Skryptorium. Kilka słów o projekcie.

in #polish6 years ago

skryptorium

Skryptoria ocaliły cywilizację. Irlandzcy mnisi przepisując w VI wieku stare pisma zachowali je dla przyszłych pokoleń. Dzięki ich cierpliwości i ciężkiej pracy możemy dziś czytać dzieła Platona czy Arystotelesa. Podobne jest założenie projektu Skryptorium. Ma on na celu zachowanie w blockchainie tekstów częstokroć zapomnianych, do których prawa autorskie wygasły lub nigdy przedmiotem prawa autorskiego nie były (tzw. domena publiczna).

W ostatniej dekadzie wykonano ogrom pracy mający na celu digitalizację zasobów bibliotecznych. Niestety wiele publikacji zostało udostępnionych w dość nieprzyjaznych formatach (np. djvu). W ramach projektu Skryptorium zostaną one odpowiednio sformatowane i udostępnione na Steemicie. Pozwoli to nie tylko spopularyzować zapomniane publikacje, ale również ułatwi w przyszłości pracę potencjalnym badaczom.

Jako, że księgozbiory są ogromne a formatowanie tekstu (nie mówiąc już o przepisywaniu) to żmudna praca, prezentowane tutaj publikacje będą wynikiem gruntownej selekcji. Udostępniane będą tylko najciekawsze i najbardziej unikatowe materiały.

Jeśli ktoś chciałby pomóc w rozwoju projektu, to może zgłosić swoją gotowość w komentarzu. Pracy jest bardzo dużo. Wystarczy dla wszystkich. I to na kilka lat. Polega ona głównie na wrzuceniu tekstu do OCRa i poprawieniu go. Połowa środków uzyskanych z wynagrodzenia postów będzie przekazywana do podziału wśród zaangażowanych osób, połowa przeznaczona zostanie na wsparcie działań, które prowadzi @fundacja. Za wszelkie sugestie, upvoty i resteemy z góry dziękujemy!

Sort:  

Jestem za. :)

Kurcze dlaczego nie starsze dzieła? :( jak przeczytałem nagłówek to myślałem że złapałem pana Boga za nogi :) No ale tak czy inaczej leci SUB, UP, No i życzę powodzenia!

Bardzo ciekawy projekt! Czekam zatem na publikowane teksty :) Czasu wolnego mam co prawda jak na lekarstwo, ale jeśli publikacje będą mnie interesować, to być może spróbuję swoich sił w takiej pracy.

Chciałbym pomóc w rozwoju projektu.
Czy teksty będą publikowane tylko po polsku? Niestety nie jestem poliglotom w ogóle do języków nie mam talentu :/ ale wyobrażam sobie że jeśli faktycznie chcecie zachować takie teksty dla przyszłych pokoleń (chociaż jakoś moje zaufanie do danych zapisanych cyfrowo nie jest zbyt duże) to warto byłoby publikować i w oryginalne i po polsku (no chyba że byłby to tekst polski wiadomo) w jednym poście. Tu też pytanie czy publikować cały tekst czy w odcinkach? Niby odcinki lepsze, ale później może być ciężej z odnalezieniem całości danej pracy.

Publikować będziemy tylko polskie teksty. Głównie z XIX wieku, czasem starsze źródła. Jest ograniczenie ilości znaków, więc będą odcinki. A na koniec będzie publikowany osobny post ze spisem treści. Jeszcze dziś powinien ukazać się wstęp do pierwszej książki.

O, tylko polskie. Może to i nawet jeszcze lepiej. Dzięki za wyjaśnienia :)

Bardzo dobry pomysł. Będę wspierać upvotami.

Hej! Fajna sprawa! Masz moje poparcie. Sam chciałem kilka miesięcy temu publikować na Steemicie treści z domeny publicznej, będące klasykami polskiej literatury, ale mi szeryfowie pogrozili palcem i zasugerowano, że owszem, ale mam wyłączyć monetyzcję. Myślę, że kto nigdy nie siedział nad tego typu robotą nie wie jak żmudny, czasochłonny i często nudny jest to proces. Jakiego rodzaju treści chcesz/chcecie publikować?

Btw, dziś nawet dodałem streszczenie pierwszej książki, którą chciałem archiwizować na Steemicie ;)

https://steemit.com/polish/@cezarys/w-dzunglach-afryki-l-janikowskiego-wspomnienia-z-polskiej-wyprawy-kolonialnej-do-kamerunu-cz-1-madera

PS. Po upvotach Twojego wpisu widzę, że jeden z tych szeryfów zmienił już zdanie :) Bardzo się cieszę :)

Sam chciałem kilka miesięcy temu publikować na Steemicie treści z domeny publicznej, będące klasykami polskiej literatury, ale mi szeryfowie pogrozili palcem (...)

Sprawa jest złożona. @kryptoraport przeprowadził ostatnio wywiad z @noisy, który tłumaczy, że Steemit to nie tylko platforma blogowa, ale w pewnym stopniu również alternatywa dla Patronite. Oceniane są nie tyle teksty, co praca. Wszystko więc zależy, czy publikacja klasyków polskiej literatury jest działaniem na zasadzie kopiuj-wklej, czy pracą związaną z zeskanowaniem/przepisaniem tekstu.

Jakiego rodzaju treści chcesz/chcecie publikować?

Takie, których @cheetah nie wykryje, bo tekstu nie ma w Internecie - głównie zupełnie zapomniane książki z XIX wieku, które są zdigitalizowane przez biblioteki, ale jako bitmapy lub niesformatowany tekst OCR. Możliwe, że również rękopisy. Na razie na warsztacie jest "Litwa pod względem starożytnych zabytków, obyczajów i zwyczajów" L. Jucewicza.

@Noisy Noisym a szeryfy i tak robią co chcą ;) Trochę jak na dzikim zachodzie ;)

Co do tekstów to oczywistym jest, że na tapecie nie miałem Krzyżaków czy Przedwiośnia ;) ale materiały, których nie ma w internecie w przystępnym formacie. Te bardziej zapomniane i niszowe jak np. Janikowski, Barszczewski czy Nowak.

Super inicjatywa!
Chętnie pomogę!

Hi @skryptorium! You have received 1.0 SBD @tipU upvote from @cardboard !@tipU pays 100% profit + 50% curation rewards to all investors, allows to automatically reinvest selected part of your payout and other cool stuff :)


If you want to delegate, write a comment: @tipU I want to delegate X SP - where X is the amount of SP, and @tipU will answer you with a link :)

tylko coś testuję :) @tipU I want to delegate 1337 sp

Hi @cardboard! Special squad of highly trained hamsters prepared this delegation link for you:
steemconnect delegation link.. Thank you!

Cwany ten bot ;)

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.11
JST 0.031
BTC 69125.27
ETH 3788.62
USDT 1.00
SBD 3.61