Steel Wool Tekniği İle Fotoğraf Çekimi

in steempress •  5 months ago

Herkese merhaba.

Son yazımda fotoğraf alanında bilinmesi gereken temel teknik terimlerden kısaca bahsetmiştik. Son yazımın içerisinde enstanteden bahsederken uzun pozlamaya da uzun uzun değinmiştik.

Uzun pozlamanın mantığını artık biliyoruz.

  • Shot süresini uzun tut.
  • İçeriye çok ışık hapset.
  • Makineyi sabitle.
Bu yazımda da uzun pozlama ile uygulanabilecek güzel bir teknikten bahsedeceğim.

Steel Wool


Kaynak


Görselde görmüş olduğunuz malzeme aslında bulaşık teli olarak piyasada satılan çelik yündür. Çok kolay yanar ve yandıkça içerisinde ki incecik metal parçaları anında erir.

Biz eriyen metal parçalarını sağa sola savurarak güzel bir görüntü elde etmeye çalışacağız. Ayrıca unutmadan bu bulaşık telinin fiyatı oldukça ucuzdur bolca alıp bol bol deneyebilirsiniz.

Işık kaynağımızı ve tekniğe adını veren malzememizi öğrendik. Peki bitti mi? Hayır.

MikserKaynak


Mikser ne işimize yarayacak. Çok garip oldu değil mi? Ama bu tarz bir mikser Steel wool için olmazsa olmazlarımızdandır. Tekniği uygulamak için oldukça gerekli bir malzemedir.

Bulaşık telini mikserin içerisine güzelce sıkıştırıyoruz. Ben genelde 2 yada 3 tane bulaşık telini birden sokuşturmayı tercih ediyorum çünkü etrafa daha çok kıvılcım atıyor. Bulaşık telini olduğu gibi sokmak yerine içini iyice gevşetip yüzey alanını büyütüp miksere yerleştirmek daha etkili bir sonuç almanıza katkı sağlayacaktır.

2-3 adet bulaşık yününü miksere yerleştirdikten sonra 1.5-2 metre bir ip alıp mikserin sapına güzelce bağlıyoruz.

Bu ip miksere manevra yaptırmamıza yardımcı olacak iptir.

Yanınıza çakmak almayı da unutmayın tabi.

Bu saydığım malzemeler steel wool için yeterlidir. Ancak uzun pozlama yapabilmek için bir kaç ekipmana ihtiyacımız olacak. Bu ekipmanlar:

  1. Tripod.
  2. Karanlık ortam.
  3. Rüzgarsız ve boş bir alan.
  4. Mikseri döndürecek bir adet gönüllü.
Tripod makinemizi sabitlemeye yardımcı olacaktır. Uzun pozlama yaparken muhakkak tripoda ihtiyaç duyulur. Çünkü makine de ki en ufak bir titreme bile fotoğrafa yansıyacaktır.

Karanlık ortam da yine uzun pozlama için gerekli olan bir şarttır. Uzun pozlama yaparken makine içeride çok fazla ışık hapsedeceği için fotoğrafların ışıktan patlamaması gerekir. Bu yüzden karanlık bir ortamda küçücük ışık kaynakları yeterli olacaktır.

Havanın rüzgarsız olmasına dikkat edin çünkü etrafa çok sayıda ve bazıları iri taneli bir çok kıvılcım düşecektir. Rüzgarsız ve yanıcı madde olmayan bir alanda yapmalısınız.

Siz makinenin arkasında olacağınız için mikseri birinin çevirmesi gerekiyor. Oldukça zevkli bir iş olduğu için arkadaşlarınız bu işe gönüllü olabilir.

Peki exif değerleri ne olmalı?

Exif değerleri kadrajınıza ve ortama göre değişiklik gösterebilir ama ben ISO 100 diyafram ise yaklaşık 16 değerinde tekniği uygulamayı tercih ederim. Tekrar hatırlatayım Exif değerleri ortam ve açıya bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Enstantene ise 8,10,15,20 saniyelerde olabilir.

Hadi sonuca gelelim işte size sonuç...Son yazılarım

 

Posted from my blog with SteemPress : https://sametceylan.timeets.xyz/2018/07/01/steel-wool-teknigi-ile-fotograf-cekimi/
Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Tebrikler! Yazınız @tryardim topluluk hesabından oy kazanmıştır. #tr tagi altında kaliteli içeriklerizi görmekten mutluluk duyarız. Detaylı bilgi için Tryardım Desteklenen İçerikler 1 Temmuz 2018 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

post_banner_gf.gif

·

Teşekkürler.

Merhaba, yazınız @try-market ve @kusadasi tarafından yürütülen küratör projesi kapsamında seçilmiştir. Proje yazısı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Sonraki yazılarınızda "cointurk" etiketini kullanarak ailemizi genişletmemize yardımcı olabilirsiniz.

Cointurk Discord Kanalı

·

Teşekkürler