Jeden kowal... 200 koni... czyli o werkowaniu kopyt słów kilka

in #pl-artykuly6 years ago
Werkowanie czyli rozczyszczanie i struganie kopyt to bardzo ważny zabieg w pielęgnacji i dbaniu o zdrowie konia. W Schronisku dla koni Tara, co 3 miesiące ponad 200 koni ma czyszczone i strugane kopyta. Zabieg wykonuje kowal Tomek wraz z pomocnikiem (w Tarze kowalowi pomaga Piotr, który zna konie, ich charaktery i zasady bezpiecznego postępowania z nimi). Tomek jest kowalem z wieloletnim doświadczeniem i od kilku lat zajmuje się werkowaniem kopyt koni w schronisku.

k0.jpg

Pomocnik przygotowuje i wprowadza konia do stajni, w której przeprowadzany jest zabieg. Potem stabilizuje i przytrzymuje kopyto, nad którym pracuje kowal. To ciążka i męcząca praca w pochylonej pozycji, bardzo obciążająca stawy kolanowe i kręgosłup. Udało mi się kilka razy być świadkiem werkowania kopyt schroniskowych koni i pomagać w struganiu kopyt więc wiem ile wysiłku i zdrowia kosztuje ta praca. Dziennie udaje się zrobić kopyta 8-10 koniom, w schronisku TARA jest obecnie ponad 200 koni i kucy, które regularnie co 3 miesiące mają czyszczone i strugane kopyta. Zwróćcie proszę uwagę na skalę pracy jaką musi wykonać kowal. Jest to bez wątpienia bardzo ciężka fizyczna i odpowiedzialna praca, która zasługuje na duży szacunek podobnie jak wykonujący ją kowal. Oto jak przebiega sam zabieg.

Wybranego konia wprowadza się do wyznaczonego miejsca w stajni.

k1.jpg

Kowal rozpoczyna pracę od oczyszczenia kopyta kopystką z wszelkich zanieczyszczeń (ziemia, błoto, ściółka, itp.)

k2.jpg

Wstępnie oczyszczone kopyto gotowe jest do dalszej części werkowania.

k3.jpg

Kolejnym etapem jest przycięcie przerośniętych brzegów kopyta specjalnymi cęgami do kopyt.

k4.jpg

Następnie kowal specjalnie wyprofilowanym nożykiem wybiera wierzchnią, popękaną warstwę podeszwy i dokonuje korekcji strzałki.

k5.jpg

Do uzyskania zadowalającego stanu podeszwy.

k6.jpg

Ostatni etap pracy to tarnikowanie pilnikiem czyli opiłowanie wszystkich nierówności kopyta, powstałych w trakcie przycinania.

k8.jpg

Kopyto po zakończeniu werkowania i koń może już w "nowych bucikach" swobodnie hasać po padoku.

k9.jpg

Zdjęcia opublikowane za zgodą Fundacji Tara.

Sort:  

I just upvoted You! (Reply "STOP" to stop automatic upvotes)

Bardzo ciekawy wpis, nigdy nie widziałam z bliska jak czyści się kopyta koniom. Masz rację że to niełatwa i odpowiedzialna praca.

Moja znajoma nauczyła się werkować kopyta od swojego mężczyzny kowala i też daje dziewczyna radę :).

Wierzę, zawsze mówię że jak się chce to się da :)

Bardzo dobry tekst! dzięki :)

Dziękuję. Pisałem go z myślą o pl-zwierzeta

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.13
JST 0.032
BTC 61293.86
ETH 2930.90
USDT 1.00
SBD 3.65