Kurs Podstawy Bitcoin - czym jest Bitcoin?

in polish •  6 months ago

Podstawy Bitcoin!.jpg

Witam Ciebie serdecznie w kolejnej części kursu, który pozwoli Ci zrozumieć czym jest Bitcoin. W ostatnim poście poruszyliśmy temat twórcy Bitcoina oraz dlaczego fakt, że nie wiemy kto za nim stoi jest taki ważny. Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Ci czym tak naprawdę jest Bitcoin, dzięki czemu będziesz mógł lepiej zrozumieć jego fenomen. Zaczynajmy!

Waluta, Technologia, Oprogramowanie, Sieć czy Filozofia?

Terminem “Bitcoin” określa się pewną ilość rzeczy, oprócz tej najpopularniejszej – czyli waluty, jest również używany do nazywania oprogramowania oraz sieci, czyli całego ekosystemu tego cyfrowego pieniądza. Bitcoin więc można opisać jako zbiór pojęć, podobnie jak "Satoshi Nakamoto" często uznawany jest jako zbiór, czy grupa twórców Bitcoina.

No dobra, musiałem o tym wspomnieć, ale omówmy się, ze w tym kursie Bitcoinem będziemy określać tylko jednostkę waluty cyfrowej. W ten sposób będzie Tobie, drogi przyjacielu łatwiej zrozumieć idee Bitcoina. Poza tym w potocznej rozmowie również chodzi o takie, a nie inne znaczenie :-)

Bitcoiny, jako jednostka waluty, są używane do przechowywania i przekazywania wartości pomiędzy użytkownikami całego ekosystemu i sieci. Dzieje się tak za pośrednictwem wielu maszyn, aplikacji i urządzeń, takich jak komputer domowy, laptop czy telefon komórkowy. Bitcoin może być również zakodowany jako emotikona lub zbiór zdjęć na twojej kartce świątecznej, ale o tym później...

Dzięki Bitcoin użytkownicy mogą kupować lub sprzedawać towary i usługi. Większość krajów dopiero zaczyna używać go jako waluty, jednak spora cześć uznaje go już jako pełnoprawny środek płatniczy i można np. zapłacić nim podatek. Jednym z ostatnich przykładów mogą być nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy. Można zauważyć, ze coraz więcej krajów otwiera się na Bitcoin jako płatność. Użytkownicy sieci mogą tez dzięki niemu wysyłać i odbierać płatności (ponosząc niższe koszty, niż w banku) oraz wymieniać go na inne jednostki wartości lub waluty.

W dużym stopniu użyteczność Bitcoina ogranicza tak naprawdę nasza wyobraźnia, ponieważ mogą być one wysyłane w dowolnej formie, na czymkolwiek oraz w dowolnym czasie. Rewolucja się rozpoczęła i masz okazje być jej częścią.

Podsumujmy...

Bitcoin jest systemem przesyłu wartości pomiędzy użytkownikami. Jak już wspomniałem ostatnio, nie ma centralnego organu, który go kontroluje – cala siec jest utrzymywana oraz zarządzana przez każdego użytkownika, w tym Ciebie. Upraszczając można powiedzieć, że jesteś swoim własnym bankiem. Bitcoin nie ma granic, nie wymaga niczyjej zgody na użycie, czy aktywacje. Jest odporny na cenzurę , a także niemożliwy do zatrzymania. Transakcje pomiędzy użytkownikami są szybie, bezpieczne I stosunkowo tanie. Jest on jednocześnie anonimowy (po części) i przejrzysty, co oznacza, że uczestnicy mogą wysyłać i otrzymywać wartości bez konieczności identyfikowania się (np. Udostępniania osobiście informacji, takich jak imiona lub adresy fizyczne) oraz że każda transakcja jest rejestrowana, aby każdy mógł ją zobaczyć w publicznie dostępnej księdze o nazwie Blockchain (opowiem Ci szerzej o tym w następnych lekcjach!).

Ahhh, jak zwykle się rozpisałem. Myślę, że na tym możemy zakończyć. Zdobyłeś już podstawowa wiedzę o Bitcoinie, więc możemy przejść dalej do tematu wydobywania go, czyli miningu. Jest to nie tylko sposób tworzenia nowych Bitcoinów, ale również podstawa do walidacji transakcji.

Kolejna część juz niebawem! Daj proszę znać w komentarzu, czy to, co do tej pory opisalem jest zrozumiałe i czy ci się podoba - będe bardzo wdzięczny! :-)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Chcemy więcej! Z chęcią poczytam, bo w sumie mam blade pojęcie o Bitcoinie.

·

Dzięki! Napewno będą kolejne części :-)

Super Mamy co robic. Ludzie nie maja pojecia co sie dzieje.

·

Już niedlugo ;-)

Congratulations @tkolpaczek! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard!


Participate in the SteemitBoard World Cup Contest!
Collect World Cup badges and win free SBD
Support the Gold Sponsors of the contest: @good-karma and @lukestokes


Do you like SteemitBoard's project? Then Vote for its witness and get one more award!

You got a 1.82% upvote from @brupvoter courtesy of @tkolpaczek!

You got a 2.15% upvote from @oceanwhale With 35+ Bonus Upvotes courtesy of @tkolpaczek! Delegate us Steem Power & get 100%daily rewards Payout! 20 SP, 50, 75, 100, 150, 200, 300, 500,1000 or Fill in any amount of SP Earn 1.25 SBD Per 1000 SP | Discord server

Jeszcze trochę i dla nikogo Bitcoin tajemnicą nie będzie :) Bedziemy nim płacic w każdym sklepie.. Kwestia czasu...

·

Dokładnie! Kwestia czasu :-)

przydatny materiał dla początkujących :)

·

Dzięki! Taki był plan :-)

Przydatny materiał dla osoby dopiero zaczynającej swoją przygodę z bitcoinem jak i przypomnienie dla stałych wtajemniczonych bywalców. Pozdrawiam :)

·

Dzięki! :-)