Zalety i wady korzystania ze Steem(it)

in #polish6 years ago

Ekosystem Steem ma wady i zalety (jak zresztą wszystkie platformy), dlatego warto zwrócić uwagę na pewne aspekty i sposoby postrzegania platformy, które czasem zrażają do korzystania z niej szczególnie nowych twórców, którzy mają błędny obraz blogowania na Steem.

steeeem-logo.png

Wiele osób dołączając do ekosystemu Steem ma nadzieję na szybki i łatwy zarobek. Może się zdarzyć, że od swojego pierwszego posta zostaniesz zauważony i doceniony fajnymi upvote'ami jednak lepiej trzeba być przygotowanym na niskie kwoty lub nawet ich brak.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni

Zazwyczaj potrzeba czasu, żeby regularnie dostawać głosy, a co za tym idzie warto regularnie tworzyć. Czasem bywa, że osoby dodadzą pierwszy post, nie zarobią na nim tyle ile sobie wymarzyli i opuszczają platformę, mimo, iż post mógł być na naprawdę dobrym poziomie.

Może również się zdarzyć, że nasz post zarobi bardzo dobre pieniądze, ale kolejne nie będą cieszyly się już taką popularnością. Na Steem trzeba dać sobie czas, aby inni nas poznali.

Decentralizacja jest jednocześnie zaletą jak i wadą. Każdy jest równy i każdy ma takie same szanse dotrzeć z postami do innych osób, jednak jest to trudniejsze dla osób, które nie mają obserwujących. Dlatego, jeśli liczysz na miliony, które chcesz tutaj uzyskać, lepiej zejdź na ziemię. Żadna platforma nie przynosi kokosów, biorąc pod uwagę, że nie trzeba inwestować tutaj ani jednej złotówki, aby zarobić. Z czasem gdy będziesz postować regularnie, zdobędziesz osoby, które będą Ciebie obserwować, a to jest już duży plus, bo masz stałych czytelników (nie licząc obserwujących botów).

Steem Power

Warto podkreślić, że Steem jest platformą głównie blogową z możliwością zarobku, dzięki głosom osób posiadających udział w platformie (Steem Power). Im więcej Steem Power tym można oddać bardziej wartościowy głos. Jeśli będziemy postować regularnie i zarabiać na postach, nasz Steem Power będzie rósł w siłę.

student-849825_1920.jpg

Można również zainwestować w walutę Steem, którą przeznaczy się na Steem Power i oddawać lepsze głosy, dodatkowo zarabiając więcej na kuracji z postów na które się zagłosowało. Warto również wyszukiwać posty, które (jeszcze) nie zostały docenione przez osoby dające mocniejsze głosy. Przez co zysk z kuracji może być wyższy. Wiadomo, grosz do grosza, a będzie... 😉

Im wyższa wartość SP, tym możemy dodawać więcej postów, komentować, dawać upvote-y wynagradzając innych twórców. Minusem jest wycofanie Steem Power z powrotem na token Steem. Żeby nie było tak kolorowo, wycofywanie trwa 13 tygodni. Jest to zabezpieczenie przed dużymi spadkami waluty i manipulacją kursem waluty.

Warto komentować

Na początku (i nie tylko) swojej przygody ze Steem, warto brać czynny udział w życiu Steema. Oznacza to komentowanie postów. Dobry, wartościowy i merytoryczny komentarz czasem jest również doceniany przez twórców posta jak i inne osoby. Dodatkowo daje nam to możliwość pokazania siebie i zaciekawienia sobą innych, co równać się może z dodatkowymi osobami obserwującymi, jak również późniejszymi głosami na nasze posty.

Po ostatniej aktualizacji sieci (Hard Fork 20) , możliwość komentowania jak i zamieszczania postów przez użytkowników z niską ilością Steem Power została ograniczona. Dlatego warto zastanowić się 2 razy czy warto napisać byle jaki komentarz czy napisać nic niewnoszący post.

Jeżeli masz dużo ciekawych pomysłów na posty, warto zapytać na czacie o czasową delegację Steem Power, która pomoże częściej publikować na Steemie. Jeśli nie znajdzie się takiej osoby, to trzeba uzbroić się w cierpliwość i ewentualnie dopracować nasze posty i wrzucać je rzadziej.

Moc kont o niskim Steem Power została ograniczona ze względu na częsty Spam kont o niskiej wartości, które publikowały nic nie wnoszące komentarze i niejako zaśmiecały post. Niestety odbiło się to na wartościowych twórcach, którzy przygodę dopiero zaczynają.

money-2180330_1920.jpg

Taki rozwój sytuacji również niejako wymusza zakup tokenów Steem, aby móc w pełni brać czynny udział w życiu platformy. Z drugiej jednak strony - dobrze, bo Steem zyskuje na wartości.

Mnogość projektów

Jest wiele projektów, które powstały lub powstają w oparciu o Steem i tu blockchain dla programistów stoi otworem. Jeśli znasz się na programowaniu oraz na sieci blockchain, warto wdrażać swoje pomysły. Można dodatkowo uzyskać wsparcie od np. @fundition, jeśli projekt się spodoba oraz dostać dofinansowanie do rozwijania go.

Ciekawym projektem dla nowych, polskich twórców jest @glodniwiedzy. Można znaleźć tam artykuły na tematy głównie naukowe. Więc jeśli interesujesz się nauką i chcesz iść w tym kierunku, projekt jest dla Ciebie. Poza tym przy niskim SP nie musisz czekać na publikacje swoich postów, bo wszystko publikowane jest na łamach @glodniwiedzy, a Ty na tym równiez zarabiasz. Jeśli interesuje Cię taka tematyka, warto skontaktować się z twórcą @nicniezgrublem.

Ponadto powstały aplikacje na talefon obsługujące sieć Steem. Dzięki temu mamy łatwy dostęp do swojego profilu i możemy na bieżąco sprawdzać co dzieje się na Steemie przy pomocy smartphona. Dzięki aplikacji dostajemy powiadomienia m.in. o upvote'ach, komentarzach, oznaczeniach naszego profilu, itp. Najbardziej znanymi aplikacjami jest @partiko oraz @esteem. Osobiście polecam tą pierwszą 😉 Zamieszczając dodatkowo tag z nazwą aplikacji, możemy dostać od twórców upvote.

Istnieją także specjalne nakładki takie jak np. @steempress, gdzie udostępniając post na www.wordpress.org, automatycznie post pojawia się na Steemie. Dając tag #steemprees można również liczyć na upvote z ich strony.

Jawność wykonywanych czynności

W sieci Steem nie da się wszystkiego ukryć. Wszystko co trafia na blockchain, zostaje na zawsze. Wrzuconych postów nie można całkowicie usunąć. Możliwa jest jedynie ich edycja.

Można sprawdzić działania każdej osoby na Steem: komentarze, odpowiedzi, oddane głosy lub flagi, a także transakcje. Daje to jasny obraz i niczego nie można ukryć. No może jedynie wiadomości w Memo przelewu gdy użyjemy #, lecz podobno istnieje również możliwość jej odczytu. Ile w tym jest prawdy - nie wiem, nie próbowałem dociekać.

W każdym razie warto zwracać uwagę na to co się pisze i publikuje, bo nazwy konta również nie da się zmienić, bo jest swoistym numerem bankowym służącym do przelewów, wpłat i wypłat.

Waluty SBD i Steem

Na platformie Steem mamy możliwość wybory między SBD a Steem. To od nas zależy w jakieś walucie chcemy posiadać nasze tokeny. SBD z założenia ma mieć wartość około 1 dolara, co jest stabilną formą posiadania kryptowaluty, natomiast Steem jest ruchomy i zależy od wielu czynników szczególnie zależy od sytuacji na rynku kryptowalut.

Wszystkie transakcje an Steemie między użytkownikami są darmowe. Istnieje również wewnętrzny kantor Blocktrandes, z którego możemy korzystać i wymieniać Steemy na inne waluty i odwrotnie, a także zwiększyć moc konta (Steem Power) wymieniając SBD. Mamy wiele opcji do wyboru i możemy wybrać to, co nas akurat będzie interesowało. Wszystkie transakcje trwają dosłownie chwilę i nie musimy korzystać z innych stron wymiany walut.

Jak już wspominałem kurs Steema zależy od wielu czynników i jest różny. Obecnie wynosi około 0,85$, co dla wielu osób jest kursem niskim i część rezygnuje z platformy już zawiesza tworzenie. Jest to dobra okazja dla nowych twórców, aby pokazać siebie.

Niska cena Steema sprzyja zakupom tokenów (jeśli ktoś chciałby mieć więcej). Steem w przyszłości prawdopodobnie będzie miał wyższą wartość, więc warto zainwestować, jeśli ktoś ma wolne środki, przy czym warto pamiętać o ryzyku związanym z rynkiem kryptowalut.

Boty, wszędzie boty

Na Steemie można zaobserwować działalność wielu botów. Są boty, które wykonują pewne zlecone im zadania. Dla przykładu są boty, które podbijają z automatu posty użytkowników, boty, które sprawdzają czy treść postu nie jest plagiatem. Są również boty, które poprawiają nicki oznaczonych w postach osób o czym sam się niedawno przekonałem.

android-161184_1280.png

Istnieją również bitboty, do których wystarczy przelać pewną sumę tokenu, aby podbiły swoim mocniejszym głosem post. Sytuacja jest czysto ekonomiczna i zarabiają dwie strony. W ten sposób posty są lepiej pozycjonowanie w trendingu i mają teoretycznie większy zasięg.

Co do oceny, czy obecność botów jest dobra czy zła, są różne opinie na ten temat i każdy z czasem może ją sobie sam wyrobić.

Podsumowanie

Steem to rewolucyjna platforma, która oprócz blogowania ma możliwość monetyzacji treści. Ma wiele zalet jak i wad. Uważam, że zalety przemawiają za tą platformą, dlatego z niej korzystamy, a liczba użytkowników stale rośnie.

Wiele osób przestaje pisać w momencie, gdy kurs zaczyna spadać. Warto nie zwracać uwagi na kurs jeśli całość z wynagrodzenia posta i tak wrzuca się w Steem Power. W przyszłości Steem na pewno będzie miał większą wartość jak i popularność. Póki co jest to jeszcze młoda platforma, ale bardzo innowacyjna a w szczególności rozwojowa. Delegaci robią wszystko, żeby lepiej nam się korzystało z platformy, dlatego co jakiś czas następuje aktualizacja sieci. Wtedy usuwane są błędy i wprowadzane nowości. Dlatego warto zamieszczać posty na Steem, a w szczególności traktować Steem jako hobby i zabawę, a zarobione tokeny jako dodatkowy zarobek.


Zdjęcia pochodzą z pixabay.com

Sort:  

Fajne podsumowanie, na pewno przydałoby mi się na początku mojej zabawy ze STEEM-em, kiedy wszystko było takie skomplikowane :) Niemniej mam nadzieję, że uda się tu trafić ludziom początkującym w przyszłości, aby mieć trochę łatwiej w życiu :) Dobry tekst, wszystkiego dobrego :)

Też mam nadzieję, że się przyda. Dziękuję bardzo 😉

Dzięki @cardboard!

Jak dla mnie - początkującego użytkownika steemit - wpis ma dużo istotnych informacji. Interesuje mnie czy istnieje jakiś z góry przydzielony zbiór kategorii (tagów) jakie wpisuje się do postu? A może jest w tym dowolność.

Polecam zajrzeć do innego mojego posta tam jest wszystko opisane. Pozdrawiam i powodzenia na Steemie 😉

Posted using Partiko Android

Dzięki za odpowiedź. Doczytam ;) Pozdrawiam

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 64222.70
ETH 2651.63
USDT 1.00
SBD 2.77