Poradnik leków przeciwbólowych #1

in #polish3 years ago

Witam. Dziś chciałam poruszyć temat leków przeciwbólowych, ich zastosowania i ewentualnych efektów nadużyć. Niestety często bywa tak, że używamy za dużo leków przeciwbólowych lub stosujemy je niewłaściwie. Mam nadzieję, że te parę słów, które chcę Wam przekazać poprawi Wasz zdrowie i samopoczucie oraz ustrzeże przed przykrymi konsekwencjami niewłaściwej terapii.

Udając się do apteki w celu zakupu środka przeciwbólowego dostępnego bez recepty (OTC) warto rozważyć kilka aspektów:

-co boli? (np. ząb, noga, głowa, brzuch)
-co jest lub co przypuszczamy, że jest powodem bólu? (np. ból menstruacyjny, nadwyrężenie po treningu, uraz)
-czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania takich leków? (np. jestem w ciąży lub karmię, za tydzień mam iść na zabieg, jutro oddaję krew, lek jest dla małego dziecka)
-czy przyjmuję już jakieś leki? (np. inne przeciwbólowe, leki na choroby układu sercowo-naczyniowego, leki na astmę)
-czy jestem na coś uczulony? (np. na kwas acetylosalicylowy, ketoprofen)

Po rozważeniu tych kwestii należy o nich poinformować farmaceutę/technika obsługującego nas przy okienku aptecznym. Będę szczęśliwa jeśli coś wyniesiecie z lektury mojego artykułu lecz chcę zaznaczyć abyście zawsze przede wszystkim stosowali się do zaleceń lekarza lub fachowego personelu apteki.

Substancje czynne o działaniu przeciwbólowym, które są dostępne w polskich aptekach OTC w postaci doustnych tabletek, kapsułek:

  1. Paracetamol
  2. Ibuprofen
  3. Kwas acetylosalicylowy
  4. Naproksen
  5. Meloksykam
  6. Diklofenak
  7. Ketoprofen
  8. Deksketoprofen
  9. Metamizol
  10. Etenzamid

Pokrótce opiszę każdą z tych substancji, w jakim wskazaniu należy bądź nie należy stosować, na co szczególnie uważać przy wyborze leku.

Ad.1. Paracetamol- lek ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Dobrze będzie działał przy bólach o umiarkowanym nasileniu (np. ból głowy) oraz zmniejszał temperaturę przy gorączce nie wyższej niż 38˚C. Paracetamol nie ma działania przeciwzapalnego więc słabiej się sprawdza przy bólach o podłożu zapalnym- np. po urazach, bólach reumatycznych, bólach menstruacyjnych. Paracetamol jest polecany osobom, które przyjmują leki obniżające krzepliwość krwi (np. Acard itp.). Paracetamol będzie najbezpieczniejszym lekiem w przypadku osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy lub cierpiących z powodu nadkwasoty, wrzodów przewodu pokarmowego, zgagi lub refluksu. Lek ten jest dopuszczony do stosowania u dzieci już od 3 miesiąca życia bez konsultacji lekarza (po konsultacji lekarz może zalecić stosowanie nawet u 1miesięcznego dziecka). Warto pamiętać, że paracetamol stosowany w za dużych dawkach w pierwszej kolejności uszkadza naszą wątrobę, z tego względu nie należy go łączyć z alkoholem ani nie stosować do 24 godzin po spożyciu alkoholu. Kobiety w ciąży i karmiące mogą stosować paracetamol w razie konieczności.

Ad.2. Ibuprofen- działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Polecany przy umiarkowanych bólach a w wyższych dawkach w bólach silniejszych. Ibuprofen w przeciwieństwie do paracetamolu ma działanie przeciwzapalne więc będzie dobrze się sprawdzał w bólach wywołanych urazem, nadwyrężeniach mięśni, stawów, bólach reumatycznych, bólach menstruacyjnych, bólu zęba. Również skutecznie będzie obniżał temperaturę ciała podczas gorączki. Osoby, które przyjmują leki obniżające krzepliwość krwi nie powinny stosować ibuprofenu. Podobnie w przypadku osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy lub mających nadkwasotę żołądka, refluks. Ibuprofen podobnie jak paracetamol jest dopuszczony do stosowania u dzieci od 3 miesiąca życia (jeśli lekarz zadecyduje inaczej może być wcześniej stosowany). W tym miejscu chciałam nadmienić, że ważnym odstępstwem od stosowania ibuprofenu u dzieci jest ospa wietrzna- może to doprowadzić do powikłań w postaci zakażeń skóry.

Żeby Was nie zanudzić tyle będzie w pierwszej części cyklu. Kolejne będą wkrótce :)

Zachęcam do klikania FOLLOW, UPVOTE i RESTEEM.

Sort:  

Całkiem ciekawy post Aga. Ogarnij sobie najlepiej grafiki w Canva.com. Będzie bardziej estetycznie co przełoży się pewnie na odbiór kolejnych postów 😃

Ok, dzięki za uwagę :)

Coin Marketplace

STEEM 0.16
TRX 0.03
JST 0.026
BTC 12888.76
ETH 413.45
USDT 1.00
SBD 1.00