Archiciekawostki #08 [Nietypowe osiedla mieszkaniowe]

in #polish6 years ago

W dniach 25-27 października we Wrocławiu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Teoria Habitatu: Współczesny Kontekst” ( co to było można zobaczyć tutaj ;) ). Miałam okazję w niej uczestniczyć, lecz by pokrótce przedstawić co tam się działo i omówić najnowsze pomysły, problematykę nie wystarczyłoby jednak czasu.

Dzisiaj chcę odejść natomiast w nieco inną stronę... Zamiast prezentować realizację potrzeb współczesnego człowieka, najnowsze rozwiązania i modele habitatów przyszłości skupię się na tym co już powstało. Nie zawsze są to przykłady „dobrej” architektury. Niektóre nietypowe, zaskakujące i budzące wiele sprzecznych emocji. Pamiętać jednak należy, że rozwój polega głównie na tym, by szukać nowych rozwiązań i uczyć się na błędach z przeszłości.
Zatem zaczynajmy...

Habitat 67, Kanada

Kompleks mieszkalny projektu Moshe Safdiego został wzniesiony na Expo w 1967roku. Budynek składa się z 354 całkowicie identycznych prefabrykowanych żelbetowych elementów, które zestawiono w różnych konfiguracjach. Łącznie doliczyć się można 12. Pięter i 148 mieszkań o różnym układzie przestrzennym.

Forma budynku miała wynikać z połączenia gęstej zabudowy budownictwa wielorodzinnego, z cechami domków jednorodzinnych. Chciano zachować jak największe poczucie prywatności (jak w przypadku domów wolnostojących). Sprzyjać temu założeniu miały prywatne, zielone tarasy na dachach niższych kondygnacji.

26 lutego 2009 roku Habitat 67 został uznany przez ministerstwo kultury prowincji Quebec za obiekt zabytkowy.

Golden Mile Complex, Singapur

Budynek projektu biura DP Architects, tzw. „Złota Mila” został wzniesiony w 1973 roku. Już na pierwszy rzut okna widać, że jest to przykład architektury modernistycznej, brutalizmu. Ten zdawać by się mogło ogromny statek mieści aż 411 sklepów, 226 pomieszczeń biurowych i 68 lokali mieszkalnych. Kompleks został zaprojektowany jako miasto wertykalne, natomiast po bokach zostały wydzielona dwa główne trzony komunikacji.

Stopniowy profil kompleksu Golden Mile oferuje mieszkańcom apartamentów na wyższych piętrach panoramiczny widok na morze i niebo. Najwyższe piętra stanowią zbiór luksusowych penthouse’ów. Natomiast najniższe stanowią biura i centra handlowe.

Choux de Créteil, Francja

Popularnie zwane: „Osiedle Kapusta” zostało zbudowane w 1974 roku, w Paryżu. Swoją nazwę zawdzięcza formie balkonów, które swoim kształtem przypominają właśnie liście kapusty. Osiedle projektu Gerarda Grandval’a składało się z 11 cylindrycznych wieżowców. Architektowi zależało na stworzeniu budynków oryginalnych i wyróżniających się na tle ówczesnych blokowisk.

Początkowo osiedle spotkało się z niezbyt pozytywnym odbiorem. Wyszły też na jaw liczne wady budynków (brak miejsca, zły układ mieszkań, czy wysokie koszty utrzymania). W 1998 roku władze Paryża podjęły próbę ponownego ożywienia osiedla, sugerując, że jest to znakomite miejsce dla studentów (ah, biedni ci studenci).
Jednak te zabiegi również nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

W 2008 roku osiedle zostało uznane za zabytek architektury, co znów przysporzyło mu popularności.

Czy ktoś, by kiedyś chciał zamieszkać w jednym z takich wynalazków? Ja przyznam, że chciałabym spróbować. :)

Sort:  

Ciekawe! Ta paryska kapusta nawet fajna.

Pamiętaj tylko o podaniu źródeł jeśli zdjęcia nie są Twojego autorstwa :)

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 63277.26
ETH 2570.12
USDT 1.00
SBD 2.82