Jak stworzyć nowe konto EOS?

in pl-kryptowaluty •  7 months ago  (edited)

Wstęp

Konto na EOS tworzone jest zawsze przez inne istniejące konto. Konto takie może należeć do naszego znajomego lub być podpięte pod dedykowaną do tego usługę. Tak samo dzieje się (gdzieś na zapleczu tego procesu) na wszystkich łańcuchach opartych lub wywodzących się z rodziny łańcuchów Graphene™ (m.in. STEEM, BitShares)

Istnieje kilka sposobów na stworzenie konta EOS – można je sobie wygooglować, ale wszystkie które do tej pory spotkałem, albo biorą za tą usługę małe fee dla siebie, albo chcą numerów karty kredytowej, albo są dość pracochłonne. A ten sposób jest darmowy (potrzeba 2 EOS, ale zostają w całości na Waszym koncie), dość szybki i nie musi łączyć bezpośrednio naszych danych osobowych z kotem EOS i dlatego go wybrałem i opiszę w dalszej części.

UWAGA 1:

Jeśli brałeś udział w początkowej rocznej dystrybucji EOS i wysyłałeś ETH na adres smart-kontraktu w sieci Ethereum, to masz już konto i nie musisz go zakładać. Swój adres EOS i stan konta sprawdzisz na stronie eosauthority.com podając swój adres Ethereum, ten z którego wysyłałeś ETH zaczynający się od 0x i możesz od razu przejść do Ad. 5 pod koniec wpisu, ale myślę że warto przeczytać całość.

UWAGA 2:

W tej metodzie musisz być już w posiadaniu 2 EOS, możesz je kupić na giełdzie np. Binance, Bitfinex lub innej.
Ale UWAGA – ta inna giełda nie może nic sama doklejać do pola MEMO, to bardzo ważne, bo operacja się nie uda! Binance i Bitfinex nic same nie dokleja do pola MEMO dlatego o nich wspominam w tym przykładzie, inne giełdy musicie sprawdzić na własną rękę. Na przykład giełda GDEX.io z przyczyn technicznych (na razie) dokleja do pola MEMO ciąg "EOS:<potem dopiero treść którą sami wpisaliśmy w to pole>" dlatego np. ona nie może ona zostać użyta do tworzenia konta. W przypadku błędnego MEMO wysłana kwota cofa się na z powrotem na konto z którego przyszły środki, a w przypadku giełd, to zawsze jest konto giełdy!
Możecie też wysłać 2 EOS od zaufanego znajomego, który ma już portfel EOS i odpowiednio uzupełni podane przez Was pole MEMO.

Do dzieła!

Zakładam, że jesteś w posiadaniu co najmniej 2 EOS, które masz na giełdzie Binance, albo Bitfinex, albo umówiłeś się z zaufaną koleżanką, albo kolegą i on może wysłać 2 EOS na zdefiniowany przez Ciebie adres i pole MEMO. Każde dodatkowe EOS wyślij już na swój adres dopiero następnym małym transferem jak już będziesz miał swój portfel i będziesz pewny że masz na nim pełną kontrole oraz kopie zapasową.

kroki są następujące:

  1. musisz być w posiadaniu co najmniej 2 EOS.
  2. wybrać dla siebie wolny 12 znakowy adres.
  3. wygenerować i zapisać 1 parę kluczy w bezpiecznym miejscu.
  4. wysłać 2 EOS ze specjalnym polem memo tworzącym konto.
  5. zaimportować klucz prywatny (zaczynający się od "5....") do jednego z dostępnych portfeli EOS.

Ad.1 Wiadomo.

Ad.2 Pod tym linkiem szukamy wolnego 12-sto znakowego adresu do dyspozycji mamy litery z przedziału a-z i cyfry 1-5

Ad.3 Na tej stronie lub możemy wygenerować sobie nowe klucze. Strona ta działa tylko w Twojej przeglądarce, ale jak ktoś chce, to dla pewności może na ten czas odłączyć się od Internetu, wygenerować i zapisać kolejno dwie pary kluczy, zapisać je w kilku bezpiecznych miejscach, dodatkowo wydrukować je i zamknąć stronę, a potem podłączyć się znów do Internetu.
Dobrym nawykiem zwiększającym bezpieczeństwo jest nie kopiowanie całego ciągu znaków, tylko jego części, małą resztę można dopisać z ręki.

Jak ktoś chce jeszcze większego bezpieczeństwa, stronę tą można zapisać Ctrl+S,

a potem przenieść plik i folder na pendrive i stronę otworzyć korzystając jakiegoś Linux LIVE CD niepodpiętego do Internetu, tam otworzyć stronę, wygenerować klucze, zapisać je do pliku tekstowego, plik wydrukować, a potem zapisać na kilku pendrivach. W Linuksie często drukarka (podłączona do USB) działa od razu bez instalacji, tak samo pendrive.

Tu są linki do jeszcze innych generatorów kluczy.

Ad. 4 Teraz sedno procesu. Wyślij 2 EOS na konto: signupeoseos
a w treści pola MEMO wpisz:
<NowąNazwęKonta>myślnik<kluczPublicznyEOS.zaczynający się od "EOS....">

żywy przykład z block explorer na stronie bloks.io:

eosconniekkk-EOS6uhFoDF3KvvonyBqD3TdEKCk7P1z25MraRpXmut4HLEdXc3K79

Tu możecie sprawdzić sami jak proces ten wygląda w eksploratorze bloków EOS dla konta: signupeoseos

Smart-kontrakt tworzący konto przydziela zasoby dla konta wg. takich proporcji z automatu:

  • 0.1 EOS na CPU
  • 0.1 EOS na NET
  • 1.8 EOS na RAM (cała reszta przesłanej kwoty). Jeśli wyślesz 2.1 EOS to za 1.9 aplikacja kupi RAM dla konta.

Portfel pokaże Wam, że macie trochę RAM wykorzystanego i trochę wolnego, ten się przydaje w niektórych operacjach np. złożenie zlecenia najmu i dzierżawy na chintai-eos.io (anulowanie lub zakończenie takiej operacji zwracam nam RAM z powrotem), albo żeby upomnieć się niektóre oferowane za darmo tokeny. Część emitentów przerzuca konieczny do AirDropu RAM na użytkownika, wtedy nazwa się to "AirGrab"

Zasobami CPU, NET i RAM zarządza każdy portfel, zasoby można dodawać i odejmować. Odjęcie trwa 3 dni. Niewykorzystany RAM można sprzedać, a jeśli go brakuje, to można go dokupić, ale UWAGA inwestycja w RAM to może być kiepski pomysł, bo od jakiegoś czasu przyrasta go w sieci o 100% rocznie, trzymaj tyle i potrzebujesz z tylko lekkim naddatkiem.

Od razu uprzedzam, że taka ilość EOS w "stake" dla CPU, może nie być wystarczająca do przeprowadzenia niektórych operacji na koncie, takich jak dodanie nowego klucza, albo delegacja CPU, ale na transfer powinno wystarczyć. Jeśli będziecie chcieli przydzielić więcej CPU dla nowego konta, a raczej chcecie, bo może okazać się że zabraknie Wam zasobu CPU (przy 0.1) na jakaś operacje. W takim przypadku wejdźcie na stronę cpuemergency.com podajcie tam swój adres i po chwili powinniście już mieć zasoby wystarczające na zwiększenie przydziału dla CPU na waszym koncie. Proponuje mieć zawsze więcej niż 1 EOS w "stake" dla CPU na ten cel, ale to dopiero po zasileniu portfela kolejnym transferem EOS.

Tak utworzone konto będzie miało 1 parę kluczy dla obu ról: ACTIVE i OWNER. Docelowo powinieneś mieć osobną parę kluczy dla każdej z ról, ale to materiał na osobny wpis.

Ad. 5 Jednym z najlepszych lepszych portfeli jest eos-voter, import klucza prywatnego jest dość intuicyjny, możecie w nim również głosować na Producentów Bloków (BP), ustawić PROXY głosujące za was, przydzielać sobie i delegować zasoby. Tu jest dobry filmik jak go ustawić (w języku angielskim) jednego z najlepszych vblogerów na temat EOS. Polecam ustawić go też jako swoje PROXY - konto: investingwad i subskrybować jego kanał na YT, lub jeszcze lepiej Polskiego kandydata do roli producenta bloków EOS - konto: tokenika4dev.

Prędzej czy później, przyjdzie jednak czas na portfel Scatter, on wiele zmienia jeśli chodzi o korzystanie z konta EOS w sieci, ale to też materiał na osobny wpis. Możecie sobie obejrzeć jak się do tego zabrać na YouTube, autorem jest sam twórca Scatter. Jeśli uważacie, że potrzebny jest opis po polsku ze zrzutami ekranu, to napiszcie w komentarzu.

Jeśli macie pytania, to możecie zadawać je oczywiście w komentarzach,
albo na komunikatorze Telegram :

Są też 2 grupy na Facebooku:

Wpis ten jest inspirowany artykułem ze strony:
https://medium.com/coinmonks/create-your-own-eos-account-easily-using-the-non-service-fee-dapp-signupeoseos-b15c5347f2fc uznałem że warto napisać polską wersję i dodać trochę informacji.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Żeby nie edytować tekstu, dodam tutaj kilka stron obowiązkowych dla posiadaczy EOS i Scattera. Jeśli uważacie że powinny się tu znaleść jeszcze inne strony to dodajcie je proszę w odpowiedzi na ten komentarz.

Eksploratory bloków:
https://bloks.io
https://www.cypherblock.io
https://eosflare.io

Do bardziej zaawansowanych działań na koncie:
https://eostoolkit.io

Jedna z giełd tokenów EOS - aktywne projekty i sharedropy:
https://newdex.io
nowy Bancor
https://eos.bancor.network/

Na razie jedyny otwarty rynek zasobów
https://eos.chintai.io - czytajcie przypięte wiadomości na ich grupie na telegramie: https://t.me/ChintaiEOS
Serwis jest w dość wczesnej fazie i nie działa jeszcze idealnie, ale działa. Na tym etapie jednak, może nie być dla każdego.

Zajrzyjcie też na stronę Tokeniki https://eosprojects.org/

Congratulations @fractalnode! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made more than 15000 upvotes. Your next target is to reach 16000 upvotes.

Click here to view your Board of Honor
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Do not miss the last post from @steemitboard:

SteemFest³ - SteemitBoard Contest Teaser
The new Steemfest³ Award is ready!

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

YOU JUST GOT UPVOTED

Congratulations,
you just received a 13.23% upvote from @steemhq - Community Bot!

Wanna join and receive free upvotes yourself?
Vote for steemhq.witness on Steemit or directly on SteemConnect and join the Community Witness.

This service was brought to you by SteemHQ.com

Congratulations @fractalnode! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made more than 16000 upvotes. Your next target is to reach 17000 upvotes.

Click here to view your Board of Honor
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:

The Meet the Steemians Contest is over - Results are coming soon ...

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

Congratulations @fractalnode! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 3 years!

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking

Do not miss the last post from @steemitboard:

SteemitBoard to support the german speaking community meetups
Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!


@fractalnode, sorry to see you have less Steem Power.
Your level lowered and you are now a Red Fish!

Do not miss the last post from @steemitboard:

SteemitBoard to support the german speaking community meetups
Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!


Congratulations @fractalnode!
You raised your level and are now a Minnow!

Do not miss the last post from @steemitboard:

SteemitBoard - Witness Update
SteemitBoard to support the german speaking community meetups
Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!


@fractalnode, sorry to see you have less Steem Power.
Your level lowered and you are now a Red Fish!

Do not miss the last post from @steemitboard:

SteemitBoard - Witness Update
Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!