Twoje miejsce w ekosystemie Steem

in #polish2 years ago (edited)

W ostatnich miesiącach blockchain Steem zdaje się coraz prężniej rozwijać. W każdej godzinie tag #introduceyourself zalewają setki postów nowych użytkowników, pragnących rozpocząć swoją przygodę ze Steemit. Jako, że dla takich osób, stanowi to często pierwsze zetknięcie z tą siecią, bywają one często jednak nieco zagubione i zdezorientowane. Wychodząc na przeciw właśnie takim użytkownikom, postanowiłem przygotować post, w którym pokrótce spróbuję przedstawić społeczną strukturę sieci Steem, istniejące w jej obrębie mniejsze społeczności, jak i kuratorstwa zajmujące się wsparciem twórców konkretnych treści. Chciałbym nowym na Steemit użytkownikom wskazać, gdzie szukać mogą oni wparcia, jak i potencjalnego odbiorcy i głosów.

W tym miejscu, dla osób chcących poznać podstawy tego, w jaki sposób sieć funkcjonuje, polecam serdecznie artykuł użytkownika @jamzed, w którym tłumaczy on podstawowe pojęcia oraz mechaniki funkcjonowania Steem: [LINK]

logo-steem.png

Publikując swoje artykuły jedynie w najpopularniejszych tagach na Steemit, nie posiadając przy tym dostatecznie dużej ilości obserwujących nas użytkowników, musimy liczyć się z faktem, że nie mamy zbyt dużej szansy na to, że ktoś nas w ogóle zauważy. Duże tagi jak #art, #travel, czy #life, zalewane są codziennie olbrzymią ilością treści, co sprawia, że praktycznie żaden użytkownik nie próbuje nawet, w natłoku tysięcy postów dziennie, doszukiwać się jakichkolwiek interesujących go tekstów.

Zwykle bowiem, użytkownicy Steem zamiast przeglądać najpopularniejsze tagi, wolą obracać się w obrębie konkretnych, mniejszych lub większych społeczności. Te często wspierane są przez wynagradzające twórców kuratorstwa. Właśnie opisem takich społeczności oraz grup kuratorskich, chciałbym się zająć.

Zacznijmy może jednak od małego spisu treści tego, co chciałbym w tym tekście zaprezentować. Będzie to lista społeczności, bądź grup kuratorskich, którymi w zależności od prezentowanych przez siebie treści, użytkownicy powinni się zainteresować:

1. Tag #polish - Dla twórców treści w języku polskim.
2. Głodni Wiedzy - Dla twórców wysokiej jakości treści popularnonaukowych, również w języku polskim
3. OCD - Kuratorstwo zajmujące się wynagradzaniem twórców zarówno treści w języku angielskim, jak i z wielu różnych społeczności językowych (w tym społeczności polskiej)
4. Curie - Grupa zajmujące się odkrywaniem oryginalnych treści (wyłącznie w języku angielskim)
5. SteemSTEM - Dla wysokiej jakości tekstów naukowych (Science, Technology, Engineering, Mathematics)
6. Utopian-io - Dla autorów wolnego oprogramowania
7. Sndbox - Grupa zajmująca się wsparciem kreatywnych twórców, społeczności, promocją sieci oraz tworzeniem szczegółowych poradników dotyczących Steem.
8. Steemit Worldmap - Dla autorów wysokiej jakości tekstów o tematyce podróżniczej
9. Photofeed - Tag przeznaczony dla twórców wysokiej jakości, wyjątkowych fotografii.
10. TravelFeed - Inny wspierany przez kuratorów tag podróżniczy.

Tag #polish

Wbrew powszechnej opinii, jak i mylącej nazwie, tag #polish niekoniecznie dotyczy polerowania lamp, czy paznokci. Jest raczej miejscem, gdzie zamieszczamy posty stworzone w języku polskim. Myślę, że szczególnie ze względu na mocno zorganizowaną, a jednocześnie bardzo różnorodną społeczność, tag polski będzie doskonałym miejscem, dla zdobycia zarówno doświadczenia, jak i wsparcia w postaci wielu przydatnych wskazówek od bardziej doświadczonych użytkowników, jak i głosów. Polscy twórcy są bardzo zaangażowani w działanie tagów polskojęzycznych, posiadamy wielu użytkowników na bieżąco śledzących wszystkie posty pojawiające się na #polish.

Publikując na tagu #polish możemy dodatkowo użyć tagów tematycznych [Lista tagów przygotowana przez @rafalski].

Dwa szczególnie wyróżniające się tagi polskojęzyczne to:

 • #pl-artykuly - Przeznaczony do publikowania szczególnie złożonych i rozbudowanych treści pisanych. Jest to aktualnie tag najchętniej przeglądany przez kuratorów. Na tym tagu posty powinny zawierać co najmniej 200 słów, choć jedną grafikę (lub film) oraz prezentować sobą wysoką wartość dla platformy. Pełen regulamin tagu tutaj - [LINK]

 • #temaTYgodnia - Tag otwarty przez @steemit-polska, służący do oznaczania postów biorących udział w konkursie TemaTYgodnia. Szczegóły dotyczące konkursu tutaj - [LINK]. Biorąc udział w konkursie poza standardowymi głosami od społeczności, możemy również wygrać niemałą nagrodę.

Uwaga! Korzystanie z tagów w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem spotkać może się z negatywnym odbiorem, szczególnie wśród ich opiekunów, a tym samym flagą.

Na polskich tagach, wśród wielu niemile widziane są również:

 • Pornografia
 • Promocja narkotyków
 • Nadmierna wulgarność
 • Wszelkiego rodzaju plagiat (nawet przy podaniu źródeł posty stanowiące przekopiowaną treść nie są niczym wartościowym dla sieci)
 • Korzystanie z botów głosujących typu postpromoter, smartsteem, rocky1, appreciator, upme, buildawhale, promobot czy jerrybanfield itp.. Korzystanie z nich pozbawia możliwości zdobycia głosu od większości kuratorów, a nadużywanie może prowadzić do oflagowania podbitych postów.
 • Spam, Scam, itd.

W funkcjonowaniu polskiej społeczności szczególną rolę odgrywa steem.chat. Tam możemy dowiadywać się na bieżąco o tworzonych przez polskich użytkowników projektach oraz brać w nich udział. Na chacie możemy promować swoje posty, jak i zdobyć wiele cennych informacji o tym, w jaki sposób funkcjonować w sieci dla polepszania jej stanu. Więcej informacji na temat chatu tutaj: [LINK]
 

Podsumowując. Jak więc zyskać sobie popularność na tagu #polish, tym samym zdobyć głosy i uznanie jego członków?

Myślę, że najlepiej czyniąc Steemit miejscem, do którego chce się wracać, dzieląc się swoimi zainteresowaniami i aktywnie uczestnicząc w życiu społeczności.

Najlepsze posty na tagu śledzić możemy przeglądając zakładkę trending, bądź obserwując Tygodnik Kuratorski prowadzony przez redakcję @kurator-polski, do czego szczególnie zachęcam :)

Aktywność kuratorów oraz tagów śledzić możemy obserwując z kolei prowadzane przez @jacekw statystyki.

Warto wspomnieć jeszcze o pionierach polskiej społeczności Steemit, szczególnie o osobie, bez której tag #polish, jaki znamy w obecnej postaci, najprawdopodobniej by nie istniał. Osobą od której wszystko się zaczęło, która ściągnęła na Steemit jednych z pierwszych polskich twórców był @noisy (polskie konto - @noisy2). Poza wspieraniem polskiej społeczności, wręcz zbudowaniem jej od podstaw, przysłużył on się całej platformie wspierając liczne projekty, tworząc wiele przydatnych narzędzi (w tym choćby serwis steemprojects.com), jak i promując sieć oraz dzieląc się z jej członkami swoją szeroką wiedzą na jej temat. Dziś ty możesz wesprzeć go, głosując na niego, jako na delegata Steem (konkretnie na konto @noisy.witness). Na ten temat więcej TUTAJ.

Innym delegatem z Polski, również mocno oddziałującym na obecny kształt zarówno polskiej społeczności, jak i całej platformy, jest zajmujący na liście delegatów drugie miejsce pod względem łącznej mocy oddanych na niego głosów, użytkownik @gtg. Chcesz wesprzeć w jakiś sposób platformę Steem? Niewątpliwie możesz to zrobić wspierając swoim głosem @gtg :) (Więcej na temat jego działalności dowiesz się śledząc jego konto na Steemit)

Głosy na delegatów oddawać można pod tym adresem:

https://steemit.com/~witnesses

(moc takiego głosu zależna jest od Steem Power)

Głodni Wiedzy

Glodniwiedzy.pl, to oparty o blockchain Steem serwis, zajmujący się publikowaniem i promocją treści popularnonaukowych. Autorem projektu Głodni Wiedzy jest użytkownik @nicniezgrublem, a twórcy treści publikowanych na łamach serwisu, szczególnie chętnie wpierani są przez całą społeczność polskojęzyczną. Śledzić działalność redakcji, wspierać ją poprzez głosowanie, jak i komentować zamieszczane przez nich artykuły możemy zarówno poprzez stronę glodniwiedzy.pl, jak i obserwując ich konto Steem - @glodniwiedzy.

Jeśli chcesz publikować na Steemit wysokiej jakości polskie treści, związane z nauką, technologiami, ekonomią, newsami ze świata, czy też historią, kulturą, bądź sztuką, rozpatrz możliwość skontaktowania się za pośrednictwem chatu z @nicniezgrublem w kwestii ewentualnej współpracy :)

Twój artykuł, by zostać opublikowany powinien być napisany stylem naukowym lub przynajmniej bezosobowym oraz neutralnym.

OCD

Kuratorstwo OCD (Operation Curation Delegation), jest powołanym przez użytkownika @acidyo projektem, który na celu ma odnajdywać i wynagradzać rozwijających się na Steemit twórców wysokiej jakości treści. Poza wsparciem anglojęzycznej sceny Steemit, OCD stara się również głosować na artykuły zamieszczane w innych językach, w tym również w języku polskim. W tym celu powoływani są do współpracy z zespołem OCD kuratorzy językowi, mający na celu wyłaniać dziennie jeden niedoceniony post w języku polskim.

Polski zespół kuratorów OCD stanowią @fervi, @lukmarcus oraz ja - @santarius. We trójkę staramy się przeszukiwać cały tag w poszukiwaniu wysokiej jakości, acz niedowartościowanych postów. Dzienne zestawienia OCD postów anglo, jak i różnojęzycznych znaleźć można na koncie @ocd.

Chcąc mieć szansę na głos od OCD przy publikacji postów anglojęzycznych powinno się skorzystać z tagu #ocd-resteem. Należy pamiętać jednak, by przed wykorzystaniem tego tagu upewnić się, że post posiada naprawdę wysoką wartość. Spamując ten tag liczyć należy się z poważnymi konsekwencjami.

Curie

Kuratorstwo Curie, zajmuje się podobnie jak OCD, odkrywaniem niedocenianych treści, tym razem jednak wyłącznie anglojęzycznych. Działalność Curie śledzić możemy poprzez obserwowanie konta @curie oraz ich kanału Discord [LINK]

13g13g13gh.png

Liczyć na głos od członków zespołu tego wpływowego kuratorstwa możemy gdy:

 • Nasz post posiada mniej niż 5$ (w wyjątkowych sytuacjach może nie być to wymóg)
 • Jest on oryginalny, ciekawy i stanowi wartość dodaną dla platformy.
 • Posiada legalne grafiki i treść w języku angielskim.
 • Post nie ma związku z polityką, siecią Steemit lub tematem religii.

Curie ponadto promuje w swoich postach często różnych wyjątkowych twórców oraz zachęca innych użytkowników do tego, by oddawali na nich swoje głosy.

SteemSTEM

SteemSTEM to prężnie rozwijająca się społeczność Steemian, która zrzesza i wspiera ludzi publikujących treści wysokiej jakości o charakterze naukowym. Treści te możecie znaleźć pod tagiem #steemstem.

Jeżeli chcesz dołączyć do społeczności SteemSTEM, masz pomysł na ciekawe posty o treści naukowej, dołącz do oficjalnego kanału Discord społeczności [LINK] lub po prostu zacznij pisać dobrej jakości posty pod tagiem #steemstem, podawaj źródła naukowe na których się opierasz oraz źródła do obrazków! Więcej informacji o projekcie SteemSTEM znajdziecie także na profilu @steemstem.

Utopian-io

Utopian powinien szczególnie zainteresować użytkowników zajmujących się tworzeniem, propagowaniem oraz wspieraniem wolnego oprogramowania. Informację na jego temat znaleźć można na stronie utopian.io, koncie @utopian-io oraz ich kanale Discord [LINK].

dy.png

W dużym skrócie mówiąc, Utopian nagradza publikowane za pośrednictwem utopian.io treści z 12 różnych, wyróżnionych kategorii powiązanych z tematem oprogramowania open-source. Spis kategorii, w których umieszczać możemy swoje treści dostępny jest na stronie join.utopian.io.

Po podstawowe informacje odsyłam do zapoznania się z tym wideo:

Sndbox

Sndbox, to powstała za sprawą Kirka Finkela (@voronoi) oraz Michaela Lee (@hansikhouse) oraz @hitheryon, autorów stwojących chociażby za projektem Steem Park społeczność, mająca na celu promocję technologii blockchain, kryptowalut i prezentowaniu wpływu ich na rozwój różnego rodzaju twórców i społeczności kreatywnych. Kuratorzy Sndbox starają się wspierać oryginalnych twórców, rozwój wspomnianych unikatowych społeczności oferując pomoc w postaci udostępnianych przez siebie licznych, niezwykle przystępnych poradników odnośnie sieci, oddając głosy na twórców oraz udostępniając ich posty w swoich licznych zestawieniach na koncie @sndbox.

Poza wymienionym już wcześniej Steem Parkiem (znajdującym się w Nowym Yorku ogrodem zbudowanym przez Sndbox przy wykorzystaniu tylko i wyłącznie funduszy zdobytych na platformie Steemit), grupa stara się promować technologie blockchain, w tym sieć Steem poprzez organizowanie licznych warsztatów, w czasie których zachęcają twórców oraz inwestorów, do zainteresowania się możliwością korzystania z ich unikatowych właściwości.

Więcej na temat @sndbox dowiedzieć można się odwiedzając ich konto na Steemit, dodatkowo śledzić można ich stronę internetową - sndbox.co, jak i ich nadchodzący projekt - The Creative Crypto.

Część z licznych poradników udostępnionych przez Sndbox, znaleźć możemy również w języku polskim u użytkownika @petecko

Steemit Worldmap

Steemit Worldmap to projekt stworzony przez użytkowników @martibis oraz @blueorgy mający na celu promowanie wysokiej jakości tekstów podróżniczych na Steemit. W odróżnieniu od wielu innych grup kuratorskich, ta nie posiada żadnego swojego tagu, za to korzysta ze zaprojektowanej przez siebie strony steemitworldmap.com. Na tej, w stanie jesteśmy przeglądać posty, wybierając przy tym konkretną część świata, która nas akurat interesuje, a także dodawać do mapy swoje własne, wysokiej jakości wpisy z podróży.


By tego dokonać, wystarczy wejść na stronę, wybrać znajdującą się na dole opcję "code", by następnie wybrać konkretne miejsce na mapie oraz móc umieścić je w swoim poście (kod po opublikowaniu wpisu pozostanie ukryty). Publikowany na Steemit Worldmap post, powinien być napisany w języku angielskim oraz najlepiej zawierać parę odpowiednio dobranych fotografii.

Więcej informacji na temat Steemit Worldmap znaleźć można obserwując konto @steemitworldmap jak i tag #steemitworldmap.

PhotoFeed oraz TravelFeed

Ze względu na zbyt duże stężenie niskiej jakości treści w tagu #photography, w celu promowania wysokiej jakości fotografii na Steemit powstał tag #photofeed. Z podobnych pobudek stworzony został również tag TravelFeed. Oba służą do publikowania w ich obrębie najlepszych, kolejno fotografii oraz testów o tematyce podróżniczej. Minimalna ilość słów wymagana dla TravelFeed to 250.

Do obu tagów przypisane są również kanały Discord do których odsyłam zainteresowanych tymi społecznościami:

#travelfeed Discord:

Transparent-Discord-Travel.png

#photofeed Discord:

Sort:  

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy :) Możecie liczyć u nas nie tylko na docenienie przez polską społeczność Steem, ale także na dotarcie do dużo większej grupy ludzi, bowiem serwis Głodni Wiedzy promujemy także w "innych częściach internetu". Czytelników przybywa z każdym tygodniem :)

Bardzo potrzebny post. Jakby ktoś chciał poradzić się a propos SteemSTEM lub travelfeed to uderzajcie do mnie na chacie (nick @saunter). Warto wspomnieć też o dwóch innych fotograficznych kuratorstwach: #photomatic #wwtop5pix

Świetny post. Kuratorstwo, szereg akcji i tagów odróżni Steemit od innych portali. Tu naprawdę mogą wykazać się artyści, publicyści czy projektanci przeróżnych rzeczy. Mam internet od jakichś 15 lat, a dopiero teraz spotkałem tak genialny portal. Rozwijamy się w zawrotnym tempie.

Świetne zestawienie, czegoś takiego szukałem. Dzięki!

Jeden detal, w tagu pl-artykuly minimum jest chyba 300słów a nie 200, ale nie dałbym sobie za to ręki uciąć. Pozdrawiam!

Słusznie! :D

...Bo byś teraz nie miał ręki
https://steemit.com/polish/@fervi/zmiany-w-regulaminie-pl-artykuly-2018-02-12
W regulaminie pisze, że 200 :)

O kurcze, dzięki za wyprowadzenie z błędu:) A tak się starałem robić te wpisy dłuższe niż 300 :D

Jest 200 jak Santarius pisze. Ogólnie chodziło o to, by treści w stylu
"Wrzuciłem zdjęcie, pozdro" nie były wspierane, a nawet akceptowane. A zdarzały się i takie niestety :(

o gdybym ja taki post znalazla jak zyczynalam...

Ja dopiero zaczynam i znalazłem. Serdecznie dziękuję:)

Bardzo dobry post, nawet nie wiedziałem że takie tagi istnieją :D

o super ! W koncu tez poznalam tagi ktore w polsce sa popularne i czytane. dzieki i pozdrawiam

I taki post jest bardzo potrzebny i ja sobie zrobię resteem. Podejrzę i zacznę obserwować te konta, o których piszesz, że warto jeśli ktoś chce wiedzieć więcej.

Świetny post! Musiałem sam się połapać z tym wszystkim po założeniu konta, a teraz nowi będą mieć łatwiej :)

Mega !!! Steemit sie rozwija zarbiscie !!

Mnie martwi na Steemit tylko jedno - niekończąca się ilość tokenów, na które nie ma limitu, ciekawe jak to kiedyś wpłynie na cenę Steem i SBD

Świetna robota. A co myślicie o czymś takim jak strimi.pl czy też wtyczki do wordpresa? Zabiją czy wzmocnią Steem?

100% up leci :)

Bardzo obszerny i przydatny materiał. Dzięki i pozdrawiam z Kalisza.

Loading...

i like very much steemit word map, i seen it 1st time and also i know about snd box,steemstem... thank you so much.....@santarius... visit my profile,upvote my post, support me,please

Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.03
JST 0.044
BTC 11095.87
ETH 385.60
USDT 1.00
SBD 0.97