Steemit'te Gelirimi Artırmak İçin Ne Yapmalıyım?

in steemit •  last year  (edited)

girls-407685_1920.jpg

Üye olduğum günden bu yana Steemit'i anlamak ve yüksek gelir elde edeceğim bir strateji oluşturmak için yoğun çaba sarf ediyorum. Steemit'in gelir yaratma ve dağıtma mekanizmaları oldukça karmaşık. Topluluğun çeşitli üyeleri yazarlık geliri, kürasyon geliri, bot kullanımı gibi çeşitli strateji bileşenlerini açıklayan çok güzel paylaşımlar yapıyorlar. Bu yazıda Steemit'te elde edilen geliri etkileyen alt stratejileri toplu olarak gözden geçirmek ve bütünsel bir strateji önerisi yapmak istiyorum. Önce önemli bulduğum tüm alt stratejileri gözden geçirecek, ardından bunların hangilerini ne şekilde kullanmak gerektiği konusunda önerilerimi sıralayacağım.

1. Kaliteli Yazarak Gelir Elde Etmek

Bilgi kullanıldıkça tükenmiyor. Dolayısıyla bir yazarın yazdıkları ne kadar çok insan tarafından okunursa o kadar yüksek gelir elde etmek mümkün oluyor. Eskiden bilginin aktarılması için kağıt, baskı vb maliyetlere katlanılması gerekiyordu, dijitalleşmeyle birlikte bilginin aktarım maliyetleri neredeyse sıfırlandı. Çok sayıda kaliteli içerik yayınlarsanız ve insanlar yazdıklarınızı beğenirse yüksek gelir elde edebiliyorsunuz. Steemit yazarlara böyle bir değer önerisi sunuyor. İstikrarlı bir biçimde kaliteli yazılar yazdığınızda takipçi sayınız artıyor, bununla bağlantılı olarak yazılarınızın beğenilme sayıları artıyor. Böylece elde ettiğimiz gelir de zaman içinde artmış oluyor. Bu argümanlar teorik olarak anlatıldığında kulağa gayet hoş geliyor. İşin pratiğine baktığınızda ise, Steemit üyelerinin büyük bir çoğunluğunun oylama gücü düşük olduğundan, bir gün boyunca uğraşıp yazdığınız 50 beğeni almış bir yazıdan örneğin 1,5 SBD kazanmış olduğunuzu görüyorsunuz. Bir yerlerde var olduğunu bildiğiniz balinalar, orkalar veya hiç değilse yunusların çabalarınızı görmesini ve mucizevi bir biçimde yazdıklarınızı beğenmesini umuyorsunuz. Bunun tümüyle boş bir umut olduğunu söyleyemem. Dün örneğin Steemit'te geçirdiğim 4 ayın sonunda nihayet bir Orka 11 SBD değerindeki oyunu yazdığım öykü için kullandı. Mucizevi, büyülü bir andı benim için. Ancak böylesi mucizeler o kadar nadir gerçekleşiyor ki bunlara bel bağlayarak hayatınızı sürdüremezsiniz. Günün sonunda istikrarlı bir biçimde kaliteli paylaşımlar yapmanın gerekli olduğunu ancak yeterli olmadığını görüyorsunuz.

2. Kürasyon Geliri Elde Etmek

Steemit'te elde edilebilecek iki gelir türünden biri olan kürasyon geliri Steemit'e yatırım yapanların para kazanması ve bunu yaparken paylaşımları önceliklendirmesi için oluşturulmuş bir mekanizma. Steemit'te yaratılan gelirin %25'i kürasyon geliri olarak dağıtılıyor. Çok kişinin beğeneceği bir paylaşımı erkenden tespit edip oyladığınızda oy gücünüze kıyasla görece yüksek bir gelir elde edebiliyorsunuz. Teorik olarak bakıldığında gayet güzel bir imkan. Ancak işin pratiğine bakıldığında kürasyon işini ne kadar iyi yaparsanız yapın kayda değer bir gelir elde edemediğinizi görüyorsunuz. Bunda sanırım Steem fiyatının 1 USD'nin çok üzerinde olması etkili oluyor. Steem'e yüksek miktarda yatırım yaptığınızı ve böylece 1 SBD değerinde bir oylama gücüne sahip olduğunuzu düşünelim. Ortalama bir başarıyla oylama yaptığınızda 0,25 SBD kürasyon geliri elde etmeniz gerekir. Oysa bu değer Steem gücüne dönüştürülürken Steem'in fiyatına bölündüğünden bu değerin içte birinden daha az bir Steem gücü elde edebiliyorsunuz. Yine de hiç yoktan iyidir diye düşünerek oy gücünü elbette kullanmak gerekir. Söylemek istediğim bu stratejiye fazla bel bağlamamak gerektiği. Botlar tarafından oylanacak hesapları gösteren "Front Run The Bots" isimli bir servisi var https://steembottracker.com/ sitesinin. Kullanımı oldukça pratik olan bu servisi kürasyon gelirinizi artırmak için kullanabilirsiniz.

3. Oylarınızı Bir Bota Satmak ya da Steem Gücünüzü Delege Etmek

Yüksek Steem gücüne sahip hesaplar açısından kürasyon geliri elde etmeye çalışmaktan daha iyi bir alternatif oylama güçlerini delege etmek ya da oylarını satmak olabilir. İçerik üretmiyorsanız oylama gücünü delege etmek daha iyi bir alternatif olabilir. İçerik üretiyor, dolayısıyla kendinize ve başkalarına oy vermek istiyorsanız oylarınızın bir bölümünü satmak daha iyi olabilir. https://smartsteem.com/calculator üzerinden ne kadar steem gücü için ne kazanabileceğini hesaplayabilirsiniz. 1000 Steem gücü için oy satışında aylık 30,1 SBD, delegasyonda aylık 33,7 SBD gelir söz konusu oluyor. Steem/SBD paritesi de dikkate alındığında yıllık %30 gibi bir sermaye getirisi elde edilebiliyor.

4. Sadece Kendinizi Oylamak

Steemit'te en iyi stratejiler sermaye ve emeğinizi birlikte devreye soktuğunuz durumlarda oluşuyor. Etik olarak oldukça tartışmalı bir uygulama olsa da Steem gücünüzle kendi paylaşımlarınızı oylamanız durumunda yüksek bir getiri elde ediyorsunuz. https://steemnow.com/upvotecalc.html üzerinden 1000 Steem gücü için 0,25 SBD değerinde oylama gücü elde ettiğimizi görüyoruz. Günde 10 ileti yayınlayıp tüm beğeni haklarımızı kendimiz için kullandığımızı varsayalım. Günlük 2,5 SBD değerinde ödül yaratmış oluruz. Bu ödülden 1,25 SBD ve 0,35 Steem gücü elde ediyoruz. Bu stratejiyi yıllık bazda tam bir disiplinle uyguladığımızda yılda 456,25 SBD ve 127,75 Steem gücü elde etmiş oluyoruz. 456,25 SBD bugünün paritesiyle 396,96 Steem ediyor. Steem gücünün değeri Steem'e eşit olduğuna göre 396,96+127,75=524,71 Steem elde etmiş oluyoruz. Demek ki sadece kendi paylaşımlarımızı beğendiğimiz durumda yatırımımızın yıllık getirisi %52,4 oluyor. Bu stratejiyi Steem güçlerini birden fazla hesaba bölüp bu hesapların birbirini beğenmesi biçiminde uygulayanlar da var. Oldukça rasyonel bir tercih olarak görünse de fazla paylaşım yapma kaygısıyla kalitesiz içerik yaratılmasına yol açtığı için bu stratejiyi önermiyorum.

5. Karşılıklı Oy İşbirlikleri

Karşılıklı oy işbirlikleri kendimize oy vermekle aynı sonucu doğuran bir yöntem. Kendi iletilerimize oy vermeye kıyasla daha tercih edilip bir durum, zira bu stratejide kişilerin sırf kendilerini oylamak için yarattıkları kalitesiz içeriklere gerek kalmıyor. Kişilerin farklı hesapları altında ya da tek hesap üzerinden paylaşımlar yapıp kendisini oylamasına kıyasla diğer bir tercih edilebilir tarafı insanlar arasında bir etkileşim, işbirliği yaratıyor olması. Bu işbirliğinin adı konulmuş olmayabilir. Kendisine yapılan bir güzelliğin karşılığını verme isteği insan doğasının temel bir özelliği. Oy tercihlerinde paylaşımların kalitesinin ötesinde bu durum da elbette etkili oluyor. Bu stratejiyi uygularken dikkat edilmesi gereken durum işbirliği yapılan kişilerin size yakın oylama gücüne sahip olması ve bu kişilerin kaliteli üretimler yapıyor olması. Birbirimize destek olalım derken bir "körler sağırlar birbirini ağırlar" durumu yaratılmaması gerekiyor.

6. Bot Kullanımı

Bot kullanımı steem gücü biriktirmek kadar büyük sermaye gereksinimi olmayan, yapılan paylaşımlardan elde edilecek gelirle de uygulanabilecek bir strateji. Bir bota örneğin 10 SBD gönderiyorsunuz, o da bunun karşılığında paylaşımınıza oy veriyor. 12 SBD sermaye ile yola çıktığınızı düşünelim. %230 oylama yapan bir bota 10 SBD gönderdiniz. Size 23 SBD'lik bir oy verdi. 7 gün geçti. Ödülünüzü almaya sıra geldi. %25 kürasyon geliri çıktıktan sonra bu işlemden 8,6 SBD ve 2,4 Steem kazandınız. Hesaplama kolaylığı için Steem değerinin SBD değerine eşit olduğunu varsayalım. İşlemden 1 SBD kârınız oldu. Kazandığınız steem'i hemen power down yaptınız. Kullanılmamış 2 SBD'niz 1,4'ünü, kazandığınız 8,6 SBD ile birleştirip yeniden bota gönderdiniz. Bir hafta daha geçti. Yeniden 8,6 SBD ve 2,4 Steem kazandınız. Süreç böyle devam ediyor. Elde ettiğiniz gelirin tamamını sürece dahil etmediğinizi varsaydığım durumda 12 SBD sermaye ile 52 haftada 1x52=52 SBD kazanmış oluyorsunuz. Sermayenizi bir yılda 4 kattan fazla büyütmüş oluyorsunuz. %230 oylama oranı halen https://smartsteem.com ve https://www.minnowbooster.net/ üzerinden alınabiliyor. Ayrıca @candyboy botu da bu oranla oylama yapıyor. Daha düşük tutarlara daha yüksek oranlarda oylama yapan botlar da var.

SONUÇ

  • Sadece içerik kalitesiyle hızlı ilerleme sağlayamayacağımızı bilelim. Buna rağmen yarattığımız içeriklerin çok kaliteli olmasını gözetelim ve kararlı biçimde kaliteli içerik yaratmaya devam edelim.
  • Kendi içeriklerimize istiyorsak oy verelim ama sırf kendimizi oylamak için düşük kaliteli işleri steemit'te paylaşmayalım.
  • Az miktarda yatırım yaparak ya da kazandığımız SBD'leri Steem gücüne dönüştürerek hesabımızı güçlendirelim.
  • Düzenli bot kullanalım. Bu kullanımda açık artırma usulü çalışan botlar yerine garanti yüksek oranlı oy veren botları tercih edelim.
  • Kendimiz için kullanmadığımız oy haklarını topluluk lehine kullanalım. İnsanlar bunun karşılığını mutlaka verecektir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Görsel Kaynağı: https://pixabay.com

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Aynı sıkıntıyı yaşayanlardan biride benim desem yalan olmaz. 8 aydır bir fiil yazıyorum ve artık çok yoruldum. Smartsteem'e 1500 sp civarında delege verip biraz dinlensem mi diye düşünüyordum bir kaç gündür. Şimdi karşıma böyle güzel ve tane tane, resmen olayın röntgenini çeken, açıklayıcı bir yazı çıktı.
Botlar hariç tüm yazdıklarına katılıyorum. (botlarla aram iyi değilde :)

Eline sağlık...

Teşekkür ederim. Yazıdan yararlanmana sevindim. Teklif usulü botlardan fayda sağlamak çok zor. Garanti getirili botlar tercih sebebidir. @arafs ve @anadolu örneğin Türkiye'den

Pek çok seçeneği toplu halde ve rasyonel olarak değerlendiren güzel bir yazı olmuş.
ReSteem ;)

👏✌

Cok yararli bir paylasim!

Yazınızı okudum çok faydalı bir bilgi paylaşımı olmuş tebrikler

Teşekkürler

👍

Hic 300 dolarim olmadi nasil bi duygu acaba :)

Mükemmell 😀

Sağolasın hocam :D Hayal ederim artık

Güzel yazı olmuş, eline sağlık.

🤠

Siteye ilk girişim ile birlikte bu postu okudum. Öğreneceğim çok fazla şey varmış. Teşekkür ediyorum, özellikle benim gibi yeni üyeler için bu içerik oldukça yararlı.

Beğendiğinize sevindim. Umarım güzel bir steemit deneyimi yaşarsınız.

Yeni baslayanların için gayet basarılı bir açıklama olmuş teşekkürler 🙏🏻

Yararlanmış olmanıza sevindim👍🐟

elinize sağlık güzel bir yazı olmuş, fazlaca soruya cevap verir nitelikte👌

🙃👍

Bot kullanmak eskisi kadar olmasa da gelişim için oldukça önemli.
Bot kullanırken median değerini takip etmek de gerekiyor tabii
Faydalı bir içerik olmuş, eline sağlık.

Teşekkür ederim. Median değeri görebildiğimiz bir yer var mı?

Steemnow üzerinden görebilirsiniz. Sağ üst köşede $3.81
Bu konu hakkında ufak bir yazı hazırlamıştım Burada
Aynı şekilde @arafs da daha detaylı bir şekilde hazırlamıştı Burada

👍👍

Çok kısa süredir buralardayım ama anladığım kadarıyla başlangıçta önemli bir miktar yatırım yapılması şart gibi duruyor.
Buarada sanırım öne çıkan yazılarda bir küçük değişikliğe gidilebilir diye duydum. Anladığım kadarıyla alınan oy oranından ziyade kazanılan $ miktarına göre yazılar öne çıkıyor ama 1 oy her zaman 1 oydur mantığıyla bunu değiştirmeyi düşünüyorlar. Yaparlar mı yoksa sadece dedikodu mu bilmiyorum tabii. Göreceğiz.

Alınan oy sayısına göre yapılacak bir önceliklendirme çok daha sağlıklı olacaktır. Oylama gücü ve ödüller zaten hesapların gücüne göre belirleniyor, trending ya da hot olacak paylaşımlar da oy sayısına göre belirleniversin. Yüksek yatırım gerekli değil bence küçük bir yatırım ve bot kullanımıyla ilerleyebilirsiniz.

nihayet bir Orka 11 SBD değerindeki oyunu yazdığım öykü için kullandı. Mucizevi, büyülü bir andı benim için.

Bu ani bende 14 SBD odul ile yasam8stim. @yoo1900 tavsiye ederim. Turkce icerikleri de oyluyor (kendimden biliyorum) sizin de tavsiyeniz varsa alabilirim.

Takip ettim kendisini. 🙂@geoffrey di bana o ödülü veren

Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş sizin steemit hakkında Bilgi birikiminden faydalanmak için kendinaramızda kurduğumuz whatsup grubuna sakıncası yoksa sizi de davet edebilir miyiz?

Katılmak isterim ama buraya cep telefonumu yazmak istemiyorum. discord da böyle bir problem olmuyor. Nasıl yaparız?

  ·  last year (edited)

Ben size davet linkini atayım isterseniz ordan direk katılın .Steemit için bir araya gelmiş güzel insanlardan kurulu bir grup.
https://chat.whatsapp.com/H2h55GWJlm4LQPoUlo8fZq

Katıldım

Hoş geldiniz göremedim grupta sizi gruptan yazdım size

katıldım gruba. kendimi de tanıttım şimdi

Kaleminize sağlık. Gayet açıklayıcı bir yazı olmuş. Umarım hep beraber daha başarılı oluruz.

Teşekkür ederim. Eleştirilecek çok yanı olsa da Steemit içerik üreticilerine ciddi bir imkan sağlıyor. Güzel bir topluluk oluştu burada. Umarım hep birlikte kalkınırız 😎

  1. şık. Ben smartsteemde robota bıraktım, iyi içerikleri oyluyor hem para kazanıyor hem kürasyon geliri elde ediyor. Smartsteem tavsiye ederim.

  2. şık sakat biraz tam da şu dediğinizden ötürü: "Oldukça rasyonel bir tercih olarak görünse de fazla paylaşım yapma kaygısıyla kalitesiz içerik yaratılmasına yol açtığı için bu stratejiyi önermiyorum." Çok da iyi bir geri dönüş de sayılmaz ayrıca.

  3. şık. Bot kullanıyorum ama %230 oranlı bulmak çok zor, benim bulduklarım arasında en iyi oran 1 e 2 ki zaten aşağı yukarı postumuzun yarısı bize geri dönüyor yani bu durumda 1 e 1 elde etmiş oluyorum. Rep de gelmiş oluyor, fena sayılmaz 1 e 1 razı olacağım bir oran ama daha iyisini bulamazsam kar da edemeyeceğim.

Teşekkürler.

Türkiye'den @arafs ve @anadolu ücretli oylama yapıyor, getirileri tatmin edici seviyelerde

eline sağlık dostum. çok faydalı bir çalışma olmuş cidden. bu yöntemleri bir araya getirmek, insanlara kendilerini geliştirmeleri için fikir vermek önemli bir davranış zira öğrendiklerini kendisine saklayan çok fazla insan var.

Teşekkür ederim. Bu çağda bilgi saklamanın anlamı kalmadı. Her bilgiye her yerden ulaşılabiliyor. Bilgilerini kendilerine saklayanlara gizli bilgileri ile birilikte hayatta başarılar dilemek gerek.🧐

Hocam, memnun kaldığınız botlar neler? Ben minnowbooster, smartsteem ve booster dan memnun kaldım ama daha her birini 2-3 kere falan denemisimdir.

Ben de yazdığınız botları kullanıyorum 🤠

üstad dlive dsound dtube vb kazanç sağlanacak platformlar da var çok emek verilip yazılan bir yazı 2 doları zor görürken oyun oynayarak 2 günde bir 20 30 dolar kazanılabiliyor

Benim odağım yazı olduğu için işin o yönünü çok detaylı incelemedim. İlgi alanı ve kişilerin becerilerine göre söylediğiniz platformlar da ciddi gelir alternatifler. Siz söyleyince canım çekti, Starcraft mı oynasam 🤨

Valla ben içerik üretmeyi geri plana attım kesdettigimden beri bence içerik uretilse bile değerlendirilmeli gelir hem motive ediyor hemde power artıyor gamer deglm ama olsaydım beraber oynayalım derdim

merhaba @burakdogusoy , oyun ile ilgilenen bir arkadaşım var, hangi platform olduğunu bilmiyorum. Yazarsanız kendisiyle paylaşayım. Selamlar

harika bir genel değerlendirme yazısı olmuş :)

ben de çok yakın bir zamanda 10 ya da 12 dolarlık bir oy almıştım donkeypong'tan. kendisinin %100 oyu 84 dolara denk geliyor.

kriptoparalara yavaş yavaş ilgi duymaya başladım, gelecekte buraya yatırım yapacağım gibi görünüyor. ama halen daha çok yeni bir kullanıcıyım. yazmaya başlayalı sadece 3,5 ay oldu. yaşayarak göreceğiz bakalım.

Kolay gelsin 🙂🙃

esto si esta bueno la publicacion, lo felicito. gracias por compartirla.

Ellerinize sağlık hocam güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş.

Bu faydalı bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim 😃. Ben de ilerlemek istiyorum bot kullanıyorum, blog yazıyorum, ama uzun blog yazamıyorum iş yoğunluğundan, arada güzel yazılar yazıyorum, bir balina görüp oy verir mi bilmem 😃

Ah o balinalar yok mu. Hep uzak denizlerde geziyorlar🤠

Bir gün biz de balina olursak yeni kardeşlerimize faydalı oylar kullanıp onları mutlu ederiz 😃

  ·  last year (edited)

Sizin az kalmış balina olmaya maşallah, 70 puan olunca mı balina olunuyor?:)

Puanla değil, hesaptaki steem miktarıyla olunuyor :) Şu anda yunusum ben. En iyi ihtimalle orka olurum. Balina en üst aşama.

Bunu bilmiyordum 😄
Ben steem power gücü yüksek tanınırlığı yüksek kişiler balina sanıyordum teşekkür ederim bilglendirdiğiniz için☺️

çok aydınlatıcı bir yazı olmuş, özellikle benim gibi yeni işin içine giren biri olarak.

Yararlanmış olmanıza sevindim 😎

Acı gerçekler.. Neyse ki yazmaktan keyif alıyorum :)

Para için yazılmaz zaten, sevmeden zor bu iş

Hepsi Hikaye .. 10 numara 5 yıldız özgün makale yaz ekip değilsen bitiksin..

İnsanların ağzına br parmak bal çalıp insanlara boşa vakit kaybettiriyorsunuz..

Hi. I just wanted to wish everyone a perfect day

çok güzel paylaşım helal olsun arkadaşa

Bence de 😎

güzel bir derleme olmuş. teşekkürler.

🙂👍

Yeni başlayanlardan biriyim ve olabildiğince kaliteli içerik üretmeye çalışıyorum. Yazınız benim için çok faydalı oldu,teşekkürler :)

Faydalı olduğuna sevindim. Avatarınız çok iyiymiş bu arada 🤠

Çok teşekkürler :)

çok güzel bir paylaşım olmuş çok teşekkürler emeğiniz için

İşinize yaramasına sevindim👍😈

Elinize sağlık.

👍🙂

Harika bir anlatım👍

Beğendiğinize sevindim. Çok uğraştım üzerinde ama değdi, çok takdir topladım 😎

Ben bu yazıdan çok şey öğrendim. Teşekkür ederim. Ben de 3 aydır Steemitdeyim, ama henuz her şeyi öğrenemedim. Sayenizde şimdi bazı kurallarla tanıştım.

Aynı durum benim için de geçerli. Öğrenilecek çok konu var. Epey mesai harcamak gerekiyor tüm detaylara hakim olmak için.

yararlı paylaşım ama tam anlamıyla detaylı olmamış

Konu bazında detaylı anlatımlar için @anadolu, @arafs ve @cpxturk-destek bloglarına bakabilirsiniz.

Faydalı bir paylaşım olmuş,tebrikler.