Historia pewnej kopuły

in #polish6 years ago

Kamienice narożne spełniają wyjątkową funkcję w układzie miejskim. Położone u zbiegu ulic, wyznaczają narożniki kwartałów i często pełnią rolę punktów orientacyjnych - a jako, że na skrzyżowaniach statystycznie jest największy ruch (suma przechodniów ulicy 1 i ulicy 2), to są również ważnym miejscem handlowym. Z tego powodu w wielu krajach utarło się powiedzenie 'sklepik na rogu' czy 'corner shop'. Kamienice narożne z tego względu są wyjątkowe architektonicznie i zwykle zwieńczone są kopułą - swoistym ukoronowaniem narożnika.

Kamienica z kopułą prezentuje się bardziej majestatycznie i wyjątkowo, więcej ludzi zwraca na nią uwagę, większej ilości przechodniów zapada ona w pamięć. Niestety, w Polsce, w okresie PRL kopuły masowo zdejmowano z budynków? Czy w celu ograniczenia kosztów eksploatacji? Czy w wyniku bezmyślnych remontów? A może by pozbawić śródmieścia miast burżuazyjnego wyglądu? Trudno stwierdzić. Wiadome jest, że wiele kamienic straciło część swojej duszy - ale nie bezpowrotnie.

Od kiedy w Łodzi masowo remontuje się zaniedbane kamienice w śródmieściu, co rusz pojawia się możliwość odtworzenia kopuł. Nie zawsze jednak zachowały się stare plany, nie każda kamienica ma przedwojenną dokumentację fotograficzną, a nie każda wspólnota mieszkaniowa ma pieniądze na odtworzenie takiej dekoracji.

Skrzyżowanie ulicy Tuwima i Kilińskiego w Łodzi jest pod pewnymi względami wyjątkowe. Pierwsza, dość prozaiczna przyczyna - ma wszystkie cztery narożniki, a to wcale nie jest takie normalne, biorąc pod uwagę lubość z jaką komunistyczne władze miasta wyburzały kamienice narożne pod... prawoskręty. Barbarzyństwo.

Północno-zachodni narożnik zajmuje najniższy, lecz najważniejszy budynek - dawna Poczta Główna, zbudowana w stylu rosyjskiego eklektyzmu, zaprojektowana przez bliżej nieznanego architekta z Petersburga. Budynek przyciąga uwagę nie tylko swoim ściętym narożnikiem i rytmiczną fasadą, ale przede wszystkim wieńczącą ją trapezoidalną kopułą.

Po przekątnej od Poczty stoi prawdziwa perełka modernizmu - kamienica przy Kilińskiego 82. Nie jest znany jej dokładny właściciel - wiadomo, że był to Żyd, i Żydzi głównie zamieszkiwali ten dom. Po wybuchu wojny kamienica została przejęta przez Niemców i urządzono w niej hitlerowski Urząd Ochrony Kolei - wszakże dworzec Fabryczny jest parę domów dalej.


fot. Wikimedia Commons, gdyż mam na dysku tylko zdjęcia sprzed remontu

Między tymi dwoma budynkami stoi dosyć niepozorna kamienica w typowym dla Łodzi stylu pierwszej i drugiej dekady XX wieku. Charakterystyczne dla tego stylu są wyraźne podziały pionowe uwydatnione przez umieszczanie detali niehistorycznych w polach między oknami. Nie znajdziemy tam raczej typowych pilastrów i tympanonów, a więcej nietypowych dla stylów historyczny detali przywodzących na myśl późną secesję, z kolei dosyć oszczędna ornamentacja przywodzi na myśl modernizm. Kamienica jak wiele innych w Łodzi - ale nie do końca.

Poniżej zobaczycie zdjęcie jak prezentowała się owa kamienica przed wojną. Tak, zdecydowanie wyróżniała się ona swoją okrągłą kopułą, która wieńczyła narożnik budynku. W PRLu zdemontowano latarnię zwieńczenia, przez co utraciła ona nieco swojego uroku. Potem, około lat 80., kopuła zniknęła całkowicie z kamienicy przy Kilińskiego 80. Większość łodzian zapomniała o niej, ale do czasu. Lokalna wspólnota mieszkaniowa działa dość prężnie i powoli remontuje swój budynek. Na pierwszy ogień poszły podwórko i klatki schodowe, a teraz przyszedł czas na część frontową. Zaczęto od dachu, i ku zadziwieniu przechodniów, jak i znawców Łodzi, zdecydowano o odtworzeniu kopuły. Przez długi czas sponad rusztowań wystawały tylko drewniane elementy konstrukcyjne. Z niecierpliwością oczekiwałem efektu końcowego... I niestety mocno się na nim zawiodłem. Zobaczcie sami:




fot. kukuss/SSC

Kopuła nijak nie przypomina tego, co niegdyś tam istniało. Zaburzone zostały proporcje i detale. W latarni kopuły nigdy nie było okien, a miała ona zgoła inne proporcje (i ilość kolumienek ją podpierających) niż ma to miejsce w tej "rekonstrukcji". Detale zostały uproszczone do maksimum, nie ma podwójnego gzymsu na dole, kopuła jest równie szeroka jak bęben. Jestem również mocno sceptyczny co do użytej dachówki - jej kolor i wysoki połysk nie komponuje się dobrze z resztą dachu, chyba że i on zostanie wymieniony na nieautentyczny.

Czekam na całkowite zakończenie remontu, by móc zobaczyć jak ukończona i wyremontowana elewacja kamienica komponuje się z nową kopułą. W mojej opinii prezentuje się dość sztucznie i jest niedopasowana stylowo do reszty kamienicy, a sam architekt, niestety, zdecydował się na dość swobodną interpretację, która mnie kłuje w oczy. Niełatwo stwierdzić, czy jest to celowe działanie czy dosyć niechlujny projekt, natomiast jedno jest pewne - dzisiejsi architekci nie potrafią zaprojektować proporcjonalnych i rytmicznych budynków wzorujących się na stylach historycznych. Ta kopuła, obok wielu nieudolnych nowohistorycznych willi i plomb, jest tego dobrym przykładem.

A jakie są Wasze odczucia? Macie przykłady lepszych (lub gorszych) renowacji?

Sort:  

World of Photography Beta V1.0
>Learn more here<

You have earned 5.05 XP for sharing your photo!

Daily Stats
Daily photos: 1/2
Daily comments: 0/5
Multiplier: 1.01
Server time: 20:05:41
Account Level: 0
Total XP: 16.15/100.00
Total Photos: 3
Total comments: 1
Total contest wins: 0
When you reach level 1 you will start receiving up to two daily upvotes

Follow: @photocontests
Join the Discord channel: click!
Play and win SBD: @fairlotto
Daily Steem Statistics: @dailysteemreport
Learn how to program Steem-Python applications: @steempytutorials
Developed and sponsored by: @juliank

W moich oczach wygląda to jak element taniej, plastikowej zabawki. Może to kwestia kosztów?

Wiesz, pół biedy wykonanie. Ale sam projekt jest tragiczny, a wątpię żeby porządny projekt by kosztował dużo więcej.

Dużo kamienic potraciło takie detale jeszcze przed II WŚ, wydaje mi się, że po prostu w wyniku nadejścia modernizmu. W Niemczech zbiegło się to z kryzysem, w PRL z dość fanatycznie rozumianym modernizmem, w wyniku którego zaniedbano zresztą "Corner shopy", o których piszesz.

Nowa kopuła musi się trochę zabrudzić. To chyba największy minus historyzmów.

Ta kamienica miała jeszcze częściowo kopułę w latach 60. Potem zniknęła, w sumie nie wiadomo kiedy i dlaczego.

Pewnie zły stan techniczny a nikomu w głowie w latach 60. były jakieś klasycystyczne kamienice.

This post has received a 0.30 % upvote from @booster thanks to: @kosma.ldz.

Congratulations @kosma.ldz! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the total payout received

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Upvote this notification to help all Steemit users. Learn why here!

It would be great to see you at the London Crypto Currency Show on 14th April! The following projects are coming to present:
@utopian-io Read their blog about the show:
@esteemapp Read their blog about the show:
@stach Read their blog about the show:
@steempress Read their blog about the show:

Also @allasyummyfood, @stephenkendal, @anarcotech & @starkerz will present. The event doors open at 09.30am and the Steem Project presentations start at 10.15am and finish at 11.30am.

There will be loads of cool steemians at our stand at the event all day where there will be presentations on the hour until 16.00. The after party starts at 17.00 at the Novotel Hammersmith.

See some blogs about the event HERE & HERE

LCCS logo.jpg

Congratulations @kosma.ldz! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 1 year!

Click here to view your Board

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

Congratulations @kosma.ldz! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 2 years!

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 62559.43
ETH 3092.10
USDT 1.00
SBD 3.86