Mniej błędów, więcej głosów #5 Steemitowy savoir-vivre

in #polish6 years ago (edited)
Sort:  

Tą mową nienawiści mało kto tu się przejmuje. W ciągu 5 dni czytania postów na tym portalu dowiedziałem się, że Żydzi są źli bo nie podobają im się zapisy o holokauście, które ich dotyczą. Ukraińcy są źli, ponieważ nie pozwalają żeby jakiś Polak nadużywał prawa gościnności i ściągał im flagi UPA w ich własnym kraju. Islam jest zły bo między wierszami w koranie można sobie wyczytać wszystko i dowolnie to zinterpretować. W knajpie przy wódzie ludzie są mniej naładowani agresją i złością niż tutaj.

Również mam pewne obserwacje w tym zakresie. Wiem, o których osobach i tagach piszesz. Osobiście uważam, że każdy może wyrazić tu swoje poglądy, obawy, oceny negatywne. Nie czuję się nawoływana do czegokolwiek lub przymuszana. Zależnie od umiejętności argumentacji i kultury języka wystawiam takiemu użytkownikowi osobistą ocenę.

Mamy wolność słowa to prawda ale razi brak empatii, poszanowania dla obcej tradycji, zrozumienia dla różnic kulturowych, fałszowanie historii w imię radykalnych ideologii i brak tolerancji dla odmienności. Zdaję się, że jedynym sposobem na naturalny zanik takich postów jest ich ignorowanie i nie podsycanie ich dyskusją. Choć czasem jak patrzę po sobie to trudno się powstrzymać.

Myślę, że takie "bańki" - kółka wzajemnej adoracji po prostu z czasem wyschną, jeżeli nie będą dokarmiane z zewnątrz.

Rzeczywiście trudno czasem powstrzymać się od komentarza i w pewnych kwestiach myślę, że wręcz należy zostawić informację dla mniej zorientowanych czytelników, aby wiedzieli, że twórczość autora nie jest zgodna ze współczesną wiedzą lub stanem faktycznym.

Zgadzam się z przedmówcą. Podobnie jak @wolontariusz coraz częściej zauważam posty stricte polityczne pisane bardzo agresywnym jezykiem. Nikt nikogo jeszcze nie wyzywa od debili ale zdrajcy, komuniści czy niemiecka agentura to chleb powszedni. Pytanie jak walczyć z takim zachowaniem?

Najskuteczniejszym remedium wydaje się być to co proponuje @bowess "nie dokarmiać".

Oczywiście nie wchodzę w jakiekolwiek dyskusje z takimi osobami, ale problem polega na tym, że tworzą się kółeczka wzajemnej adoracji, które same nawzajem promują takie treści. Przypomina to trochę sytuację innego dużego portalu, który początkowo skupiał się na agregowaniu ciekawostek (głównie z IT) a obecnie przypomina tubę propagandową pewnej partii. Obawiam się, że #polish na steemit podzieli ten sam los.

Doskonały artykuł, gratuluję :)

Dziękuję! Mi najbardziej podobała się ilustracja do punktu "Równoważ aktywności". Dziś niedziela, więc tak właśnie równoważę. ;)

Równoważ, zwłaszcza po tak dobrym wpisie :)
Nad sprawą netykiety zastanawiałam się od jakiegoś czasu, ona przecież powinna obowiązywać na Steemit a różnie bywa... Wolność słowa nie oznacza braku kultury przecież.
Dobrze że nie zdążyłam o tym napisać, Ty zrobiłaś do dużo lepiej, wręcz doskonale :)

Trochę dziś było czasu rodzinnego i już myślę, co zasilić w pierwszej kolejności - #pl-kuchnia czy #pl-ksiazki. :)

Czy masz może jakieś uwagi, spostrzeżenia odnośnie netykiety? Do pisania się przyłożyłam, ale jednak nie jestem pewna, czy wpis objął komplet dobrych praktyk, czy coś nie umknęło.

Myślę żeby poczekać jaki będzie odzew odnośnie netykiety i zobaczymy, widać że się przyłożyłaś, jest ok. Ja mówię tak: najpierw była netykieta a potem Steemit więc sprawa powinna być oczywista a jednak nie jest od jakiegoś czasu.

Nie ważne jaki tag zasilisz po wspaniałej rodzinnej niedzieli, ważne że masz chęć do pisania. Niech moc będzie z Tobą ;P

Tak. Celna uwaga z tym, że netykieta byla i nie zadziałała. Steemit to nie jest typowe forum internetowe i według mnie potrzebuje rozwiązań uwzględniających jego specyfikę.

Świetny post 👍 jasno wytłumaczone zasady . Dla osób które zaczynaja to bardzo przydatne 👏👏

Nie będę ukrywać, że pewną inspirację do wpisu stanowiło zachowanie kilku nowicjuszy, którzy na dzień dobry popełnili duże gafy.

Mam nadzieję, że post przebije się do "aktywnych".

Już 25 osób widziało. :)

"V. Nie flaguj treści tylko dlatego, że się z nimi nie zgadzasz lub nie podobają Ci się z jakichś względów."
Jakbym czytał siebie. :D

To powinno być dość oczywiste dla użytkowników, a jednak wiele osób przenosi tu nawyki z YT, gdzie naturalną alternatywą jest podoba się/nie podoba.

Tak, niestety.
Ludziom nie chce się nawet czytać, za co może być dana flaga, tylko bezmyślnie klikają, bo "słabe".

Polska Elita powinna wziąć sobie ten podpunkt do serca. Dziękuję. :)

Bardzo dobry wpis, wszystko i na temat.

Dziękuję!

Wspaniale napisane! Oby jak najwięcej (szczególnie nowych) użytkowników na niego trafiło, bo może pomóc w zrozumieniu niepisanych zasad, których tu się staramy przestrzegać. Przychodząc z innego miejsca w sieci, niekoniecznie są one oczywiste i czasami jakiś czas zajmuje połapanie się w tym wszystkim. Tego było Steemitowi trzeba ;)

Zauważyłam, że szczególnie tagowanie jest często robione według zewnętrznych schematów. No i problem "klonowania informacji" też ciągle powraca.

Zgrabnie i powabnie. :)

Dziękuję! :)

Bardzo, bardzo dobry tekst, świetnie napisany. Myślę, że każdy z nas powinien wziąć go do serca i sądzę, że powinien być linkowany przez bota do każdej nowej osoby wstępującej w nasze szeregi.
Na prawdę bardzo dobry post!
Dzięki

Bardzo się cieszę, że tak wysoko oceniasz przydatność postu. Dziękuję!

Świetnie powiedziane. Nawet kilka nowych dla mnie rzeczy się dowiedziałem.

Kilka? Niemożliwe. :D

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.13
JST 0.030
BTC 64956.33
ETH 3456.79
USDT 1.00
SBD 2.55