Steem czyli Historia Pionierów

in #polish6 years ago

Władza. Władza od tysiącleci jest motorem działań zarówno ludzi jak i zwierząt. Wilki czy Lwy walczą o pozycję, podobnie ludzie często wolą rządzić niż samemu być rządzonymi. Człowiek jeśli tylko jest bezpieczny i najedzony - kombinuje jak tu poprawić swoją pozycję. Kiedyś było prosto. W Egipcie rządził Faraon do spółki z kapłanami, a niżej byli artyści, urzędnicy, żołnierze, rzemieślnicy, chłopi, niewolnicy. Stan ten był praktycznie niezmienny i jeśli ktoś rodził się chłopem to i chłopem umierał. Co nie znaczy oczywiście, że na wyższych szczeblach nie dochodziło do walk o to kto trzyma ster i tak np. niewygodni Faraoni ginęli w dziwnych wypadkach.

image.png

Później to się nieco zmieniało, ewoluowało w inne formy, ostatecznie ktoś tą władzę trzymał i mówił innemu co ma robić. W Polsce z biegiem czasu i licznymi przywilejami dla szlachty wolność rosła. Król mógł coraz mniej a szlachta coraz więcej. Czy to dobrze, czy to źle - Nie o tym ten artykuł.

Współcześnie nie ma niewolnictwa, granice są otwarte i w sumie każdy może robić co chce. Nie do końca oczywiście, bo nie mogę trzymać w garażu czołgu ani rekreacyjnie zażywać twardych narkotyków. Znów zasadność tych ograniczeń to inny temat. Jednakże Władza w naszych czasów dalej istnieje. Ktoś ustanawia prawo i ktoś je wykonuje. Mamy demokrację więc jest to czynione na zasadzie konsensusu Proof of Mature - Dowodu pełnoletności. Praktycznie każdy dorosły obywatel posiada zarówno czynne jak i bierne prawo wyborcze. Nie ma przeciwwskazań aby tak mój sąsiad został prezydentem (jeśli tylko zagłosuje na niego pół kraju).

image.png

Pozornie więc wszyscy jesteśmy równi, ale nie jest to oczywiście prawdą. Nie może być prawdą. To co nas różnicuje to, to kim jesteśmy w oczach innych i jaki majątek posiadamy. Faktycznie rzecz biorąc każdy z nas sprawuje władzę, wielokrotnie podczas dnia. Płacimy kucharzowi aby oddał nam swój czas i pracę przygotowując posiłek. Zatrudniamy malarza aby pomalował nam mieszkanie itp. Nie bez przyczyny wzięło się powiedzenie: Kto ma pieniądze - ten ma władzę. Mając potężny portfel możemy zatrudnić ochronę, obsługę posiadać przeróżne rzeczy. Jesteśmy osobami z którymi ktoś się liczy.

To wszystko sprawia, że ludzie lgną do bogactwa. Chcą mieć więcej pieniędzy, lepsze auto, ładniejszą żonę i mądrzejsze dzieci. Chcą też sprawować władzę. O ile bycie bogatym to władza na dość niskim poziomie bo zazwyczaj w określonych wymiarach, na dany czas itp, tak realna władza nad ludzkim życiem jest tym czego pożąda człowiek.

image.png

Nie bez przyczyny wszyscy chcą być kierownikami, do szkół oficerskich trudno się dostać, a w polityce jest taka walka. Władza jest tym co stanowi ostateczne rozwinięcie człowieka jako istoty społecznej.

Tutaj skończę wywód wprowadzający, ale odniosę się jeszcze do niego za chwilę.

Czym jest Steem w swojej obecnej formie? Definicja brzmi: Zdecentralizowane media społecznościowe oparte na blockchain. Ale co oznacza to w praktyce?

Dla mnie Steem jest tym samym czym była Ameryka dla ludzi z XVI wieku. Nowym, niezbadanym lądem na którym każdy może zrobić karierę i zdobyć bogactwo jeśli tylko będzie ciężko pracował.

To czym jest Steem to wolność. Każdy może zostać blogerem, przedsiębiorcą czy widzem. Nie ma tutaj odgórnej cenzury, a konto nie może zostać zbanowane czy wyczyszczone z dodanych treści.

image.png
Źródło

Każdy ma tutaj władzę zarówno nad sobą jak i nad innymi. Pytanie tylko w jakim zakresie? Odpowiedź jest prosta: w finansowym. Ten kto posiada dużo pieniędzy może w większym stopniu nadawać rytm życiu społeczności. Lubisz czeską literaturę? Możesz wspierać takich twórców, dzięki temu więcej osób ma motywację do działania i pojawiają się materiały lepszej jakości na wspierany przez ciebie temat. Działa to też w drugą stronę: Nie lubisz hejtu? Możesz odbierać potencjalne nagrody takim autorom. Co ważne, nie płacisz bezpośrednio ze swojej kieszeni. Posiadając Steem Power, czyli zamrożone tokeny Steem - posiadasz prawo do dyspozycji pulą nagród którą możesz rozdać lub odebrać innym osobom.

Na Steem obowiązuje 7 dniowy okres monetyzacji, podczas niego można głosować, zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Po tym czasie nagroda zostaje wypłacona (bądź nie), i taki post nie zarabia już więcej, jednak pozostaje tu na zawsze.

Dlaczego więc warto inwestować w Steem? Nie jest to oczywiście porada inwestycyjna, lecz moja prywatna opinia: Steem pozwala kupić sobie władzę. Nie musicie mieć infrastruktury, sztabu prawników, biura, niczego. Chcecie aby pisano artykuły o wyższości masła nad margaryną? Kupcie Steem za kilkadziesiąt - kilkaset tysięcy. Autorzy sami się znajdą, podobnie jak komentujący i czytelnicy.

Steem jest świetnym sposobem na wsparcie dla różnych organizacji non-profit. Zależy Ci na psach w schronikach? Wynagradzaj ludzi którzy są wolontariuszami, wyprowadzają zwierzęta na spacery. Chcesz by ludzie zdrowiej się odżywiali? Głosuj na tych którzy promują aktywność fizyczną i jedzenie warzyw. To naprawdę proste, nic nie tracisz, a jeśli Twoje działania są pozytywne dla platformy - pojawia się tutaj więcej osób - Token sam z siebie drożeje, a Ty stajesz się bogatszy. Możesz wypłacić zamrożone tokeny po 13 tygodniach i sprzedać je z zyskiem jeśli stwierdzisz, że chcesz zakończyć projekt. Wszystko zależy od Ciebie.

Na dobrą sprawę nawet nie musisz sam się zajmować rozdziałem. Od niedawna dostępne jest narzędzie o nazwie Wise. Pozwala ono dać prawo do używania naszego głosu, na ustalonych przez nas regułach, innemu użytkownikowi. Tak więc w przykładzie z masłem - możemy znaleźć skrajnego przeciwnika margaryny, który będzie dla idei głosował pozytywnie na posty głoszące wyższość smarowidła ze śmietanki.

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani, może zachęci Was to co obecnie dzieje się w polskiej Społeczności.

Nie jest nas dużo, szacunkowo około 200-300 osób, wszystko jest w fazie rozwoju, ale prężnie działamy. Polska społeczność składa się w tym momencie z pionierów. Ludzi którzy mimo niskich nagród decydują się rozwijać platformę, bo widzą w niej przyszłość której nie mają odgórnie zarządzane mainstreamowe media. Nie zawsze zgadzamy się ze sobą i co jakiś czas wybuchają konflikty, tym silniejsze, że stawką są pieniądze, jednak większość z nas to idealiści którzy chcą tutaj budować Polskę.

image.png

Mamy własną gazetę o nazwie Tygodnik Kuratorski, co tydzień kilkunastu redaktorów prezentuje tam najlepsze posty z całego tagu polish, skupiającego naszych rodaków. Udało nam się zebrać środki na adopcję dziecka z Kongo, wystarczyło tylko kilka głosów aby uratować ludzkie życie. Jeden z Polaków podróżuje właśnie po Azji i za pomocą Steem zbiera środki na własny, unikalny Foodtruck.

Dodajmy do tego powstające redakcje branżowe takie jak Glodniwiedzy.pl czy Gameeit.com, które wychodzą frontem do widza spoza Steem i próbują go tutaj ściągnąć. Oprócz tego liczba konkursów jest tak duża, że powstało nawet specjalne czasopismo o nazwie Tygodnik Konkursowy.

Powstają pierwsze sklepy, istnieje bazar na którym możemy wymieniać towary i usługi w zamian ze Steem, bez żadnych opłat transakcyjnych. Jeśli jesteście głodni możecie kupić ręcznie robioną czekoladę z rzeszowskiej Herberciarni prowadzonej przez Fundację Zbigniewa Herberta, a jeśli lubicie gry komputerowe - skorzystajcie ze strony Dgameland.com gdzie kupicie i sprzedacie swoje gry za sieciowe coiny.

image.png

Mało? Dorzućmy jeszcze unikatowe treści prezentowane przez: Polkę mieszkającą w Grecji (@grecki-bazar-ewy), Człowieka który wpadł na pomysł ogromnej serii o generałach Wojny secesyjnej (@dutmistrz), Chłopaka który rzucił wszystko i pojechał na 2 letnią podróż autostopem napędzanym Steem (@saunter) czy Dietetyczkę która brała udział w programie TV na bezludnej wyspie (@anna.urbanska). Takich ludzi jest tutaj pełno, blogerzy, przedsiębiorcy, marzyciele.

image.png

Jednych tylko tutaj nie ma. Trolli. Im się to po prostu nie opłaca. Marne treści nie znajdą tutaj poklasku i szybko zostaną zapomniane, to odróżnia nas od Onetów, WP i podobnych serwisów. Możecie poruszyć tutaj dowolnie kontrowersyjny temat i o ile sami zachowacie odpowiednią konstrukcję - mało kto napisze wam wulgarny czy obraźliwy komentarz. Ludzie nawet nie zgadzając się z Wami - Odpowiedzą w podobnym tonie. Z tego więc względu, Steem jest serwisem elitarnym pod względem kultury tu panującej.

Podsumowując: Biorąc pod uwagę tylko polską część sieci (która stanowi tylko wierzchołek góry lodowej), widać ogromny rozwój i potencjał. Jest tutaj wielu autorów, a treści które tutaj znajdziemy są unikalne, bywa, że ich jakość jest na równi z publikacjami naukowymi. Oprócz tego cały czas rozwijane są nowe projekty dzięki czemu korzystanie z platformy jest wygodniejsze. Jedno konto pozwoli niebawem zrobić zakupy, napisać artykuł i wesprzeć akcje charytatywną. Nie zapominajmy też o aspekcie społecznościowym, Steem pozwala na wejście w świat kryptowalut kompletnym laikom, duża część obecnych tutaj osób nigdy nie interesowała się Bitcoinem, byli po prostu blogerami, zobaczyli ciekawy artykuł na Facebook itp.

image.png

Skoro więc Steem się rozwija, to trzeba się śpieszyć i być pierwszym który wyrwie sobie najlepszy kawałek ziemi w Nowym Świecie. Na ten moment jest łatwo, bardzo łatwo, ale ludzkość czeka rewolucja, a kto pierwszy się na nią załapie - ten wygra, a ja wierzę, że Steem będzie miał w niej ogromną rolę.

Tekst ten powstał w ramach odezwy @assayer do pl-publikacje. Może coś z tego wyciągniesz o ile nie znudziłem Cię w połowie ;)

Sort:  

Dobre to. Kilka znakomitych idei na artykuł dla ILC, a zwłaszcza o ludzkiej potrzebie władzy i końcowa metafora Dzikiego Zachodu, i to ponaglenie:

"trzeba się śpieszyć i być pierwszym który wyrwie sobie najlepszy kawałek ziemi w Nowym Świecie. Na ten moment jest łatwo, bardzo łatwo, ale ludzkość czeka rewolucja, a kto pierwszy się na nią załapie - ten wygra"

Zdecydowanie musimy z tego zrobić jeden z artykułów: Steemit i państwo, Steemit jako powstające właśnie państwo. Nowa Polska?

Wiedziałem zawsze, że jesteś idealistą, ale nie wiedziałem, że z takim rozmachem i że myślisz o Steemicie tak wielowymiarowo. Wow.

Jedno ALE. Cokolwiek poszło ma Steemicie, nie może być ponownie sprzedane do żadnych czasopism. Można oczywiście wziąć główne idee, ale trzeba zmienić przykłady, kompozycję, napisać to po prostu od nowa. To musi być zdecydowanie inny tekst, lepszy, rozbudowany itd.

Krótko mówiąc, będzie to trochę taka podwójna robota. LEPIEJ WIĘC NIE PUBLIKOWAĆ NA STEEMINIE, tylko od razu do mnie wysłać. Ale w przypadku tak dobrych pomysłów, jak w tym artykule - moim zdaniem warto to wszystko przepracować. Jesteś zainteresowany?

Myślę, że tak, tekst powstał bez większego przemyślenia, pod wpływem emocji. Można go oczywiście znacznie mocniej rozbudować lepiej napisać. Wychodzę z założenia, że historia o adopcji czy tam zbiórce krwi jest fajna to gazety codziennej czy tam tygodnika opiniotwórczego, ale ILC kosztuje 47 zł i jest gazetą ściśle branżową. Jeśli ktoś ją kupi to znaczy, że jest inwestorem i chce dostać solidne artykuły, a nie bajeczki o tym jacy to my dobrzy nie jesteśmy. Musimy sprzedać mu historię o tym, jak świetnie się rozwiniemy i jak bardzo zarobi dołączając tutaj. Na ten moment wszystko jest w rozwoju, więc pieniądze nie są nam tyle potrzebne na opłacanie autorów, bo większość tutaj nie jest dla kasy (przynajmniej na ten moment, a dla ludzi, przyjemności z pisania), a na rozwój infrastruktury. Przykład: Założyłem zbiórkę aby zebrać środki na gameeit (szablon, promocja), kwota projektu to 200 usd, gdyby było tutaj kilku whale, wtedy taka zbiórka nie stanowiłaby problemu.

Bardzo dobry artykuł - dzięki niemu zrozumiałem bardziej misję powstania steemit oraz prawa jakie tutaj panują i dziękuję Ci za to.
Nigdy tak bardzo nie angażowałem się w żadną społeczność jak tutaj i to jest chyba efekt tego jacy ludzie tu są oraz kultury wypowiedzi jakiej szukać ze świecą na innych serwisach.

tipuvote! 2 (teraz się uda:)

This post is supported by $2.48 @tipU upvote funded by @cardboard :)
@tipU voting service guide | STEEM Monsters Lottery | For investors.

Właściwie idealnie się wpisuje w dzisiejszą aferkę, bo opisuje czym steem z założenia powinien być, ale ludzie idą na skróty tworząc grupy/piramidy, bo brakuje im cierpliwości i chcą tu i teraz.

idk, wpis powstał przed aferką, nie wiem czy sie wpisuje, moim zdaniem za mało uwagi poświęca się temu aby przyciągać inwestorów, sam @noisy nigdy nie namawiał na kupno STEEM i nie jest to zarzut czy coś, to ryzykowny biznes i zrozumiałe, że nie chce brać odpowiedzialności, nawet moralnej za czyjeś decyzje. Ja jednak uważam, że Steem nie tyle daje na pierwszym miejscu inwestorom opcje na zarobek (która też jest), ale na promowanie swoich poglądów. Przykładem jest @mmmmkkkk311 który założył tutaj tag polityczny, który to bez jego udziału by tu nie istniał.

Zgadzam się, jednak jestem zdania, że fajnie, by inwestor przed włożeniem pieniędzy miał dobry ogląd na to jak wygląda ekonomia Steema i realia, bo koniec końców fakt, że z worka do którego wkładają setki czerpią tysiące sprawia, że zarobek bywa niemożliwy bez porządnego wzrostu kursu, czy też wykorzystywania SP do generowania zysków samemu sobie.

Średni inwestor traci ZAWSZE, bez względu na wszystko (przynajmniej względem BTC), to trzeba mieć na uwadze.

Oczywiście token STEEM, jako narzędzie do popularyzacji swoich poglądów jest już całkiem spoko, tylko pojawia się jedno ale...

Ale brzmi "ale, jeśli Steem zapewnia jakiekolwiek zasięgi".

To "ale" jest moim zdaniem kluczowe. Aktualnie mało kto w sieci czyta Steemit, a to sprawia mała ilość faktycznie popularnych twórców.

Z tego wypływa to, że moim zdaniem, my nie inwestorów, a twórców potrzebujemy w pierwszej kolejności, bo to oni przynieść mogą te wzrosty kursów poprzez wzrosty popularności sieci oraz ta właśnie popularność może sprawić, że token, jako narzędzie które opisujesz, może mieć jakąś wartość. Bez tej, moim skromnym zdaniem, zachęcanie do inwestycji jest złym pomysłem.

Widzę wielu użytkowników, którzy, mam wrażenie, nie przemyśleli odpowiednio inwestycji i teraz żałują uciekając się ostatecznie do mocnego self-upvotingu i starań o odzyskanie choćby części środków, które włożyli. Dziś, gdy sieć posiada w praktyce jedynie opcję "upvote", a nie posiada czegoś takiego jak "downvote" buduje niezdrowy system, w którym ci inwestorzy, którzy w taki rozpaczliwy sposób starają się odzyskać swoje pieniądze odbierają je niejako inwestorom, którzy tego nie robią.

Kim dla Ciebie jest inwestor w Steem?
Czy możesz spróbować nakreślić profil takiej osoby?

Każdy inwestor jest inny i każdy może mieć inny cel, a czemu pytasz?

Mam wrażenie, że wszyscy mówimy o potrzebie inwestorów, ale niekoniecznie wiemy kto to jest. Że mamy wyobrażenie kogoś, kto włoży w to wielkie pieniądze, tak o, w Steem, bo przecież steem, bo zarobki, bo słupki i w ogóle projekty wow.
Cały Steem opiera się na spekulacji i to że są piękne materiały twórców, nie jest powodem, by w niego zainwestować.
Potrzeba czegoś, co przyciągnie ludzi z pieniędzmi ze względu na wartość dodaną. Tą wartością nie może być steem. Tak się tylko musi złożyć, że to wszystko działa w tym ekosystemie. Wtedy będzie powód dla innych, żeby włożyć pieniądze, bo steem.

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 63931.73
ETH 2663.43
USDT 1.00
SBD 2.84