Polskie Listy Kuratorskie (PLK) - kuratorstwo kolejnego stopnia?

in #polish6 years ago

Polskie Listy Kuratorskie. W dalszej części tekstu określane także jako PLK. To dość duży plan projektu, który ma pchnąć polską społeczność w kolejny krok rozwoju. Skoro nie ma szans na regulamin, należy zainwestować w rozwój tagów.

W skrócie (TL;DR)

PLK: połączenie (w formie codziennego / kilkudniowego posta) spisu i statystyk polskich tagów tematycznych ze scentralizowaną siatką wyznaczonych kuratorów, którzy demokratycznie wybierają najlepszy kontent z tych tagów.

Przyczyny

Po kolei. PLK to tak naprawdę punkt połączenia czterech rzeczy związanych z polską społecznością na Steemit:

 1. Dyskusje nad przyszłością taga #polish i brak porozumienia. Przykro mi to stwierdzić, ale po długich namysłach nie widzę szansy na poprawienie jakości na #polish, a próby wsparcia od społeczności względem jakichś reguł raczej nie dojdą do skutku. Co prawda plagiaty i chamstwo wciąż trzeba minusować, ale nie widzę sensu na inne ingerencje.
 2. Koniec głosowania na większość polskich postów. Od 1 lutego po około 10 miesiącach postanowiłem przestać głosować na dosłownie (prawie) wszystkie polskie treści w ramach rozwoju polskiego taga. Starałem się dać każdemu kawałek swojego głosu, aby uwierzył w tę platformę i poczuł się chociaż trochę doceniony.
 3. Kuratorstwo polskich treści. Dzięki uprzejmości zagranicznych Steemianów z mocniejszymi głosami Polacy wciąż biorą udział w dwóch projektach kuratorskich, w których wraz z @fervi mam przyjemność selekcjonować najlepsze polskie treści. Dodatkowe głosy są zawsze najlepszą motywacją.
 4. Rozwój tagów tematycznych. Inicjatywa bardziej tematycznych polskich tagów wśród użytkowników jest coraz bardziej widoczna i na razie idzie to w dobrym kierunku. Widzę w tym dużą przyszłość i to jest odpowiedni moment na ich wspieranie.

Cel główny

Przestrzeganie zasad w społeczności to moim zdaniem droga do sukcesu. Nie mam pojęcia, dlaczego tak wiele osób zapiera się rękami i nogami, aby to właśnie anarchia rządziła tą platformą. PLK nie jest dla nich. To projekt dla ludzi, którzy wspólnie chcą ustalić jakiś standard i iść do przodu, przestrzegając kilku reguł.

Najważniejszy cel - nauczyć się używać polskich tagów, bo już chyba wystarczająco długo wprowadzaliśmy chaos, publikując polskie posty w angielskich tagach. Jeżeli nie chcemy bałaganu u siebie, to nie róbmy go w innych miejscach.

A jaki potencjalny zysk dla tych, którzy będą chcieli chociaż trochę dostosować się do wymogów? Mam nadzieję, że zwiększenie liczby czytelników postów, zyskanie nowych followersów, może nawet jakieś dyskusje w komentarzach, ale i chyba najbardziej istotna rzecz - więcej głosów.

O tagach i kuratorach

Siatka kuratorów w oczywisty sposób opiera się na ludziach. W tym celu należy dokonać podziału wszystkich aktywnych polskich tagów i w zależności od liczby postów w każdym z nich wybrać kuratorów dla jednego lub grupy w miarę podobnych tagów.

Na starcie należy ustalić kryteria, według których dany tag tematyczny zaczyna się liczyć w społeczności. Czy np. jedna osoba pisząca na dany temat z odpowiednim tagiem jest wystarczająca? Jeżeli tego taga nie łączymy z żadnym innym to moim zdaniem nie. Dlatego właśnie chcę na początku grupować podobne tematyki.

Każdy post PLK będzie zawierać spis tagów używanych przez polską społeczność (liczba postów i ostatnia publikacja?) wraz z liczbą postów opublikowanych w danym okresie.

Oczywiście cały czas powinien istnieć tag #polish przy każdym poście, jako taki zsyp i zbiornik całej polskiej zawartości. Tego chaosu już nie zmienimy, ludzie tego nie chcą. Domyślnie do posta można dodawać pięć tagów, więc moim zdaniem spokojnie wystarczy to na opisanie treści w polskich tagach bez niepotrzebnego spamowania.

Podział tagów

Na razie to taki szkic wstępny na podstawie stycznia i początku lutego, ale na pewno będzie trzeba wprowadzić różne poprawki:

Spokojnie! To tylko ogólny podział na obecny stan ze względu na podobieństwa tematów dla kuratorów. W żaden sposób nie chcę ograniczać postów, które są na pograniczu tematyki. Przykładowo zdrowa żywność czy diety będzie pasować zarówno do zdrowia jak i do kulinariów. Tak samo opis jakiegoś miejsca może być połączony z historią, ze zwierzętami albo z wydarzeniem sportowym.

Zauważyliście pewnie, że nie ma tu ani zdjęć, ani memów, ani nawet filmików. Po pierwsze, jest to w moim odczuciu kontent mniej wartościowy na tej platformie, który nie powinien podlegać kuratorstwu, a dodatkowo po drugie - są to kategorie nadrzędne (jak #pl-artykuly czy #tematygodnia), które przecież też można dopasować do któregoś z tagów. Niech konkurują z treściami pisanymi.

Wybór kuratorów

Drugie ciężkie zadanie. Każdy “dział” tagów musi mieć nad sobą jakąś odpowiedzialną osobę. Pojawia się tu problem, bo taka osoba, nawet pisząc dobrze, nie będzie mogła wytypować swoich własnych postów (chociaż o tym może później).

Najlepszym rozwiązaniem wyboru odpowiedniego człowieka jest demokratyczne głosowanie użytkowników piszących pod danym tagiem, ale jest to praktycznie niemożliwe do wykonania. Dodatkowo - rola kuratora to pewna odpowiedzialność i codzienna gotowość do działania, więc nie każdy będzie się do tego nadawać. Naprawdę trzeba do tego dochodzić na poważnie.

Na początku role te możemy przejąć my - @fervi i @lukmarcus / @marszum - dotychczasowi kuratorzy, jednakże lepszym rozwiązaniem byłaby grupa ludzi znających się na różnych (tematycznych) rzeczach.

Zasady zgłaszania postów

Każdy opublikowany post PLK będzie poprzedzony trzema etapami (każdy z nich po 24h): czytanie, nominowanie i głosowanie. W ten sposób dobre posty nie będą od razu na gorąco promowane, gdy najwięcej ludzi może na nie trafić, ale będzie to na spokojnie rozłożone w czasie. W końcu jest 7 dnia na zagłosowanie.

Czytanie: To proste, trzeba przejrzeć posty opublikowane w danym tagu i wyrobić sobie o nich zdanie. Wszystko jasne i oczywiste.

Nominowanie: Ze wszystkich postów kurator wybiera jeden, ten najlepszy wśród niedocenionych, i wkleja go w odpowiedni arkusz, do którego mają dostęp wszyscy kuratorzy.

Głosowanie: Każdy kurator głosuje na subiektywnie najlepszy post (poza swoją nominacją), aby wytypować tę najlepszą perełkę z danego dnia.

Po co to głosowanie? Przede wszystkim w ten sposób można wytypować najlepszy polski post dnia i być może nawet powiązać to z @ocd. Dodatkowo ułoży się też kolejność prezentacji w poście PLK.

Wychodzi na to, że kurator w ciągu jednego dnia będzie musiał wykonać trzy powyższe czynności, każdą dla innego dnia postów. Dla przykładu: w poniedziałek czyta posty poniedziałkowe, nominuje niedzielne i głosuje na sobotnie.

Czyli post PLK będzie zawierać linki i zestawienie sprzed 3 dni.

Wymagania do postów

Zgłaszane posty muszą spełniać określone standardy:

 • post musi być opublikowany w danym tagu i w określonym przedziale czasowym,
 • w tytule i w treści posta musi być polska treść,
 • po 24 godzinach od publikacji post nie może mieć więcej niż $5 / $10,
 • post nie może być podbity botami przez autora,
 • post nie powinien spamować polską treścią zagraniczne tagi,
 • nie jest to plagiat lub kopia.

Post finalny

W ten sposób powstaną wszystkie dane potrzebne do stworzenia posta PLK:

 • prosty spis/drzewko tagów lub link do miejsca, w którym będzie to aktualizowane (zależy od liczby tagów),
 • liczba postów z okresu od ostatniego posta PLK w polskich tagach tematycznych,
 • najlepszy post danego okresu według kuratorów,
 • pozostałe nominacje wraz kategoriami tagów.

Co dla kuratorów?

Nie chcę, aby kuratorzy wykonywali swoją “pracę” za darmo. Idealne rozwiązanie to podział wynagrodzenia z postów PLK, ale ciężko powiedzieć, jakie będą się pojawiać pod nimi kwoty. Dodatkowo posty kuratorów powinny być “na osobnej liście”, aby brak możliwości nominowania był w jakiś sposób rekompensowany.

Współpraca

W PLK fajne jest to, że tak naprawdę nie przeszkadza w żadnym innym projekcie społecznościowym, a można go powiązać z wieloma rzeczami. Przykładowo:

 • nowy bot DiosBot ogłoszony przez @fervi - może uda się powiązać tak, żeby posty użytkowników wytypowane w PLK dostawały głosy,
 • być może witający bot informator od @grzegorz2047 będzie linkować do profilu PLK, aby nowi użytkownicy byli zaznajomieni z dobrym kontentem i polskimi tagami?
 • chciałbym to też połączyć to z kuratorstwem naszych znajomych obcokrajowców oraz z @ocd.

Wasze opinie

Co sądzicie o tym projekcie? Czy Polskie Listy Kuratorskie mają szansę ruszyć polską społeczność do przodu?

Grafiki użyte w tekście zostały zaprojektowane przez Photoroyalty i makyzz dla Freepik.


Jedna osoba pod dwoma nickami.
Marek Szumny - to ja.
@lukmarcus i @marszum.

Sort:  

Dodałbym jeszcze tagi:

Ewentualnie można po prostu dodawać takie tagi, które będą cieszyły się popularnością.

Widzisz, przegapiłem te tagi. Co do programowania... mimo wszystko bym wolał używać używać za każdym razem tego samego prefiksu pl-. Czy to jest taka sprawa, której nie da się przenegocjować?

Ja też jestem za tym, żeby używać tagu #pl-programowanie. Po prostu ludzie póki co "nieświadomie" używali #programowanie, ale nie powinno być problemu z przestawieniem się.

Ja też wolę #pl-programowanie, chociaż dawałem zawsze #programowanie. Poprostu nie ma wytycznych i nie wiadomo jaki tag najlepiej dodać. Z tego co pamiętam podobny problem jest z tagiem #ksiazka, oraz #ksiazki

Od paru tygodni promuję ujednolicenie do #pl-ksiazki jednak.

Co sądzisz o połączeniu na początku tagów kulturowych /popkulturowych? Może jeszcze jakiś jeden odgórny?

Z punktu widzenia #pl-ksiazki jest to wskazane, bo tag ma niewiele wpisów dziennie. Mógłby być jeden ogólny tag dla pierwszej kategorii. Nie mam zazwyczaj problemu z limitem 5 tagów. Nawet gdyby jakiś wpis brał udział w #tematytygodnia i #pl-artykuly, do tego #polish to ciągle jest miejsce na dwa tagi.

Waham się czy pl-kultura czy pl-popkultura. Skłaniam się ku #pl-kultura. Mogę w komentarzach zachęcać autorów np. recenzji gier albo wpisów o serialach, żeby śmiało tagowali, bo w ich przypadku może to nie być w pierwszej chwili intuicyjne. Na razie udaje mi się jeszcze przeglądać wszystkie nowe wpisy na #polish. :)

Zapewne jako gałąź drzewka obok muzyki, książek i reszty przyda się jeszcze #pl-sztuka. W tym malarstwo, rzeźba, wpisy z #pl-historia jeści dotyczyć będą historii sztuki itp.

Bardzo dobrze, że wywiązała się ta dyskusja, bo po przejrzeniu sieci "nasza główna" kategoria powinna nazywać się właśnie #pl-sztuka. I do tego możemy wyszczególnić podkategorie:

Co o tym sądzisz?

Fajnie, przejrzyście wyszło. W zasadzie zbliżone do stosowanej w bibliotekach Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej - taki dział 7. bez sportu. :)
Obiecujące i apetyczne tagi dodałeś - kabaret i reklama jak najbardziej.

Do sztuk plastycznych można byłoby dodać pl-grafika, gdzie wrzucane byłyby posty z grafiką 2D lub 3D. Czy to się już nie łapie?

Proponuję jeszcze #pl-poezja dla różnych tworzonych wierszy, wierszyków, rymowanek itp., a także dla tekstów poruszających temat poezji.

I może #pl-opowiadania dla różnych opowiastek. Póki co to ja chyba najwięcej takich wrzucam, ale widzę że inni użytkownicy też już coś w formie opowiadań publikują.

Własnie między innymi dlatego jest potrzeba niejakich wytycznych ;) Może uda nam się uniknąć galimatiasu chociaż na polskich tagach :)

Czyli powinienem używać #pl-chleb?a nie #chleb?

Tak, to by było lepsze rozwiązanie. Oczywiście powinieneś dawać też #pl-kuchnia.

Myślę, że to dobry pomysł i niezła inicjatywa.

Czy dodanie posta z tagiem busy będzie uznawane za podbijanie wartości, zamieszczonej treści, botem? :>

Bardzo dobre pytanie... ale @busy bym nie brał pod uwagę, działa on na całkiem innej zasadzie niż boty, którym robisz przelewy.

#Pl-Kosmos też już funkcjonuje :)

Dlatego pojawił się w powyższym spisie.

Jestem zachwycony!! Od mojego przyjścia na Steemit czekałem na coś takiego. Popieram w 100%. Cieszę się, że poszło to w tą stronę, a nie w strone ogólnego regulaminu na #polish. Gdybym mógł jakoś pomóc to chętnie to zrobie.

Na razie to taki wstępny szkic i chciałem też poznać opinie innych na ten temat, zanim zacznę coś robić. Wierzę w polską społeczność i na pewno dostanę jakieś dobre porady :)

post nie może być podbity botami przez autora.

a Ci co mają tzw. bota @Qrator? Chociaż wydaje mi się że akurat @Qrator to coś więcej niż bot.

post nie powinien spamować polską treścią zagraniczne tagi.

Sprecyzuj :) Typu post o np zwierzętach nie może być w "animals" i w "photo"?

Wychodzi na to, że kurator w ciągu jednego dnia będzie musiał wykonać trzy powyższe czynności, każdą dla innego dnia postów. Dla przykładu: w poniedziałek czyta posty poniedziałkowe, nominuje niedzielne i głosuje na sobotnie.

Czyli nie można by było głosować w momencie którym się chce? A głosowanie na innych? bo np ja głosuje na praktycznie każde posty w #Pl-Zwierzeta plus na własną rękę zgłaszam do odpowiednich osób :)


Czy w tagach, własne inicjatywy są możliwe?
Czy na własną rękę (tak jak o obecnie) można zgłaszać posty do kuratorstwa? Lub inne promocje postów w "X" tagach wykonywane na własną rękę?

a Ci co mają tzw. bota @Qrator? Chociaż wydaje mi się że akurat @Qrator to coś więcej niż bot.

Nie mam pojęcia, jak on działa. Możesz coś napisać w jednym zdaniu?

Sprecyzuj :) Typu post o np zwierzętach nie może być w "animals" i w "photo"?

Dokładnie o to mi chodzi. To tak jakby jakiś, nie wiem, Estończyk napisał o zwierzętach po estońsku i dał #pl-zwierzeta, bo może się jakiś głos trafi.

Czyli nie można by było głosować w momencie którym się chce? A głosowanie na innych? bo np ja głosuje na praktycznie każde posty w #Pl-Zwierzeta plus na własną rękę zgłaszam do odpowiednich osób :)

Może źle to opisałem w tekście... Ty mówisz tu o głosowaniu na posty (upvote), a ja o "ocenianiu" (jak w Tematach Tygodnia) w samym pliku z nominacjami.

Czy w tagach, własne inicjatywy są możliwe?
Czy na własną rękę (tak jak o obecnie) można zgłaszać posty do kuratorstwa? Lub inne promocje postów w "X" tagach wykonywane na własną rękę?

Dopóki wszystkie "wymagania" będą spełnione to w tagu może się dziać cokolwiek w imię chwały :) Jest to nawet wskazane, aby dbać o tag sobie najbliższy.

po 24 godzinach od publikacji post nie może mieć więcej niż $5 / $10

A co jeśli przyjdzie osoba z większym upvote i wstanie dać więcej.

@Qrator głosują tylko na dobre treści nie mogą być kopiowane itd: Tu porządne treści są dobrze upvotowane przez kuratorów a na Diskord jest Polski moderator, mają i tworzą czarną listę.

Są takie boty jak @feedyourminnows za jednego upvote u zbierana pula jest dzielona na uczestników.Podobny do PolBot .

post nie może być podbity botami przez autora,

Według mnie powinna być zrobiona również lista dostępnych botów bo już po napisaniu posta mamy np>możliwość zrobić BOOST. Kolejna sprawa to nie którzy codziennie używają bo chcą mieć za wkład wynagrodzenie i to jest zrozumiałe. Wystarczy popatrzeć na trending i listę top czy na konta duchów jak trzepią masowo SBD.

DiosBot z tego co widzę jest ustawiony pod osoby co się wzajemnie asekurują. @danielmarkiewicz częściowo też podkreślił co zauważył. Post jest według mnie dobrze przemyślany i ciekawie wymyślony. Jest jedno ale i też ciekawe? Zabronić inne boty a przedstawiać swoje aby w nie ładować i wzmacniać.

DiosBot nie działa jeszcze w 100% wydaje mi się, dopiero jest na etapie testów. Twoja uwaga jest słuszna jednak ten bot jest tylko dla Polaków no i nie można go przekupić ani kupić sobie vote's ;) Według tego co zrozumiałam będzie działał inaczej niż pozostałe ogólnie dostępne boty.

Tak mniej więcej... Trochę późno dołączyłaś do czatu więc trochę nie wiesz jaka była dyskusja. Z drugiej strony zastanów się po co są boty. Steem jest na zasadzie minigu im więcej treści i uczestników tym lepiej.

Ja czytam na tej platformie dużo treści i testuję wszystko co jest dołączone do steema. Znam schemat Wielorybów i kont zwanych duchem. Niestety musiałem wykasować po przemyśleniu żeby nie dać działania.

Mogę tylko napisać mnie więcej...

Wiesz że ja mam drugie konto po to żeby nie śmiecić na jednym i dam Ci przykład. Jedno z takich kont duchów ze swoją ogromną mocą mnie odwiedziło nie dojść że dostałem 80% upvote to moja reputacja wybuchła do mega góry z leszcza.Co na moim pierwszym koncie zajęło mi parę miesięcy. I tu można wywnioskować Tak jest podobnie z botami zależy jak ustawisz...

Nie wiem jakie jest Twoje drugie konto...

Sprawę z botami trzeba dokładniej przemyśleć. Chcę uniknąć sytuacji, gdy autor posta woli podbijanie botami od reakcji innych użytkowników. A limit kwotowy jest po to, że po osiągnięciu jakiejś liczby promowanie posta jest już zbyteczne. PLK ma przede wszystkim pomagać dobrym i niedocenionym postom.

Nie wszyscy wiedzą co gdzie i jak. Kolejna sprawa to trzeba wiedzieć jak korzystać bo większości przypadkach jest to nie opłacalne lub nie dostaniemy nic nawet zwrotu.

Chodzi mianowicie i biorę pod uwagę siebie bo większości tagów nie będę korzystał a raczej rzadko zależy od tematu a jeden na pewno będzie to #pl-kryptowaluty i dziennik zdarzeń gdzie większość tagów nie będzie obowiązywała.Więc brak możliwości jakich kolwiek nagród z mojej strony.

A na siłę nie będę się zmuszał by pisać pod dany tag czy czytał dziesiątki stron by coś na strugać pozytywnego. Wole prawdziwą historię.

a Ci co mają tzw. bota @Qrator? Chociaż wydaje mi się że akurat @Qrator to coś więcej niż bot.

Nie mam pojęcia, jak on działa. Możesz coś napisać w jednym zdaniu?

Wpłacasz raz 2SBD i zapominasz, i co artykuł (napisany co 24h) dostajesz jakieś grosze :)
Plus robią też swoje coś w stylu "OCD" - wybierają ręcznie najlepsze teksty które UPVotował @Qrator. Jak dla mnie jedyny słuszny bot :) , co jakiś czas (raz na tydzień?) robią konkursy Foto, na najlepsze artykuły itp:)

Też wyszukują plagiaty itp - jakiś czas temu robiłem im grafikę do QPolice :)

Bu-police-1.jpg

To jest bardzo dobry pomysł. Obecnie można to przetestować na kilku najbardziej rozwiniętych tagach a w przyszłości dodawać kolejne wraz ze wzrostem ilości treści pojawiających się na nich.

Btw. co gdy post zostanie zgłoszony przez kuratorów dwóch tagów? Traktujemy to jako zysk dobrego artykułu wybranego w jednym niż więcej tagów (rozumiem przez to mniej osób do podziału środków) czy będzie wybierany inny post z któregoś z tagów?

Trzeba pamiętać, że czas na proponowanie postów to cała doba, więc jest bardzo mała szansa, że dwóch kuratorów będzie chciało zgłosić ten sam post. Jeżeli jednak tak się zdarzy, post ten powinien uzyskać więcej punktacji w głosowaniu kuratorów.

Myślę, że jest to ciekawy pomysł i może pomóc w promowaniu ciekawych treści :)

@marszum: Pod poprzednimi postami dotyczącymi wprowadzenia regulaminu dość ostro krytykowałem ten pomysł twierdząc, że przede wszystkim jest on technicznie nie do zrealizowania, a poza tym będzie konfliktogenny. A taką inicjatywę, jak proponujesz tutaj gorąco popieram. Zamiast toczyć ciężkie boje o odgórne ustalenie zasad na #polish, można oddolnie wprowadzać zachęty do postępowania zgodnie z jakimiś zasadami w tagach tematycznych. Marchewka zamiast kija. Brawo!

Właśnie z takiego założenia wyszedłem... Zamiast zmuszać, trzeba pokazać ludziom, że opłaca się przestrzegać zasad.

Pomysł dobry. Mam nadzieję, że polskie tagi tematyczne trochę się rozwiną

Coin Marketplace

STEEM 0.26
TRX 0.10
JST 0.031
BTC 39566.67
ETH 2152.73
USDT 1.00
SBD 5.25