Domowe warzenie piwa - składniki

in #domowewarzeniepiwa7 years ago (edited)

domowe-warzenie-piwa-skladniki.jpg

Witajcie w kolejnym artykule dotyczącym warzenia piwa w domu. Do tej pory zapoznaliście się z ogólnym przebiegiem całego procesu oraz ze sprzętem jaki jest potrzebny, aby ten proces przeprowadzić. Ale czy byłoby to wszystko bez składników, z których warzy się piwo? Mimo, że wydają się one oczywiste, stwierdziłem, że warto o nich napisać - może akurat przynajmniej część z Was dowie się czegoś nowego :)

woda.png

Podstawowym składnikiem piwa jest woda. Ma ona zasadniczy wpływ na jego jakość, ponieważ stanowi 90-95% gotowego piwa. Używa się jej nie tylko do słodowania i zacierania słodu i wyprodukowania brzeczki, ale również do celów technicznych takich jak chłodzenie czy mycie urządzeń. Do warzenia niektórych gatunków piw, potrzebna jest woda o odpowiedniej twardości, jednak do warzenia w domu zazwyczaj wystarcza zwykła kranówka. Jeśli akurat dysponujemy taką, w której dominuje zapach chloru, należy ją parę razy przegotować lub odstawić na parę dni i poczekać aż większość chloru się ulotni. Efekt ulatniania się chloru można wprawdzie uzyskać również na etapie gotowania brzeczki, ale wcześniej może dojść do powstania niepożądanych substancji, dlatego lepiej zrobić to wcześniej. Można też używać wody źródlanej, ale nie poleca się wód mineralnych, gdyż zwykle są po prostu za twarde. Ja osobiście zaryzykowałbym jednak stwierdzenie, że każda woda pitna nadaje się do produkcji piwa w domu, chociaż czasem należy taką wodę nieco uzdatnić. Nigdy nie liczyłem ile wody zużywa się łącznie w procesie wyprodukowania 25 litrów piwa, ale stawiałbym, że jest to wartość większa niż 50 litrów.

woda.jpg
źródło

slod.png

Słód to nic innego jak produkt przerobu jęczmienia w procesie zwanym słodowaniem, o czym krótko wspomniałem w swoim pierwszym poście. Nawet przemysłowo jest to dość skomplikowany proces, nie chcę nawet myśleć jak on przebiega w domu, dlatego nie będę się silił na próbę jego opisania. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to zdobędę odpowiednią wiedzę i zrobię osobny artykuł na ten temat. Słód można nazwać “sercem” piwa, to jemu zawdzięcza ono swój smak, barwę i zawartość alkoholu. Do celów piwowarskich używa się specjalnego jęczmienia browarnego. Dlaczego? Otóż głównie dlatego, że posiada on wysoką zawartość skrobi oraz odpowiednią (10-12%) zawartość białek. Łuska jęczmienia podczas procesu wysładzania i filtrowania stanowi naturalny materiał filtracyjny, a ponadto ma on wpływ na smak piwa - oczywiście jest to wpływ korzystny. Z poprzednich artykułów wiecie już, że do warzenia piwa używa się słodu śrutowanego. Można to robić samemu, ale zdecydowanie łatwiej kupić już gotowy, rozdrobniony słód. Oczywiście piwo można wytwarzać z jednego rodzaju słodu lub z mieszanek. Taką sumę składników zdolnych do fermentacji nazywa się zasypem. Istnieje wiele odmian słodu, ale w browarnictwie domowym najbardziej popularne są słód pilzneński i monachijski. Innymi, które często są przydatne są słód karmelowy jasny i ciemny. Jednak nie każdy słód nadaje się do tego aby stanowić 100% zasypu. Na przykład wspomniane przed chwilą słody karmelowe, powinny stanowić maksymalnie 10-15% zasypu. W zależności od gatunku piwa, do wyprodukowania w domu 25 litrów, potrzebujemy około 4-5kg zasypu.

slody.jpg
źródło

chmiel.png

Chmiel w piwie jest przyprawą, ale bardzo istotną, głównie dla jego smaku, ale także aromatu. Jest to roślina z rodziny konopiowatych. Dla każdego piwowara najistotniejszą jej częścią jest szyszka chmielowa. Co ciekawe, chmiel nie zawsze był stosowany przy produkcji piwa. Zdarzało się, że nawet na stulecia popadał w zapomnienie i odkrywano go na nowo. Przykładem piwa, które bardzo długo było produkowane bez użycia chmielu jest angielski styl “ale”. Do dziś w tym piwie próżno doszukiwać się jakiejś intensywnej goryczki (może dlatego mam dla niego tak mało szacunku…). Chmiel dostarcza piwu goryczkę, ale nie tylko. Mało kto wie, że kwasy goryczkowe oraz żywice, które się w nim znajdują wpływają korzystnie na trwałość piwa, ponieważ niwelują namnażanie się w nim bakterii. To nie koniec - chmiel działa również stabilizująco na pianę oraz poprawia klarowność piwa.

chmiel.jpg
źródło

Rozróżnia się trzy odmiany chmielu: aromatyczny, goryczkowy i uniwersalny. Różnią się one od siebie zawartością substancji goryczkowych zwanych alfa i beta kwasami. Chmiel goryczkowy ma wysoką zawartość alfa-kwasów i ma niewielki lub mało korzystny wpływ na aromat piwa i odwrotnie - chmiel aromatyczny zawiera mało alfa-kwasów i ma bardzo niewielki wpływ na smak piwa. Gatunki aromatyczne są często najszlachetniejsze i przez to najdroższe. Chmiel, którego zawartość alfa-kwasów plasuje się pomiędzy wyżej wspomnianymi gatunkami nazywany jest chmielem uniwersalnym i oczywiście może być stosowany zarówno jako źródło goryczki jak i aromatu. W piwowarstwie domowym, a tym bardziej w browarnictwie przemysłowym nie stosuje się (lub robi to bardzo rzadko) chmielu w postaci szyszek - zastępowane są one dużo bardziej wygodnym w użyciu granulatem, czyli chmielem oczyszczonym z nieprzydatnych części, zmielonym i sprasowanym. Za najlepsze chmiele powszechnie uznaje się jego amerykańskie odmiany.

Granulat.jpg
źródło

drozdze.png

Odpowiedni dobór drożdży jest bardzo istotny dla piwa warzonego w domu. Mówi się nawet, że piwowar robi brzeczkę, a drożdże robią piwo :) Głównym zadaniem drożdży jest przekształcenie cukru zawartego w brzeczce w alkohol. Jednak stwierdzenie, że drożdze rozkładają cukry na alkohol i dwutlenek węgla to naprawdę duże uogólnienie. Nawet dziś naukowcom ciężko jest wytłumaczyć wszystkie procesy zachodzące w komórkach drożdży. Poza alkoholem i dwutlenkiem węgla, podczas fermentacji powstaje bardzo dużo substancji, które mają ogromny wpływ na jakość i smak piwa.

Do warzenia piwa nadają się dwa rodzaje drożdży, a mianowicie drożdze dolnej fermentacji oraz drożdże górnej fermentacji. Drożdże fermentacji górnej doskonale nadają się do warzenia piwa w warunkach domowych, ponieważ fermentują w temperaturze 15-20 stopni. Dla drożdży dolnej fermentacji, idealną temperaturą pracy jest temperatura poniżej 10 stopni. W domu ciężko zapewnić takie warunki, dlatego niezwykle ciężko warzy się chociażby lagery, a dużo łatwiej piwa typu ALE czy IPA i wiele innych.

drozdze_suche.jpg
źródło

Na rynku dostępne są drożdże w formie suchej oraz płynnej. Drożdże suche są dużo tańsze i przez to bardziej popularne wśród piwowarów domowych. Są też o wiele trwalsze i łatwiej je przechowywać. Drożdże płynne mają z reguły lepszą jakość i różnorodność, ale jak już wspomniałem są droższe i “trudniejsze w obsłudze”, stąd są rzadziej wybierane przez miłośników warzenia piwa w domu. Drożdże obydwu rodzajów można odzyskiwać i używać ponownie, chociaż jest to zadanie niełatwe. Można też próbować swoich sił i hodować własne drożdże, ale osobiście znam tylko jedną osobę, która robi to z powodzeniem. Trzeba jednak brać na nią poprawkę ponieważ jest biotechnologiem i po prostu się na tym zna :)

drozdze_plynne.JPG
źródło

dodatki.png

Inne składniki występujące w wielu gatunkach piwa na świecie nazywa się często surowcami niesłodowanymi. Podobnie jak słód dostarczają one cukru do brzeczki w celu późniejszego “karmienia” nim drożdży i uzyskania w procesie fermentacji alkoholu oraz dwutlenku węgla. Ograniczę się tutaj tylko do wymienienia niektórych z nich, ponieważ w przyszłości planuję osobny post na ich temat. Takimi składnikami może być na przykład szereg zbóż, takich jak pszenica, jęczmień, owies, kukurydza, ryż, orkisz czy sorgo. Ich ziarna dodaje się w różnych postaciach: mąki, kaszy, grysu albo płatków. Innymi przykładami dodatków mogą być: różne rodzaje cukru, glukoza, wszelkiego rodzaju syropy, soki, miód, przyprawy czy nawet owoce. Te ostatnie zawierają zdolne do fermentacji cukry i nie wymagają zacierania. Jako dodatek do piwa szczególnie sprawdzają się maliny, wiśnie, brzoskwinie, jabłka czy banany.

Dotarliśmy do końca :) Wiedza zdobyta w tym artykule, w połączeniu z informacjami zawartymi w dwóch poprzednich, powinna wystarczyć każdemu, nawet laikowi na przygotowanie własnej brzeczki i w konsekwencji uwarzenie własnego piwa :)

Piwo_Slow_Food.jpg
źródło

Przeczytaj również:

Domowe warzenie piwa - podstawowy opis procesu
Domowe warzenie piwa - sprzęt

line.png

Appreciate the content? VOTE UP, RESTEEM and FOLLOW
@imperfect-one

Sort:  

i like it,,,,,

chyba obrazki :) bo tekstu raczej nie zrozumiałeś :P

takich od razu mam ochote flagowac!

Dobre domowe piwo nie jest zle :)

Może kiedyś nawarze sobie piwa... a później trzeba będzie je wypić ;)
Podoążam za Tobą po więcej. Pozdro :)

Ciesze się i polecam gorąco spróbować :)

This post has received a 1.38 % upvote from @booster thanks to: @imperfect-one.

Teksty w takiej krótszej formie jakoś bardziej do mnie przemawiają. W poprzednich zanim dotarłem do końca już zapominałem, co czytałem na początku. Za dużo informacji na raz :)

A i tak staram się zwięźle pisać :) Postaram się trochę skrócić teksty w przyszłośći, o ile będzie jak :)

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.13
JST 0.029
BTC 64630.77
ETH 3189.08
USDT 1.00
SBD 2.56