Poardnik leków przeciwbólowych #4

in #polish3 years ago

To Mother Earth (1).jpg

Myślę, że nadeszła pora na kolejną garść informacji o lekach.

Poniżej przedstawiam kolejne leki przeciwbólowe, które najczęściej spotkamy w polskich aptekach i które możemy kupić bez recepty lekarskiej.

Drogi czytelniku, jeśli nie czytałeś poprzednich części to poniżej znajdziesz do nich linki:
Poradnik leków przeciwbólowych #1
Poradnik leków przeciwbólowych #2
Poradnik leków przeciwbólowych #3

Ad.8. Deksketoprofen:

Lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Podobna nazwa do poprzedniego nie jest przypadkowa. Budowa chemiczna ketoprofenu i deksketoprofenu jest taka sama. Ketoprofen pod względem budowy przestrzennej ma dwa enancjomery- deksketoprofen S(+) i enancjomer S(-), które występują w tym samym stosunku ilościowym względem siebie- inaczej ketoprofen składa się z deksketoprofenu i enancjomeru S(-) po 50% każdego. Deksketoprofen ma słabsze działanie niż ketoprofen jednak nie wywołuje tak ciężkich działań niepożądanych, głównie jeśli chodzi o przewód pokarmowy. Ze względów bezpieczeństwa osoby uczulone na ketoprofen nie powinny stosować deksketoprofenu. Deksketoprofen ma podobne wskazania co ketoprofen lecz przy bólach i stanach zapalnych o mniejszej intensywności. Oba te leki też zmniejszają krzepliwość krwi i nie są zalecane dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących.

To Mother Earth.jpg

Ad.9. Metamizol:

Lek głównie o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym a także w mniejszym stopniu przeciwzapalnym. Metamizol jest stosowany na bóle różnego pochodzenia, będzie skuteczny zarówno na ból głowy jak na bóle ze stanem zapalnym. Wartym do zapamiętania działaniem metamizolu jest jego skuteczne działanie przeciwgorączkowe, nawet przy wysokiej temperaturze. Osobiście ograniczyłabym przyjmowanie tego leku tylko do powyższego zastosowania i jedynie w przypadku kiedy inne substancje są nieskuteczne. Obecnie w obrocie jest dużo równie skutecznych substancji działających przeciwbólowo a będących dalece bezpieczniejsze niż metamizol. W związku z działaniami niepożądanymi i przeciwwskazania metamizol został wycofany w większości krajów a Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, w którym jest jeszcze dopuszczony do obrotu. Niebezpiecznie jest podawać ten lek dzieciom a dla kobiet w ciąży i karmiących, osób uczulonych na salicylany jest przeciwwskazany.

To Mother Earth (2).jpg

Ad.10. Etenzamid:

Lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Jest lekiem starej generacji, występuje w połączeniu z innymi substancjami nasilającymi działanie przeciwbólowe. Zalecany jest głównie na ból głowy oraz na bóle o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Wiem, że jest liczne grono osób, głównie w podeszłym wieku przywiązanych do preparatu zawierającego etenzamid i twierdzą, że po prostu nic innego na nie działa. Wspomnę jeszcze, że etenzamidu nie powinny stosować osoby będące uczulone na salicylany, z chorobą wrzodową, z nadkwasotą przewodu pokarmowego, stosujące leki obniżające krzepliwość krwi, chorzy na astmę, dzieci, kobiety w ciąży i karmiące.
To Mother Earth (3).jpg

Jest to ostatnia część tego cyklu. Na koniec chcę Wam przekazać abyście pamiętali, że kupując lek w aptece powinniście poradzić się obsługującego Was farmaceutę. Warto jednak mieć też ogólną wiedzę na temat tego co stosujemy a w aptece nie zawsze jest czas i warunki na takową edukację. Dlatego postanowiłam przygotować ten „Poradnik...”. Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub spostrzeżenia co do leków przeciwbólowych to zapraszam do dyskusji poniżej.

Życzę abyście Wy i Wasi najbliżsi cieszyli się jak najlepszym zdrowiem i nie musieli używać przekazanej przeze mnie wiedzy w praktyce.

Miłego dnia! :)

Sort:  

Stosując leki rozważnie, biorąc pod uwagę wskazania i przeciwwskazania oraz radząc się fachowców, minimalizujemy możliwość wystąpienia działań niepożądanych.
Dodam tylko:
-przy znaczkach √ na grafikach wymieniłam wskazania
-przy X przeciwwskazania :)

Przerażają mnie działania niepożądane tych leków. Bardzo ciekawe też jest to, że lek przeciwbólowy wywołuje ból głowy.

Masz rację, obyśmy tych specyfików nigdy nie potrzebowali...

Coin Marketplace

STEEM 0.16
TRX 0.03
JST 0.026
BTC 12926.79
ETH 413.93
USDT 1.00
SBD 1.01