Domowe warzenie piwa - droga do perfekcji

droga.jpg

Witajcie po małej przerwie. Do tej pory zapoznaliście się z ogólnym przebiegiem całego procesu, sprzętem jaki jest potrzebny, aby ten proces przeprowadzić oraz składnikami, które są potrzebne aby uwarzyć własne piwo. Dziś postanowiłem napisać kilka słów o tym jak, w miarę prostymi metodami, dojść do perfekcji w warzeniu. Zaczynajmy :)

Podczas każdego warzenia piwa, powinniśmy pamiętać o trzech naprawdę ważnych rzeczach. Te trzy rzeczy to przygotowanie, czystość oraz ewidencjonowanie swojej pracy czyli robienie notatek. Dobre przygotowanie pozwoli Ci uniknąć wszelkich niespodzianek, które mogą zniweczyć cały Twój wysiłek. Przecież nie chcesz, żeby w trakcie warzenia okazało się, że nie masz drożdży, prawda? Dezynfekcja i czyszczenie mogą być postrzegane jako część przygotowania, ale są naprawdę bardzo istotne. Niektórzy twierdzą, że udane warzenie w 75% zależy od zachowania czystości. I ciężko się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. No i jeszcze jedno - zastanów się jakim piwowarem chciałbyś być - szczęściarzem czy konsekwentnym rzemieślnikiem? Czymś co odróżnia tego pierwszego od kogoś z dużymi umiejętnościami jest ewidencjonowanie pracy.

przygotowanie.png

Zanim nadejdzie dzień, na który zaplanowałeś warzenie, upewnij się, że masz cały sprzęt i składniki, które będą Ci potrzebne. Przygotowanie sprzętu to głównie kwestia jego mycia i dezynfekcji. Ale możesz również przemyśleć wszystko co będziesz robić podczas warzenia. Sprawdź przepis i upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne składniki w odpowiednich ilościach. Rozważ czy musisz kupić wodę, czy też może ta z Twojego kranu jest wystarczająco dobra. Zastanów się też, który sprzęt musisz zdezynfekować, a który wystarczy tylko umyć. Przeanalizuj w głowie wszystkie etapy procesu i upewnij się, że o niczym nie zapomniałeś.

prep.jpgźródło

Jeśli jesteś dobrze przygotowany, warzenie powinno pójść Ci gładko, łatwo i przyjemnie, dając Ci przy okazji sporo świetnej zabawy.

czystosc.png

Każdy dobry piwowar powinien dbać o czystość. Należy przy tym pamiętać, że terminy czysty, odkażony i wysterylizowany nie są tożsame. Czysty oznacza pozbawiony plam, brudu i wszelkiego rodzaju obcych materii. Odkażony oznacza, że wszelkie rzeczy, które mogą popsuć piwo, takie jak na przykład mikroorganizmy, są zredukowane do pomijalnego poziomu. A sterylizacja to wyeliminowanie wszelkich form życia sposobami fizycznymi bądź chemicznymi. Zazwyczaj sterylizacja nie jest konieczna. Ale dezynfekcja jest niezwykle istotna i oznacza, że wszystko co ma styczność ze schłodzoną brzeczką musi być odkażone. W browarnictwie domowym stosuje się zazwyczaj gotowe środki dezynfekujące. Pisałem o nich trochę więcej w tym poście. Powinny być one używane na czystych powierzchniach i to powinno być wystarczające na potrzeby warzenia piwa w domu.

oxy.jpg

ewid.png

Porządne notatki, to Twój najlepszy przyjaciel. Powinieneś zawsze notować jakich używasz składników, jakie były ich ilości, jakie temperatury i czasy były stosowane podczas warzenia. Jeśli nie lubisz staroświeckich metod, takich jak pisanie w zeszycie, w internecie z łatwością znajdziesz formularze i oprogramowanie, które będą bardzo pomocne przy sporządzaniu notatek. Jako piwowar domowy powinieneś być w stanie powtarzać te partie, które wyszły Ci dobrze oraz wyciągać wnioski i uczyć się na tych, które zepsułeś. Powiedzmy, że coś poszło nie tak, partia piwa jest słaba, a Ty postanowiłeś zapytać innego piwowara o poradę. Możesz być pewny, że zapyta on o wszystkie szczegóły warzenia. A przez te szczegóły mam na myśli składniki i ich ilości, czas gotowania, metoda jakiej użyłeś do schłodzenia brzeczki, rodzaj użytych drożdży, czas i temperaturę fermentacji, itp. Jest wiele prawdopodobnych przyczyn tego, że Twoje piwo smakuje dziwnie. Bez notowania wszystkiego co zrobiłeś, nie będziesz w stanie dojść do tego, co poszło nie tak i naprawić swoich błędów przy następnym warzeniu. W przyszłości zapewne przygotuję post o prawdopodobnych przyczynach najczęstszych problemów z produktem końcowym.

notes.jpgźródło

Ten post nie był długi, ale zawiera naprawdę istotne informacje, które radzę przyswoić każdemu, kto będzie miał ochotę rozpocząć swoją przygodę z tym pięknym hobby :)

Przeczytaj również:

Domowe warzenie piwa - podstawowy opis procesu
Domowe warzenie piwa - sprzęt
Domowe warzenie piwa - składniki

line.png

Appreciate the content? VOTE UP, RESTEEM and FOLLOW
@imperfect-one

Sort:  

Dzięki serdeczne :)

This post has received a 37.04 % upvote from @buildawhale thanks to: @imperfect-one. Send 0.100 or more SBD to @buildawhale with a post link in the memo field to bid on the next vote.

To support our curation initiative, please vote on my owner, @themarkymark, as a Steem Witness

This post has received a 0.92 % upvote from @booster thanks to: @imperfect-one.

Czystość w produkcji żywności jak i alkoholów jest bardzo ważna. Ja sobie popsułem partie robionego wina prawdopodobnie przez słabą dezynfekcje butelek. Wyszedł mi ocet zamiast wina..

Zdarza się. Chociaż nie wiem jak z konsumpcją takiego wina. Bo moje "zepsute" piwo nadal da się pić, ale walory już nie te same...

Dobrze, że na Ciebie trafiłem. Ostatnio z kumplem chciałem robić piwo i dzięki Twoim postom chyba się za to w końcu weźmieny :D

Wykreśl |chyba|, ze swojej wypowiedzi i zrób o tym post i masz moją pełną atencję :)

Perfekcyjny pan domu. Robisz test białej rękawiczki? :)

Bez przesady :) Sam byłem kiedyś na etapie "szczęściarza", warzyłem piwo nawet kiedy po kuchni biegały koty, ale szybko się przekonałem, że nie tędy droga ;)

This post has received a Bellyrub and 16.64 % upvote from @bellyrub thanks to: @imperfect-one. Send SBD to @bellyrub with a post link in the memo field to bid on the next vote, every 2.4 hours. Be sure to vote for my Pops, @zeartul, as Steem Witness Hope you enjoyed your bellyrub!

This post has received a 10.87 % upvote from thanks to: @imperfect-one.
For more information, click here!

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.13
JST 0.029
BTC 64863.39
ETH 3196.40
USDT 1.00
SBD 2.53