Głodni Wiedzy #4 - znacznie mniejsza prowizja!

in glodniwiedzy •  last year 

25 września w życie platformy Steem wchodzi Hardfork 20, czyli zmiana uprogramowania blockchainu. Wprowadzi to kilka mniejszych lub większych zmian oraz udogodnień, z których skorzystają m.in autorzy portal Głodni Wiedzy.

Motywacja formy portalu

Portal Głodni Wiedzy powstał w celu agregacji najlepszych polskich treści na blockchainie Steem. Jego forma została dostosowana do możliwości samego blockchainu i stara się wykorzystywać jego funkcjonalności możliwie najlepiej. Utrzymanie wysokiej jakości treści wymaga moderacji artykułów, która nie istnieje natywnie w Steem. Każdy może też dodawać treści dowolnie otagowane. Zdecydowałem więc, że artykuły dodawane przez różnych użytkowników nie bedą trafiały na jeden wspólny tag, tylko na jedno konto Steem, a następnie wynagrodzenie z artykułów bedzie rozliczane z pierwotnym autorem tekstu.

Spora część twórców oczekuje szybkiego zarobku, co jest według mnie w pełni zrozumiałe - tym bowiem m.in zachęcamy nowych użytkowników do założenia konta na Steem. Zdecydowałem więc, że autorzy tekstów będą automatycznie otrzymywać przelewy płynnych tokenów SBD oraz STEEM zaraz po rozliczeniu artykułu, a Steem Power zostanie na koncie @glodniwiedzy w celu sukcesywnego zwiększania mocy i wsparcia dobrych polskich treści. Płynne tokeny można w każdym momencie zmonetyzować na giełdzie i nie trzeba dokonywać długotrwałego wypłacania SP (trwającego jak wiemy 13 tygodni).

W momencie gdy portal startował, ilość płynnych tokenów otrzymywanych jako wynagrodzenie był całkiem korzystny dla autorów. Wysoka cena SBD i duża ilość transakcji na rynku powodowały, że wartość płynnych tokenów przeliczona na dolary, czy złotówki była większa niż wartość zarobionego SP. Sytuacja ta jednak się zmieniła i ostatnio doszło do takiego momentu, że autorzy nie otrzymują SBD w ogóle, a liczba otrzymanych STEEM jest mniejsza niż Steem Power - autorzy tekstów otrzymują mniej niż połowę wartości wynagrodzenia!

Jednak celem Głodnych Wiedzy nigdy nie był szybki i duży zarobek, szczególnie kosztem twórców treści, którym najbardziej należy się wynagrodzenie za pracę włożoną w pisanie porządnych artykułów.

Beneficjenci

Blockchain Steem posiada wbudowany mechanizm, który pozwala na rozdzielenie wynagrodzenia z jednego wpisu pomiędzy różnymi kontami. Korzysta z niego duża część serwisów, czy aplikacji opartych na Steem, dzięki czemu mogą automatycznie zarabiać na postach tworzonych przez użytkowników. Na poczatku istnienia portalu sam także testowałem ten mechanizm:

Na powyższym screenshocie widać transakcję, w której post dodany przez konto @glodniwiedzy ma ustawionego beneficjenta @nicniezgrublem z wartością 85%. Oznacza to, że powinienem dostać 85% wartości wynagrodzenia. Szybko jednak okazało się, że beneficjenci rozliczani są tylko w Steem Power. Zrezygnowałem z beneficjentów na rzecz przelewów ze względu na fakt, że ludzie z oczywistych względów wolą zarabiać płynne tokeny.

Dużo mniejsza prowizja dzięki HF20!

Najnowszy Hardfork przyniesie jednak korzystne zmiany, które zostaną od razu wykorzystane w Głodnych Wiedzy. Beneficjenci będą od teraz rozliczani tak samo jak zwykłe posty.

Od 25 września 2018 roku autorzy tekstów otrzymywać będą 90% SBD, STEEM oraz Steem Power z postu dodanego przez portal.

Oznacza to, że zrezygnuję z automatycznych przelewów, a autorzy będą otrzymywali wynagrodzenie tak jakby dodawali wpisy z własnego konta. Pomniejszone będzie ono tylko o prowizję na rzecz Głodnych Wiedzy, wynoszącą 10%.

Warto korzystać z Głodnych Wiedzy

Staramy się trzymać poziom. Dzięki temu czytelnicy chętniej odwiedzają profil @glodniwiedzy, bo wiedzą, że znajdą tam tylko wysokiej jakości treści. Powoduje to także, że znacznie chętniej głosują na te artykuły. Statystyki przygotowane przez @jacekw mówią same za siebie: treści na GW dostają średnio dwa razy więcej głosów niż inne na tych samych tagach. Oznacza to, że zasięg wpisów jest bardzo duży.

.TagLiczba postówŚrednia głosów wszystkieŚrednia głosów dla @glodniwiedzyŚrednia głosów bez @glodniwiedzy
1pl-artykuly625828.3946.4427.86
2pl-historia78220.3650.3119.73
3pl-zdrowie62126.2654.2526.08
4pl-ciekawostki49423.9849.2721.75
5pl-nauka48330.9147.5926.99
6pl-technologia36019.5343.8814.17
7pl-zwierzeta29428.8749.9527.42
8pl-kosmos25940.0044.8738.43
9pl-natura16518.4651.7516.76
10pl-psychologia15921.9749.5021.62
11pl-motoryzacja11814.8838.0012.26
12pl-prawo11222.4949.7918.59
13pl-news10511.5047.407.73
14pl-medycyna7328.3449.0026.49
15pl-seriale6714.6962.0013.97
16pl-astronomia5945.2546.2244.11
17pl-ludzie4322.5847.0019.37

Może się więc okazać, że z praktycznego punktu widzenia będzie się bardziej opłacało dodać artykuł przez serwis Głodni Wiedzy niż samemu. Szczególnie polecam to nowym lub mało aktywnym użytkownikom, którzy chcą szybko zyskać trochę tokenów i uzyskać pomoc w rozpoczęciu kariery na Steem. Moderujemy teksty, poprawiamy tagi i jesteśmy chętni do pomocy.

Warto także pamiętać, że pod każdym artykułem jest na stronie boks z informacjami o autorze. Teksty dodawane przez Głodnych Wiedzy są nadal własnością autorów, nie roszczymy sobie do nich praw.


Pierwotnie opublikowano na Technologicznie. Blog na Steem napędzany przez ENGRAVE.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Pisanie pod waszą banderą da świeżym autorom większe grono odbiorców, a i jestem pewny, że jak komuś się spodoba tekst, to da follow dla autora ;p

Pewnie, że tak :) Informujemy kto jest autorem i raczej ciężko przegapić tę wiadomość. Treści nadal są treściami ich autorów, a jedno wspólne konto jest raczej dla czytelników, żeby łatwiej było dotrzeć do fajnych artykułów :)

Coś jak papierowy magazyn. Tam również autorzy są podpisani pod swoimi artykułami.

W zasadzie to tak, wszak tytuujemy się redakcją ;)

Posted using Partiko Android

Fantastyczny ukłon w stronę autorów! Mam nadzieję, że nowych blogerów będzie przybywać, a @glodniwiedzy będą rosnąć w siłę!

Myślę, że start "pod Waszymi skrzydłami" twórców, którzy są nowi na Steemit, to świetna opcja żeby pokazać się z wartościowym tekstem szerszej publice.

Dzięki za miłe słowo ;) nowych twórców zawsze miło przyjmiemy :)

This post has been just added as new item to timeline of Głodni Wiedzy on Steem Projects.

If you want to be notified about new updates from this project, register on Steem Projects and add Głodni Wiedzy to your favorite projects.

Congratulations @nicniezgrublem! You have received a personal award!

SteemFest 3 Attendee
Click on the badge to view your Board of Honor.

Do not miss the last post from @steemitboard:

SteemFest³ - SteemitBoard Contest Teaser
The new Steemfest³ Award is ready!

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

great presentation of ENGRAVE in Steemfest, I have a few questions regarding the multiple user access... how can i reach you (or the dev team) on Discord?

Thank you :) you can contact us via discord or me directly on steem.chat (I have the same nickname there).

Congratulations @nicniezgrublem! You received a personal award!

Thank you for your participation in the "Meet The Steemians" contest in Kraków. We hope you enjoyed it and made lots of new friends. See you at SteemFest4!

Click here to view your Board of Honor

Do not miss the last post from @steemitboard:

Meet the Steemians Contest - The results, the winners and the prizes
Meet the Steemians Contest - Special attendees revealed
Meet the Steemians Contest - Intermediate results

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!