Steempress Nedir ve Nasıl Kullanılır? (Turkish Tutorial & Review)

in #steempress6 years ago (edited)

Steempress blog yazılarının steem blockchainine kolay gönderimini sağlayan açık kaynak kodlu bir wordpress eklentisidir. Eklenti @howo ve @fredrikaa tarafından geliştirilmiştir. Kurulumu ve kullanımı wordpress kullanıcıları için oldukça basittir. Yeni kullanıcılar da artık birçok host panelinde tek tıklamayla worpress kurabildiklerinden blogdan blockchaine yazı gönderiminin Steempress sayesinde çok kolay bir hal aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Steempress Kurulumu


Öncelikle wordpress içerik yönetim sisteminin kurulması gerekir. Host panelinizde kolay wordpress kurulum yazılımı varsa çok uğraşmadan kurulumu tamamlayabilirsiniz. Böyle bir olanak yoksa son sürümü Wordpress.org sitesinden indirip kurabilirsiniz. Şu anda 4.9.5 versiyonu indirilip kurulabiliyor. Wordpress kurulumu konusunda detaylı bilgi almak için WordPress Kurulumu sayfasına göz atabilirsiniz.

Wordpress kurulumunu tamamladıktan sonra sıra geldi Steempress eklentisini kurmaya. Eklentiye https://wordpress.org/plugins/steempress/ adresinden ulaşılabiliyor. İsterseniz buradan eklentiyi indirip manuel kurulum yapabilirsiniz. Veya pratik yöntem için Wordpress panelini kullanarak eklenti kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle eklenti yükleme kısmından "Steempress" yazarak aratın. Çıkan sonuçlardan eklentiyi bulup yükleyin.Steempress Ayarları ve Kullanımı


Eklentiyi yükledikten sonra "Settings" kısmından gereken bilgileri girebilirsiniz. Steem kullanıcı adı, private posting key girildikten sonra varsayılan tagler girilecek. Delay posts kısmında yazıları girdikten sonra steem blockchainine gönderilme süresini seçebiliyorsunuz. Sıfır kalırsa yazılar hemen gönderilir. Alt kısımdaki seçeneklerden uygun olanları işaretledikten sonra "Save all changes" butonuna basarak ayarları kaydetmeniz gerekir.


Steempress ayarlarını yaptıktan sonra sıra geldi post göndermeye. Yeni post ekleme sayfasından yazımızı giriyoruz. Sağ tarafta "Publish to steem" seçeneğinin seçili olması gerekir. (varsayılan olarak seçili gelecektir)


Kategorimizi seçiyoruz ve etiketlerimizi giriyoruz. Buraya eklediğimiz etiketler Steemit'te tag kısmında çıkacağı için dikkatli eklemekte yarar var. Eklenti ayarlarında varsayılan etiketlerin eklenmesini seçtiysek o etiketler otomatik olarak eklenecektir.


Başka herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Yazınız yayınlandıktan sonra otomatik olarak Steemit profilinizde yerini alacaktır.

Görüşler & Düşünceler


Google tarafından hızlı indexlenen bir Wordpress blogunuz varsa Steempress üzerinden gönderdiğiniz yazılara cheetah botu yorum bırakabilir ve devamında sıkıntı yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için her iki bloga karşılıklı linkleri ekleyip onay için steemcleaners'a başvurmanız önerilir.

Yavaş indexlenen bir wordpress sitesi için farklı bir sorun gündeme gelebilir. Steemit SEO'su zamanla daha da güçleneceğinden yazı ilk burada yayınlandığında wordpress blogunuz Google tarafından duplicate muamelesi görebilir. Özellikle yeni blogların bu konuda sıkıntı yaşamamaları için ek çözümler üretilmesi gerekebilir. Örneğin eklenti ayarlarında bulunan yazıları belirli bir süre beklettikten sonra blockchaine gönderme seçeneği tercih edilebilir.

Şu anda Steempress kullanan bazı yazılara oy desteği sağlanıyor. Toplamda %15 benefactor kesintisi var. Steempress ile ilgili sorularınızı discord serverlarında bulunan Steempress Discord sunucusunda bulunan #turkish kanalından yöneltebilirsiniz.

Eklenti ile ilgili daha fazla bilgiyi https://wordpress.org/plugins/steempress/#description adresinde bulabilirsiniz.

Hoşça kalın
@damla

Sort:  

For installing steemplus should I buy business plan ?

Hi @saimegh. It depends where your blog is hosted. If your blog is hosted by wordpress.com, yes you need the business plan because you can't install plugins otherwise. If not then just get any wordpress hosting.

Thanks for helping me

Tam teşekkürlü bir anlatım , Teşekkürler yine ilk bilgilendirenlerdensiniz . Elinize sağlık.

Teşekkür ederim. Beğendiğine sevindim.

Paylaşım için teşekkürler @damla. Wordpress ya da steempressi bilmiyorum 3 çalışma aynı gün geldi önemli ve güzel bir gelişme sanırım. :) haftasonu inceleyeceğim buraya not düşeyim.

Ben teşekkür ederim yorumun için. Haftasonuna zaten çok az kalmış. Soruların olursa ben burdayım :)

Çok faydalı olacağını düşünüyorum. Teşekkürler @damla

Rica ederim. Deneyecek olursanız geri bildirimlerinizi beklerim :)

Steemhunt hakkında da bir yazı bekliyorum sizden :D

steempressden nasıl oy alabileceğimiz hakkında bir bilginiz var mı?

Rastgele oy, yeni kullanıcı oyu ve trail takibi gibi farklı oylama çeşitleri var.

WP kullananlar sevinmistir.

Evet. Özellikle eski postlarını Steemit'e göndermek isteyenler için büyük kolaylık. Publish to Steem özelliği ile kolay bir şekilde gönderim yapılabiliyor.

free wordpressler ile kurabiliyor muyuz bunu ?

Free wordpress 25 dolar ister eklenti kurulabilmesi için. Ama free host kullanılarak kurulan wp sistemlerinde kullanılabiliyor.

Çok güzel anlatım. Teşekkürler.

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.12
JST 0.028
BTC 64268.35
ETH 3499.18
USDT 1.00
SBD 2.51