Poradnik leków przeciwbólowych #2

in #polish3 years ago (edited)

Winter Themed Pictorials.png

Cześć!
Chcę Wam przedstawić kolejną dawkę praktycznych informacji o lekach. Jeśli nie czytaliście pierwszej części to możecie ją znaleźć tutaj.

Dziś wzięłam na warsztat kolejne dwie substancje czynne :

  1. Kwas acetylosalicylowy
  2. Naproksen

Ad.3. Kwas acetylosalicylowy (ASA)- lek o ok. 120 letniej historii- działa głównie przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Można go stosować skutecznie we wskazaniach podobnych do ibuprofenu. Dodatkowo dzięki silniejszemu działaniu przeciwzapalnemu aspiryna jest polecana szczególnie przy przeziębieniach i ja osobiście do tego wskazania bym ograniczyła stosowanie tej substancji. ASA może doprowadzić do zmniejszenia warstwy śluzu, która pokrywa wewnętrzne ściany naszego żołądka i chroni przed drażniącym działaniem kwasu solnego. Dlatego przeciwwskazane jest stosowanie ASA przy wrzodach (ASA może powodować powstawanie wrzodów a nawet krwawień z przewodu pokarmowego), zgadze, nadkwasocie, refluksie. Ponadto ASA może uczulać co objawia się najczęściej zaczerwienieniem skóry i opuchnięciami. Uczulenia takie bywają ciężkie a leczenie jest trudne i może trwać kilka do kilkunastu dni. ASA może również wywołać tzw. astmę aspirynozależną i nie powinno się jej stosować w astmie w ogóle. Inną kwestią związaną ze stosowaniem ASA jest jego działanie obniżające krzepliwość krwi, które występuję przy stosowaniu nawet niskich dawek (od 75 mg dziennie). Z tego powodu nie powinno się stosować ASA prze zbiegami, operacjami, ekstrakcją zębów, oddawaniem krwi, u osób za upośledzoną krzepliwością lub stosujących już inny lek o takim działaniu. ASA nie stosuje się u dzieci poniżej 12 roku życia, gdyż może to spowodować wystąpienie zespołu Reye’a (choroba uszkadzająca głównie wątrobę i mózg).

Winter Themed Pictorials.jpg

Ad.4. Naproksen- lek przeciwzapalny, przeciwbólowy. Stosowany głównie w silniejszych bólach o podłożu zapalnym, tj. bóle reumatyczne, urazy, bóle pleców, napady dny moczanowej. Naporksen działa w podobny sposób na śluzówkę żołądka jak ASA więc w tym względzie ma podobne przeciwwskazanie. Naproksenu również nie powinny stosować osoby uczulone na salicylany (inaczej na kwas acetylosalicylowy), stosujące leki obniżające krzepliwość krwi, dzieci poniżej 16 roku życia.

Winter Themed Pictorials.jpg

Kolejna część ukaże się wkrótce więc do zobaczenia :)

Zachęcam do klikania FOLLOW, UPVOTE i RESTEEM

Coin Marketplace

STEEM 0.16
TRX 0.03
JST 0.026
BTC 12926.79
ETH 413.93
USDT 1.00
SBD 1.01