DÜNYA Daha Hızlı Dönmeye Başlasaydı Ne Olurdu?

in #esteem6 years ago

Şu an bu makaleyi okuyan herkes Dünya'da yaşıyor. En azından ben öyle düşünüyorum. Bu da demek oluyor ki Dünya'nın kendi etrafında 24 saatte bir tam dönüş yaptığını biliyorsunuz. Bu rotasyonun hızı, bir günü tanımlar. Ama bu hızın her 12 saatte bire çıkması halinde ne olurdu? Bu günlük yaşamı nasıl etkilerdi?

Scary-Scenario-What-if-Earth-lost-all-of-its-oxygen-for-just-5-seconds.jpg

Oncelikle, Dunya'da durduğunuz yere bağlı olarak, hissettiğiniz dönüş hızı'nın farklı olduğunu bilmeniz gerek... Ekvatorda, hissedilen hız saatte 1670 km. Ekvatordan ne kadar uzakta olursanız, hissettiğiniz o kadar az olur. Yani Norveçliler Dünya'da en yavaş dönen insanlardır. Eger suan dunya iki kat daha hizli donseydi,ilk fark edeceğiniz şey kilo kaybı olurdu. Çünkü Dünya'nın dönüşünün merkezkaç kuvveti, Turkiye’nin de bulunduğu Ekvatorda daha güclüdür.

steem.gif

Norveçli insanlara göre her şey az daha ağırdır. Su anda, Kuzey Kutbunda 45 kg ağırlığındaysanız, Ekvatorda 156 gram daha az ağırlığa sahip olabiliyorsunuz. Kuzey Kutbu'nda 104 kg agirligindaki bir kişi, Ekvatorda nerdeyse yarım kg daha hafif olacaktır. Fakat cok daha belirgin bir etki ise gecirdigimiz gunlerin 12 saat olacağıdır. 6 saat gece, 6 saat gündüz…

EarthTA-171623251.jpg

Tam olarak 730 gün. Bu yuzden yeni bir takvim oluşturmamız gerekecektir. Gundüz saatlerinde işinize veya okulunuza uyum sağlayabilmek için yepyeni bir uyku duzenine alışmanız gerekirdi. Yani, her gece 8 saat uyumak yerine, muhtemelen en fazla 4 saat uyuyabilecek. Yani daha az ama daha sık uyku.

Bu düzene uyamayan hayvanların nesli kesinlikle tükenirdi. Ayrıca kasırgalar ilginç bir şekilde daha kuvvetli olurdu. Ekvatordaki rüzgarlar doğuya dogru olur ve kasırgalar sürekli artan bir ivme ile daha yüksek hızda olurdu. Ama bu, gezegenimizde gercekleşecek en kötü şeylere yakın bile degil. İki kat hızlı dönen bir Dunya'nın en kötü tarafı, kutuplardan geri cekilip Ekvatorun etrafındaki okyanuslarda toplanacak olan su olacaktır. Daha yüksek merkezkac kuvveti kutuplardan ekvatora 100 m veya daha fazla okyanus suyu çekerdi.

dn28485-1_800.jpg

Bu kesinlikle korkunc bir felaket olurdu. Bu senaryoda tüm Ekvator ve Kuzey Avustralya'nın hepsi sular altında olurdu. Milyonlarca insan... :(

Hiç basit olmazdı. Andes gibi en yuksek yerler veya Kilimanjaro Dağı, dalgalardan etkilenmeyen yerler olurdu. Tüm kıtalarda yerleşime uygun yeni adalar oluşurdu. Afrika muhtemelen 2 farklı kıta olurdu ve aralarına birkaç ada oluşurdu. Güney Amerika kıtası küçülürdü. Bu senaryoda Ekvatorda iken agırlığımızın bize daha hafif gelmesinin bir diğer nedeni de, havanın nem ile birlikte çok daha agır olacağıdır. Bütün bölge çok yoğun bir sis ile örtülur ve sürekli yagmur yağardı. Bunu korkunc kasırgalarla birleştirin.

Storm_Clouds_by_ResVoCoder.jpg

Sonuç olarak Ekvator tüm canlılar için cehenneme dönüşürdü. Bu, Ekvator'un, Kuzey Y. küre ile Güney Y. küre arasında coğrafi engel olması anlamına gelir. Çok güclü araçlar olmadığı sürece diğer tarafa geçmenin imkanı olmazdı.

steem.gif

Sort:  

Merhaba ben @osmania, @kusadasi ve @try-market küratörü olarak #tr ve #cointurk etiketlerindeki kaliteli yazıları inceliyorum. Sonrasında bu yazılar @kusadasi veya @try-market hesapları tarafından upvote ediliyor. @kusadasi ve @try-market #tr etiketinin daha yukarılara çıkması için çok büyük bir çaba içerisindedir. Tabii ki bu ilerleyişin kaliteli yazılarla olması yönünde çaba harcıyoruz.Paylaşımlarınıza 'cointurk' etiketini ekleyerek @kusadasi ve @try-market tarafından desteklenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, sürekli olarak @kusadasi tarafından düzenlenen projeler ve discord kanalımızda anlık yarışmalar mevcuttur.
Katılmak isterseniz discord kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Merhaba oncelikle yorumunuz icin tesekkur ediyorum. Evet @kusadasi nin etkinliklerine katiliyorum. Yeni ve daha cok ilgi cekici makaleler yazacagim. Ayrica Belirttiginiz etiketleride kullanacagim.

Your Post Has Been Featured on @Resteemable!
Feature any Steemit post using resteemit.com!
How It Works:
1. Take Any Steemit URL
2. Erase https://
3. Type re
Get Featured Instantly & Featured Posts are voted every 2.4hrs
Join the Curation Team Here | Vote Resteemable for Witness

güzel yazı hocam

tesekkurler yorum icin.

You got a 10.04% upvote from @minnowvotes courtesy of @budajored!

Okurken içim ürperdi. Neyse ki gittikçe yavaşlıyoruz.

Evet, sadece ufak bir senaryo , Eger gercekten boyle birsey olursa, buraya yazdiklarim olacaklarin %1 ini bile dolduramaz. Okuyup yorum yapmanizi sevindim. Daha yeni bircok makale uzerinde calisiyorum. Yakin zamanda paylasacagim.

Dünya dönüyor, zaman su gibi akıp geçiyor. Herşey çok güzel bir döngü içinde...biraz ahenk bozulsa neler olacağına ilişkin güzel bir yazı. Emeğinize sağlık ☺️

tesekkurler yorumunuz icin @baycan hanim. Kesinlikle katiliyorum size, bazi insanlar bu donguyu anlamayip yasamidigimiz dunyanin simulasyon oldugunu savunuyor, gercekten cok komik degil mi?

Herşeyi en güzel şekilde yaratan bir Allah var . Simülasyon. Reankarnasyon vs hepsi komik.

Dünyanın oluşumundan itibaren 2 kat hızlı döndüğünü varsayıyorsak muhtemelen canlılar da o hıza göre evrilecekti. İnsan ırkı da o hızda varolursa bize gerekli olan uyku 3-4 saat olacaktı ki o çevreye göre şekilleneceğimizden dolayı bu düşünceyi mantıklı bulmaktayım.

Şimdiden itibaren 2 kat hızlı dönecekse yazınızda bahsettiğiniz olaylar meydana gelse muhtemelen ya ona göre teknolojiyi üretirdik ya da artık dünyadan ayrılma vakti geldiğini düşünür ve uzay yolculuğumuz başlardı. :P

Yazınız için teşekkürler takipteyim. Farklı düşüncelere sevkeden bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.12
JST 0.028
BTC 63877.50
ETH 3493.90
USDT 1.00
SBD 2.51