Steemití rybníčeksteemCreated with Sketch.

in #cesky3 years ago

K tomuhle článku se chystám už delší dobu, protože teorií o tom, jak se Steemit (nebo steemit @godfish?) globálně ujme, nebo neujme, těch je dost. Já teda nebudu mluvit o celosvětovým měřítku, ale podívám se mnohem blíž. Na svou sociální bublinu. A moc optimistický to asi nebude...

Kde začít?

Soukromí, aneb jedeme v tom všichni

  • Zcela otevřeně a narovinu. Majoritě mojí sociální bubliny je zhola ukradený, jestli odevzdávaj Facebooku (nebo komukoliv dalšímu) data, jaký data to jsou a jestli je ten někdo použije. Mísí se v tom asi hned několik věcí. Například se podle mě cejtí naprosto v pohodě z toho důvodu, že v tom systému je obrovská masa lidí. A pokud se pokusí daná firma okatě podvádět, budou podvedený všichni. Jinými slovy "nejsem v tom sám" tady funguje úplně libově. Jaká je navíc pravděpodobnost, že ze dvou miliard lidí se nenajde nikdo, kdo by přitlačil společnost ke zdi, pokusil se podat hromadnou žalobu, nebo se pokusil zatlačit na zákonodárce a právní systém? Malá. A není nic jednoduššího, než podepsat online petici. Nic to nestojí (asi tak 2 minuty času), svůj díl práce sem udělal a tím to pro mě hasne.
  • Díky množství těch lidí v podstatě člověk cejtí nulovou zodpovědnost. Není třeba o tom nějak přemejšlet. Je to extrémně pohodlný. Není to jako když člověku do soukromý mailový schránky přijde zpráva, která se tváří hodně seriózně a něco po něm chce. V takovým případě si dá tu práci a mail si řádně prověří, než někomu pošle údaje, peníze, nebo cokoliv. Na vzácnej moment se z něj stává skeptik. V případě oblíbených sociálních platforem nikoliv.

Odměna, tím debata začíná (a taky končívá)

  • Když někomu zmínim, že si tu může za pár kroků, fotku/video a několik souvislých vět přivydělat, tak většina lidí začne poslouchat. Je to samozřejmě něco, co sociální sítě nenabídnou. Naslouchat ale takovej člověk přestane ve chvíli, kdy se dostaneme k tomu, že je to spíš investice do budoucna (a do rozjetýho projektu), než seriózní výdělek. Navíc to celý "smrdí" tím Bitkojntem a na Novinkách psali, že to je podvod na lidi "a v poslední době to taky nějak spadlo. To není nic pro mě.".
  • A co si budeme povídat, výše odměn většinu lidí taky zrovna neoslní.

Klíče, je to celý... složitý

  • Kvůli 20 centům až zhruba 20 korunám se málo komu vyplatí investovat čas do registrace (i kdyby z toho za 20 let mohl být milión, v tomhle kontextu prostě majorita společnosti neuvažuje a podle mě nikdy nebude. Proto taky majorita lidí nikdy nevydělá na finančních trzích). Natož na to, aby něco opisovali, někam to ukládali a naučili se s tim nějakým způsobem zacházet tak, aby o to v závěru nepřišli. To nepočítám to, že kdyby s tím aktivně chtěli zacházet, je třeba se naučit k čemu ten a ten klíč slouží. Já si to okolo sebe nedokážu představit.
  • Přičtěme k tomu fakt, že Pepa od vedle tu taky není. Tak komu tu budu co vyprávět? Partě podivných mimoňů, co si tu vzájemně trdlujou do komentářů piva? :)

Kvalita > kvantita

  • Já se obávám, že pokud se tahle sociální síť (hele fakt to v tuhle chvíli není spíš blogovací platforma?), potřebuje lidi. Ale jestli sem mají přijít lidi, naučit se jak se registrovat (současnej proces neznám, ale já byl na čekačce měsíc), naučit se zacházet a ochránit svoje klíče a ještě psát "kvalitní texty", tak to teda bůh ochraňuj steemit...Spousta lidí z mýho okolí nechce u sociálních sítích přemejšlet. Chce se bavit a pro každýho to znamená něco jinýho. Někdo chce nabízet svůj produkt, další chce ukázat svoje nový dítě, psa, nebo kočku. Třetí má zájem o vtipný videa a sem tam jeden z mnoha chce psát politologicko-kulturně-sociální úvahy.

Jak ztohoven?

  • Podle mě je zapotřebí dostat sem v první řadě lidi. Mraky lidí...A to se stane jedině tak, že to bude ekonomicky zajímavý (nebo se to tady stane podstatně jednodušší). A až se sem dostanou, nemůže je otrávit downvotovací komando tím, že fotka jejich mimča na houpačce s jogurtem rozpatlaným po vlasech a v popisku vytlemeným smajlíkem není dost "kvalitní" na to, aby si zasloužila odměnu. Pro spoustu lidí je tohle prostě zábava. A je to pro ně nějak zajímavá, podnětná informace. Respektive je to pro ně asi svého druhu relax? Vidim to dnes a denně. Stejně jako video se štěnětem, co půl hodiny v kuse naráží do skleněných dveří. Zasmějou se, lajknou, někomu ukážou, zavřou a konec. Není na tom nic k řešení a to je ideální. Mohl bych tady půl hodiny psát o tom, jestli se mi to líbí, nebo nelíbí, jestli to je povrchní, nebo není...ale nezmění se tim nic a je třeba to tak brát. Proto možná buďme rádi, že v #cesky máme aspoň trochu živo, i když se nám třeba někdy kvalita příspěvků nezdá. Protože to, co se nezdá kvalitní nám, se může zdát kvalitní někomu jinýmu.

Příběh na konec, ze kterýho možná nic nevyplývá

  • Měl jsem na laně klučinu, kterej podle mě fakt hezky fotí. Já sem teda prd odborník, takže by to možná někdo úplně shodil, ale jeho fotky se mi zdaj tak nějak "upřímný". A tenhle kluk se nedostal přes registraci. Nevim. Asi někde něco špatně zadal. Každopádně svých 5 minut tomu obětoval a nelze se na něj zlobit. Já sem dokonce přemejšlel i o tom, že mu ten účet založim, jenže co potom? Budu mu muset vysvětlit, že si má změnit klíče, takže bude tam, kde je teď, akorát o krok dál. Nejde jen o to, že se možná nechce jemu, ale chce se mně? Pak mu někdo pošle pivo, bude se ptát co s tim? Chce se mi to řešit? Budu mu muset vysvětlit, že se má dostat na S-E, jakej použít klíč, jak to pivo prodat, poslat, nakoupit, stakeovat. Než se to všechno naučí, bude ho to stát čas a mě taky. Potom možná zjistí, že mu to celý nestojí za to, účet nechá ležet ladem a oba vyhodíme fůru investovanýho času oknem. Ale zase si člověk říká, že o duši víc, která bude mít s kryptem zkušenost...jenže bude to zkušenost pozitivní? Já vám nevim...
Sort:  

Já tu budu příští týden dva roky, ač přvní post jsem zveřejnil až v prosinci.
Ale za ten první post jsem dostal pádesátikorunu... Za fotku v soutěži mi to hodilo pětikilo... To je to, o čem mluví @ritxi, na tohle někteří uslyší...
Před nedávnem jsem zakládal účet pro @ibelin. Přes steemworld za bratru 3 steemy. A prostě se tu rozkoukává, občas mi hodí dotaz přes Telegram, snažím se odpovídat. Ne vždy hned, ale když mám čas. Ale to je zrovna borec, který chápe pojem svoboda a zodpovědnost za sebe sama.
A víš co? Věřím tomu, že se nám tenhle běh na dlouhou trať vyplatí. A jsem i rád, že je Steemit jinej než "fejsbůk" a "instáč" ;)
Tak !BEER na to ;)

Dík, že mi tu děláš průvodce 👍😎

Tak určitě ! 😎

My jsme třeba absolutně kryptem nepolíbeni a když jsme Steemit zakládali (něco přes měsíc zpět) tak to že to má pár klíčů který si je potřeba někde uložit, mě vůbec nerozhodilo... Jakousi kolektivní pomocí od spousty lidí z #cesky sme získali takový ty nejduležitější informace a teď prostě zkoušíme co to umí... Je teda pravda že mám v hlavě aspoň 20 otázek co by mě zajmali ale vychrlit tady nějakej dlouhej post by asi nebylo úplně vhodný takže spíš čekám kdy někdo něco v nějakým postu napíše a snažím se to pochytit 🙂

!BEER
!trdo ať sou v #cesky dobrý posty všecky 😉

Posted using Partiko iOS

Congratulations @rullicky, you are successfuly trended the post that shared by @bodie7!
@bodie7 will receive 0.02016000 TRDO & @rullicky will get 0.01344000 TRDO curation in 3 Days from Post Created Date!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Díky :)

Tak to máte zvídavýho ducha asi :) Jen víc takových lidí!

Kolikrát je fajn sepsat všechny své dosavadní otázky na jedno místo (do jednoho příspěvku). Může se totiž stát, že najednou na všechny a na jednom místě dostaneš odpověď. Může to třebas pomoci i někomu jinému. A povětšinou nám v #cesky nevadí ani delší příspěvky. ;)

Směle steemuj!

Posted using Partiko iOS

!trdo
!BEER
(Fakt jsem to četl.)

Congratulations @krakonos, you are successfuly trended the post that shared by @bodie7!
@bodie7 will receive 0.20127600 TRDO & @krakonos will get 0.13418400 TRDO curation in 3 Days from Post Created Date!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web SiteHey @bodie7, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!

Steemit je jiný než Facebook, naštěstí. Každopádně jak píšeš, ta složitost je hodně velká komplikace. Samostatného člověka bez naší pomoci, kryptem nepolíbeného, to spolehlivě odradí.
Tak na Mimoně!
!trdo
!BEER

!BEER
na mimoně! :)

Jo jo a jak píšu, otráví to vlastně spolehlivě i mě, protože bych tim vysvětlováním někomu musel strávit kopu času a to se v lecčem sám patlám. :)

To máš pravdu.Hey @jjprac, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!Hey @bodie7, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!

Pěkně sepsáno, máš pravdu a ano, asi je to spíš blogovací platforma. Já mám na to názor takový, že ty mraky lidí přijdou až s další vlnou parabolického růstu Bitcoinu a tudíž zájmem o krypto. V té době bude třeba z dnešních 20ti centů 1 dolar a za to už se asi vyplatí si pár minut namáhat šedou kůru, abych k fotce kočičky přidal i nějaký zajímavý komentář.

V té době bude třeba z dnešních 20ti centů 1 dolar a za to už se asi vyplatí si pár minut namáhat šedou kůru, abych k fotce kočičky přidal i nějaký zajímavý komentář.

Já sem jako fakt skeptickej v tomhle. V to nejlepší, v co se dá podle mě doufat je to, že ta fotka bude jejich. A já to fakt jako nemyslim zle. Chápu, že většina lidí se prostě chce bavit. Ale obávám se, že se rozhodně nebude bavit tím, že jim někdo bude downvotovat, nebo jinak poukazovat na jejich převzatý video bez komentáře...

Pokud tu jde, jak psal @godfish, o autorskej obsah, potom bych to možná předefinoval na blogovací platformu, aby tyhle lidi nebyli zaskočený tím, že když přijdou, někdo jim bude něco vysvětlovat ohledně toho, co sem patří a co ne. Chápu, že tu máme spoustu návodů a mně osobně tyhle návody pomohli, ale ruku na srdce...kdo si je přečte?

Takže podle mě v určitým bodě prostě dojde k tomu, že tu buď bude spousta lidí, ale kvalita půjde do kopru (z mýho úhlu pohledu) a nebo prostě tuhle platformu bude využívat méně lidí, ale udrží se nějakej standart. Nemyslim, že dlouhodobě je udržitelný mít obě věci naráz. Já bejt třeba vývojář, tak se zamyslim nad tim, jak tu můžou koexistovat obě věci bez toho, aniž by se vzájemně rušili a překáželi si. Protože až sem ty lidi přijdou (jestli vůbec), tak to začne bejt nepřehledný, protože třeba na instagramu je normální přidávat 10-20 hashtagů pod fotku. Lidi tam normálně třeba označujou i značku oblečení, kterou maj na sobě. Takže sledovat třeba #cesky se může stát poměrně nepříjemným zážitkem a udržet v tom pořádek se po čase asi stane prací na plnej úvazek. :) Pak vznikne otázka, jestli není jednodušší sledovat lidi, než tagy. Což tu samozřejmě možný je

Jo no kdyby bylo 1000 lidi v #cesky tak se tu ztratíme v záplavě příspěvků. To se nám asi chvíli nestane. Ale jak sem psal, až nebude článek za dva rohlíky ale za dva chleby, víc lidí překousne množství klíčů a občasné vysvětlování nebo downvote. To že já nebo někdo jiný to nepřepočítáváme ale koukáme že jsme získali 2 STEEMy je pěkný...ale člověk zvenku zkrátka kouká na Kč/USD.

:-D jo tak něcoHey @bodie7, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!Hey @bodie7, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!

!BEER
!trdo

Sorry, @xlisto you’ve reach daily limit of 10 successful TRDO calls!
Please try again tomorrow!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web SiteHey @bodie7, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!

Congratulations @bodie7, your post successfully recieved 0.221436 TRDO from below listed TRENDO callers:

@krakonos : 0.134184 TRDO
@rullicky : 0.01344 TRDO


To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Congratulations @bodie7! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You got more than 800 replies. Your next target is to reach 900 replies.

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:

The new SteemFest⁴ badge is ready

You can upvote this notification to help all Steem users. Learn how here!Hey @bodie7, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!

Coin Marketplace

STEEM 0.21
TRX 0.06
JST 0.028
BTC 23417.82
ETH 1661.88
USDT 1.00
SBD 2.70