Můj deník 15.-16.11.2019

in #actifit3 years ago (edited)

Gándhí, kolovrátek a zpátky na stromy

Vůbec si dneska nejsem jistej, jestli dokážu udržet nit, protože tohle je celkem široký téma, ale zkusim to. Poslední dobou totiž narážim na jedno téma pořád dokola. Jak totiž mluvim a píšu o bosý chůzi, odpočívání na zemi, otužování a dalších věcech, spousta lidí asi získala pocit, že jsme to jako civilizace podělali, nebo že minimálně já si myslim, že jsme to podělali. A když jsem o tom nějakej čas přemejšlel, tak jsem došel k závěru, že si to tak úplně nemyslim, ačkoliv to tak někdy prezentuju, čímž možná sám přispívám k všeobecnýmu zmatku, ale člověk je holt tvor nestabilní a sám sobě si čas od času protiřečí, ačkoliv prezentuje vlastně dokola pořád to samý...myšlenka se holt dá vyjádřit z několika úhlů pohledu, což z toho někdy dělá věc matoucí, protože ta absolutní neomezenost ve vyjadřování může bejt v určitou chvíli už zkrátka zbytečně moc. A celý je to pak kontraproduktivní (jako třeba teď)...

Zpět k tématu

My žijeme v době, kdy jsme si během poměrně krátký doby (pár generací) naprosto neskutečným způsobem ulehčili život. A to je na jednu stranu naprosto super. Můžeme si dneska nejenom vybrat z nekonečný řady zboží a služeb, ale dokonce už ani nemusíme zvednout zadek od kompu a někam chodit, abychom si to zboží nebo službu objednali, zaplatili a mohli využívat. Jak podotkl tuším @jjprac v předminulý mojí úvaze o zemi: "Lenost je hybatelkou pokroku." Souhlas. Od přirody se každej tvor snaží vynaložit nezbytný minimum a snaží se získat absolutní maximum. Je to tak nastavený. S minimálním výdejem energie, získat maximum užitku. Což dává smysl.

Problém je, že zatímco část mozku zažila totální expanzi, protože to co dokážeme vymyslet a jakou rychlostí to dokážeme šířit, nad tím při zpětným pohledu zůstává až rozum stát. Ale druhá část zůstala stejná. Nohy máme pořád nejen k přemísťování, ale taky k tomu, aby "cítily" povrch (kluzký, hrubý, studený, teplý...). Ruce máme k uchopování předmětů a funkce kloubů se nezměnila v tom smyslu, že potřebují pohyb v určitým rozsahu. A naše tělo i mozek nedostatkem takových vzruchů trpí. Trpí oběhovej systém, trpí mozek, nohy i jiný orgány a části těla. Ať třeba hodí kamenem ten, kdo nemá nějakou deformaci nohy (vysokej nárt, naopak spadlou klenbu, různě zdeformovaný prsty a tak dále), nebo chybnej dechovej vzor (třeba zatuhlej hrudník).

Otázka zní, co s tím?

Na první pohled by bylo logický vrátit se k tomu kolovrátku, na pole a do lesů. Protože tam jsme dělali všechno to, co z našich životů pomalu vymizelo. Spoustu času jsme trávili na zemi, v kleče, ve dřepu (při sbírání rostlin, okopávání záhonků, vytírání podlahy). Taky jsme nosili a přenášeli těžký věci (pytle s různým materiálem, házeli jsme lopatou...). Děti lezli po stromech. Boty nebyly buď žádný, nebo minimální (rozhodně neměly 10 centimetrovou podrážku). Spalo se na tvrdým...Takže jako jo, proč ne?

Protože by to znamenalo ignorovat lidskej pokrok a všechny ty úžasný vymoženosti, co nám tahle doba přináší. Což jako proč ne, pokud po tom člověk touží a na to pole a ke kolovrátku ho to táhne. Ale jinak je to podle mě nesmysl. Což ale neznamená, že není třeba o tom uvažovat a zcela ignorovat problémy, který nám tahle doba přináší. Například jsme se nejenom přestali hýbat, ale hrozně jsme jako lidská rasa "změkli". V podstatě se vyhejbáme všemu, co považujeme za nějak nepříjemný. Spousta z nás taky trpí nějakou sociální fóbií. Když to trochu nadnesu, tak tam kde dřív stačila facka, je dneska sezení u terapeuta (teda ne že bych nějak preferoval fyzický násilí). Tam, kde stačila náplast je návštěva doktora. Tam, kde dřív stačil čaj na zahřátí, je dneska zápal plic...

Já osobně si myslim, že si klidně můžeme ponechat současnej komfort, ale je třeba to vyvážit (asi jako všechno). Pokud člověk nedělá fyzickou práci, netráví spoustu času venku a jenom tak fyzicky přežívá, měl by asi zvážit pravidelnou návštěvu fyzioterapeuta, nebo nějaký formy tréninku, která ho bude bavit, nebo účelně držet v (pro něj) přijatelným fyzickým stavu. Protože zatim prostě nedokážeme vyměnit všechny součástky těla a udělat dokonalej stroj. A tak se o ten stroj nějak musíme starat. Je to vlastně úplně stejný jako s autem. Rozdíl mezi autem a tělem tkví ale v tom, že tělo se narozdíl od auta vyměnit nedá...

15.11.2019

 • Filozofování mi dneska nejde, tak zkusíme přejít k deníku. Fáze první byl klik (po dvou v tempu 10:1:X:1). Na video jsem nahrál jednu takovou malou rozcvičku, kterou používám. Jde ve svý podstatě o čtyři základní pohyby, který oblast ramen umí - protrakce (lopatky od sebe), retrakce (lopatky k sobě), elevace (ramena směrem k uším), deprese (ramena směrem k zadku, to je od uší) a jejich spojení dohromady. Když se s tim začíná, doporučuju přejít na čtyři a nejdřív pohyby rozdělit na protrakci + retrakci a potom elevaci + depresi. Teprve pak spojovat dohromady.

 • Fáze dvě bylo žonglování. Někdo se mě ptal, jak poznám, že mi žonglování jde, protože je to přece subjektivní vjem ne? No je. Můj cíl je nastavenej u každýho patternu na 1 minutu a zkoušim vymejšlet co nejvíc možností od každýho jednotlivýho drillu. Takže když zvládnu minutu kaskády, přejdu třeba ke kaskádě v sedě. Zvládnu? Tak kaskádu v rytmu 140 bpm třeba. Nebo 120, nebo jakejkoliv jinej rytmus. Nebo třeba drill o zeď. Čím víc, tím líp...

 • Fáze 3, to bylo sezení bez hnutí. Krátkých 15 minut. Už bych se s tim taky mohl pohnout...

 • 16.11.2019

  • Dneska bylo krásně a proto přišel na řadu běh. Cca 11.5 km a čas 1:08:15. Tempo na kilák bylo 5:57 teda. Proč tak pomalu? Trik byl v tom, že jsem běžel v dechovým rytmu (s kterým si teď hraju) 4 kroky nádech a 4 kroky výdech. Obé nosem.
  • Mimo to jsem si dal stojky. Výjimečně s jiným výskokem (o tom někdy zase potom) a moc se mi nevedlo.
  • Večer možná proběhne zase nějaká ta meditační technika...  15063
  Daily Activity, Running
  Height
  185 cm
  Weight
  74 kg
  Body Fat
  %
  Waist
  cm
  Thighs
  cm
  Chest
  cm

  Sort:  


  Hey @bodie7, here is a little bit of BEER from @bucipuci for you. Enjoy it!

  Jj, lenost je hybatelkou pokroku, ale život je pohyb ;-)

  !trdovoter
  !BEER

  Congratulations @jjprac, 2.84% upvote has been shared with your successful call on the post that shared by @bodie7!


  Support @trendotoken projects by delegating : 100SP , 200SP , 500SP , 1000SP , 2000SP  Hey @bodie7, here is a little bit of BEER from @jjprac for you. Enjoy it!

  Congrats on providing Proof of Activity via your Actifit report!

  You have accordingly been rewarded 62.721000000000004 AFIT tokens for your effort in reaching 15063 activity, as well as your user rank and report quality!
  You also received an 0.86% upvote via @actifit account.
  Actifit rewards and upvotes are based on your:

  • User rank: which depends on your delegated SP, accumulated AFIT tokens, rewarded post count and recent rewarded activity.
  • Post score: which depends on your activity count, post content, post upvotes, quality comments, moderator review and user rank.

  To improve your user rank, delegate more, pile up more AFIT tokens, and post more.
  To improve your post score, get to the max activity count, work on improving your post content, improve your user rank, engage with the community to get more upvotes and quality comments.

  Actifit is now a Steem Witness. If you believe in our project, consider voting for us

  rulersig2.jpg
  Vote for Actifit as a Witness
  Chat with us on discord | Visit our website
  Download on playstore | Download on app store
  FAQs | Text Tutorial | Video Tutorial

  !trdo
  !BEER  Hey @bodie7, here is a little bit of BEER from @krakonos for you. Enjoy it!

  Congratulations @bodie7, your post successfully recieved 0.96176363 TRDO from below listed TRENDO callers:

  @jjprac earned : 0.43770375 TRDO curation
  @krakonos earned : 0.203472 TRDO curation


  To view or trade TRDO go to steem-engine.com
  Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

  Já myslím, že ti v tomhle článku šlo všechno - filozofování, myšlení i cvičení. Skvělý post, který s dovolením sám nominuji do mé sobotní rubriky :) Přidal bych zase i @tipu upvote, ale dneska už mám vystříleno...

  Seems that you have no deposit. Plase send any amount of SBD or STEEM to @tipU to use @tipU services :)

  Díky very much!

  Nějak sem neměl dobrej pocit už při psaní, což se mi občas stává. Ale tak nejsem profík, že jo tak si to můžu dovolit :)

  Mimochodem @matkodurko už s náma nehraje? Nevíš? Chybí mi tady jeho vlogy

  Maťko se nějak odmlčel no... Mám na něj kontakt, tak se zeptám, co se děje :)

  Coin Marketplace

  STEEM 0.19
  TRX 0.06
  JST 0.026
  BTC 23229.96
  ETH 1586.08
  USDT 1.00
  SBD 2.51