The Growroom czyli sferyczny ogród od IKEA

in ogrod •  2 years ago 

Pomysł „The Growroom” czyli wielopoziomowego sferycznego ogrodu pozwalającego na uprawę ulubionych roślin i ziół zachwycił ludzi na całym świecie. Został zaprojektowany dla mieszkańców dużych miast, lecz także doskonale sprawdzi się małych ogrodach. Dzięki inicjatywie #IKEA miejski ogród „The Growroom” nie będzie sprzedawany w płaskich kartonach, jak większość mebli szwedzkiej marki, lecz trzeba będzie wykonać go samemu, za pomocą szablonów udostępnianych bezpłatnie na stronie projektu.

Pomysł na stworzenia ogrodu sferycznego, który można ustawić choćby w mieszkaniu powstał w duńskim studiu designerskim SPACE10 zajmującym się planowaniem i projektowaniem przestrzeni. Projekt, za który odpowiadają Sine Lindholm i Mads-Ulrik Husum, ma „przywrócić naturę do miast i wykształcić w ludziach nawyk hodowania roślin”.

Według SPACE10 rozwój miejskich farm ma być odpowiedzią na kurczące się zapasy jedzenia. Docelowo sferyczne ogrody produkujące więcej roślin i warzyw powinny się nimi dzielić z krajami, w których występuje problem głodu.

Growroom – konstrukcja

The Growroom to specjalna drewniana konstrukcja o kształcie kuli zapewniająca dostęp do wszystkich donic zajmując jednocześnie dużo mniej miejsca (2,8 m x 2,5 m) niż gdybyśmy ustawili te same donice poziomo na podłodze. Instrukcja samodzielnego wykonania konstrukcji jest dostępna online, a do jej stworzenia potrzebujesz jedynie kawałków sklejki i zestawu śrubek!

EKOnomiszne rozwiązanie

Nowe rozwiązanie od IKEA jest nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Plany specjalnej sfery są udostępnione za darmo. Każdy może z nich skorzystać. Jak to bywa w przypadku mebli od tego producenta, do jego montażu wystarczą podstawowe narzędzia jak dwa młotki, komplet śrub oraz sklejka. Ta ostatnia oczywiście musi być odpowiednio wycięta, ale podane pliki są zamieszczone w formacie .dxf, który wystarczy przekazać w stolarni, aby przywiezione wcześniej płyty sklejki docięli do odpowiednich kształtów.

Wyjątkowy projekt ma pojawić się w przestrzeni miejskiej w Helsinkach, Rio De Janeiro, Taipei oraz San Francisco. Coraz więcej miast jest nim zainteresowanych i chętnie podejmuje inicjatywę. Każdy może podjąć to #eko wyzwanie, tworząc miejski ogród w swoim własnym sąsiedztwie. Lokalnie wyprodukowana żywność to najlepsza alternatywa dla tej uprawianej masowo. Prywatne ogrody z jadalnymi roślinami to korzyść dla zdrowia jak i środowiska!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

[BOT] Witamy wzb na #polish, tagu używanym przez Polaków do publikacji polskich treści w ekosystemie Steem (np. Steemit czy Busy). W ekosystemie Steem wspiera się oraz nagradza się nową i autorską twórczość.

 • Plagiaty oraz kopiowanie cudzej twórczości są niemile widziane przez społeczność i mogą doprowadzić do ukrywania wszystkich publikowanych postów danego użytkownika.
 • Wszelkie szczegóły związane bezpośrednio z twoim kontem i twoimi postami znajdują się na steemd.com.
 • Posty zawierające takie rzeczy jak nagość, pornografia, wulgaryzmy czy przemoc powinny zawierać dodatkowo tag #nsfw (Not Suitable/Safe For Work).
 • Wiele ciekawych i bardziej szczegółowych informacji można przeczytać w FAQ dla zupełnie początkujących użytkowników Steemit.
 • Parę dobrych praktych na temat zachowania na steem przeczytasz tutaj.
 • Posiadamy polski serwer Discord.
 • Istnieje polski kanał na oficjalnym czacie, który wymaga osobnej rejestracji.
 • Jeżeli chcesz ładnie formatować swoje posty, to spójrz na poradnik stworzony przez społeczność Markdown.
 • Przegląd wydarzeń i informacje o polskich, steemowych tagach, możesz znaleźć na @kurator-polski.
 • Lista wszystkich tagów wykorzystywanych przez polskich użytkowników znajduje się tutaj
 • Tutaj uzyskasz parę informacji nt. wspierania danych tagów tematycznych przez kuratorów.

Ależ to jest fajne!!!!