Owoce i warzywa na Teneryfie część IX- Kaki (Persymona)

in #polish5 years ago

Ojczyzną tego owocu są Chiny, a tak przynajmniej wskazują dostępne źródła. Stamtąd dotarł do Japonii, a następnie w XIX wieku na terenie Stanów Zjednoczonych uprawę rozpoczęli kalifornijscy rolnicy. W dzisiejszych czasach owoc ten jest popularny we wszystkich rejonach świata, gdzie ciepły klimat stwarza odpowiednie warunki dla owocujących drzew, a więc w południowej Europie, w USA, Azji Środkowej oraz w Korei Południowej. Te pomarańczowe owoce obrastają gałęzie drzew hurmy, które sięgają nawet 7-8 metrów wysokości.

Owoc ten ma także inne nazwy: hebanowiec, sharon, persymona.

Kaki ten nie przypadkowo znalazł się w mojej serii o owocach i warzywach na Teneryfie. Hiszpania, bardzo się liczy w produkcji tego owocu i szacunki na rok 2018 są interesująco, ponieważ spodziewane plony są wysokości 400tys ton, a ponoć to zaniżone liczby. Z tej liczby, 200tys trafia na rynki europejskie, czyli także do Polski. Jestem ciekawy czy uda Wam się kupić Hiszpańskie Kaki.

U nas sezon tzn. na Teneryfie sezon rozpoczął się od października i nadal trwa. A zdjęcia przedstawiają to co udało nam się tutaj kupić.

Kaki (1).jpg
Nasze owoce, zaraz po zakupach

Opis
Kaki jest pomarańczowo czerwonym owocem, przypominającym trochę pomidora oczywiście tylko z wyglądu. Miąższ w zależności od odmiany może być miękki lub lekko twardawy, a jego smak przypomina połączenie słodkiej gruszki z brzoskwinią. Kaki jest bardzo delikatnym owocem, który koniecznie musi być dojrzały w czasie jedzenia. Jeżeli trafimy na zielony owoc, należy przechowywany go w temperaturze pokojowej do momentu kiedy dojrzeje. Przed konsumpcją obieramy owoc ze skórki lub kroimy na 4 części i wyjadamy środek.

Kaki (2).jpg
Gotowe do zjedzenia

Co znajdziemy w owocu i na co może pomóc
Owoce te są bogate w witaminy A, C, a także błonnik. Dodatkowo jest źródłem wapnia, karotenów, a także żelaza i potasu. Ponadto zawiera związki wykazujące działanie przeciwutleniające - takie jak m.in. proantocyjanidyna, epikatechina i kwasy: p-kumarynowy i galusowy.

Kaki wykorzystywane jest z powodzeniem w chińskiej medycynie. Liście hebanowca mają zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń: gorące kompresy nakładamy w miejscu ukąszenia przez węże i na podrażnioną skórę, herbata z gotowanych liści służy do obniżania ciśnienia, kaki także obniża krzepliwości krwi oraz wspomaga leczenie nowotworów.

Owoce kaki są przydane i cenne w walce z białaczką - badania wskazują, że wyciąg z kaki może przyczynić się do zahamowania rozwoju złośliwych komórek.
Kaki słynie także z tego, że obniża ogólny cholesterol we krwi oraz stężenie tego złego cholesterolu LDL w organizmie, a także trójglicerydów i nadtlenków lipidowych.

Co znajdźmy w 100 gramach Kaki
Tab.1.PNG
Tab.2.PNG

Kaki (3).jpg
Kaki

kaki.jpg
A tak rośnie na drzewie

W kuchni kaki możemy wykorzystać np. do sałatek, puddingu, do sosów. Można ten owoc także suszyć. Oczywiście sam owoc można potraktować jako deser lub przekąskę i zjeść w normalnej postaci.
Na dziś to wszytko a inne moje posty o owocach i warzywach znajdziecie poniżej:
Część I Awokado
Część II Papaja
Część III Gruszo-Melon
Część IV Bazylia
Część V Liczi
Część VI Mango
Część VII Logan
Część VIII Granat

Tomii z liczi.png

Trzy pierwsze zdjęcia mojego autorstwa, ostanie Pixabay.

Sort:  

This post is supported by $0.12 @tipU upvote funded by @zielonepogotowie :)
@tipU voting service guide | For investors.

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 64513.89
ETH 3155.04
USDT 1.00
SBD 4.00