Zmiany w regulaminie pl-artykuly (2018.02.12)

in #polish6 years ago (edited)

Jak pamiętacie, inicjatywa tagu pl-artykuly powstała z powodu szybującego wręcz poziomu polish. Ludzie chcą się dzielić pasjami, marzeniami, swoją wiedzą... lub po prostu dobrze się bawić, każdy ma własną motywację, dla której pisze w tym tagu.

Ogólnie sieć Steem służy do wymiany treści (czyli tekstów). Jednak potencjalnie wszystko może być tekstem, stroną internetową czy nawet zbiorem bezsensownych rzeczy dla człowieka, ale przydatnych dla np. programów komputerowych danych. Wiele osób, które zostały wyrzucone z różnych serwisów (czasem niesprawiedliwie, a czasem sprawiedliwie) zaczęło przelewać swoją frustrację właśnie na sieć Steem. Głównie z powodu zarobków (bo równie dobrze mogliby być na Reddit, gdzie jest znacznie więcej osób i mniejsza cenzura, nie mówiąc o wykop czy voat).

Tak jakoś sobie żyliśmy, ale wczoraj przeczytałem artykuł jednego Pana Libertarianina (o ile dalej nim jest - albo tylko ja uznałem, że nim był) i mnie zamurowało. Nie twierdzę, że artykuł jest zły, bo początek nawet jest fajny (nie muszę się zgadzać, ale kurując treści nie biorę pod uwagę moich osobistych odczuć, bo nie o to chodzi).

Czym jest libertarianizm? Ogólne założenie jest proste - najważniejszą wartością jest wolność jednostki, wolność podejmowania decyzji i odpowiadania za te decyzje.

Co do tekstu, ja go tak zrozumiałem. Mężczyzna budował swój majątek dla kobiety - by sprawiać jej tym radość. I tak budował różne dziwne rzeczy - cywilizację, aż mężczyzna w swej zgubie postanowił przestać kobiety traktować jak meble, a zacząć traktować jak człowieka i nadawać prawa! Kobieta dostała wolność wyboru, co zniszczyło pojęcie rodziny czy cywilizacji.

Oczywiście kobiety dostawały coraz to nowe prawa - mogły uczyć się, mogły pracować, nie były zmuszane do małżeństw - groza, przerażenie! I jeszcze mogły uprawiać seks z kim chciały, masakra. Okazało się, że nie tylko mężczyźni tak mogą.

Oczywiście też sporo tekstu jak to kobiety dzisiaj to w zasadzie kurtyzany, a faceci od zawsze tylko och i ach.

Ja nie chcę tutaj "masakrować" tekstu. Każdy ma własne wizje, a prawda nigdy nie jest czarno-biała. Moim zdaniem tekst z bardzo ciekawego materiału (czy może tezy) poleciał w kierunku rynsztoku, obarczanie winą wszystkich tylko nie siebie. Takie "ataki" stosuje się nie tylko w kierunku kobiet, ale też ludzi z Afryki, Ukraińców. Niemcy na tej ideologii zbudowali niechęć do Polaków i Żydów i na bazie tej ideologii zabijali ludzi milionami, ale ostatecznie Niemców i nazizmu nie tolerujemy (a wręcz zwalczamy), a sami po części inne tego typu ruchy popieramy.

Uważam, że każdemu należy się szacunek (w jakimś stopniu przynajmniej), a tego typu tekst pokazał mi, że tag Polskich Artykułów może przerodzić się w coś strasznego. Najlepsze teksty na platformie Steem piszą kobiety i należy im się szacunek (szczególnie gdyż są ważnym elementem platformy). Tak samo należy się szacunek osobom starszym, dzieciom czy homoseksualistom. Nie mówię, że należy ich akceptować (jak ktoś nie chce), ale tolerować można zawsze. Traktujmy innych tak jak sami chcemy być traktowani.

Nowy regulamin na pl-artykuly

Nowy regulamin dla tagu pl-artykuly ma zapobiec różnego rodzaju sytuacjom, które pojawiły się z czasem, a nie zostały przewidziane. OCZYWIŚCIE ten regulamin dotyczy jednego tagu (jak ktoś będzie chciał to zaadaptuje go do swojego tagu), tak więc polish dalej jest zsypem dla każdego tego typu tekstu.

 • Tekst musi mieć 200 wyrazów lub więcej. Ogólnie zwykle była mowa by pisać najlepiej 3 akapity tekstu, jednak nie spodziewałem się "artykułów", w których jeden akapit miał jedno zdanie. 200 słów to nie jest dużo, a pozwoli (mam nadzieję) zaciekawić czytelnika. Jak coś to busy.org podaje ilość słów w tekście.

 • Artykuł powinien mieć przynajmniej jedno zdjęcie lub film do których mamy prawo autorskie (lub licencja zezwala na takie udostępnienie). Nie jest to oczywiście wymagane, ale znacznie podnosi jakość tekstu, dlatego jest to mocno zalecana opcja.

 • Warto by po przeczytaniu tekstu była jakaś wartość dodana dla czytającego - by się czegoś dowiedział o świecie, życiu (...)

 • Dalej mocno zalecane jest dodawanie jednego wpisu dziennie. Masz wtedy największe szanse na upvote (raz) i nie utrudniasz upvotowania innych osób (dwa).

 • ŻADNYCH PLAGIATÓW. Tak, ciągle są ludzie, co próbują "pożyczać" teksty innych i zarabiać na nich.

 • Żadnego obrażania innych. Nie ważne czy to cykliści, kobiety, dzieci, starcy, homoseksualiści, Ukraińcy. Jeśli musisz napisać taki tekst - użyj tagu polish, który do tego służy

System nagród

Naturalnie tag powstał w celu nagradzania dobrych wpisów, spełniających zasady ustalone przez społeczność i kuratorów polskich. W zamian za spełnianie podstawowych zasad jest możliwość otrzymania upvote od zagranicznych kuratorów, co myślę, że jest ok.

Naturalnie trwają ciągle prace nad tym, by DiosBot upvotował jak najwięcej osób. W międzyczasie negocjujemy by więcej osób zdelegowało Steem Power (różne wieloryby) co powinno podnieść kwoty z lajków. Dodatkowo warto, gdyż z powodu małej ilości osób kwoty upvote z bota zostały podwojone.

A co z Polish?

Wiele osób chce by polish było takie jak dawniej - ciekawe, bez spamu, kradzieży treści, dtube. Nie będziemy ingerować w ten tag. Ciągle gorącą propozycją jest stworzenie nowego tagu konkurencyjnego dla Polish - Mamy już pewne ustalenia przyjęte, ale przydałyby się opinie czy napędzić koło (tych osób co chcą nowego polish), czy aktualny tag im pasuje.

Pytania? Zapraszam do zadawania!

Sort:  

Moim zdaniem punktem wyjścia do rozmow o przyszłości tagu polish może być obserwacja, że toczymy tę debatę właśnie na temat "polish", a nie teoretycznie atrakcyjniejszych tagów, czyli polska i poland. Gdy przyszedłem na Steemita w ogóle nie szukałem pod "polish", bo mi to nawet do głowy nie przyszło. Dopiero przeglądając popularne tagi Steemita po angielsku odkryłem ze zdziwieniem, że wspaniała polska społeczność rozwija się nie na polska czy poland, nawet nie na "polski" - ale na polish.

Wniosek: wartość tego tagu nie powstała sama z siebie, ale z pracy osób, które go rozwijały i powinnym mieć więcej do powiedzenia o jego przyszłosci, niż bierni i nowi użytkownicy. (Skoro rozwinął się akurat ten, a nie bardziej atrakcyjne tagi). Takie wartościowanie użytkowników jest zgodne z duchem steemita bo od tego właśnie mamy instytucję reputacji (jak to zrobić konkretnie, piszę w moich dwu artykułach). Tymczasem my, społeczność polskiego Steemita, zamiast chronić ten dorobek społeczności, pozwoliliśmy zamęczyć naszych liderów i chcemy się ewakuować ze "śmietnika". Tym "śmietnikiem" jeszcze nie dawno chwaliłem się znajomym, a Wy sami pisaliście z radością, że to takie wyjątkowe, cenne miejsce w internecie...

Tag polish będzie śmietnikiem, jeśli nie przestaniemy o nim myśleć jako o miejscu, które należy się wszystkim Polakom w tej samej mierze. Tag polish to społeczność, która powstała wskutek pracy konkretnych osób, na POBOCZNYM polskim tagu. Jaki ma sens wynosić się na tagi jeszcze bardziej poboczne?

Czy skoro ktoś teraz mówi, że nie wolno szeryfować Polakom na polish - to jaki będzie problem, aby np. bronić wolności wszystkich polskich kibiców i krytykować "szeryfów" tagu pl-sport? I wszystkich innych?

Ciekawe zdanie. Zawsze myślałem, że polish jest dla wszystkich. Piszesz jednak, że polska albo poland powinno takie być. Patrząc po innych tagach, które są związane z różnymi jezykami najczęsciej jednak są to nazwy krajów. Może jednak byłem w błędzie.... ? Zasiałeś niepokój w mojej głowie.

Cieszę się, że jesteś otwarty na rzeczową argumentację.

Doceniam to. Niestety nawet ewentualne uznanie, że tag "polish" to wcale nie naturalna "główna brama" do polskiego Steemita, to dopiero pierwszy krok w moim projekcie, i to ten najłatwiejszy. Trudniejsze kolejne kroki miały polegać 1) na uznaniu, że Ci, którzy wybudowali tę społeczność, mają tu coś do powiedzenia, a w związku z tym ma sens głosowanie z uwzględnieniem reputacji i 2) wybraniu Rozjemców, którzy mieliby wsparcie polskiego, "społecznego" steem power i byli w stanie zapobiegać tutaj konfliktom i zjawiskom negatywnym.

Niestety dla mojego pomysłu, polska społeczność z bez porównania większym entuzjazmem odnosi się do planów skupienia aktywności na tagach jeszcze bardziej pobocznych: tematycznych pl- oraz pl-artykuly :(

Jest zasada - jak coś nie ma właściciela (jest wspólne) to się o to nie dba - pewnie zauważyłeś nie raz zniszczone znaki autobusowe czy porysowane mury.

Każdy może założyć własny tag - nie ma tutaj żadnych limitów.

Ale jak chcesz zająć się tym tagiem na serio - czytać, upvotować, wspierać i chcesz pomocy mojej i lukmarcusa, takiej jak:

 • Upvote zagranicznych kuratorów
 • Nasz upvote
 • Wsparcie bota / botów

Jesteśmy i chętnie pomożemy.

Ogólnie jesteśmy dość łagodnymi kuratorami, mamy wsparcie w różnych instytucjach do np. walk z plagiatami. Ale nie jesteśmy mam nadzieję małpami i tego nie robimy. Liczymy, że ludzie sami zauważą, że plagiaty są złe, bo:

 • Zarabiasz na cudzej pracy
 • Łamiesz prawo
 • Okradasz innych polaków na Steem z pieniędzy

To na przykład dotyczy plagiatów, ale większość negatywnych rzeczy doprowadza do okradania polaków z kasy. Jak jeden dostanie to drugi nie dostanie i myślę, że każdy to rozumie (a jeśli nie to teraz zrozumie).

Także plagiat to nie tylko zarabianie na ludziach, to także okradanie ciebie.

Chetnie skorzystam z Waszej pomocy w tej "pozytywnej" części (czytanie, upvotowanie itp). Zresztą wspieracie mnie i wielu innych od dawna. Ale nie na tym polega plan, jaki przedstawiłem w ramach konkursu.

Moja propozycja uzdrowienia sytuacji na polish, o jakiej wspomniałem polegałaby na stworzeniu instytucji trzech tzw. Rozjemców w wyniku głosowania opartego na zasadzie zliczania nie osób, ale ich reputacji. Z tym, że na razie zainteresowany jestem tylko ja i @alcik, więc nie bardzo jest komu i na kogo głosować ;)

Być może Ty i @lukmarcus także zgodzilibyście się w tym uczestniczyć? W pewnym sensie Rozjemcy byliby komplementarni do kuratorów - ci drudzy skupiają się na wspieraniu pozytywnych zachowań, ci pierwsi na rozładowaniu konfliktów i zwalczaniu zjawisk negatywnych....

Ogólnie w teorii pomysł dobry, ale ma jedną wadę. Zdobyć 61 reputację jest w cholerę trudno :D W sensie im wyższa reputacja tym rośnie wolniej, dlatego powinno się nie zliczać reputacji, a (w teorii można) jakąś liczbę punktów. I ją sumować

Ale czy to nie dobrze, że im wyższa reputacja tym wolniej rośnie? To przecież oznacza, że na najwyższe reputacje w społeczności trzeba się naprawdę napracować - i dokładnie takie osoby miałyby najwięcej w czasie glosowania do powiedzenia. Właśnie o taki "rozkład sił" podczas głosowania chodzi w moim projekcie, tzn. aby przewagę mieli Ci, którzy naprawdę zbudowali markę tagu polish na Steemicie...

Zgadza się, ale 3 osoby po 25 = 75
Ja - 61

Mimo, że ciężko pracuję od niecałego roku :D Dlatego powinno się włożyć siłę włożoną w reputację

To można sumować surową wartość reputacji :P

Racja, reputacja nie przyrasta liniowo. Trzeba to będzie uwzglednić. Teoretycznie moglibyśmy zrobić tak, że dajemy za reputację 25 - 1 punkt, za 26 - 10 punktów, za 27 - 100 punktów itp. Bo jakoś tak to chyba przybywa? Ale to z kolei chyba byłoby zbytnie przegięcie w drugą stronę.

Trzeba by jakoś tak pośrodku... To jest do dopracowania. Generalnie z Twoją poprawką jak najbardziej się zgadzam. Czyste dodawanie reputacji nie oddaje wkładu włożonego w platformę i wymaga to skorygowania.

Po skorygowaniu - poparłbyś taki projekt?

Mogę poprzeć, ale spodziewaj się gróźb od niektórych pod swoim adresem

@fervi

Żadnego obrażania innych. Nie ważne czy to cykliści, kobiety, dzieci, starcy, homoseksualiści, Ukraińcy. Jeśli musisz napisać taki tekst - użyj tagu polish, który do tego służy.

Czy nie chodziło tu przypadkiem o tag #nsfw? Bo regulamin jakby nakłaniał do obrażania (jak ktoś musi) pod tagiem #polish :)

Najlepiej by tak było, że pod polish, a nie pod pl-artykuly. W polish się nie mieszam, bo to tag śmietnikowy, gdzie wszystko wpada do środka.

Czy do moich treści, które są bardziej moim osobistym dziennikiem / blogiem działań na rynku Forex też mogłabym używać tagu #pl-artykuly? Gdzie mogę znaleźć jakiś szerszy opis tego własnie tagu, żeby ewentualnie sprawdzić czy moje treści będą pasować do tego tagu?
A co do wpisu to ja jestem za regulaminem tagów, wolność jest ważna, ale są pewne granice, których nie powinno się naruszać i to jest właśnie to o czym wspominasz w treści powyżej.

Potencjalnie tak, ale warto by było z tych 200 słów, ale im ciekawsze wpisy tym lepiej. Dużo ludzi próbowało ogarniać rynek (przepowiadać co się stanie), ale zwykle zjadacza chleba to nie obchodzi

Ale sam blog może być interesujący, więc szczególnie warto w bloga iść moim zdaniem.

Czyli tag #blog lepiej niż #pl-artykuly? dobrze rozumiem? nie próbuję przepowiadać rynku :D mam podejście typu, że co ma się wydarzyć to się wydarzy a ja mam 50% szans na to, że trafię w odpowiedni kierunek... aaa 50% szans minus spread, który jest według mnie odpowiednikiem zera w ruletce, czyli poniżej 50% szans na przewidzenie przyszłości co do jakiegoś ruchu na rynku. Do tego dochodzi jeszcze to, że można dobrze przewidzieć kierunek a i tak stracić. Złożona sprawa :)

#blog to nie bo to zagraniczny. Bardziej #pl-blog . Tag #pl-artykuly bez przesady możesz używać bo jak by nie patrzył artykuł monograficzny a twoje opisy ponad 200 słów :) Google wymaga min 400 słów ...

Ogólnie zwykle foreksy się nie udawały ma steem, ale blogi - różnie. Zależy to od pisania, ale w zasadzie jest możliwe pisanie na pl-artykuly o swoim życiu

Jak chcesz dodatkowy tag to pl-blog może być

Będą i forexy i blogi w jednym ;) głównym celem nie jest też podobanie się wszystkim, bardziej chodziło mi o to czy dodacie tego tagu nie będzie niezgodne z jego regulaminem. Teraz już mam jasność, dziękuję za odpowiedź :)

W jaki sposób tagi są moderowane, tzn. rozumiem system flag itp., ale czy wprowadzenie tego regulaminu jakoś zadziała?
Chodzi mi o sytuację w której ktoś nie widział regulaminu, użył taga bo widział go u kogoś innego, dostał masę "upvotów", bo fajny wpis, ale niezgodny z regulaminem ( powiedzmy że nie ma zdjęcia, czy nie ma 200 słów ) - wtedy przecież kilka osób które znają regulamin nie zawsze będą mogły taki post oflagować. Zastanawia mnie to od strony systemu, tak jakby "back-end'u" :D

Od teraz jak napiszesz pierwszy wpis dostajesz informacje od bota z informacjami. Wtedy i tak wiadomo, że jesteś noobem. Za drugim razem informacji nie dostaniesz :D Czyli miałeś czas na zapoznanie się

Zadanie moderacji jakiegoś tagu wydaje się być trudna. Niezależnie od tego czy to polish czy pl-artykuły. Bo niepożądany element, ten cały szlam jest w stanie przenosić się pomiędzy tagami.
Niemniej jednak, to dość ciekawa inicjatywa. Warto by było, aby był ogólny polski tag, "trzymający poziom".
Trzymam kciuki! :-)

Jest możliwość kontroli na dwa sposoby

 1. Flagowanie takiego "elementu"
 2. Stworzenie własnego steemit, który nie będzie wyświetlał wpisów danych osób

I teraz czekamy na ludzi, którzy zaczną krzyczeń o wolności słowa i cenzurze...

Miejmy nadzieje, że takie głosy jednak się nie pojawią.

Wolnoć Tomku w Swoim domku

Zresztą łatwo uciszyć takich krzykaczy tym, że to @fervi zaproponował taki tag z przeznaczeniem na wartościowe treści.

A niech krzyczą, co się przejmujesz.

Według powyższego regulaminu nie mógłbyś otagować tagiem pl-artykuly tego wpisu:
https://busy.org/@fervi/bitcoin-q-and-a-czy-rozwoj-bitcoina-jest-zdecentralizowany-pl

Zawsze piszę na busy właśnie by mieć wgląd w ilość znaków. Co najwyżej być może busy źle podaje, ale raczej to prosty skrypt na liczenie tego.

Busy ci podaje ponad 200 słów dla tamtego wpisu?

Tak, to ogólnie moje minimum jakie piszę. Na przykład ten wpis co zaraz będzie ma 1165 słów. Oczywiście nie chodzi o to, by liczyć co do słowa, a jak za mało to flaga. Chodzi o to, że są wpisy, które ... nie mają w ogóle tekstu. I to jest problem. Albo mają dosłownie dwa zadania.

To jak tagować wpisy takie jak te?
W samym #polish to zniknie.

Trzeba rozszerzyć i na pl-artykuly

Co do polish. Ludzie uznali, że tak będzie najlepiej, by był syf. Myślimy o nowym tagu a'la polish, w którym będzie więcej swobód, ale też jakiś regulamin (np. brak plagiatów).

Rozumiem ból, ale niestety - albo trzeba by oczyszczać polish siłą i dostawałbym groźby jak to wielokrotnie na steem bywało, albo zrobić tag odpowiedni. No trzecią opcją jest nie robienie tagu jak teraz, ale myślę, że tag jest lepszą opcją.

Jak chcesz to zgłaszaj plagiaty i spam na steemcleaners - zapłacą tobie i podziękują jeszcze :D

Wszystko to bardzo ciekawe. Jestem nowy uczę się pilnie i śledzę wasze posty. Bardzo dużo pracy w to wkładacie, a jak będzie to ja się dostosuje.
Duży szacunek za wasz wkład w rozwój naszego Steemit.

Po prostu pisz dobrze, nie spamuj, nie kradnij a to większość sukcesu na Steem :P

No to załóżcie sobie tag "safe-space-pl" i będzie git, jeśli wasze emocje nie dają sobie rady z krytyką i negatywną oceną.

Po to powstał pl-artykuly. Chcesz pisać na pl-artykuly to czytasz regulamin. Nie chcesz to nie piszesz - proste?

Śmieszy mnie natomiast, że wielu jak ty myślą, że zarobią tu fortunę robiąc z siebie głupca - powodzenia! ;)

To był sarkazm drogi panie i szczerze powiedziawszy nie za wiele mnie obchodzą wasze pseudoproblemy spod znaku mowa nienawiści. Infantylizm na pełnej k...e, dlatego nie trudno to skojarzyć z dzieciakami od safe space czy innymi razemitami. I nie jestem tutaj, żeby zarabiać (poza tym, że troche grosza wrzuciłem sobie do steem power)

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.13
JST 0.029
BTC 65927.86
ETH 3481.42
USDT 1.00
SBD 2.66