Nadużycia na Steem - dyskusja

in #polish2 years ago (edited)

Jakiś czas temu analizując sobie różne dane odnośnie Steem (przy pomocy http://steemsql.com/) natrafiłem na niepokojące zachowanie. Użytkownik @elysiian posługując się multikontami (razem 11, w tym jednym mocnym z ~17k SP) przyjął taktykę polegającą na:

  • wrzucaniu wszystkimi kontami różnych obrazków (z innej strony, nie własnych)
  • głosowaniu na wspomniane posty przy użyciu tychże kont

Przykład:

Ale skąd wiadomo, że to wszystko jego konta. Ano stąd:

Jak widać kwoty są całkiem spore (szczególnie biorąc pod uwagę wysoki kurs SBD). Sprawa dotyczy też komentarzy:

Nie chciałem tworzyć tego posta, dlatego kilka dni temu postanowiłem go bezpośrednio zapytać czy nie uważa, że nadużywa Steem:

Jego drugi komentarz sugeruje, że może się jednak zreflektuje. Rzeczywistość jednak wygląda następująco:

Niektóre z postów zostały już zauważone przez jakieś boty, ale tylko mała część:

Dlaczego o tym wszystkim piszę? Ano dlatego, że to ewidentne działanie na niekorzyść całej społeczności Steem. Pamiętajmy, że to wszystko idzie ze wspólnej puli, więc to nie jest tak, że nikt na tym nie traci. Tracą wszyscy. Po pierwsze mamy do czynienia z głosowaniem na siebie przy użyciu wielu kont, a po drugie korzystanie z czyjejś pracy (obrazki są skopiowane z innej strony, co już samo w sobie jest nadużyciem).

Steem boryka się z wieloma problemami i to jest moim zdaniem przykład jednego z nich. Naprawdę życzę tutaj każdemu jak najlepiej, ale nadużywanie systemu nie powinno być sposobem na zarabianie całkiem sporych kwot.

Jest tyle ciekawych inicjatyw (utopian-io, steemstem etc), tylu ludzi wkłada masę czasu w rozwój społeczności, a inni niestety próbują na tym ugrać nie wnosząc nic wartościowego od siebie.

Jako, że to tylko moje, pewnie mało znaczące zdanie, to zapraszam do dyskusji.

Sort:  

Popieram ten post całym sobą i dlatego daję 100% - to jedna z wielu rzeczy, z którymi należy walczyć na tej platformie. Tak samo jak z plagiatami.

Widzę, że wielu osobom nie podoba się oddawaniem głosów na samego siebie. Wydaje się, że sama platforma nie ma z tym problemów (możliwość automatycznego głosowania na swoje posty i promowania swoich komentarzy). I nie jest to chyba najważniejsze w tej konkretnej sytuacji. Nie jest też problemem posiadanie wielu kont ani nawet botów, wszystko zależy tylko od tego po co się te dodatkowe konta ma albo czy te boty są pożyteczne (bo są takie).

To co tutaj jest nadużyciem to moim zdaniem:

  • zarabianie na plagiacie,
  • wykorzystywanie większości mocy swojego głosu na upvote dla własnych treści niskiej jakości (na dodatek sam fakt ukrywania tego procederu przez używanie wielu kont, które jak się zdaje powstały tylko w tym konkretnym celu - rozwiewa i tak mocno naciągane wątpliwości),
  • głosowanie pełną mocą i wysokim SP na swoje komentarze, ale wyraźnie nie po to by je promować w dyskusji - bo z reguły nic one nie wnoszą.

Daleki jestem od prób wywoływania wojen i od wzywania do przemocy, ale może warto rozważyć jakąś dyskusję z tym użytkownikiem (tzn. dalszą dyskusję). Gdy spotka się z dezaprobatą całej polskiej społeczności to jest szansa, że zmieni podejście. Jeśli nie, będzie się można zastanawiać nad kolejnymi krokami. Jest też szansa, że sam trafi na niego zespół @steemcleaners. Zdaje się, że mają sporo pracy i trudno im się zajmować każdym przypadkiem, ale jak już się za kogoś wezmą, to pozamiatają.

Choć lepiej moim zdaniem byłoby go przekonać (choć wydaje się, że może być to trudne).

Uwaga: a teraz (o zgrozo) sam zagłosuję na ten komentarz za parę grosików, bo chciałbym, by znalazł się gdzieś na początku :-P.

Dyskusję próbowałem nawiązać, ale niestety użytkownik dalej robi swoje. Na jednym z ostatnich screenów jest właśnie @steemcleaners - na kilka postów już zareagował.

Dlatego bardzo dobrze, że podniosłeś ten temat na forum społeczności. Może poczyta komentarze pod Twoim postem i da mu to do myślenia. Oby.

Cieszę się, że @noisy i @albakerki wzięli sprawę w swoje ręce.
Zapewne nie tylko ja :)

spoko, ale minęły 3 dni i typ ze swoimi multi dalej robi to samo

Świetny post. Szczerze mówiąc w życiu nie przyszło mi to do głowy... Być może po prostu jestem zbyt uczciwy. Z drugiej strony wychodzi nasza narodowa zdolność do kombinowania ;)

Nie przesadzałbym z tą narodową zdolnością do kombinowania. Takich cwaniaków jest tutaj więcej a na razie wiemy tylko o jednym Polaku. Zresztą on sam tego raczej nie wymyślił (niczego mu nie odbierając) tylko raczej to u kogoś podpatrzył (w sensie - wydaje się, że praktyka jest dość stara).

Kawał dobrej roboty... Pytanie czy to coś zmieni? Nawet jeżeli ta osoba zostanie z Flagowana to wróci jako kolejna fikcyjna osoba. Bo jest to pazerna osoba. Podbijanie sobie komentarzy to już szczyt wszystkiego!

Dlatego martwi mnie, że nie ma (jeszcze) skutecznych, automatycznych narzędzi, które by wykrywały takie zachowania i od razu reagowały. Jest trochę botów starających się dbać o porządek, ale jak widać dużo jeszcze jest do zrobienia w tej materii.

Ja jak powiedziałem jestem za niektórymi botami które oddają cześć gotówki idzie w jakieś projekty np: do utopian-io itd. Dyskusja jest szersza TUTAJ To co przedstawiłeś to nie ma nic wspólnego z żadnymi projektami. To jest jawne grabienie (złodziejstwo)!

Mnie zastanawia czy czasem Wam nie zawiesza się przeglądarka albo komputer zaczyna wyć. Mianowicie- zdarzyło się kilka razy przy korzystaniu steema wchodząc na poszczególne tagi. Od czasu do czasu włączają się mi antyblokery przeciwko coinhive która jest masowo wykorzystywana na różnych stronach . Listę stron znajdziecie TUTAJ Zastanawia mnie jak sprawdzić bo postów jest dużo?

Ja też nie mam nic przeciwko botom o ile są użyteczne dla społeczności :) Co do problemów z zawieszaniem się - u siebie nic takiego nie zauważyłem.

Nie jestem pewien, czy takie narzędzia powinny być zapewniane przez platformę. Moim zdaniem pachnie to trochę nadmierną kontrolą i cenzurą.

Co innego patrole, narzędzia i boty stworzone przez społeczność. Bo to właśnie społeczność powinna dbać o jakość treści na tej platformie. Jesteśmy jej udziałowcami, więc promujmy tych, którzy zwiększają nasze zyski dodając dobre treści a piętnujmy tych, którzy wykorzystują platformę.

Mam na myśli właśnie narzędzia takie jak @steemcleaners (i wiele innych), które są utrzymywane przez społeczność.

Podbijane sobie komentarzy ma sens - jeśli zależy Ci na tym by ten komentarz przesunął się do góry. Nie będę ukrywał, że sam tak czasem robię. Oczywiście jeśli:

  • masz spore SP i używasz do tego pełnej mocy,
  • komentarz to treść w rodzaju "Hello!"

to jest to jawne nadużycie.

Uważam, że jest to trochę takie perpretum mobile, które daje całkiem realne pieniądze, aczkolwiek gdyby było to zakazane, to nie byłoby takiej możliwości. A rzeczywistość jest taka, że pisząc jakiś post można na starcie zaznaczyć opcję "upvote", czyli de facto Steemit poniekąd nawet do tego zachęca.
Jednak na taką skalę jest to już pewien problem.

Moja prywatne zdanie jest takie, że danie głosu na swój post nie jest niczym złym, o ile się tego nie nadużywa. Szczególnie, że jak piszesz - można to zaznaczyć przy dodawaniu posta.

To pokazuje słabość platformy. Wszystko odbywa się na utopijnych zasadach, że nikt nie będzie oszukiwał, ale tak nie jest. Może cały algorytm wymaga przemyślenia i poprawy pewnych błędów. To co społeczność może zrobić to nagłośnić sprawę i tyle.

Zupełnie się nie zgadzam. Platforma nie powinna takich rzeczy pilnować. Przed takimi zachowaniami powinna bronić platformę społeczność. Platforma ma zapewniać błyskawiczny i nieprzerwany dostęp do blockchaina. Nie jest od tego by narzucać odgórnie zasady - to społeczność ma decydować, czy takie zachowania są OK czy nie. To co jest akceptowalne i etyczne nie powinno być określane przez programistów, a nawet przez Steemit Inc. tylko przez użytkowników. Przecież takie podejście jest genialne i chyba unikalne - nie chciałbym, żeby było inaczej (pewnie mnie by tu nie było).

Zwróciłem kilka dni temu w swoim poście uwagę na brak podstawowych, jasnych zasad regulujących funkcjonowanie społeczności.

Zostałem zbyty wierszykiem przez użytkownika @lukmarcus .
(staram się nie przesalać)

Żadna z osób organizujących życie społeczności nie podjęła tematu.

Skoro kod dopuszcza takie zachowanie to dlaczego nie.... Kod jest prawem. :)

Uważam, że przyszłe spotkanie użytkowników #polish w Krakowie jest dobrym momentem na poruszenie kwestii braku unormowań.
Sam działam często "na czuja". Poradniki są super, ale to nie regulamin.

Wiem słowo "Regulamin" na anarchistycznym z natury portalu brzmi ... jak profanacja. :)

podrzucisz link do Twojego posta?

Czy to na pewno dobry post? Nie widzę aby @lukmarkus dodał tam jakiś komentarz

No ja właśnie nie wiem o co chodzi i nie mogę też dostać odpowiedzi...

Jest FAQ po angielsku :D Wiele rzeczy wyjaśnia

Powiedz mi czy FAQ wyjaśnia co zrobić z osobnikiem, który zrobił sobie ze steema maszynkę do zarabiania łatwej kasy?
Tam gdzie kasa, tam i patologie.
Ludzie w społeczeństwie zorientowanym na sukces materialny zrobią wszystko (każde świństwo) za kilka groszy...
A jak w grę wchodzą setki tysięcy...
Ten przypadek to pewnie wierzchołek góry lodowej...

Znalazłem netykietę:

https://steemit.com/steemit/@thecryptofiend/the-complete-steemit-etiquette-guide-revision-2-0

Okazuje się, że jeden z punktów brzmi: "nie flaguj postów tylko dlatego, że się nie zgadzasz z ich treścią".

:)

Niestety o banksterce nic a nic :)

Ale jednym z punktów dla których warto flagować jest

Disagreement on rewards

FAQ w miarę jasno określa co jest nadużyciem i są pewne sposoby do raportowania, ale nie sądzę, żeby były zbyt skuteczne:

You can report any abusive content to the #steemitabuse channel on steemit.chat.

Steemcleaners are a group of Steemians concerned with plagiarism, copy/paste, spam, scams and other forms of abuse on Steemit.
https://steemit.com/steemcleaners/@steemcleaners/announcing-steemcleaners-the-steemit-abuse-fighting-team

A znalazłeś może coś o multikontach?

multikonta możesz mieć

Możesz mieć, ok, ale chodzi mi o to, czy pisze coś jak z nich korzystać itp. No bo jak każdy założy sobie kilka kont i będzie sam sobie votował to jest bez sensu przecież...

Nie rozumiem tego w moją stronę, możesz wyjaśnić?

Tak, kod jest prawem. I ten sam określa coś takiego jak Disagreement on rewards oraz to, że każdy jest tutaj moderatorem.

Wydaje mi się, że kod należy traktować nie jako prawo (co jest dozwolone/zabronione), ale jako środowisko(co jest możliwe do zrobienia). Prawo może zostać określone przez społeczność, która funkcjonuje w ramach danego kodu/środowiska (Tak jak w świecie rzeczywistym: to że teoretycznie mam możliwość no nie wiem kogoś zastrzelić, nie znaczy automatycznie że mam do tego prawo). Co najważniejsze: ustanowienie prawa, zwłaszcza w społeczności dobrowolnej, nie powinno być odbierane jako ograniczenie wolności, wręcz przeciwnie, jako tej wolności zabezpieczenie. Dlatego o ile kod daje taką możliwość (na tym się zupełnie nie znam zwłaszcza że dopiero się zalogowałem;)), to byłoby dobrze, jeśli społeczność ustanowiłaby podstawowe prawa i narzędzia jego egzekwowania.

A kiedy ma być spotkanie w Krakowie?

Tu masz szczegółowe info.

To jest jakaś wtyczka do wyświetlania wartości głosu?

dzieki za taki artykuł, Jestem nowy na Steemit i jeszcze niektóre rzeczy są dla mnie niejasne. Takie środowisko niestety przyciąga tez osoby Które będą szukały nieuczciwego zysku. Dla mnie cenne jeszcze jest wskazanie ciekawych inicjatyw tj: utopian-io, steemstem. Dzięki

Ciekawe czy swoim postem, nie dałeś do myślenia innym pazernym na kasę. Zaraz może powstać pełno fikcyjnych kont i wtedy to już będzie pozamiatane, nic z tym nie zrobimy. Oflagowanie nic nie pomoże, powstanie następne, i następne konto, zanim się zorientujemy że to kolejne jednej osoby. Może się mylę, jak coś niech ktoś mnie poprawi

Flaga jak najbardziej pomoże. Flagowanie trwa kilka sekund a zrobienie konta dłużej czyli wygramy tę wojnę. Ponadto gdyby flagę dawał każdy z #polish to po kilku dniach taki delikwent by się poddał

No oby, ale np. po jakim czasie się dowiemy że to jest nowe konto danego delikwenta, może nie publikować na polish i dalej sobie nabijać konta. Widzisz ja dopiero teraz dowiedziałem się że ma 11 kont, myślałem 2,3 a tu aż 11

Ma 11 i nie publikuje tylko na #polish...

Trochę ich naprodukował, codziennie 1 post na każdym koncie i głos z najsilniejszego, to się nazbiera trochę siana, ale ludzie kombinują. Sam dopiero o tym pomyślałem, biznes życia po prostu.

z flagowaniem jest ten problem, że taki skurwiel z multikontami, który ma sporo SP może sprawdzić kto go flagował i dawać flagi w zamian

Dając flagi w celu zemsty łamie się kodeks steemit.

No można założyć dużo kont, ale to nie takie proste aby na tym zarabiać. Wartość głosu każdego z tych kont jest prawie nic nie warta na początku. Trzeba albo zainwestować pieniądze w STEEM-y, albo naprawdę dużo codziennie się naklikać i tak przez długi czas.


Wyobraźmy sobie że ktoś chce założyć 10 kont aby się upvotować. Powiedzmy, że kupimy 300 STEEM-ów i każde z naszych kont dostanie po 30SP. Tylko że wtedy mamy dużo kont o niskiej mocy głosowania.
Jeśli władowalibyśmy te 300 STEEM-ów w jedno konto, wtedy to ono miałoby całą moc.

Wydaje mi się więc, że wiele kont nie ma tutaj znaczenia. Równie dobrze można by upvotować siebie samego z jednego silnego konta.

Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Tak tylko jego jedno konto 100% mocy ma ponad 6$ pisze na tych 10 kontach słabych 1 post dziennie i na nie oddaje głos z tego jednego mocnego. Chociaż SP się zmniejsza za każdym oddanym głosem to i tak dzienna dniówka jest zajebista.

Dokładnie :) Poza tym niektóre z jego kont to boty.

Wydaje mi się, że raczej nic nie możemy z tym zrobić. Wszystko zależy jednak od woli autora tych kanałów ...

Niestety pewnie takie sytuacje będą częstsze. Czym portal będzie popularniejszy tym więcej osób będzie cwaniakowac

Są tacy, którzy nie mają wstydu by oszustwem na chorych dzieciach zarabiać więc w ogóle nie dziwi mnie wystąpienie powyższej sytuacji. Powinniśmy flagować takich filonów i w ten sposób oduczać niezdrowych praktyk. Brawa dla tych, którzy pilnują takich zachowań i je ujawniają.

Uważam ze, każdy użytkownik powinien mieć jedno konto, z imienia i nazwiska...

A to niby dlaczego? Jeśli nie masz problemu z oddawaniem swojej prywatności to ok, nie rozumiem ale akceptuję. Ale czemu oczekujesz, że inni muszą myśleć tak samo?

A tak zapytam tylko ? Czy głosowanie na swoje posty jest w końcu złe czy można to śmiało robić ?

Możesz głosować spokojnie, ale tak naprawde wiele Ci to nie da.
Polecam https://steemfollower.com oraz https://busy.org na początek aby dostawać upvote.

Tak rozumiem, ale jakbym miał jakieś ogromne ilości SP, to każdy głos pewnie liczyłby się nie w centach a w dolarach. Ta kwestia mnie intryguje :)

Bardzo się cieszę, że napisałeś ten post.
Osobiście też obserwuję tego użytkownika od dawna, raz podjęłam temat votowania własnych komentarzy pod jakimś postem, innym razem zapytałam samego @elisiian o kolejne konto które założył (to 11-te).
Mam nadzieję, że dyskusja pod Twoim postem się rozwinie.

Przesłaniem mojego artykułu w tematach tygodnia było ustalenie jasnych reguł gry.
Uważam, że powinniśmy opracować coś na kształt netykiety, by w kilku jasno sformułowanych punktach określić prawa użytkownika, wskazać niedozwolone zachowania i ewentualne kary.
Według mnie to podstawa funkcjonowania każdej społeczności. W razie spornej sytuacji w grę wchodzi konkretny punkt, a nie widzimisię moderatora czy użytkownika/grupy użytkowników.

Przeczytałem FAQ, ale według mnie jest bardzo ogólnikowe. Taki życzeniobook.

W poście powyżej odniosłem się do twej wierszowanej riposty.
Uważam, że zażartowałeś sobie z całkiem poważnego tematu, który może powodować w przyszłości dużo konfliktów i niejasnych sytuacji.
Nie mam nic do Ciebie osobiście, chodzi mi tylko o dobro społeczności.

Czy to do mnie?

Myślę, że warto byłoby tutaj dodać coś na temat rozwiązania takiej sytuacji. Flagujemy te wszystkie konta?

Najlepiej jakby były skuteczne narzędzia (boty), które by wykrywały takie sytuacje i w miarę szybko reagowały. Tak żeby wszystkie takie działania były spalone na panewce. Bo jeśli ktoś widzi, że może nadużywać system i nic mu nie stoi na przeszkodzie, to pewnie będzie nadużywał.

Ale jak miałyby te boty reagować? I masz na myśli boty wystawione przez Steemit Inc. czy przez społeczność?

Bo jeśli ktoś widzi, że może nadużywać system i nic mu nie stoi na przeszkodzie, to pewnie będzie nadużywał.

Dlatego to społeczność musi mu stanąć na przeszkodzie. Jeśli platforma sama zablokuje takie nadużycia to taki użytkownik (i jemu podobni - a jest tu takich trochę) zacznie szukać następnej luki do kręcenia interesu. Jeśli przeciwstawi mu się większość normalnych, uczciwie pracujących użytkowników - to dostanie wyraźny sygnał, że większość użytkowników nie akceptuje takiego nieuczciwego sposobu zarobkowania. Może się następnym razem dwa razy zastanowi czy warto być częścią społeczności czy być przeciw niej.

Tak jak napisałem w poprzednim komentarzu - chodzi mi o boty tworzone przez społeczność (bot szybciej zareaguje niż zwykły użytkownik), a nie przez Steemit Inc. Najlepiej jakby już na samym początku próby nadużycia, użytkownik dostawał jasny sygnał "że to nie przejdzie". Jeśli ktoś zgadza się z działaniem danego bota to może go wspomóc delegacją SP (poniekąd jest to podobna idea jak głosowanie na witnessa).

To zgadzam się w 100%!

Dobra postawa społeczności ! Jako, że jestem nowy widzę tu, iż zasady funkcjonowania społeczeństwa się nie zmieniły. Warto, by my jako członkowie czegoś większego, zachowali w jakimś stopniu konformizm.