Honey Never Spoil - TRUE or FALSE || Miód nigdy się nie psuje - PRAWDA czy FAŁSZ

in food •  2 years ago  (edited)

avatar5.jpg

Honey Never Spoil = FALSE !!


Water content


As the study shows, honey does not spoil when it contains less than 17% water. The water content in the honey may change as a result of improper storage. As a hygroscopic substance, honey absorbs water from the air. This can happen when we leave honey in an open or leaking jar.

avatar.jpg

The photo show herbs honey from my apiary

Pro-health properties


In addition to the possibility of spoilage, honey gradually loses valuable health properties. Especially two enzymes, diastase and invertase. These enzymes have a big influence to the properties of honey. When honey is stored, the content of diastase and invertase is decreasing. The rate of reduction of enzymes depends on the temperature and storage time of the honey.

time after which 50% of enzymes disappear

Temperature °Cdiastaseinvertase
1035 (years)26 (years)
204 (years)2 (years)
30200 (day)83 (day)
4031 (day)9,6 (day)
505,4 (day)1,3 (day)
601 (day)4,7 (hours)
705,3 (hours)47 (minutes)

HMF (Hydroxymethylfurfural) content


When honey is stored, the content of HMF (Hydroxymethylfurfural) increases. It is an organic compound of aldehydes and alcohols, toxic to humans and bees. HMF is especially formed during the operation of high temperature and sunlight to honey.

miód.jpg

On the photo honeydew honey with fir from my apiary

Honey should be stored in fridge. In a tightly sealed jar. Then quality and properties will remain unchanged ; )

If you like it,Upvote and Follow:


@apismellifera

polski.jpg

avatar5.jpg

Miód nigdy się nie psuje - FAŁSZ !!


Zawartość wody


Jak wynika z badań, dojrzały miód nie jest podatny na psucie, gdy zawiera poniżej 17% wody. Zawartość wody w miodzie może się zmienić na skutek nieprawidłowego przechowywania. Jako substancja higroskopija, miód wchłania wodę z powietrza. Sytuacja taka może wystąpić, kiedy pozostawimy miód w otwartym lub nieszczelnym opakowaniu.

avatar.jpg

Na zdjęciu miód składający się głównie z nektaru ziół i niewielkiej domieszki spadzi. Oczywiście z mojej pasieki ; )

Właściwości prozdrowotne


Oprócz możliwości zepsucia warto wspomnieć o stopniowej utracie cennych właściwości prozdrowotnych.
Mowa o dwóch niezwykle ważnych enzymach, inwertazie i diastazie. Mają one ogromny wpływ na właściwości miodu. Podczas przechowywania miodu, zawartość diastazy i inwertazy spada. Tempo zmniejszania się zawartości enzymów jest zależne od temperatury i czasu przechowywania miodu.

Czas po którym rozpada się 50% enzymów

Temperatura °Cdiastazainwertaza
1035 (lata)26 (lata)
204 (lata)2 (lata)
30200 (dni)83 (dni)
4031 (dni)9,6 (dni)
505,4 (dni)1,3 (dni)
601 (dni)4,7 (godziny)
705,3 (godziny)47 (minuty)

Zawartość HMF (Hydroksymetylofurfural)


Podczas przechowywania miodu wzrasta natomiast zawartość HMF (Hydroksymetylofurfural). Jest to organiczny związek chemiczny z grupy aldehydów i alkoholi toksyczny dla ludzi i pszczół. Powstaje zwłaszcza podczas działania podwyższonej temperatury i światła słonecznego.

miód.jpg

Zdjęcie przedstawia miód spadziowy (jodła) z mojej pasieki

Miód powinien być przechowywany w lodówce, w szczelnie zamkniętym słoiku. Wtedy jego jakość i właściwości pozostaną na długo niezmienione.

If you like it,Upvote and Follow:


@apismellifera

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  
  ·  2 years ago (edited)

" Podczas przechowywania miodu, zawartość diastazy i inwertazy spada. " Ostatnio w hipermarkecie sprzedawali miód z takich jakby kadzi...żeby wypływał szybciej to podgrzewanych.. czyli psuli miód? ładnie..

Temat miodów marketowych to osobna sprawa... Są na prawdę bardzo kiepskiej jakości

Wow I have never kept my honey in the fridge, always on the cupboard. However it will likely never get over 20-25 degrees in my home so looks like the enzymes should last at least 1 year! I will always eat my honey within 1 year. YUMM
What does concern me now is when I add honey to my tea. Looks like adding it to hot tea might kill the enzymes almost right away! Yikes!!

it will still add extra health and good taste to your tea.. ;)

Yah but I think I will wait for my tea to cool down just a bit going forwards!
Its tasty but I also love the health benefits :)

Thank you for a great posts!

I learned something new from this.
I also had a little look at your blog, and decided to follow you,
because it look like you have many interesting posts i want to read when i get time. :)

I hope you have a great day when you read this. :)

thank you ; )

A czy miód w lodówce nie zgęstnieje?
Bardzo ciekawy wpis :)

Gęstnieje : ) Lecz mi na przykład taka forma nie przeszkadza.

Mi też nie, nawet łatwiej jest taki miód rozsmarować i z kromki chleba nie kapie ;) Dziękuję za odpowiedź :)
Twój post dał mi do myślenia i nasunęło mi się kolejne pytanie... czy w związku z wrażliwością miodu na wysoką temperaturę, miody w ciepłych krajach (w tym Grecji, gdzie mieszkam) są mniej wartościowe? Tutaj nikt nie trzyma miodu w lodówce a innego zimnego miejsca nie ma...

Mniej wartościowe z pewnością nie. Ale możliwe że przez wyższą temperaturę szybciej tracą swoje właściwości. Mnie także zastanawia co z miodem przebywającym w ulu. Temperatura niezmiennie wynosi tam przecież w trakcie sezonu 35*C. Czy on też traci w raz z czasem "leżakowania" w ulu swoje właściwości?..Przydały by się jakieś badania :)

Dokładnie :) O ulu też myślałam... skoro u Ciebie jest 35 stopni w ulu to tutaj o wiele więcej bo 35 to mam u siebie w domu a miód ma swoje miejsce na blacie kuchennym. Chodzi mi o to, że miody tutaj są cały czas narażone na wysoką temperaturę i światło słoneczne. Na prawdę są potrzebne jakieś badania ;) Ale póki co, według Twoich zaleceń, będę trzymała miód w lodówce :)

Mi zawsze powtarzano, żeby do miodu brać osobny nóż czy łyżeczkę, bo zanieczyszczone np. masłem będzie się psuło o wiele szybciej.

A to też prawda, zapomniałem o niej wspomnieć. Nie powinniśmy także nakładać miodu łyżeczką którą jedliśmy przed chwilą. W ślinie znajduje się masa drożdży które mogą zapoczątkować fermentację miodu.

Nigdy nie trzymalam miodu w lodowce...

A mam pytanie o plynnosc miodu. Czy jest taki, ktory nigy sie nie krystalizuje? Jako, ze mieszkam teraz w Portugalii tu miod (ponoc prosto z pasieki) nigdy mi nie zgestnial. A przyzwyczajona jestem ze kazdy po pwenym czasie robi sie twardy. I tak sie zastanawiam, czy cos z nim nie tak...

Kążdy miód po pewnym czasie ( jedne krystalizują po tygodniu inne mogą zostac płynne nawet rok) krystalizuje. Jeśli miód nie krystalizuje to albo jest niedojrzały. Czyli zostal wyciągnięty z ula zbyt wcześnie i ma za dużo wody. Albo jest przegrzany, ktoś dektrystalizował miód w za wysokiej temperaturze. Trudno powiedziec, w kazdym razie każdy naturalny miód musi krystalizować

A no wlasnie. To samo tu tlumacze, ze musi sie skrystalizowac.
Teraz to ja nie wiem dlaczego jest ciagle plynny. Stawialabym na podgrzewanie, zeby sie juz sie nie krystalizwal. Nie wiedziec czemu ludzie wola plynne miody :)
Dziekuje na wyjasnienia.

Bo tak malowniczo ściekają z łyżeczki czy takiego specjalnego czegoś do miodu :P

A potem kapie na ubrania i wszystko sie babra i klei :D