"Erdogan to długo wyczekiwany lider muzułmanów i dlatego Zachód go nie lubi"

in polish •  last year  (edited)

Tak skomplementował prezydenta Turcji Bakir Izetbegovic - syn słynnego Aliji, o którym Serbowie śpiewali niewybredne piosenki - o takie oraz takie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Izetbegovic junior to członek prezydium Bośni i Hercegowiny (w BiH nie ma urzędu prezydenta a państwo jest reprezentowane właśnie przez kolegialne prezydium).

W zasadzie słowa Izetbegovicia można by potraktować jako ot koleją śmieszną wypowiedź bałkańskiego polityka, ale jednak trzeba zwrócić uwagę na szerszą perspektywę. Erdoganowska Turcja próbuje odgrywać coraz większą rolę na Bałkanach. Naturalnymi sojusznikami dla Turków są tutaj BiH oraz Kosowo (z tymi ostatnimi akurat Turcja ma ostatnio słabe stosunki - pisałem o tym tutaj).

Jednocześnie Turcja nie skupia się wyłącznie na państwach z dużym odsetkiem muzułmanów, ale próbuje sobie zjednać także inne kraje np. Serbię. Turcja posiada silne związki handlowe z Serbią - w 2017 roku wymiana handlowa między tymi krajami wyniosła 1 mld dolarów. Ostatnio Erdogan nawet ogłosił, że Turcja zasponsoruje budowę autostrady między Belgradem (Serbia) a Sarajewem (BiH). ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chyba wpiszę sobie opisanie ustroju BiH na listę do zrobienia. Na studiach miałem monograf ze współczesnych ustrojów państw europejskich, a prowadzący był fanem Tudżmana i Izetbegovicia ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) i zamiast mówić o całej Europie to mówił głównie o Bałkanach, także temat jest mi nieco bliski. Myślę, że sporo osób mogłoby to zainteresować, bo BiH to trochę taki "europejski Liban". ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tekst co prawda krótszy niż te które tu zwykle wrzucam, ale nie postuję pod pl-artykuly, także chyba nikt nie będzie krzyczał. ;)

-----------------------------------------------

Jeśli się spodobał Ci się mój tekst i chcesz być na bieżąco to możesz zacząć obserwować mnie na Fejsbuku lub po prostu na Steemit. ;)

Photo by: European People's Party/flickr.com

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Erdogan to długo wyczekiwany lider muzułmanów...

Kurdowie chyba twierdzą inaczej :)

tipuvote! hide

Hi @thomaslucania! You have received 1.0 SBD @tipU upvote from @cardboard !@tipU upvotes with 210% of the payment and shares 100% profit + 50% curation rewards with all investors, allows to automatically reinvest selected part of your payout and can do other cool stuff :) Click here for more info.

  ·  last year (edited)

No i co, miało nie być commenta ('hide'), ehh...

trzeba regexpa poprawić :)

Oj Recep, Recep, muslimanski izrode ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
https://www.wykop.pl/wpis/31933861/erdogan-to-dlugo-wyczekiwany-lider-muzulmanow-i-dl/

Yes, that's my second acccount.