów Wise? Wierzę, że potrafią wskazać wartościowe posty, a także ocenić, czy dana osoba kupuje głosy, czy nie. Nie musisz wszystkiego robić sam i "na ślepo" (na zasadzie: głos od MK = głos kupiony).

  ·  last year (edited)

Obejrzałam całość! Bez przewijania i przyspieszania - więc piwo się należy jak nic!
Całkowicie się zgadzam z tym co napisała @rozku. Nie stoję po żadnej ze stron. Jako opiekun tag'u #pl-kobieta również otrzymałam taką możliwość aby dodatkowo wynagradzać dobre jakościowo posty (btw zanim pojawił się perpetuum mobile pytałam Ciebie czy byłaby szansa w przyszłości dodać ten tag do Twojego projektu WISE bo myślę, że to naprawdę wspaniała sprawa - ale nie otrzymałam odpowiedzi - oczywiście zdaje sobie sprawę, że czasem brakuje na to czasu :) ).
Sama nie używam i NIE ZAMIERZAM używać bota do podbijania własnych postów gdyż nie czułabym się z tym dobrze i na pewno nie cieszyłoby mnie to w takim stopniu jak prawdziwe i szczere wsparcie od innych osób.
Jednakże cieszy mnie ogromnie fakt, że dzięki temu projektowi mogę wspierać i zachęcać kreatywnie tu piszące inne Panie.

Nie podejmowałbym na Twoim miejscu zbyt ostrych akcji. Bo jak odróżnisz ma przykład tych świadomie korzystających z mk od tych, którzy dostali głosy przez innych? Czy mk pisze informację, kto zamówił dany głos?
Sprawa jest dla mnie skomplikowana i myślę że zdrowiej będzie obejrzeć, jak się rozwinie, może też spróbować znaleźć sposób, aby mk zaznaczył posty z kurateli, lub z podbicia zewnętrznego. Albo żeby rozgraniczył, że treści #polish i #pl-* tylko z kurateli, a kupne głosy spoza (takie dojenie nie naszych dla korzyści naszych)?
Możliwe, że wszystko (lub większość) tego, co mk robił dotychczas dla polskiej społeczności to mydlenie oczu a my jesteśmy naiwni, możliwe że wszyscy doszukujący się drugiego dna to paranoicy, a on szuka tylko swojej drogi w tym wszystkim. Rzecz wymaga głębszego zbadania.

Ostatnio co chce użyć WISE, to nie działa🙄 Wpis w blockchain jest, a głosu nie daje. Power konta @noisy ciągle 100%...