NIESAMOWITE PODWODNE MIASTA

in polish •  last year  (edited)

Zatopione miasta i zaginione światy od lat elektryzują podróżników, naukowców i odkrywców. Miejsca te najczęściej zostały opuszczone lub zniszczone przed tysiącami lat, a historia niektórych do tej pory nie została zbadana. Poznajcie najciekawsze podwodne metropolie świata.

image21.jpg

Jezioro Qiandao powstało w 1959 roku w wyniku zalania doliny po ukończeniu budowy elektrowni wodnej i tamy na rzece Xin'an. Rząd chiński nie wahał się zatopić 27 miast i 1377 wiosek. Pod wodą znalazły się m.in dwa starożytne miasta - He Cheng i Shi Cheng (Lwie Miasto). Leżące u stóp Wu Shi (Góry Pięciu Lwów) metropolie powstały ponad 1300 lat temu. Przez 40 lat nikt o nich nie pamiętał. Dopiero w 2001 roku lokalny urzędnik zajmujący się turystyką, by ożywić ruch turystyczny w tym regionie, nawiązał współpracę z grupą nurków z Pekinu, którzy podczas podwodnych ekspedycji odnaleźli zatopione miasta. Przy okazji trafiono również na ślady innych starożytnych zabudowań. Budynki i mury miejskie były w zaskakująco dobrym stanie, a
ozdabiające je rzeźby i reliefy wyglądały wprost rewelacyjnie. Wciąż trwają prace, które pozwolą jak najdłużej zachować podwodne miasta nienaruszone. W Qiandao można uprawiać turystykę podwodną i zwiedzać te wyjątkowe zabytki w stroju nurka.

1024px-Oldhalfetiunderwater.jpg

c8ed1e1cc1ef783d81f87f06c832111e.jpg

Położone w południowo-wschodniej części Turcji, na wschodnim brzegu Eufratu miasto Halefti ma historię sięgającą IX wieku p.n.e. Mieszkali tu Assyryjczycy i Grecy, a oblegali je Arabowie. Położona w dolinie miejscowość przetrwała jednak wszelkie najazdy i z czasem stała się słynna na całą Turcję z uprawy orzeszków ziemnych i wyjątkowej odmiany czarnych róż. Niestety turecki rząd zadecydował, że poświęci to wyjątkowe miejsce, kosztem budowy w okolicy kilku tam. W 1999 roku Halfeti wraz z okolicznymi wioskami zostało zalane. Na szczęście dzięki temu, że obecnie częściowo znajduje się pod wodą, stało się jedną z największych atrakcji Turcji i przyciąga rzesze turystów. Nie grozi mu więc zapomnienie.

pyramids-of-yonaguni-jima-japan.jpg

UnderwaterWorldJapan.jpg

W 1985 roku w czasie turystycznej wyprawy podwodnej u wybrzeży Okinawy odkryto niezwykłe struktury. Yonaguni-Jima to stanowisko archeologiczne, w którego skład wchodzą kamienna piramida o rozmiarach 150 na 40 metrów, wznosząca się na ok. 27 metrów (licząc od morskiego dna), a także 7-metrowa kolumna, 10-metrowa ściana czy płaskie formacje bloków skalnych. Budowle są na tyle zagadkowe, że od chwili odkrycia zaczęły krążyć wokół nich teorie spiskowe. Zbudowanie konstrukcji przypisywano istotom pozaziemskim lub upatrywano w nich mityczną Atlantydę. Pierwotnie powstanie pokrytych nieznanym pismem obiektów datowano na 10 tys. lat p.n.e. Jednak w raporcie z 2007 r. przewodniczący badaniom prof. Kimura szacuje, że są to pozostałości zabudowań pochodzących sprzed 2 do 3 tysięcy lat. Jest on przekonany, że są to ruiny zaginionego miasta Mu.

GRC Pavlopetri_JPEG_img-03.jpg

pavlopetri.jpg

Le-mystere-de-la-cite-perdue-de-Zakynthos-enfin-elucide.jpg

U wybrzeży Lakonii w południowej części Peloponezu znajduje się prawdopodobnie najstarsze znane naukowcom zatopione miasto na świecie. Pavlopetri liczy sobie co najmniej 3 tys. lat, a to, co można zobaczyć ok. 3-4 metrów pod powierzchnią wody jest doprawdy imponujące - dwupiętrowe domy, ulice, ogrody i dziedzińce, a także skomplikowany system kanalizacji, który niewiele różni się od współczesnych rozwiązań technicznych. Pavlopetri odkryli w 1968 r. naukowcy z Cambridge. Było pierwszym zatopionym miastem, które zostało zbadane cyfrowo w trzech wymiarach. W 2011 r. BBC 2 wyemitowało film dokumentalny "City Beneath the Waves: Pavlopetri" , w którym pokazano dokonania archeologów. Ta wyjątkowa atrakcja została także wpisana na listę UNESCO.

Mam nadzieję że dowiedziałeś się ciekawych informacji. Możesz wspomóc moją twórczość UPVOTE lub FOLLOW. Dziękuję.

[ŹRÓDŁA]
https://m.onet.pl/wiedza-swiat/podroze/ciekawe,539kr

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Halfeti

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Yonaguni

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pavlopetri

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Podoba mi się bardzo, że zastosowałeś się do tego, o co prosiłem. :) Powodzenia w prowadzeniu tego bloga, bo ciekawe tematy poruszasz. :) Od siebie obiecuję tu zaglądać od czasu do czasu. :)

Twoje rady były cenne i jak widać są efekty! Dzięki.

Bardzo ciekawy artykuł i piękne fotografie (zwłaszcza ta z ludźmi stojącymi pod wodą, trochę creepy). Zostawiam upvote'a :)

[BOT] Witamy akaczynsky na #polish, tagu używanym przez Polaków do publikacji polskich treści w ekosystemie Steem (np. Steemit czy Busy). W ekosystemie Steem wspiera się oraz nagradza się nową i autorską twórczość.

 • Plagiaty oraz kopiowanie cudzej twórczości są niemile widziane przez społeczność i mogą doprowadzić do ukrywania wszystkich publikowanych postów danego użytkownika.
 • Wszelkie szczegóły związane bezpośrednio z twoim kontem i twoimi postami znajdują się na steemd.com.
 • Posty zawierające takie rzeczy jak nagość, pornografia, wulgaryzmy czy przemoc powinny zawierać dodatkowo tag #nsfw (Not Suitable/Safe For Work).
 • Wiele ciekawych i bardziej szczegółowych informacji można przeczytać w FAQ dla zupełnie początkujących użytkowników Steemit.
 • Parę dobrych praktych na temat zachowania na steem przeczytasz tutaj.
 • Posiadamy polski serwer Discord.
 • Istnieje polski kanał na oficjalnym czacie, który wymaga osobnej rejestracji.
 • Jeżeli chcesz ładnie formatować swoje posty, to spójrz na poradnik stworzony przez społeczność Markdown.
 • Przegląd wydarzeń i informacje o polskich, steemowych tagach, możesz znaleźć na @kurator-polski.
 • Lista wszystkich tagów wykorzystywanych przez polskich użytkowników znajduje się tutaj
 • Tutaj uzyskasz parę informacji nt. wspierania danych tagów tematycznych przez kuratorów.
  Jeżeli uważasz, że glos bota jest niesluszny, napisz to pod tym komentarzem.

Świetna robota !
Jak dotąd myślałem że to tylko legendy z zatopionymi miastami ale widzę że to fakt. Trochę ignorant ze mnie wyszedł no ale nie drążyłem tematu nigdy.

Też się nad tym zastanawiałem dlatego poruszyłem ten temat.

Bardzo interesujący i zręcznie napisany tekst! Przyjemnie się czytało :)

Na Twoim miejscu przemyślałbym jeszcze, czy jest sens dodawać tagi #nauka i #ciekawe. Może lepiej byłoby użyć coś w stylu #pl-ciekawostki i #pl-historia?

Podrzucam Ci bardzo pomocny post, w którym znajdziesz wiele informacji na temat tagowania: https://steemit.com/polish/@marszum/bxx8zqa4