🇵🇱 Steem(it) w pigułce...

in #polish3 years ago (edited)

image.png

Każdego dnia polska społeczność powiększa się, co świetnie widać po ilości postów które pojawiają się w kategorii #polish. Większość z nas dołączając do platformy musiała się jej nauczyć, poznać wiele nowych pojęć oraz poświęcić trochę czasu na jej zrozumienie. Ja w tym poście starałem się umieścić taką małą ściągawkę i streścić tylko główne pojęcia z którymi się tu wcześniej czy później zetkniecie.

Steemit

To nazwa firmy i jednocześnie platformy na której się znajdujemy ;-) Steemit powstał w 2016 roku i jego twórcami są Ned Scott @ned oraz Dan Larimer @dan.

Steem

Zwróćcie uwagę na sposób zapisu, Steem pisany z dużej litery reprezentuje blockchain na którym zbudowana jest cała platforma.

Blockchain

image.png

Blockchain jest takim zdecentralizowanym zbiorem danych do którego zapisywane są wszystkie operacje, nasze posty, komentarze, głosy, dane które umieszczamy na naszych profilach, przelewy, dosłownie wszystko co tu się dzieje.

Co więc wyróżnia blockchain od bazy danych?

Blockchain jest rozproszony, jego kopia znajduje się na wielu serwerach, nie ma jednego centralnego miejsca gdzie znajdują się dane. Każdy z nas może dołączyć do sieci odpowiednio przygotowany serwer i być jej częścią. Dzięki temu, że istnieją setki/tysiące takich serwerów, nie da się jej po prostu wyłączyć. Druga bardzo istotna cecha blockchain-a, to brak możliwości edycji zapisanych danych, jeśli coś już zostało zapisane to pozostaje tam na zawsze.

Ok... ale przecież mogę edytować posty i komentarze...

To jest tylko trick, opcja edycji lub usunięcie posta tak naprawdę tworzy nowy wpis w blockchainie który zawiera informacje o zmianach jakie zostały wprowadzone do oryginalnego wpisu, dzięki temu pierwotnie zapisane dane są nadal dostępne. Polecam zapoznać się z narzędziem PHIST, które pokazuje wpis wraz z jego całą historią zmian. W blockchain nic nie da się ukryć.

image.png

STEEM

image.png

Pisany dużymi literami reprezentuje token (kryptowalutę) generowany w Steem. Tokenami STEEM możemy obracać tak jak każdą inną walutą, możemy je wysyłać, odbierać, kupować i sprzedawać. Jest jeszcze jedna specjalna operacja POWER UP, która zamieni nasze STEEM na STEEM POWER.

SBD

image.png

To skrót od "STEEM blockchain dollar" i jest to drugi token (kryptowaluta) generowany w Steem. To co wyróżnia SBD to jego wartość, która zawsze powinna wynosić $1 USD, daje to poczucie bezpieczeństwa i gwarancję udziałowcom, że nie stracą pieniędzy podczas spekulacji giełdowych.

APR (Annual Percentage Rate ) określa roczne oprocentowanie, obecnie wynosi 0% z powodu dość wysokiej ceny SBD.

POWER UP

image.png

To proces w którym nasze STEEM są lokowane i przechodzą w STEEM POWER (1 STEEM = 1 STEEM POWER), a my otrzymujemy udziały w platformie VESTS. Proces ten jest natychmiastowy i może być uruchomiony ze strony naszego portfela.

POWER DOWN

image.png

To proces w którym odzyskujemy wcześniej zainwestowane STEEM i przy okazji niszczymy nasze udziały. Powrót z SP do STEEM trwa 13 tygodni a my w każdym tygodniu otrzymujemy proporcjonalnie 1/13 środków.

VESTS

image.png

To nasze udziały w platformie, nie da się ich zdobyć bezpośrednio, ale możemy je uzyskać dzięki operacji POWER UP.

STEEM POWER

image.png

Lub w skrócie po prostu SP, to ilość tokenów STEEM które zainwestowaliśmy w platformę. Ilość posiadanych SP wpływa na wartość naszego głosu, przykładowo, posiadając 380 SP nasz pełny głos będzie warty ~$0.10, a dla porównania ~100000 SP aż $24. ;-)

Jak zdobywać SP?

Jest kilka sposobów na to by zwiększyć ilość SP, najpopularniejszy to po prostu pisanie postów oraz komentarzy i zdobywanie głosów od innych (nagrody autorskie), kolejny to głosowanie na posty i komentarze innych użytkowników i zdobywanie nagród kuratorskich które są zawsze wypłacane w SP, no i oczywiście już wcześniej opisany POWER UP.

Voting Power

image.png

Steem pozwala nam głosować nieskończoną ilość razy na posty i komentarze ale z każdym pełnym oddanym głosem jego moc maleje o ~2%.

Przykładowo, jeśli mamy 380 SP i pełną moc głosu (VP = 100%) i zagłosujemy z siłą 100%, to autor otrzyma nagrodę w pełnej wysokości ~$0.10 z łącznej puli. Jeśli zagłosujemy kolejny raz to pełny (VP = 100%) głos będzie już pomniejszony o 2% i analogicznie nagroda też będzie pomniejszona o 2%, ale nie ma co panikować ;-) moc głosu regeneruje się samoczynnie wraz z upływem czasu z szybkością ~20% na dobę.

Siłę naszego głosu możemy sprawdzić na stronie https://steemnow.com/

Głosy

image.png

Każdy użytkownik może głosować na posty i komentarze. Głosować można z różną siłą, domyślnie jest to 100%. Jeśli posiadamy >1000000 VESTS (~480SP) to otrzymujemy "pasek mocy" i mamy możliwość ustawienia siły naszego głosu (0-100%). Siła głosu pozwala nam zdecydować jak dużą część nagrody z puli chcemy przekazać autorowi.

Jako głosujący również zdobywamy nagrody kuratorskie i ich wielkość zależy od wartości głosu jaki oddaliśmy oraz czasu w którym głosowaliśmy. Jeśli zagłosujemy w pierwszych 30 minutach od publikacji posta, to nasza nagroda lub proporcjonalnie jej część będzie przekazana autorowi. Przykładowo, autor publikuje post i my oddajemy głos w pierwszej minucie od publikacji, to oznacza, że zrzekamy się całkowicie naszej nagrody na rzecz autora. Jeśli zagłosujemy po 15 minutach to otrzymamy 50% naszej nagrody kuratorskiej. Jeśli zagłosujemy po 30 minutach, to cała nagroda trafia do nas.

Ten czas zmieni się z 30 minut do 15 minut wraz z kolejnym hardforkiem

Hardfork

Jest to określenie numeru wersji oprogramowania utrzymującego Steem, taki update ale dla blockchain. Aktualna wersja HF to 19.

Flaga

Jest to głos "w dół" który obniża wartość danego posta lub komentarza, jest przeciwieństwem głosowania "w górę", dodatkowo flaga obniża reputację użytkownika.

Nagrody

image.png

Nagrody zdobywamy za pisanie postów i komentarzy i są to nagrody autorskie lub za głosowanie na posty i komentarze i wtedy są to nagrody kuratorskie. Każda nagroda z artykułów dzieli na dwie części, 75% nagrody trafia do autora, a pozostałe 25% do kuratorów.

Tworząc post możemy wybrać jeden z trzech sposóbów wynagrodzenia:

 • 50/50 (domyślny) - nasza nagroda, czyli 75% całkowitego wynagrodzenia będzie podzielona na 2 równe części. Jedną otrzymamy w SP a drugą w SBD na podstawie przelicznika ustalonego przez Witnessów (delegatów).
 • 100% (power up) - cała nasza część nagrody (75%) trafi do nas w postaci SP.
 • rezygnacja z nagrody (decline) - całkowicie zrzekamy się wynagrodzenia.

Savings

image.png

Jest to subkonto na które możemy przelać nasze SBD i jeśli bedziemy chcieli je odzyskać to musimy poczekać 3 dni.

Jest to pewien rodzaj zabezpieczenia przed utratą środków w przypadku utraty konta. Atakujący jeśli nawet uzyska dostęp do naszych pieniędzy to nie będzie w stanie ich przejąć, my w tym czasie możemy rozpocząć procedurę przywrócenia konta i odzyskać pełną kontrolę bez utraty środków.

Reputacja

image.png

Każdy użytkownik posiada punkty reputacji, jest to wskaźnik określający nasze uznanie przez społeczność. Reputację zdobywamy gdy otrzymujemy głosy od innych użytkowników którzy mają wyższą reputację od naszej. Użytkownicy z niższą reputacją od naszej nie są w stanie nam obniżyć naszej.

Reputację możemy sprawdzić na naszym profilu i jest to ta liczba w nawiasach przy nazwie użytkownika.

plankton, minnow, dolphin, orca, whale

Jest to określenie "wielkości" użytkowników bazujące na ich SP. Każdy z nas zaczyna jako plankton i wraz ze zdobywaniem SP rośniemy w siłę i stajemy się narybkiem, delfinami, orkami lub wielorybem ;-)

Tagi, kategorie

image.png

Każdy post musi posiadać jeden lub więcej tagów, pierwszy tag określa również kategorię do której jest post przypisany. Jeśli piszesz po polsku, dodaj tag #polish i w zależności od tematyki dorzuć kolejne tagi w formacie #pl-artykuly, #pl-gry, #pl-muzyka, wtedy będzie łatwiej odszukać Twoje posty polskim użytkownikom.

Istnieje także tag specjalny #nsfw i jeśli dodasz go do swojego posta, treść domyślnie będzie ukryta, odsłoni się dopiero po potwierdzeniu.

image.png

Delegacja

Jest to operacja w której "pożyczamy" komuś swoje SP. Jako osoba delegująca SP otrzymujemy nagrody kuratorskie ;-) Osoba która otrzymała od nas delegację zyskuje siłę głosu, przez co daje większe nagrody. Delegację można sprawdzić w sekcji STEEM POWER na stronie z portfelem, jest to liczba w nawiasach,

image.png

Jeśli liczba jest dodatnia, to znaczy, że otrzymaliśmy delegację, jeśli jest ujemna, to pokazuje ile oddelegowaliśmy.

Witness (delegat)

Delegaci utrzymują serwery służące do zapisywania danych w blockchain. Każdy może nim zostać, ale żeby zacząć realnie produkować bloki, delegaci muszą zdobyć odpowiednio dużo głosów od społeczności (nie liczy się ilośc głosów, ale łaczna ilość VESTS osób głosujących).

Do głównych zadań delegatów należą

 • zapewnienie wysokiej dostępności Steem,
 • niezawodność - każdy blok danych musi zostać zapisany w odpowiednim czasie (nowe bloki generowane są co 3 sekundy),
 • dostępność - każdy musi być w stanie połączyć się z siecią (do tego służą serwery seed node)
 • publikowanie cen na wewnętrznym markecie,
 • wspieranie użytkowników sieci np. poprzez pomoc techniczną lub edukację
 • akceptacja zmian w funkcjonowaniu blockchaina tzw. Hardfork (żeby HF się odbył, przynajmniej 17 top witnessów musi posiadać uruchomioną nową wersję steemd),
 • ustalanie APR (Annual Percentage Rate - oprocentowanie roczne), używane też do sterowania wartością SBD
 • ustalanie BIAS (ile SBD lub STEEM jest "drukowane"), pozwala to na sterowanie ilością wytwarzanych tokenów, przez co teoretycznie przez zwiększenie ilości jego wartość powinna spaść,

Każdy użytkownik Steem dysponuje 30 głosami, które może oddać na zaufanych delegatów. Dla sieci działającej w oparciu o model DPOS jest to niezbędny czynnik do jej prawidłowego działania, warto więc sprawdzić kto jest na liście witnessów, zastanowić się i oddać swój głos ;-)

Steemit Chat

https://steemit.chat to serwer na którym działa chat platformy (nie jest utrzymywany przez Steemit Inc).

Zapraszam na kanał #polish, gdzie obecnie zarejestrowanych jest ponad 380 użytkowników ;-) Wskocz i przywitaj się ;-)

strimi.it

image.png

https://strimi.it/ to polska platforma oparta o Steem, stworzona przez @mowilimi. Pozwala na umieszczanie postów oraz dodatkowo linków do różnych treści znalezionych w Internecie.

busy.org

image.png

https://busy.org to kolejna platforma oparta o Steem, na pewno wyróżnia się wyglądem i funkcjami. Można jej w pełni używać jako zamiennik dla https://steemit.com.

*Hint: jeśli będziesz publikować posty z busy.org i dodasz tag #busy do swojego posta, otrzymasz w ramach podziękowania od nich głos. Warunkiem jest, aby osoby które nas śledzą posiadały łącznie min. 500 SP.

d.tube

image.png

https://d.tube/ to platforma zbudowana na Steemie, nastawiona przede wszystkim na materiały video, jest trochę wzorowana na YouTube. Możemy na niej umieszczać pliki video które są umieszczane na rozproszonym dysku (ipfs.io).

dsound.audio

image.png

https://dsound.audio/ to platforma zbudowana w oparciu o Steem, pozwala na umieszczanie plików dźwiękowych, wzorowana na soundcloud.com.

dmania.lol


https://dmania.lol/ to platforma rozrywkowa również oparta o Steem, taki klon 9gag gdzie zbieramy głosy za memy ;-)

utopian.io

image.png

https://utopian.io to platforma również oparta o Steem, wspierająca twórców Open Source. Jeśli jesteś twórcą jakieś projektu, tłumaczem, lub wprowadzasz modyfikację do istniejącego już projektu Open Source to możesz zgłosić swój wkład i uzyskać całkiem spore wynagrodzenie ;-)

Whitepaper

Istnieje kilka oficjalnych dokumentów które szczegółowo opisują zasadę działania Steem, pełny dokument nosi nazwę whitepaper i opisuje bardzo szczegółowo całe działanie, oraz bluepaper który jest taką skróconą jego wersją i wyjaśnia tylko kluczowe elementy.

Introduction Post (post wprowadzający)

Jest to najczęściej pierwszy post pisany przez nowych użytkowników, gdzie możemy się przedstawić i napisać trochę więcej o sobie ;-) Posty te oznaczamy tagiem #introduceyourself.


Mam nadzieję, że chociaż trochę udało mi się przybliżyć działanie Steem(it). Jeśli widzisz gdzieś błąd, chcesz coś dodać, zmienić lub po prostu wyrazić opinię, to będę wdzięczny za każdy komentarz. ;-)


Chcę zostać delegatem

i wspólnie z Wami mieć wpływ na przyszłość Steem, do tego potrzebuję Waszych głosów ;-) Jeśli uważasz, że jestem osobą która posiada odpowiednie umiejętności i cechy, możesz mi w tym pomóc.

Bardzo dziękuję.

Sort:  

Dobra robota, przyda się świeżakom :D

"Steem pozwala nam głosować nieskonczoność ilość razy na posty i komentarze ale z każdym pełnym oddanym głosem jego moc maleje o ~2%." popraw drobny błąd: steem pozwala nam głosować NIESKOŃCZONĄ ilość razy" zgadzasz się?

Oczywiscie, ze powinno byc nieskonczona ;-) dzieki ;-)

WOW :) Mega dobrze przygotowany artykuł, gdybym miał cokolwiek poprawić, to chyba tylko:

Posty te oznaczamy tagiem #introduction.

raczej popularniejszy jest tag #introduceyourself

https://steemit.chat to serwer na którym działa nieoficjalny chat platformy.

Nie został on stworzony przez Steemit Inc, jednak w mojej ocenie jest on oficjalny, o czym może świadczyć fakt, że link od niego można znaleźć w bocznym menu na Steemit:

a potem:


Jeszcze raz podkreślam, kawał dobrej roboty. 100% upvote i zaraz zrobię resteem z mojego konta @noisy2 :)

Dziekuje za zwrocenie uwagi i juz poprawiam ;-) dzieki @noisy ;-)

Takiego artykułu szukałem od dawna. Dzięki.

@noisy możesz mi pomóc, dlaczego nie widzę swoich nowych postów. Na głównej są, jak otwieram post widać tylko tytuł i nic więcej, flagi żadnej nie dostałem. Na busy normalnie go widać jak go otwieram.

na https://steemd.com/@andzi76 i https://steemdb.com/@andzi76 twoje posty są wyświetlane - wniosek, pewnie masz jakis błąd w formatowaniu. Usuń całe formatowania a jeżeli potem chcesz je dodać, to dodawaj je po trochu, w ten sposób zobaczysz czego dodanie psuje post.

Dzięki, pisałem też z @lukmarcus już wiem gdzie był błąd. Chodziło o linki z YT

Dobra robota, dzięki :)

Wielkie dzięki za ten artykuł. Znów się czegoś nowego nauczyłem

Zaufałem.
Poszedł głos.

Dziekuje ;-)

Ku chwale ... Blockchaina.

Świetny post. Szkoda, że nie było go kiedy przychodziłem na Steemit. Przez to musiałem zawracać głowę wielu osobom dręcząc ich pytaniami. Cieszę się że będziemy mieć witnessa z Polski. Bo przecież jak wszyscy się o to postaramy, to na pewno nim zostaniesz. Masz oczywiście mój głos.

Dzieki ;-) BTW mamy juz jednego witnessa w samej czolowce @gtg ;-)

W takim razie już wiem, jak wykorzystam mój głos numer dwa :)

No Panie jeden z lepszych podstów na temat Steemit jaki przeczytałem. Właśnie jestem w trakcie pisania posta na bloga, więc wrzucę również link do Ciebie. Dzięki ❤️

Dzięki ;-) jeśli się podoba i ma sens, to "podaj dalej" ;-)

Świetny post! Sam nosiłem się z zamiarem sporządzenia takiego ale nie czułem się jeszcze na siłach, jako świeży użytkownik sporo musiałem się naszukać informacji które wyjaśniłeś w tym artykule.

Oczywiście leci do Ciebie głos na delegata.

Może tag #pl-faq ?

Dziekuje za glosy, myslalem o #pl-faq rowniez, ale sprawdzilem i nie bylo tam zadnego posta ;-)

Witaj @jamzed! Świetny artykuł - wyczerpujący i merytoryczny! Pozwolił mi zrozumieć kilka aspektów, które wcześniej były dla mnie zawiłe i niejasne.

Tak trzymaj!

P.S: Głos na delegata oddany :)

Wielkie dzieki za cieple slowa i Twoj glos! ;-)

Z nieba mi z tym postem spadłeś! Także dziękuje w imieniu wszystkich świeżynek, bo od razu jakoś, tak więcej rozumiem :D

Dziękuję Ci za ten artykuł, wyjaśnia dużo kwestii konkretnie. Masz mój głos

Dziekuje ;-)

fajnie, że pojawił się taki artykuł. Wiele wyjaśnia i pewnie nie raz do niego wrócę

Zapraszam za kazdym razem jak tylko cos moze sie przydac ;-D

Super podsumowanie. Resteemuję. :)

Dzieki ;-)

Brawo, wszystko w jednym :) Dobra robota :)
Podobny post przydałby się dla nowych użytkowników na powitanie.
Już lecę głosować na Ciebie :)

Dziekuje ;-)

Fajny spis...Właśnie planowałem coś podobnego. Leci na Fejsa

Dobra robota, tylko dlaczego tak mało piszesz po Polsku. Leci Follow do Ciebie

Dzieki, zamierzam to wlasnie zmienic i pisac wiecej po polsku, odzew jest bardzo pozytywny wiec bede kontynuowal ;-)

Follow poleciał, to fajnie że będziesz pisał po Polsku, czekam na następne takie wpisy.

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie jak działa steemit. Myślę, że każdy początkujący użytkownik powinien się z nim zapoznać

Dzieki ;-)

bardzo przydatne, dziekuje

Dzieki ;-)

Masz i mój głos. Powodzenia!

Dziekuje ;-)

Prosto i na temat - dziękuję Ci!

no i wszystko elegancko wyjasnione

Świetna robota, artykuł bardzo pomocny. Wiele wyjaśnia szczególnie kiedy tak jak ja ktoś jest tu nowy. Dziękuje i pozdrawiam

Dowiedziałam się samych przydatnych rzeczy, co nieco mi się rozjaśniło. Nie bardzo jeszcze rozumiem na jakiej zasadzie są przyznawane nagrody kuratorskie za głosowanie na posty, muszę to przeanalizować jeszcze raz. Widziałam, że dużo osób klika "resteem" cudzych postów, czy jest tego jakaś mechanika działania/cena oprócz udostępniania u siebie ? Mam nadzieje, że to nie jest ośmieszające mnie pytanie, pozdrawiam i dzięki za artykuł.

Hej ;-)

Resteem to po prostu taki „share” posta dalej w swiat. Nie otrzymujesz zadnych nagrod za to, ale post dzieki temu dotrze rowniez do Twoich znajomych.

Nagrody kuratorskie sa przyznawane za glosowanie na posty innych uzytkownikow. Z kazdego posta 25% nagrody (wynagrodzenia) trafia do osob ktore oddaly swoje glosy. Kazdy otrzymuje proporcjonalnie czesc nagrody kuratorskiej w zaleznosci jak „duzy” oddal glos ;-)

Znakomita robota. Polecam każdemu kto jest nowy na steemit. Obowiązkowe know how

Dzieki ;-)

Miałem się ciebie zapytać wcześniej, czy mogę zrobić Resteem tego wpisu i dzielić się nim z nowymi użytkownikami?

Hej, oczywiscie, ze tak ;-)

Super, dzięki :)

pomogło i to niesamowicie. Oglądałem kilka filmów na yt które może były troszke chaotycznie zrobione ale coś nie coś skumałem. Niestety jestem wzrokowcem i po przeczytaniu ogarnąłem dopiero to wszystko lepiej:D Dzięki za poradnik.

 • oczywiście oddany głos na Ciebie jako delegata pozdrawiam:)

Dzieki i powodzenia! ;-)

Super post! Właśnie tego mi brakowało- podstaw i ewentualnych rozgałęzień do steemit. Dużo pracy w to włożyłeś, wielu polskich steemerów na tym skorzysta! Brawo!

Dziekuje ;-) w takim razie niech sie wiesc niesie ;-)

Mega przydatny artykuł :) Dzięki! Głos na delegata oczywiście oddany :)

Dziekuje ;-)

Witam, w podanym przez Ciebie linku moglem sprawdzić siłę mojego głosu i wyszło mi przy 100% $0.01, ale teraz jak dałem Ci upvote to dodało Ci $0,03 od czego to zależy i co ma na to wpływ ? :D

PS. oczywiście cieszę się że dodało Ci więcej :P

Twój głos dodaje $0.01 do posta, ale wynagrodzenie całościowe za post zmienia się w czasie i jest zależne od ceny STEEM ustalonej przez witnessów. Tak więc czasami wynagrodzenie idzie w górę (pomimo braku głosów), a czasami w dół ;-) Obstawiam, że tu zbiegły się w czasie dwie rzeczy, update ceny STEEM i Twój głos, kiedy zagłosowałeś to licznik się odświeżył i nagroda została przeliczona z nową wartością STEEM. Pozdrawiam! ;-)

Dziękuję za odpowiedź :)
Dobrze że poszło w górę a nie w dół :D

Szkoda, że znalazłem dopiero teraz... Bardzo fajny poradnik.
Jestem odpowiedzialny za przybycie przynajmniej 900 osób + kilku twórców (np. taki jeden mały grubas co ma ponad 200k na SafeSpaceTube, ale jeszcze czeka na e-mail) i wiem, że gdyby nie kłody rzucane pod nogi, to bym przyprowadził około 9000 raczej na luzaku.. dał bym "Resteem" żeby mogli sobie poczytać, no ale cóż...
Najwyżej dam link pod filmem i wrzucę na mojego facebooka. Jestem zwolennikiem informowania ludzi ;)
Co do "reputacji" to tak na prawdę niewiele znaczy. Są ludzie z niską reputacją i dobrym kontentem jak i z wysoką co wrzucają sam szajs.

Świetnie takich właśnie informacji potrzebowałem wielkie dzięki :* PS - zavetowałem ;)

Kawał dobrej roboty.Jestem dopiero od 2 dni na steemit i szukałem właśnie takiego info @jamzed .

Jestem świeżakiem i powiem ci dobra robota przydało mi się to i to bardzo dziękuję ci :)

Krótko, zwięźle i na temat ;-)

Bardzo fajny post, naprawdę wiele mi wyjaśnił i pokazał jako to wszystko jest "skomplikowane". Oby platforma się rozrastała, bo jak wiadomo blockchain to przyszłość. Oczywiście masz mój głos ;)

Super artykuł. Dzięki!

Hej. Dopiero teraz zauważyłam tego posta, jestem nowa i chciałam zapytać,czy jest jakaś podstrona dla rysowników? często mówi się o dlive albo dtube, ale czy istnieje jakaś podstrona właśnie typowo do artów, i nie mam na myśli koniecznie tylko zrzeszająca ludzi z polski.

Miło byłoby na ten temat coś więcej się dowiedzieć, ale przyznaje jestem tu kompletnie zielona.

Hej, nie kojarzę dedykowanych interfejsów Steem dla rysowników, więc chyba najlepszym sposobem aby dotrzeć do szerszego grona będzie używanie tagów takich jak #drawing, #sketch, #art, co już robisz ;-)

Masz fajną kreskę, trzymam kciuki i życzę powodzenia ;-)

Dzięki wielkie za odpowiedź, poradę i za miłe słowa 😉
I dziękuje za follow'a również 😊

Super post, duzo bardzo waznych informacji. Dzieki!

Super , zapraszam do mojego blogu :)

bardzo dobrze napisane, dzięki Tobie wszystko już rozumiem : )

Bardzo pomocny artykuł. Świetna robota.
Czy podczas powrotu z STEAM POWER na STEEM po 13 tygodniach otrzymuję z powrotem wszystkie moje STEEMy?

Dziękuję :)
Tak, odzyskujesz wszystkie swoje STEEM proporcjonalnie, co tydzień wpada Ci 1/13 środków na których zrobiłeś Power Down.

Dziękuje za odpowiedź!

Przed przeczytaniem posta nie wiedziałem, że jest tutaj tyle rzeczy, o których nie wiedziałem. Obowiązkowa lektura dla początkujących.

To jeden z tych lepszych artykułów, jeśli nie najlepszy. Dziękuję za możliwość przeczytania tylu przydatnych informacji. Wydaje mi się, że "większą większość" rozumiem. 😉 Nurtuje mnie jednak ten czas oddawania głosu. Ile minut po publikacji to ten >najlepszy moment< na głos? Po 30 min?

Hej, dziekuje ;-)

To jest tak, ze jesli zaglosujesz od razu po publikacji to autor posta dostanie cala czesc Twojej nagrody kuratorskiej, jesli po 15 minutach to 1/2, jesli po 30 minutach to Twoja nagroda w calosci trafi do Ciebie. Przez pierwsze 30 minut to Ty decydujesz jaka czesc swojej nagrody chcesz przeznaczyc autorowi ;-)

lektura obowiązkowa dla mnie - całkiem jak w szkole mimo, że już jestem starym zgredem po 40-ce :)

Bardzo dobry i pomocny artykuł, oby więcej takich ! ;)
Dobra robota , dzięki !

jak ktoś będzie mnie pytać co to jest i jak działa Steemit, od razu będę odstyłać do tego wpisu. props!

Dziękuję za super wprowadzenie w nowy dla mnie temat. Fajnie zebrane i wyjaśnione. Dzięki :)

Wreszcie naprawdę dobre omówienie tematu Steemit dla początkujących! Gratulacje! Wcześniej to było trochę ze mną jak z tym kotem na pustyni, który miauczał i miauczał: "Nie ogarniam tej kuwety!" A teraz - ogarniam! Dziękuję za artykuł!
cat-767905_1920.jpg
Obrazek z pixabay.com

Świetny artykuł, napisany prosto, przejrzyście i treściwie. Dopiero zaczynam tutaj swoją działalność a dzięki Tobie będzie mi dużo łatwiej. Podziękował ; )

Fajne podsumowanie - dzięki.

Wszystko fajnie jasno wyjaśnione dzięki

Dzięki super artykuł,rozjaśniło mi się parę spraw.
Resteemuje go żebym nie musiał tłumaczyć znajomym o co chodzi :.

Zdecydowanie najlepszy tekst na temat Steemit na jaki trafiłem szukając informacji aby się zapoznać z tutejszymi pojęciami i rozwiązaniami.
Świetna, bardzo klarowana robota. :)
Dziękuję. :)

Bardzo fajny artykuł dobra robota :)

Bardzo dobry artykuł dla początkujących

Bardzo dobry artykuł !!!
Dziękuję !!!
Pozdrawiam !!!

Super artykuł. Bardzo mi pomógł

Bardzo dobra robota! Jestem laikiem w temacie steemitu (konto od wczoraj) więc bardzo przydatny post i na pewno nieraz do niego wrócę by rozwiązać zaistniałe podczas używania niepewności. Pozdrawiam serdecznie

Wielkie dzięki za słowa wyjaśnienia. Jako świeżutki użytkownik serwisu śmiało mogę powiedzieć, że rozwiałeś kilka początkowych wątpliwości nękających mnie na wstępie. Spodobało mi się to miejsce, a między innymi dzięki Tobie o wiele łatwiej będzie mi się tutaj zaadaptować. Masz moją wdzięczność :)

Dzięki wielkie przydatne!

Super ! Dzięki za wyjaśnienie, od razu jakoś jaśniej :)

Congratulations @jamzed! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of posts published

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!

Dziękuje za ten artykuł. Sporo mi wyjaśnił i utwierdził mnie jeszcze bardziej w tym że steem i wszystko co z nim związane to świetne miejsce w sieci :)

Dzięki, chyba dopiero po lekturze twojego artykułu mogę powiedzieć, że wiem (chyba) jak działa steemit. :)

Tak trzymaj, będę obserwował twoje poczynania.

Dzięki za szczegółowe wyjaśnienie wielu funkcji :)

Dobry, konkretny artykuł. Jestem nowy na platformie. Przebrnąłem przez FAQ, ale wiele rzeczy zrozumiałem dopiero dzięki temu postowi.

super artykuł przynajmniej się dowiem co z czym się je

Witam, ciekawe informacje,jak dla mnie bomba. Pozdrawiam

Tego mi brakowło!!!

No właśnie jestem "świeżakiem" i na pewno mi się więcej rozjaśniło w głowie, dziękuję @jamzed głosowanie tęż się odbyło :)

Świetny materiał! Bardzo mi pomógł.

Świetnie! A ja mam pytanko. Gdzie trzeba kliknać na dtube żeby sprawdzić moje statystyki oglądalności?

Dzięki za tę pigułkę:) jestem nowym planktonem i nie za bardzo wiedziałem jak się poruszać tutaj. Dzięki Twoim wskazówkom i radom będzie mi łatwiej zgłębiać to miejsce. Pozdrawiam.

pomocny artykul pozdro ziomber

Coin Marketplace

STEEM 0.21
TRX 0.02
BTC 11246.38
ETH 391.81
SBD 1.03