Balkondaki Minik Bahçemiz

in steempress •  5 months ago


Babam ve ben bahçe işleriyle uğraşmayı seviyoruz. Köyde küçük bir bahçemiz olsa da yakınımızda ilgilenebileceğimiz bitkiler olmasını istiyoruz. Bu yüzden balkonda saksılarda ya da yoğurt kovalarında birkaç çeşit bitki yetiştiriyoruz. Bu bitkilerden birkaçının fotoğraflarını çekerek sizlerle paylaşmak istedim.

 

 

nane

nane

Nane hemen hemen her küçük bahçenin olmazsa olmazıdır diye düşünüyorum. Kokusu, kolay yetiştirilebilmesi ve salatalarda, yemeklerde kullanımı açısından çokça tercih ediliyor. Bu yüzden kolay ulaşabilmek için evlerin bahçelerinde ya da saksılarda yetiştiriliyor. Biz de balkonmuzdaki saksımıza ekmeyi ihmal etmedik. Naneden sonra ihtiyaç olarak maydanoz geliyor fakat biz aldığımız tohumlardan kaynaklı olsa gerek maydanozlardan verim alamadık.

 

domates

domates

Kuşkusuz ki domateste vazgeçilmez, kulanım alanı çok olan bitkilerimizden. Fakat çok kullandığımız için balkonda yetişen 3-5 domates sadece kahvaltılarımızı süsleyebiliyor. Aslında o bile yetiyor insana. Kendi yetiştirdiğin, kaynağını bildiğin bir sebzeyi, meyveyi yemek gibisi yok.

 

fesleğen

fesleğen

Fesleğen bitkisi güzel kokusu ve bazı yemeklerde kullanımı nedeni ile saksılarda ve bahçelerde yetiştiriliyor. Ben kokusunu çok severim. Makarna ve kabak yemeğinde de tadı güzel oluyor diye düşünüyorum. Bu bitki annem de çok sevdiği ve kullandığı için balkonumuzda yer alıyor.

 

tombul süs biberi

tombul süs biberi

Süs biberleri de acı sevenler için evlerinin bahçesinde ve saksılarda olmazsa olmazlardan. Ben acıyı biberleri çok sevsem de fazla yiyemiyorum. Acı toleransım çok düşük. Ancak turşu olarak acısı biraz hafiflediğinde yiyebiliyorum. Arada görüntüsüne kapılıp yediğim oluyor ama 2-3 dakika dilimdeki yanma hissine değer mi bilemiyorum ama değiyor ki ısrarla yine yediğim oluyor. Bu biberler tombul(Cin) biberi olarak adlandırılıyor. Sarardıklarında toplayıp turşusunu yapmayı planlıyorum. Çok güzel görünüyorlar. Yemek istiyorum fakat acılarına dayanabilir miyim bilmiyorum. Şu yaz aylarında soğuk bir batırığın(Mersin ve çevresinde ince bulgurla yapılan yöresel soğuk çorba) yanında da yemek güzel olurdu doğrusu.

 

böğürtlen

böğürtlen

Bu bitkide babamın tahminimce köye ekmek için çelikten diktiği böğürtlen. 1 yaşını geçmiş bir daldan köklendirdiğini tahmin ediyorum çünkü biraz geliştikten sonra hemen çiçek açmış. Bu böğürtlen türü sarmaşık gibi çok hızlı gelişiyor. Suyu çok seviyor fakat siz suladıkça karşılığını fazlası ile veriyor. Üniversite yıllarımda kafes kuşlarına merak sarmıştım. Bir salma(aviarium) planım vardı(halen aklımda). Bu bitkinin salma için çok uygun olduğunu düşünüyorum. Hem kuşlara doğal meyve kaynağı olur hem de salmaya güzellik katar. Ayrıca bitki de kuşların gübresi ve bol sulama ile oldukça iyi gelişir diye tahmin ediyorum. İleride belki fırsatım olur deneyimlemiş oluruz.

 

sukulent

sukulent

Bu bitki bir sukulent(succulent) türü. Eşimin yengesi bize hediye etmişti. Bitki kök kısmından yeni bir bitki oluşturuyor ve bu yeni oluşan minik bitki toprağa köklerini atarak ayrı birey olarak devam ediyor. Henüz küçük olmasına rağmen bizim bitkimiz de 3 tane yavru oluşturdu. Bu yavruları ayırabilmek için önce büyük bir saksıya toprağını dağıtmadan hepsini beraber yerleştirip, daha sonra küçüklerin köklerinin gelişmesini beklemeyi planlıyoruz. Kökleri geliştikten sonra ana bitki ile yavru bitkileri ayırarak yeni saksılarda bakmaya devam etmeyi düşünüyoruz.

Arada bu tarz kişisel bloglar da yazmaya çalışacağım. İleride okuduğumda büyük keyif alacağımı düşünüyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.


Posted from my blog with SteemPress : http://ethemkibar.timeets.xyz/2018/06/28/balkondaki-minik-bahcemiz/

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Doğa en güzel hobidir, insana huzur ve mutluluk veren...

·

Çok doğru. Yorumunuz için teşekkürler.

Tebrikler! Yazınız @tryardim topluluk hesabından oy kazanmıştır. #tr tagi altında kaliteli içeriklerizi görmekten mutluluk duyarız. Detaylı bilgi için Tryardım Desteklenen İçerikler 28 Haziran 2018 bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

post_banner_gf.gif

Congratulations! This post has been upvoted from the communal account, @minnowsupport, by ethemkibar from the Minnow Support Project. It's a witness project run by aggroed, ausbitbank, teamsteem, theprophet0, someguy123, neoxian, followbtcnews, and netuoso. The goal is to help Steemit grow by supporting Minnows. Please find us at the Peace, Abundance, and Liberty Network (PALnet) Discord Channel. It's a completely public and open space to all members of the Steemit community who voluntarily choose to be there.

If you would like to delegate to the Minnow Support Project you can do so by clicking on the following links: 50SP, 100SP, 250SP, 500SP, 1000SP, 5000SP.
Be sure to leave at least 50SP undelegated on your account.

İyi günler, yazınız @kusadasi ve @try-market tarafından yürütülen Küratör Projesi için seçilmiştir. Cointurk etiketini kullanarak daha fazla destek alabilirsiniz.
Proje kapsamında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
Cointurk Discord Kanalı
image.png