Hierarchia w stadzie... Na temat walki o pozycję w stadzie słów kilka

in #pl-artykuly6 years ago (edited)
Hierarchia koni w stadzie to bardzo ważna rzecz, po jej ustaleniu w stadzie panuje spokój i porządek. Kształtowanie jej odbywa się przez demonstrowanie w stosunku do innych koni zachowań dominujących. Konie często używają do tego masy własnego ciała, zębów i kopyt. Pokonany ustępuje z pola uznając wyższą pozycję zwycięzcy w stadzie.

dęba.jpg

Kto rządzi w stadzie najłatwiej zaobserwować na padoku kiedy konie stojące najwyżej w hierarchii stada pierwsze podchodzą do paszy i wody, po nich i z boku podchodzą konie stojące niżej w hierarchii. Już w młodym wieku ogierki podczas zabaw próbują siłowo zdominować towarzysza zabaw. To pierwsze zapasy mające wyłonić liderów stada, które jeszcze są zabawą ale kiedy konie podrosną staną się elementem prawdziwej walki o pozycje w stadzie.

W schronisku Tara przebywa wykupione z targu w Skaryszewie stado ogierków. Zanim zostaną dołączone do właściwego stada, tworzą własną małą społeczność. Pierwsze pokazy siły to jeszcze nie agresywne aczkolwiek już widowiskowe przedstawienia mające na celu ustalić pierwsze zalążki hierarchii w stadzie ogierków.

Zapraszam do obejrzenia innych materiałów o schronisku i zamieszkujących je zwierzętach.

Fakty i mity o zwierzakach - Czy krowa może okazywać radość ?!

Jeden kowal... 200 koni... czyli o werkowaniu kopyt słów kilka

Materiał video udostępniony za zgodą Fundacji Tara w ramach kampanii medialnej promującej działania adopcyjne schroniska.

Sort:  

A czy nie jest tak, że każde stado/wataha ustala "hierarchię dziobania"? Wiem, że artykule skupiasz się na koniach. Jednak lektura zostawia mi wrażenie jakoby to były zachowania wyłącznie końskie, niespotykane wśród innych gatunków ssaków.

Jak wskazuje pierwsze zdanie tekstu dotyczy on procesów ustalania hierarchii w stadzie koni i jest wprowadzeniem do materiału video o zabawach ogierków. Nie wszystkie zwierzęta stadne np. u ssaków, o które się upominasz, mają zasady ustalania hierarchi w oparciu o dominację ( zjawisko submisji). Przykładowo w stadzie owiec złożonym z samych samic, stado prowadzi najstarsza samica za nia podążają jej córki za nimi ich dzieci itd. Tu zachowanie hierachiczne opiera się na zachowaniu allomimetycznym - podążanie dzieci za matkami a nie na ustaleniu hierarchii przez dominację. Samica tylko prowadzi stado, nie ma ustalania "kolejności dziobania" w takim stadzie owce jedzą i piją razem. W kolonii nietoperzy również nie ma hierarchii.

Bardzo ciekawa informacja. Nie miałam pojęcia, że istnieją takie jednorodne stada. I od razu nasuwa mi się pytanie : Stado złożone z samych owiec jest zjawiskiem spotykanym w naturze czy to domena hodowli? Nie do końca dowierzam, że w warunkach naturalnych takie stado by przetrwało.

Myślę, że przetrwałoby ponieważ kiedyś przy stanówce i tzw "dzikim kryciu" stada normalnie funkcjonowały. Obecnie krycie w stadach hodowlanych jest dozorowane.

U kóz jednak jest walka ;)

U jednych zwierząt jest u innych nie ma, natura kocha równowagę. :)

I just upvoted You! (Reply "STOP" to stop automatic upvotes)

chyba wszedzie jest tak że kto pierwszy ten lepszy :)

Tu decyduje kto silniejszy :)

A czy ma znaczenie czy ogier jest wykastrowany czy pełnowartościowy?

Oczywiście. Po kastracji ogier staje się wałachem. Schodzi z niego temperament. Jest spokojniejszy i łatwiej adaptuje się w stadzie. W Tarze nie prowadzi się rozrodu koni i każdy ogier pod opieką schroniska jest kastrowany.

Zobacz jak zachowuje się ogier czujący zapach stada koni tuż po kastracji kiedy jeszcze trzyma go napięcie i testosteron.

Coin Marketplace

STEEM 0.16
TRX 0.13
JST 0.027
BTC 60589.35
ETH 2628.62
USDT 1.00
SBD 2.53