@lukmarcus / @marszum: #poznajeksperta

in poznajeksperta •  last year  (edited)

Wstęp

Post jest zgłoszeniem do konkursu.

W poniższym poście na tapet został wzięty użytkownik @lukmarcus, w celu potwierdzenia hipotezy: @lukmarcus to ekspert od rozkręcania społeczności.
Dla niewtajemniczonych - oba konta wspomniane w tytule dotyczą jednej i tej samej osoby. Będę używał nazwy @lukmarcus bez znaczenia czy będę się odnosił do aktywności z jednego konta czy drugiego.

Początki

Zaczęło się m. in od [Growth-Idea/Growth-Project] Introducing Steem and Steemit to Polish community - translation of all new Steemitblog articles. Możemy tam przeczytać:

Because we recognized a potential of Steem and Steemit, we decided to support its growth by promoting whole idea and service among Polish people. It was said community should focus on promoting Steem and Steemit in non-English speaking countries therefore we believe our project do exactly what is needed.

oraz

As we speak, our team translates on daily basis every new entry from official @steemitblog and publish it on our @steemit-polska account.

We are helping in onboarding process of people's posts on #polish tag, we are also actively inviting those people into our polish channel: https://steemit.chat/channel/polish

In Poland very strong position has Polish clone of Reddit, called Wykop.pl - we actively educate people about Steemit also there.

Articles translated into Polish are much easier to consume by Polish people, and they are much easier to promote.

Czyli w skrócie - @lukmarcus podjął się tłumaczeń nowych postów z oficjalnego bloga @steemitblog, aby ułatwić nowym użytkownikom zrozumienie całego systemu. Oprócz tego zaoferował doraźną pomoc w przypadku różnych wątpliwości.

Statystyki

Następnie pojawiły się różnego rodzaju zestawienia. W poście [Steemit][Statystyki] Polskie pisanie przez polskich autorów. Jak nam idzie do tej pory? możemy poznać statystyki odnośnie postów oraz autorów w początkowych miesiącach rozwoju taga #polish. Statystyki te były kontynuowane w kolejnych miesiącach: 1, 2, 3. W międzyczasie okazało się, że polska społeczność zaczyna podbijać platformę. Potem zaczął się cykl o nazwie: "Jak wspieraliśmy polską społecznosć": 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8. W pierwszym poście tego cyklu możemy przeczytać:

Od kwietnia polska społeczność na Steemit rośnie z dnia na dzień. Jest coraz więcej zarejestrowanych użytkowników, którzy piszą coraz więcej postów po polsku. Według szybkiej ankiety przeprowadzonej na polskim kanale chatu dowiedziałem się, że komentarze są najlepszą formą wspierania innych autorów, a dopiero potem głosy, dlatego postanowiłem zrobić małe zestawienie dla poprzedniego miesiąca obu tych rzeczy.

Z tego też powoda seria ta skupia się na podsumowaniach najbardziej aktywnych użytkowników jeśli chodzi o komentowanie i głosowanie. Odbiór tych zestawień był bardzo pozytywny. Jeden z użytkowników zadał następujące pytanie:

I coś w tym jest, wielokrotnie słyszałem, że wszelakie tabelki i wykresy zachęcają do aktywności.

Oprócz tego pojawił się post z podsumowaniem całego roku 2017 oraz z porównaniem stycznia 2017 z styczniem 2018. Możemy tu przeczytać jak zmieniała się aktywność na przestrzeni kolejnych miesięcy.

@lukmarcus dokonał też ostatnio analizy czy pojawienie się popularnego youtubera / streamera przynosi dużą wartość dodaną do sieci.

Co ciekawe, postanowił też zbadać inne społeczności językowe: albańską, islandzką oraz łotewską. Istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli @lukmarcus urodziłby się przykładowo na Łotwie Jeśli @lukmarcus urodziłby się przykładowo na Łotwie to z pewnością ich społeczność byłaby lepiej rozwinięta niż polska! W poniższym poście udzielał też rad dla wszystkich europejskich (potencjalnych lub istniejących) społeczności.

Tematygodnia

Kolejna inicjatywa, która miała rozruszać polską społeczność to Tematy Tygodnia (#tematygodnia) #1: rozruszajmy polską społeczność!. Jest to konkurs, którego idea jest następująca:

W związku z ostatnią monotonią kryptograficzno-kulinarną, która opanowała tag #polish, postanowiliśmy ruszyć z nową inicjatywą, która ma trochę rozruszać polską społeczność na Steem. Zostało to nazwane Tematy Tygodnia.

Ma to polegać na tym, że w każdym tygodniu za pomocą polskiej Wikipedii będą losowane trzy tematy. Każdy z tych tematów ma służyć jako wskazówka, taka otwarta księga z kopalnią pomysłów. Inspiracja.

oraz

Bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę, że sama wizja rozwoju nie każdego będzie w stanie przekonać, dlatego wytypowany zwycięzca tygodnia otrzyma płynne środki zarówno z posta z tematami, jak i z posta z głosowaniem nad zwycięzcą.

Wszystkie posty dotyczące #tematygodnia dodawane są z konta @steemit-polska.

Po pięciu odcinkach pojawiło się podsumowanie. Czytamy tam:

Do tej pory powstało już ponad 100 postów. Niestety nie wiem, ile z nich za sprawą #tematygodnia, a ile po prostu zostało dopiętych przy okazji. Ale czy to się liczy? No właśnie - nie! Ważne, że pojawiają się nowe twarze. I nowe teksty.

Jest tam też ładna infografika zestawiająca wszystkie najważniejsze informacje odnośnie tych pierwszych 5 odcinków.

A jak to wygląda teraz?

..
Liczba postów908
Liczba komentarzy9657
Liczba autorów208
Suma nagród$4700.425

Bycie kuratorem

Dla ścisłości - kuratorem na Steem jest każdy kto głosuje na posty. Są też jednak pewne specjalne inicjatywy kuratorskie, w których @lukmarcus bierze udział jako przedstawiciel polskiej społeczności: "kuratorstwo zagraniczne" oraz ocd. Obie te inicjatywy rządzą się nieco innymi prawami, ale idea jest ta sama: pewne duże konta chcą wspierać dobrych autorów z różnych społeczności językowych (bo takie wsparcie oznacza rozwój całej sieci). Ale nie są w stanie czytać tych postów samodzielnie (ze względu na barierę językową / czasową) dlatego korzystają z przedstawicieli.

Stworzył też posta z radami na temat 10 zasad kuratora, opracował koncept polskich list kuratorskich. Brał również w konkursie na role model.

Na #polish mamy też pewnego przyjaznego bota, który stara się głosować na dobrych autorów (ich lista jest aktualizowana na bieżąco). @lukmarcus przekazał temu botu delegację około 1000SP:

Jeszcze kilka statystyk:

..
Liczba postów (@marszum)162
Liczba komentarzy (@lukmarcus)7094
Liczba głosów(@lukmarcus)15074
Liczba unikalnych autorów, którzy otrzymali głos (@lukmarcus)1886

Szczególnie interesująca jest ostatnia wartość, biorąc pod uwagę, że na tagu #polish pojawiło się razem 2774 różnych autorów, więc 2/3 z nich dostało przynajmniej raz głos od @lukmarcus.

Dbanie o porządek

Aby wszystko się dobrze rozwijało trzeba też dbać o pewien porządek. Na Steem każdy jest moderatorem, jednak niektórzy dbają o ten porządek mniej, a inni bardziej. Tutaj możemy przeczytać o tym dlaczego plagiaty są dużym problemem i nie powinny być tolerowane. Na Steem było też dużo momentów krytycznych do których @lukmarcus odniósł się tutaj oraz tutaj.

Nie można też zapominać o współudziale w akcji zabezpieczania kont użytkowników, którzy przez przypadek narazili się na utratę konta.

Inne inicjatywy

Mało kto wie, ale @lukmarcus starał się również ściągnąć na platformę wrocławskie krasnale: Recyklinka, Kandarka, Capgeminiusza Programistę oraz wielu innych.

Podsumowanie

Jak widzimy @lukmarcus miał bardzo duży wpływ na rozwój polskiej społeczności. Szczególnie, że post powyżej to tylko pewnego rodzaju streszczenie.

Sugerowane tagi:

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  
  ·  last year (edited)

"Istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli @lukmarcus urodziłby się przykładowo na Łotwie, to ich społeczność byłaby lepiej rozwinięta niż polska! "

Nie zgadzam się z tym "prawdopodobieństwem". Jestem pewny, że w takim przypadku nasza społeczność byłaby daleko w tyle za Łotwą :)

Także powiedzenie, że @lukmarcus to spec od rozkręcania społeczności to o wiele za mało. Wydaje mi się, że stworzył on zupełnie nową profesję: organizator i opiekun społeczności blogerskiej, opartej o pisanie na blokczejnie, a zarazem o tradycyjną wspólnotę narodową. Nawet nie za bardzo można pytać, czy @lukmarcus to expert w tym zakresie, bo to tak samo jakby zapytać, czy Darwin się nadaje na ewolucjonistę...

Popieram tą kandydaturę z całego serca :)

Dodam jeszcze że jak słusznie pisze w komentarzu @assayer, @lukmarcus to także opiekun - czasami surowy ale zawsze sprawiedliwy. Prawda jest taka że gdyby nie on to pewnie uciekłabym stąd po kilku dniach ;)

A jednak zostałam bo tłumaczył cierpliwie, zwracał uwagę kiedy trzeba było a jednocześnie nagradzał i motywował do działania.

Świetna prezentacja eksperta @jacekw, widać że włożyłeś w ten post dużo pracy, szacun :)

Wielkie dzięki! I jak tu nie dać 100% :)

No należy się :)

Popieram tą kandydaturę, @lukmarcus na Prezydenta.

Gdyby nie było @lukmarcus'a, należałoby go natychmiast wymyślić. :)