Astro obserwacje #20 : Mgławica Trójlistna Koniczyna (M20)

in #polish6 years ago

Witam Was wszystkich w kolejnej części Astro obserwacji. Pora na kolejny, ciekawy obiekt głębokiego nieba, który warto zobaczyć przez amatorski teleskop. M20 to jedna z kilku większych mgławic w gwiazdozbiorze Strzelca. Poniżej kolorowa fotografia NASA, ukazująca jak piękny to obiekt. Jeśli czytacie regularnie moje artykuły z tej serii, to wiecie już, że takich barwnych widoków nie zobaczycie przez amatorski teleskop, gdzie kolory widać tylko na jasnych obiektach jak planety. Jednak mgławica ta bez kolorów, ale jest w zasięgu instrumentów nawet przeciętnej wielkości! Zapraszam do przeczytania całej treści.

a.jpg

Trójlistna Koniczyna to mgławica emisyjna(obłok gazu wytwarzający promieniowanie ultrafioletowe), jak również częściowo refleksyjna(obłok gazu odbijający światło pobliskich gwiazd). Obiekt ten znajduje się około 6 stopni na północny zachód od gwiazdy λ(lambda) gwiazdozbioru Strzelca, zwanej Kaus Borealis. Za pomocą lornetki 7 X 50 możemy dostrzec niewielką mglistą plamkę wraz z gwiazdą o jasności +6 mag(na granicy widoczności gołym okiem). Sama mgławica ma również jasność około +6 mag, z tą różnicą, że nie jest ona punktem na niebie. Mgławice to obiekty o niskiej jasności powierzchniowej. M20 z tą jasnością i rozmiarami kątowymi rzędu tarczy Księżyca na niebie(blisko 30 minut kątowych), staje się obiektem nie widocznym gołym okiem w przeciętnych warunkach pozamiejskich. Trójlistna Koniczyna leży również blisko mgławicy Laguna, którą opisywałem Wam jakiś czas temu. Aby zobaczyć pasma ciemnego pyłu oddzielające listki tzw. kończyny, będziemy potrzebować teleskopu o średnicy co najmniej 6'', czyli 150 mm. Aby podziwiać tę mgławicę w pełnej krasie, potrzeba tych 8''(200 mm) średnicy instrumentu. Tak właściwe dopiero taki teleskop polecany jest osobom dorosłym jako najmniejszy ''nie zabawkowy'' sprzęt. Pod dobrym, ciemnym niebem, z daleka od miasta, można zobaczyć widoki M20 jak na symulacji poniżej. Przypomina ona wtedy rozkwitłą różę. Może bez kolorów, ale możecie sobie wyobrazić, że wygląda to pięknie z migoczącymi na żywo gwiazdami w tle mgławicy.

b.jpg

Centralna gwiazda mgławicy to młody niebieski nadolbrzym. Na fotografiach z długim czasem naświetlania, gdzie ujawniają się kolory, to właśnie on odpowiada za błękitny kolor. Barwa czerwona w M20 powstaje natomiast z wodoru, którego atomy zostały zjonizowane przez ultrafioletowe promieniowanie owego gorącego nadolbrzyma. Mgławica jak inne tego typu obiekty jet gwiezdnym inkubatorem rodzącym nowe gwiazdy. Obiekt znajduje się około 2-7 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Jeśli są to prawdziwe wartości, to M20 nie jest powiązana z mgławicą Laguna, która pozornie na naszym niebie leży obok. Mgławica Trójlistna Koniczyna to jedna z najbardziej fotogenicznych mgławic na naszym niebie i jeden z moich ulubionych letnich obiektów widocznych z Polski. Jeśli zainspirowałem kogoś z Was tym artykułem do własnych obserwacji nocnego nieba, to chętnie udzielę pomocy każdemu pragnącemu rozpocząć swoją przygodę z astronomią...

Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam miłośników Kosmosu😎

Źródło : https://pl.wikipedia.org i własna wiedza😉

All rights reserved by @astromaniak 2018

Sort:  
Aby podziwiać tę mgławicę w pełnej krasie, potrzeba tych 8''(200 mm) średnicy instrumentu. Tak właściwe dopiero taki teleskop polecany jest osobom dorosłym jako najmniejszy ''nie zabawkowy'' sprzęt.
A w pewnym polskim obserwatorium używa się do poważnych badań nad gwiazdami zmiennymi kamerki CCD z 5cm obiektywem fotograficznym. Całość jest sklejona na gorąco z szyną i zamontowana na najtańszym Go-To (chyba z jakiegoś małego maksutowa) przykręconym do klina paralaktycznego zrobionego z dwóch metalowych płyt oraz grubego druta przez studentów na praktykach. Chciałbym tutaj obronić nieco mniejsze teleskopy, bo to nie rozmiar sprawia, że jakiś sprzęt jest zabawką. Przy użyciu tripletu apochromatycznego o średnicy 10cm uzyskamy pod pewnymi względami lepszy obraz niż w newtonie 8". Możemy nawet policzyć, że jasność obiektu w refraktorku o aperturze 10cm i ogniskowej 600mm jest taka sama jak w reflektorze 20cm 1200mm ponieważ mają taką samą światłosiłę: 100mm/600mm=1/6=f/6=200/1200. Oczywiście użyte okulary mogą tu namieszać, ale to już opowieść na długie godziny.

Możemy nawet policzyć, że jasność obiektu w refraktorku o aperturze 10cm i ogniskowej 600mm jest taka sama jak w reflektorze 20cm 1200mm ponieważ mają taką samą światłosiłę: 100mm/600mm=1/6=f/6=200/1200.

Taka sama jasność, ale tam przy powiększeniu X 50, a tu X 100... do tego średnica obiektywu ma wpływ na rozdzielczość obrazu...

m13-2.jpg

Dokładnie zawsze jest coś za coś, dlatego mimo wszystko im większa apertura tym lepiej.
W pewnych warunkach taka luneta może jednak być lepszym wyborem. W refraktorze nie mamy tak dużych wad optycznych, dlatego obiekty na brzegu wyglądają lepiej. Powiększenia powyżej 300x w polskich warunkach dają zazwyczaj fatalne obrazy a taki refraktor ma max 180x. Dodając lekkość, poręczność, niewielkie potrzeby w zakresie kolimacji sprawiają że taki sprzęt wystarcza na miejskie warunki. Zwłaszcza, że przez jasność nieba obiekty słabsze niż ~8mag są wycinane.
Jeśli ktoś mieszka pod miastem/w małym mieście może się pokusić o te 8" i zacząć polować na DS-y ;)

already upvoted. please upvote my post.

@rahat2347 - You may not realize that "please upvote","please upvote my","please upvote my post","upvote my post","vote my" is considered to be spam, you used 49 similar phrases in your last 100 comments, I've replied to you 9 times before, and the Steem Sincerity API shows a 50.70% spam score. Learn why this is spam and a few better ways to earn the support of the community when commenting.

@astromaniak - You can remove this comment and everyone can whitelist me from appearing in future posts.

Great article @astromaniak :-)
This will be one of my next objects to photograph.

Thanks :) You create very good photos! My specialty is visual observation...

Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.13
JST 0.027
BTC 58906.05
ETH 2666.51
USDT 1.00
SBD 2.44