Můj deník 16.1.2020steemCreated with Sketch.

in #cesky3 years ago (edited)

Dech

Pokud máme něco od narození do smrti společnýho, tak je to dýchání. Takže pokud se něčemu z mýho pohledu vyplatí věnovat (co se týče fyzický schránky), tak je to dech. Provází nás totiž od začátku až do konce.

Když člověk nějakej ten pátek zkoumá dech, nemůže si nevšimnout, že máme hodně cest, jak se nadechnout a jak vydechnout. Když začneme od základů, tak nadechnout a vydechnout se dá nosem, nebo taky pusou. Dokonce můžeme (jak všichni víme), nadechnout jedním způsobem a vydechnout druhým způsobem. Pak taky můžeme dýchat zrychleně, nebo pomalu. Mělce nebo hluboce. Do břicha, nebo do hrudníku. Můžeme roztahovat hrudní koš do strany, nebo zvedat ramena. Poslat břišní stěnu dopředu, nebo jí naopak oploštit, či s výdechem vtáhnout směrem dovnitř. Dech můžeme dokonce zadržet. Zkrátka problém lidský bytosti nespočívá v tom, že má málo možností, ale že jich má naopak příšerně hodně. A my si život chceme zjednodušovat, takže hledáme cesty k tomu, jak něco dělat správně a vůbec nebereme v potaz kontext situace. Protože přemejšlet bolí (prej)...

Tak například si člověk někde přečte, že existuje cosi jako dechová vlna, že začíná nádechem do břicha a pokračuje k hrudníku, až nahoru ke klíčním kostem. A že je to super věc a takhle by se mělo vlastně dýchat. Využít k nádechu i výdechu celej trup. Což dává svou logiku. Nakonec když se nad tím zamyslíte, tak od dýchání máme fakt celej trup. Když si například lehnete na břicho a zhluboka se nadechnete přes břišní stěnu, tělo nemá moc prostor, kam břicho posunout směrem k podložce. Takže se nadechnete víc do stran a do zad... Což je super, neudusim se! Problém ovšem je, že zhluboka dýchat vyžaduje vědomou snahu a vy se při sezení u kafe na gauči přistihnete v tom, že dýcháte mělce. A okamžitě si člověk začíná myslet, že je něco špatně. Ale vážně zkuste promeditovat sami v sobě, kolik kyslíku do sebe ve skutečnosti potřebujete dostat, při pití kávy v sedě na gauči. Při naprostým klidu. Hodně, nebo málo?

Moc to v klidovým režimu nebude že jo. Takže je špatně dýchat mělce?

Druhá taková obecná rada ohledně dechu je, dýchat do břicha. Takže pak třeba ve fitkách člověk vidí, že jedna bota se přikládá na hrudník, druhá na břicho a parta lidí se snaží nehnout s botou na hrudníku, ale jen na břiše. A nic proti tomu. Schopnost nadechnout se do břicha je super. Tu možnost máme, proč ji nevyužít? Ale zase to platí někdy a někde. Zkrátka má to kontext. Ono totiž když člověk přestane do hrudníku dýchat úplně, hrudní koš ztratí schopnost pružit, hezky se "zamkne" v určitý poloze a člověk pak není schopen v případě potřeby dodechnout a navíc to na těle může způsobit řadu jiných problémů, protože hrudní páteř je z těch 3 částí (krční, hrudní, bederní) vlastně nejdelší, pokud mě paměť neklame.

Třetí "fantastická" rada, kterou člověk najde do 3 minut na google je, že břišní stěna by měla bejt 24/7 zpevněná, takže by vlastně člověk měl chodit neustále s vědomě zapnutým "core" (středem těla). A můžeme to vzít znovu celý dokolečka. Schopnost zatnout, zpevnit svalstvo okolo páteře je důležitá schopnost, neb když třeba zvedáme ze země břemeno, chráníme tím orgány i páteř samotnou. Ale jestliže fakt sedim při kafi na gauči, tak na co je mi zpevněnej střed těla? (Abych si nezpůsobil diastázu?)

Já sem v životě slyšel dvě fakt podle mě fantastický rady o dechu. První pronesl (sepsal) Petr Růžička v jednom ze svých blogů

Dýchejte tak, abyste se neudusili.

A druhou jsem si přečetl v časopise Umění fyzioterapie

Dech by měl odrážet činnost, kterou děláme.

Vůbec nepopírám, že existují jistý principy toho, jak dýchat například při vzpírání, nebo při běhu, ale automaticky to neznamená, že když se tak dýchá při něčem, tak se tak má dýchat pořád. Zkrátka je třeba zapojit tu lampičku na krku a rozsvítit jí. Když běžim sprint 5, 10, 15 vteřin, můj dechovej stereotyp bude úplně jinej, než když sedim v kavárně u kafe, nebo dokonce i když poběžim dlouhou trasu, třeba 10 km. Zcela logicky. Souvisí s tím stres a další faktory. ALe když to prostě zkusíte, uvidíte to sami. A zkušenost je nepřenositelná...

Každopádně někdy příště se podíváme na specifika a nějaký cvičení.

A já jdu zatím balit na hory. :)

16.1.2020

  • Po mraky dlouhý době (možná tak po roce a půl) jsem zkoušel muscle-up (což je vlastně přemístění ze spodní části kruhů - z visu, do horní části - do supportu). Trochu jsem se obával toho, že moje lokty nedaj transfer - to je ten okamžik přemístění, takže jsem se fakt poctivě připravil a řekl bych, že zrovna transfer byl v pohodě. Mnohem horší byla fáze supportu s pokrčenou rukou do natažený (viz obrázky). Tam jsem fakt trpěl, takže budu muset zamakat na vertikálním tlaku. Ale nevadí. Alespoň jeden takovej ošklivej muscle-up jsem dal.

inCollage_20200117_131326771.jpg

Sort:  

O dýchání jsem ještě nepřemýšlel ;-)

!trdovoter
!BEER
!COFFEEA
!DERANGED

Congratulations @jjprac, you successfuly trended the post shared by @bodie7!
@bodie7 will receive 0.78892988 TRDO & @jjprac will get 0.52595325 TRDO curation in 3 Days from Post Created Date!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

No já zas nepřemejšlel nikdy moc třeba o kosmetice. Každej má nějakou "úchylku". :)

Každej je jinej.
Alespoň není nuda ;-)

přesně :)

!BEER

Sorry, out of BEER, please retry later...


Hey @bodie7, here is a little bit of BEER from @jjprac for you. Enjoy it!

Learn how to earn FREE BEER each day by staking.

coffeea Lucky you @bodie7 here is your COFFEEA, view all your tokens at steem-engine.com Vote for c0ff33a as Witness

jojo já jsem trénoval u toho svýho kikungu tu dechovou vlnu, stím ženádech nosem výdech pusou a při nádechu špička jazyku opřená o horní patro a při výdechu opřená za sppodníma zubama... a do toho mávaš těma rukama jak tomu moje žená říká a snažíš se to sladit tak aby když jdou ruce nahoru tak se nadechuješ a kyž dolu tka vydechuješ... a celé ještě vlasně tak nejpomalec jak ti to dech povolí, pak je taky vtipná ta hra s tou pauzou jako nádehc pauza výdech, ale já jsem pak trénoval aby tam ta pauza nebyla, ale to je strašně hustě těžký... :D

V tom jsou prostě tyhle sekvenční cvičení super no, že tě to učí sladit ten dech s tou činností, protože ti nic moc jinýho nezbejvá. A když se to člověk naučí, tak pak může zkoušet další věci.

Já o tom budu psát, ale je třeba takovej test, kterej mám z Butejkovy metody. Sedneš si a necháš dech přirozeně zklidnit pár minut. A po jednom přirozeným výdechu (ne nějak na sílu) zadržuješ dech a Butejko uvádí, že zdravej člověk by měl bez problému vyvdržet tušim 60 vteřin do dalšího nádechu (a ten nádech by zase neměl bejt na sílu, ale přirozenej, takže nic netlačit do maxima). Jmenuje se to kontrolní pauza, ale dá se měřit i pauza maximální. Ta tabulka na vrcholu je úplně z jinýho světa. Jako 180 vteřin, to je fakt celoživotní jogínství :D

https://www.normalbreathing.org/buteyko-table-of-health-zones/

Hele a prosímtě nepsal jsi už pro mě ty cviky na to posílení krční páteře, jak jsme o tom jednou mluvily, nepřehlédl jsme to někde? :)

Jaj vidíš to. Jsem věděl, že jsem na něco zapomněl :) Tak já to postupně sepíšu

Dík... :)

Congratulations @krakonos, you successfuly trended the post shared by @bodie7!
@bodie7 will receive 0.27993600 TRDO & @krakonos will get 0.18662400 TRDO curation in 3 Days from Post Created Date!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Congratulations @jjprac, 2.51% upvote has been shared with your successful call on the post that shared by @bodie7!


Support @trendotoken projects by delegating : 100SP , 200SP , 500SP , 1000SP , 2000SP

Tuto temu mam jiz taky za sebou. Pri treningu jsem najednou si zacala vsimat, ze jsem brzy a hodne udychana. Pak jsem si vsimla i jinych veci a prostudovala vsechno mozne na tuto temu. Pak se rozhodla pro kuru s Cordycepsem. Je to houba, ktera pomaha "vycistit" plice a zvysuje jeji kapacitu az o 30%. Hodne pomohlo.

Jo jo znám z čínský medicíny :)

Congratulations @bodie7, your post successfully recieved 1.06886588 TRDO from below listed TRENDO callers:

@jjprac earned : 0.52595325 TRDO curation
@krakonos earned : 0.186624 TRDO curation


To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Coin Marketplace

STEEM 0.21
TRX 0.06
JST 0.028
BTC 23401.85
ETH 1658.16
USDT 1.00
SBD 2.70