Letnie pastwiska... o końskich wakacjach słów kilka

in #pl-artykuly2 years ago (edited)

Już niedługo wiosna... a tuż po niej, jak co roku letnie pastwiska!

pastwiska-13814.jpg

Czekam na koniec zimy i nadejście wiosny. Czekam na słoneczne dni, które pozwolą odbić trawie i schroniskowe konie wyjdą na zielone padoki by nacieszyć się świeżą trawą i ciepłem słońca.

pierwsza trawa.jpg

Wiosna to długo wyczekiwany okres. Konie, po sianie i owsie, którym karmione są zimą, mają nareszcie możliwość uzupełnienia diety świeżą trawą. Kiedy nadejdzie wczesne lato stado jak co roku zostanie przeniesione na letnie pastwiska. Łąki „pro Natury”, na których corocznie odbywa się letni wypas to tereny czysto ekologiczne – ogromne powierzchnie lasów i łąk od wielu lat nie dotknięte ręką człowieka, wolne od pestycydów i zanieczyszczeń cywilizacyjnych. To bezpieczny dla wielu zwierząt azyl, położony z dala od cywilizacji.

pastwiska1.jpg

Trawa jest dla koni naturalnym, bardzo wartościowym pożywieniem. Jest bardzo dobrze przyswajalna, bogata witaminy i składniki odżywcze niezbędne koniom. Łąki to także przeróżne zioła i kwiaty, które urozmaicają koniom posiłek. Stado przebywa w wydzielonych rejonach łąk, które co jakiś czas zmienia przenosząc się na nowe pastwiska.

Na łonie natury można zaobserwować ciekawe zjawiska wzajemnej współpracy między zwierzętami. Koniom latem dokuczają muchy i inne insekty. Korzystają z tego szpaki, dla których konie to przemieszczające się darmowe stołówki z pokarmem. Okres karmienia młodych u szpaków przypada na czas letniego wypasu koni. Umożliwia to szpakom pozyskiwanie wartościowego pokarmu zwierzęcego dla piskląt.

szpaki.jpg

Czas pastwisk to również wizyty weterynarza, kowala i rodziców chrzestnych koni - Organizowany corocznie zlot rodziców adopcyjnych to okazja do spotkania ze swoimi "dziećmi" biegającymi na wolności. Jest okazja nakarmić konie smakołykami - jabłkami i marchewką. Jest to również okazja by poznać innych rodziców chrzestnych koni i nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie. Wszystkich łączy miłość do koni. :)

adopcja.jpg

Więcej materiałów video o schronisku i zamieszkujących je zwierzętach.

Kucyk... Taki mały koń

Hierarchia w stadzie... Na temat walki o pozycję w stadzie słów kilka

Fakty i mity o zwierzakach - Czy krowa może okazywać radość ?!

Jeden kowal... 200 koni... czyli o werkowaniu kopyt słów kilka

Materiał video i zdjęcia udostępnione za zgodą Fundacji Tara w ramach kampanii medialnej promującej działania adopcyjne schroniska.

Sort:  

Ja też czekam z utęsknieniem na taką pełną wiosnę :). Temat adopcji takiego konia ciekawa sprawa, pisałeś może w jakimś swoim poście coś więcej na ten temat?

Zastanawia mnie, że one się "trzymają wyznaczonego terenu" czy raczej trzeba mieć na nie oko i w razie czego wędrować wraz ze stadem?

Kolejne sektory łąk są wcześniej grodzone taśmami - elektrycznym pastuchem. Powierzchnie są duże i samo rozkładanie ogrodzenia zajmuje ok 2 dni.

I just upvoted You! (Reply "STOP" to stop automatic upvotes). Do społeczności: Jeżeli uważasz że głos został przyznany niesłusznie, przedstaw krótkie uzasadnienie w odpowiedzi do tego komentarza.