Kucyk... Taki mały koń

in pl-artykuly •  last year
Każdy kto oglądał ekranizację książek J.R.R Tolkiena z pewnością pamięta kucyki, na których Hobbici, drużyna pierścienia i krasnoludy podróżowali przez Śródziemie. Te małe i wytrzymałe zwierzaki mają prastary rodowód. Przykładowo kuce kaspijskie, starożytna rasa kucy zamieszkująca tereny Persji zaprzęgane były do rydwanów bojowych i wykorzystywane w armii.

W schronisku Tara żyje małe stado kucy. Mają różne historie, kilka z nich to prezenty, które szybko się znudziły. Kiedy okazało się, że utrzymanie takiego zwierzęcia to również wydatki - weterynarz, kowal, stajnia i stały się ciężarem ludzie postanawiali pozbyć się ich w najprostszy sposób - sprzedać do rzeźni. Inne zostały odebrane w interwencjach przez Patrole Straży dla Zwierząt z gospodarstw rolnych gdzie były głodzone i trzymane w zamkniętych oborach, brudne, zaniedbane, stojące we własnych odchodach.

Wiosna... 8 letnia klacz - kucyk wykupiona z targu rzeźnego w Skaryszewie. Miała świerzb, była zawszona i ochwacona na wszystkie 4 kopyta.

wiosna.jpg

W schronisku niespodziewanie się oźrebiła i na świat przyszedł Wrzos. Okazało się, że ktoś chciał sprzedać na rzeź źrebnego kucyka... dla handlarza to dodatkowe kilogramy do sprzedania... ludzie.

wrzos.jpg

Wrzos miał szczęcie jego mamę inni ludzie, dla których każde życie jest cenniejsze od pieniędzy, wykupili z transportu śmierci. Wrzos dostał szansę na życie.

Mgiełka... Maleńka klaczka - kucyk. Ktoś znalazł ją w ogłoszeniu o sprzedaży, błagał o pomoc dla kucyka. Była brudna ze zniszczonymi przez amatorskie obcięcie kopytami... nie widziała na jedno oko.

Mgiełka.jpg

Ludzie zebrali pieniądze i wykupili Mgiełkę. Zamieszkała w Tarze, bardzo ciężki ochwat przednich kopyt i nieudolna ich korekcja przeprowadzona przez poprzedniego właściciela spowodowały, że porusza się z wielki trudem. Długo trwało nim doszła do siebie ale udało się i odżyła w schronisku.

Mgiełka 2.jpg

Okazało się, że Mgiełce odebrane zostało dziecko - źrebak, którego urodziła w poprzednim domu. Udało się go wykupić... Leonardo, pełen życia źrebak dołączył do matki.

Pepik... Jest w Tarze od kilku lat. Jako źrebak został odnaleziony na terenach popowodziowych, prawdopodobnie porwany przez falę powodziową przypłynął zza czeskiej granicy. Nie miał domu, miał za to dużo szczęścia... trafił na dobrych ludzi, którzy nie sprzedali go do rzeźni ale zaopiekowali się nim i znaleźli mu nowy dom... schronisko Tara.

Pepik.jpg

Na zakończenie zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu o kucykach z Tary.

Więcej materiałów video o schronisku i zamieszkujących je zwierzętach.

Hierarchia w stadzie... Na temat walki o pozycję w stadzie słów kilka

Fakty i mity o zwierzakach - Czy krowa może okazywać radość ?!

Jeden kowal... 200 koni... czyli o werkowaniu kopyt słów kilka

Materiał video i zdjęcia udostępnione za zgodą Fundacji Tara w ramach kampanii medialnej promującej działania adopcyjne schroniska.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

I just upvoted You! (Reply "STOP" to stop automatic upvotes). Do społeczności: Jeżeli uważasz że głos został przyznany niesłusznie, przedstaw krótkie uzasadnienie w odpowiedzi do tego komentarza.

śliczne maluchy :)

Piękne kucyki :)
Ale czytając ich historie nóż się w kieszeni otwiera... :(

·

Życie czasem pisze straszne historie. Dobrze, że udaje się ocalić chociaż kilka istnień.

Grrr... Sprzedać matkę w ciąży do rzeźni? Aż się boję pytać jak ten człowiek rodzinę traktuje. :/ Wrzos miał naprawdę sczęście.

·

Bardzo wzruszający materiał.