Scolopendra dalmatica [PHOTO]

in #animals5 years ago


Scolopendra dalmatica.jpg


kreska-2.jpg


Kilkanaście lat temu na wystawie zwierząt egzotycznych zobaczyłem pierwszy raz na żywo Scolopendre -była to Scolopendra gigantea - wtedy właśnie przewodnik po wystawie powiedział jedno zdanie które utkwiło mi w głowie do dziś: „Jest to stworzenie które zabija dla przyjemności”. - Teraz mogę mu przyznać rację... wiem co miał na myśli i co chciał przez to powiedzieć... może nie dla przyjemności... ale żaden owad który wpadnie do niej do terrarium nie pożyje zbyt długo...


4.jpg


Scolopendra dalmatica

Scolopendra dalmatica to Europejska scolopendra, zamieszkuje tereny tak zwanej Dalmacji – rejony Grecji, Bośni I Hercegowiny, Albanii, Serbii, Chorwacji oraz Czarnogóry (osobnik z fotografii właśnie pochodził z Czarnogóry).

Teren na którym żyje to typowy krajobraz terenów morza Śródziemnego, zarośla, gorące i suche miejsca, chroni się pod kamieniami.

Aktywna wieczorem i nocą – jak wszystkie skolopendry.


2.jpg

Są to niewielkie skolopendry, dorastające do ok 8cm, pięknie ubarwione na ciemnooliwkowy kolor przechodzącą w tonacje szaro-stalowo-niebieskawe, odnóża są niebieskawe.
Jedynie samce posiadają „owłosienie” na tarsus'ie (stopa) ostatniej pary kończyn.


1.jpg

W hodowli karmimy je karaczanami, świerszczami, drewnojadami, mącznikami. Był przypadek karmienia scolopendry kawałkami surowej piersi z kurczaka. Scolopendry pija wodę – dlatego w terrarium musi być miseczka z wodą (taka miseczka nie musi być duża, wystarczy dosłownie mała zakrętka ze słoika lub plastikowa nakrętka po napoju).

Terrarium 25x25x25cm w zupełności wystarczy. Podłoże torf lub substrat kokosowy zmieszany z piaskiem (w proporcji 1 do 3) - 3-4cm wysokości podłoża w zupełności wystarczą. Terrarium wyposażamy w płaskie kamienie, kawałki kory itp., układamy je w taki sposób aby stworzyć kryjówki dla scolopendry. Jako element wystroju możemy dodać niewielką roślinę doniczkową wkopaną w podłoże. Temperatura w terrarium może się wąchać od 22-28C a wilgotność 50% - 70%.

Ciekawostki:

  • Samice opiekują się jajami i potomstwem.

  • Wszystkie scolopendry są jadowite mniej lub bardziej - mają jad który zabijają owady i pajęczaki, czasem nawet żaby i jaszczurki! U ludzi jad scolopendry często wywołuje silny i długotrwały ból.

  • Scolopendra gigantea może dorastać nawet do 30cm! Jej jad może być śmiertelny nawet dla człowieka.


kreska-2.jpg


GALERY
Scolopendra dalmatica


IMG_0355.jpg


IMG_0357.jpg


IMG_0358.jpg


IMG_0360.jpg


I am the autor of the photos / Fotografie są mojego autorstwa.


kreska-3.jpg

A tu możesz dowiedzieć się czegoś o mnie i przybić przysłowiową piątkę:
https://steemit.com/polish/@kamilkowalski/dzien-dobry-steemowicze-or-hello-all

Here you will find something about me and here you can say hello:
https://steemit.com/polish/@kamilkowalski/dzien-dobry-stemowicze-or-hello-all


kreska-4.jpg


donate.jpg

STEEM | STEEM POWER | STEEM DOLLARS: @kamilkowalski


kreska-5.jpg


follow.jpg


kreska-3.jpg

If you want to see other unusual animals click here: https://steemit.com/@kamilkowalski

Sort:  

Tja... to gdzie ja zostawiłem ten srebrny miecz? ;)

Wiem, wiem joke is getting old;D

A tak poważnie, bardzo przyjemnie się czyta Twoje teksty!

Bardzo dziękuje :) bardzo mi miło :)

Qurator
Your Quality Content Curator
This post has been upvoted and given the stamp of authenticity by @qurator. To join the quality content creators and receive daily upvotes click here for more info.

Qurator's exclusive support bot is now live. For more info click HERE or send some SBD and your link to @qustodian to get even more support.

Spotkaliśmy się wiele razy ;) Na Korfu są jak piszesz pod kamieniami na przepuszczalnym podłożu, w którym bardzo szybko potrafią się schować. Jest ich również sporo w dziuplach drzew oliwnych i spróchniałych kawałkach drewna, w związku z tym kilka razy mieliśmy ładne okazy w domu (wyszły z drewna do kominka). Zaobserwowałam różną kolorystykę, oprócz tych oliwkowych są i brązowawe ale także z przewagą pomarańczu - od malutkich do na prawdę dużych ;)

:) W Europie mamy ich kilka gatunków, Scolopendra dalmatica to tylko jedna z nich :)
ciekawe stworzenia.

Kto by pomyślał, że takie niebezpieczeństwa czyhają w Europie :)

U ludzi jad scolopendry często wywołuje silny i długotrwały ból.

Ale to dotyczy miejsca samego ugryzienia? Jak to wygląda?

W przypadku Scolopendra dalmatica to tak jak po np szerszeniu czy osie, ból w okolicy i w miejscu ugryzienia, ale już w przypadku Scolopendra gigantea (Ameryka Południowa):

(są osoby które je biorą na ręce , ja bym się nie odważył...)
to już MOŻE boleć oprócz miejsca ugryzienia - wszystko... w najgorszym wypadku jeśli nic nie czujesz to znaczy że już jesteś na tamtym świecie ... :P

Coin Marketplace

STEEM 0.22
TRX 0.06
JST 0.028
BTC 23022.21
ETH 1646.25
USDT 1.00
SBD 2.76