Owoce i warzywa na Teneryfie część VIII- Granat

in #olish6 years ago (edited)

Czy wiedzieliście, że granat jest uważany za super owoc. Wynika to głównie z jego niezwykłych właściwości, które niesamowicie wpływają na nasze zdrowie. Ma także duże zastosowanie w kuchni. Sok z granatu, słodki i cierpki, doskonale gasi pragnienie.

Granat owoc (2).jpg
Granta fot.1 zdjęcie własne

Dodatek do napojów i deserów. Kwaśnym sokiem z dziko rosnących granatów można zastępować sok z cytryny (w przemyśle wykorzystywany do otrzymania krystalicznego kwasy cytrynowego). Z owoców odmian słodkich produkuje się niesamowite wina. W kuchni perskiej sok używany jest bardzo często do robienie wielu potraw, w kuchni indyjskiej zastosowanie mają także suszone nasiona.

Granaty zawierają cukier (8–19% z tego 5–10% glukozy), białko, kwasy organiczne (głównie cytrynowy od 05–9%), żelazo, wapń, witaminę C. W owocu tym znajdziemy także fitoestrogeny.

Obniża zły cholesterol i wysokie ciśnienie krwi.

Poprawia poziom cukru we krwi.

Ponadto jego spożywanie zmniejsza również ryzyko niektórych rodzajów raka.

Te właściwości znane są od czasów starożytnych, gdzie Hipokrates, znany jako ojciec medycyny zalecał podawać sok z granatów pacjentom, którzy mieli gorączkę lub dla wzmocnienia organizmu. Właściwością granatu jest posiadanie silnych właściwości antybakteryjnych i przeciw pasożytniczych, chroni organizm przed wirusami i bakteriami.
Do korzyści płynących ze spożycia soku z granatu należy opieka nad naszym układem sercowo- naczyniowym.

Antioxidantes

Granat ma trzy razy więcej przeciwutleniaczy niż zielona herbata lub czerwone wino. Chroni śródbłonek naczyniowy, który jest warstwą pokrywającą wnętrze naczyń krwionośnych.
Owoc ten posiada wysoką zawartość wody. Pod względem witamin wyróżnia się C i A, a wśród minerałów potas, który jest bardzo dobrym diuretykiem i sprzyja eliminacji płynów.

Pomaga przy odchudzaniu – posiada substancje przyspieszające redukcję tkanki tłuszczowej i to dzięki temu szybciej pozbędziemy się fałdek tłuszczu. Dodatkowo hamuje uczucie głodu oraz pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu dzięki dużej zawartości błonnika a także antyoksydantu o nazwie resweratrol.

Kupując owoc ważne jest aby skóra była gładka i twarda, bez pęknięć i zmarszczek i z dużą wagą w stosunku do swojej wielkości. Jest to słodka odmiana, której nasiona są bardzo miękkie i jadalne. Kolor zewnętrzny może mieć barwę od kremowej do czerwonej.

Hiszpania jest głównym producentem granatu w Europie. Krajowa produkcja granatów koncentruje się w trzech regionach południowego Alicante. Oczywiście nie może też zabraknąć tych owoców na Teneryfie. Sezon granatu trwa od października do końca stycznia.

Jak obrać granat? Wystarczy tylko kilka prostych kroków

Pierwszym z nich jest wykonanie czterech cięć nożem dookoła korony w kształcie kwadratu.

Granat owoc (3).jpg
Granta fot.2 zdjęcie własne

To pozwala nam usunąć koronę i zobaczyć membrany czyli białe części granatu.

Granat owoc (4).jpg
Granta fot.3 zdjęcie własne

Każda membrana zostaje przecięta do dołu. Owoc dzielimy na segmenty, otwieramy go na pół i usuwamy białą część ze środka. Bezpośrednio w ten sposób możemy degustować i rozkoszować smak.

Granat owoc (5).jpg
Granta fot.4 zdjęcie własne

Istnieje także inna, szybsza metoda ; przecinamy owoc granatu na pół i łyżką uderzamy tak o skórkę aby ziarna wpadły do miski lub naczynia.

Granat owoc (6).jpg
Granta fot.5 zdjęcie własne

I na koniec krótka informacja. Granat rośnie na drzewach, które maja 3-5m wysokości. Na Teneryfie często spotykane drzewa w przy domowych ogrodach.

Granat owoc (1).jpg
Granta fot.5 zdjęcie Pixabay

Smacznego

Artykuł ten jest kontynuacją moich postów na temat owoców i warzyw dostępnych na Teneryfie;-). Moje wcześniejsze wpisy znajdziesz klikając w linki poniżej:

Część I Awokado
Część II Papaja
Część III Gruszo-Melon
Część IV Bazylia
Część V Liczi
Część VI Mango
Część VII Logan

Tomii z liczi.png

Sort:  

Bardzo lubię granaty. Te sprzedwane w polskich sklepach bardzo często są niedojrzałe. Zapewne aby dobrze zniosły transport są one zrywane przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, a potem dojrzewanie jest wspomagane etylenem. Na drzewie etylen jest dostarczany "od środka", a w dojrzewalni od zewnątrz. Dlatego zauważyłam, że aby kupić u nas dojrzały granat, raczej należy wybrać taki z wyglądu nieco przejrzały, ale skórka nadal musi być bez dziur i miejsc zmiękłych.

Widzisz, a ja pod tym kątem nie analizowałem tego, nie zastanawiałem się nad procesem dojrzewania. Ciekawe spostrzeżenie, muszę się kiedyś zagłębić w tym temacie. Widzę, że i tak sobie dajesz dobrze radę z wyborem granatu. Życzę samych pysznych tych owoców. Pozdrawiam;-)

Wszystko z łakomstwa. ;) Tematykę dojrzewania w transporcie sobie sprawdziłam, bo nie lubię zarówno niedojrzałych bananów jak i ananasów. Z tymi ostatnimi w Polsce jest chyba najsłabiej. Zwykle kupuję i trzymam w domu jeszcze 5-7 dni, żeby zrobiły się słodkie.

Twój post został podbity głosem @sp-group. Kurator @julietlucy.

Pogniewałeś się na #pl-kuchnia? ;)

Granaty rosną również w greckich ogrodach, sama mam jedno drzewko. Pozdrawiam :)

Hej ;-) nie pogniewałem się, miałem go nawet dodany, ale pomyliłem pierwszy tag i teraz się go nie mogę pozbyć i przez to zabrakło miejsca. Swoją drogą szkoda, że nie można pierwszego tagu wywalić lub zamienić, chyba, że można a ja nie wiem jak;-).

Też bym chciał mieć swoje drzewko;-) granatowe. Fajna sprawa. Pozdrawiam.

Pierwszego tagu rzeczywiście nie da się zmienić :( Ja też mam 2 błędne w swojej kolekcji, każdemu się zdarzy z pośpiechu czy coś.
Możesz zmienić tag "blog" na #pl-blog a na #pl-kuchnia oczywiście na Ciebie czekamy :)

Dzięki, na pewno następny wpis z tej kategorii tam się znajdzie;-)

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 63608.16
ETH 2621.61
USDT 1.00
SBD 2.77