Czymże w końcu jest ten nieszczęsny Bitcoin?steemCreated with Sketch.

in #polish6 years ago

troszke o cryptoqueen.jpg

Powstało już wiele postów i blogów na temat tego czym jest Bitcoin. Postanowiłam dołączyć do tej grupy i przedstawić swoją wizję Bitcoina, dla osób rozpoczynających swoją przygodę z Bitcoinem.

Jeśli wstukamy w wyszukiwarkę Google zapytanie: „co to jest Bitcoin” o to co nam wyskoczy jako pierwszy rezultat:

„Bitcoin, bitmoneta – kryptowaluta wprowadzona
w 2009 roku przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Nazwa odnosi się także do
używającego jej otwartoźródłowego oprogramowania oraz
sieci peer-to-peer, którą formuje.”[1]

Tylko tyle? Myślałam że polska Wikipedia wie już troszkę więcej o Bitcoinie i potrafi przedstawić jego definicję w bardziej „user friendly” sposób. Ciekawe co by odniosła osoba wprowadzająca takie zapytanie do Google? Myślę że zamknęła by przeglądarkę i wstrzymałaby swoje poszukiwania myśląc: to zbyt skomplikowane i nie dla mnie. Spróbujmy poszukać pomocy w angielskojęzycznym Internecie. Znowu wyskakuje nam definicja z Wikipedii. Jest to jednak już bardziej zrozumiała i co najważniejsze niosąca więcej pożytecznej informacji definicja:

„Bitcoin to kryptowaluta - forma elektronicznych pieniędzy.
Jest to decentralizowana cyfrowa waluta nie
mająca banku centralnego bądź pojedynczego administratora która może być przesyłana od użytkownika
do użytkownika bez pośrednika w sieci Bitcoina.”[2]

No cóż - tutaj już jest lepiej. A wiec jest to forma elektronicznego pieniądza, która może być przesyłana bezpośrednio od osoby A do osoby B bez potrzeby skorzystania z usług pośrednika (np. banku). Inną ważną cechą Bitcoina jest to ze posiada on własną sieć i jego generowaniem bądź zarządzaniem jego ilością nie zajmuje się żaden bank centralny ani żaden administrator. Wiec mogę wysłać 10 BTC (BTC - skrót rynkowy dla kryptowaluty Bitcoin) od siebie (mieszkam w Szwajcarii) do koleżanki, która mieszka w Polsce pomijając instytucje finansowe? Będzie mnie to kosztować kilka bądź kilkanaście razy mniej niż gdybym to zrobiła przelewem bankowym i trwa to kilka-kilkanaście minut (w zależności od ruchu w sieci) a nie minimum 2 dni? Co więcej żeby coś kupić za te 10 BTC koleżanka (która je dostała) nie musi wymieniać jej na żadne inne waluty (jak by było w przypadku transferu franków szwajcarskich do Polski). Może ona po prostu znaleźć sklep przyjmujący płatności w Bitcoinach i dokonać zakupu jakiegoś dobra bądź usługi. Jedna uniwersalna światowa cyfrowa waluta - to pierwsze co przychodzi na myśl. Wow, brzmi interesująco, nieprawdaż?

No dobrze, a skąd się Bitcoin bierze? Kto go emituje/drukuje/kreuje?

Od strony technicznej, proces tworzenia Bitcoina (jak zresztą i innych kryptowalut) jest bardzo skomplikowany. Nazywany jest „wykopywaniem Bitcoina” (ang. Bitcoin mining). Czemu „wykopywanie”? Ponieważ bardzo przypomina proces wydobywania minerałów z ziemi. Potrzebne są odpowiednie maszyny, dużo pracy i energii. Co prawda nie jestem ekspertem technicznym w tym temacie, ale postaram się to wyjaśnić.

Transakcje, które są wykonywane za pomocą kryptowaluty Bitcoin zachodzą w sieci Bitcoin. Sieć Bitcoin z kolei to nic innego jak jedna globalna baza danych, wirtualna księga rozrachunkowa. Księga ta zawiera wszystkie zapisy na temat tego kto i ile ma monetek o nazwie Bitcoin. Księga ta (decentralizowana baza danych) przechowuje również zapisy wszystkich transakcji które kiedykolwiek zaszły. Sieć ta działa nieprzerwanie – 24 godziny, 7 dni w tygodniu – już 10 lat!

Sieć Bitcoin jest utrzymywania przez jej uczestników. Przechowują oni rejestr wszystkich transakcji które kiedykolwiek zaszły. Każdy uczestnik sieci ma pełną kopię tej bazy danych. Ponadto uczestnicy ci nieustannie dodają nowe bloki transakcji do już istniejących (odpowiednio je kodując). Proces ten (dodawania transakcji do bloków i kodowania ich) polega na przeliczeniu wielu skomplikowanych algorytmów, a więc potrzebne są do tego duże moce obliczeniowe. Właśnie te moce obliczeniowe są dostarczane do sieci Bitcoin jej uczestnikami (nazywanymi „górnikami”- z ang. „Miners”). Oprócz dostarczania mocy obliczeniowych do sieci, „górnicy” zajmują się również potwierdzaniem transakcji w sieci Bitcoin. Za swoje czynności, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sieci Bitcoin, „górnicy” dostają wynagrodzenie w kryptowalucie Bitcoin. Same monetki (Bitcoiny) są generowane przez pewien program i są dystrubuowane pomiędzy górnikami zgodnie z odpowiednim algorytmem.

To by było na tyle - moim zdaniem - jeśli chodzi o absolutne minimum teoretyczne, które powininen znać każdy rozpoczynający swoją przygodę z Bitcoinem i krypto rynkiem.

[1] Źródło: https://pl.wikipedia.org
[2] Źródło: https://en.m.wikipedia.org, tłumaczenie własne

Sort:  

Congratulations @cryptoqueen-pl! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made your First Comment

Click here to view your Board of Honor
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @steemitboard:

Meet the Steemians Contest - The results, the winners and the prizes
Meet the Steemians Contest - Special attendees revealed
Meet the Steemians Contest - Intermediate results

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 63313.88
ETH 2629.50
USDT 1.00
SBD 2.76