YazGit - Bazı Küçük Tespitlerim

in steempress •  6 months ago

Bir discord kanalında tanık olduğum bazı tartışmalar üzerine bu yazıyı yazmamın fitili ateşlendi. Tartışmada Endonezya ve Venezuela gibi ülkelerde kripto paranın birçok insan için ana gelir kaynağı olup, sadece kripto paralar üzerine hayatını idame ettikleri tartışılıyordu. Artan kripto market hacmi ve doların TL karşısında giderek yükselmesiyle birlikle benzer durumun birkaç sene sonra ülkemizde de giderek yaygınlaşacağı kanaatindeyim.


Image: Pixabay

Peki neden bu yazıyı yazma gereği duydum? Öncelikle şunu belirteyim ki, Steemitte emin olduğum bir şey var. Ciddi anlamda binlerce dolar yatırımı olmayan biri Steemitte bazı projelerden şimdilik destek alsa da ilerisi için bunun bir garantisi yok. En temelde kullanıcıları sistemde borusu ötenler ve sistemden bir şeyler koparmaya çalışanlar olarak ikiye ayırmak yanlış olmaz sanıyorum. Bahsettiğim tartışmanın döndüğü topluluk kanalında bir kullanıcı postlarına atılabilecek 30-40$’lık bir destekle Endonezya’da aylık kirasını ödeyebildiğini söylüyordu. Belki biraz abartmıştır ama gerçekten uzak olduğu da söylenemez. Steemit ekosistemini suistimal etmeye çalışan coğrafyalara bakıldığında bunu biraz daha iyi anlamak mümkün. Peki üç beş dolar kazanmaya çalışıp bulunduğu toplulukların isminin de kötülenmesine davetiye çıkaran kullanıcıların yanında Steemite büyük yatırım koyup ardından aylarca self vote ile ödül havuzunu sömürenleri kıyasladığımızda hangisi sistemin amacı yönünde gelişmesine daha fazla engel olmakta? Burada önemli bir detay var aslında. Küçük suistimalci balıklar blok zincirine bir değer katmadan sistemi çöplüğe çevirmeye devam edecek ve büyük suiistimalci balıklar aylarca en kolay şekilde gelir elde edip fişlendiklerinde itibarları düşürülecek ve kazançları yanlarına kar kalacaktır.

Bahsetmek istediğim bir diğer konu topluluklar ve kullanıcı nitelikleri. Bildiğiniz üzere iyi yönde gelişmek isteyen bir topluluk olabilmek için kullanıcı etkileşimleri önemlidir. Yine iki farklı durumu ele alıp, kıyaslama yaparak devam edelim. Öncelikle bahsedeceğim her iki grubun da minnow grupları olduğunu belirteyim. Birinci grupta haftanın belirli bir günü belirli bir saatte sesli toplantı yapılıp her katılımcının o hafta postladığı bir yazısını dinleyenlere tanıttığı ve konuya ilgili olanlarla gelecekteki muhtemel projeler ve oluşturulacak değerler için network oluşturabildiği ve bu ilerlemeyi her hafta takip ettiğim, diğer grupta ise toplulukta bulunanların yarısından çoğunun Afrika sırtlanı gibi tetikte olup fayda sağlayabileceği durumları uzaktan izlediği iki farklı gruba bir bakalım.

Onlarca discord topluluğunda takip ettiğim her iki gruptaki kullanıcıların hepsinin aslında ortak amacı bireysel olarak kendilerini geliştirebilmek. Faydacılık. Tamam bu çok normal bir şey. Buraya kadar sıkıntı yok. Asıl önemli olan ise, faydacılık için topluluklarla nasıl kontank halinde olunacağı. Gözlemlerimden sonra diğer gruptaki Afrika sırtlanları sürekli bir kopukluk ve kaos içerisinde kalırken, diğer gruptaki bilinçli ve farkındalık sahibi kullanıcılar bazen küçük bazen büyük adımlarla olsa da iyileşmede sürekliliği sağlayabildiler.

Eminim bu yazıyı bir iki kişi okuyacak belki de hiç okuyan olmayacaktır. Aslında bugün SSHS’ye (Saçma Sapan Hikayeler Serisi) başlamak istiyordum fakat erken olduğunu düşündüm. Nedenini tahmin etmek zor değil. Buraya insanlığın gidişatını değiştirecek bir tezimi veya kanser tedavisinde çığır açacak bir formülü yazsam kimse fark etmeden blok zincirinde kaybolup gidecek. Onun için sosyal deneyimin ilk kısmını burada bitiriyorum. Daha sonra paylaşacağım SSHS ile değerli olduğuna inandığım postlarımı kıyasladığımızda bakalım neler olacak. Hoşça kal.


Posted from my blog with SteemPress : http://kedisteem.press/yazgit-bazi-kucuk-tespitlerim/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Kimisi senin bu yazdıklarını o kadar aleni bir şekilde yapıyor ki şaşırıp kalıyorum bazen. Tamam her şeye amenna herkes buradan bir şeyler kazanmak istiyor ama bazı sınırları da aşmamak gerektiği kanısındayım. Ellerine sağlık güzel bir yazı olmuş.

·

Neden bahsettiğini tam anlamadım Kağan ama tahmin edebiliyorum :) Teşekkürler bu arada

İyi günler, yazınız @kusadasi ve @try-market tarafından yürütülen Küratör Projesi için seçilmiştir. Cointurk etiketini kullanarak daha fazla destek alabilirsiniz.
Proje kapsamında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
Cointurk Discord Kanalı
image.png

Doğru ve haklı tespitler. Ben de kaliteli içerikler üreterek hem ekosisteme katkı sağlayıp, hem de ödüllerden bir nebze de olsa emeğimin karşılığını görebilme ümidi ile katıldım ama dışarıdan görüldüğü gibi olmadığını anlamam uzun sürmedi maalesef. Sadece emek ve içerik üretimiyle kazanç sağlayabilmek imkansız görünüyor. Yatırım gücüm olmadığı için elden gelen bir şey yok. Sistem izin verdiği sürece bu tarz suistimallerin olması gayet doğaldır. Umarım ileride bu sorunlara çözüm sağlanabilir.

·

Her emeğin karşılığı burada alınsaydı ona ne ödül havuzu yeter ne başka bir şey. Fazla kasmadan biraz da keyfini çıkarmaya bakmak lazım

hocam çok doğru tespitler elinize sağlık :) bu sorun çözümlenemeyecek bence emeğinin karşılığını alamayan insanlar olarak kalacağız diye düşünüyorum. o yüzden sosyal medya olarak kullanıyorum.

·

En iyisini yapıyorsun :)

Etkili bir yazı olmuş emeğinize sağlık hocam.

·

Teşekkürler

Paylaşımınız günün en Jumbo yazısı seçildi. Yazınız Jumbot ve Jumbot Kürasyon Kuyruğuna bağlı hesaplar tarafından oylanmıştır. Jumbot TR içerik oluşturucularına destek olma amacıyla kurulmuş bir oluşumdur. .

Jumbot hakkında daha fazla bilgi için Tıklayın

Congratulations @kedi! You have received a personal award!

Steemcleaners Verified Profile
Click on the badge to view your Board of Honor.

Do not miss the last post from @steemitboard:
SteemitBoard World Cup Contest - Round of 16 - Day 4


Participate in the SteemitBoard World Cup Contest!
Collect World Cup badges and win free SBD
Support the Gold Sponsors of the contest: @good-karma and @lukestokes


Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!


Bu yazı Curation Collective Discord Sunucusunda küratörlere önerilmiş ve manuel inceleme sonrasında @c-squared topluluk hesabından oy ve resteem almıştır.
This post was shared in the #turkish-curation channel in the Curation Collective Discord community for curators, and upvoted and resteemed by the @c-squared community account after manual review.