Steemit magyar nyelvű útmutató 11.; FAQ part 8. (Blockchain, Steemit, Inc.) - Steemit Guide hungarian language

in #steemit6 years ago

ENG: This is a hungarian translation for the future hungarian users. This article contains the eighth part of FAQ, the Blockchain, Steemit, Inc. sections. If you think this could be valuable for others or for the Steemit network, you know what have to do ;)


Jelenleg talán néhány tucatnyian vagyunk magyarok itt, a Steemiten, de a jövőben ez változhat, főleg, ha lesz magyar nyelvű fordítása a felületnek. Addig is elkezdem lefordítani, amit tudok, remélhetőleg lesz, akinek segítek ezzel. Ha van ismerősötök, akit esetleg elriasztott az angol felület, talán ez után már bátrabban belevág a dologba :) Emellett ha valamelyikőtök érez kedvet/erőt ahhoz, hogy segítsen, szívesen veszem, akár ha csak egy-két szócikk a FAQ-ból, mivel én nem tudok túl jól angolul, és sokat kell szótáraznom.

***

Mi az a blokklánc?

A blokklánc egy adattárolási megoldás, amely nyilvánosan és eltüntethetetlenül tárol. Minden tranzakció és adat az elosztott hálózaton van tárolva. Minden alkalommal, mikor az adatbázis frissül, az új információkról készül egy "csomópont", amit blokknak nevezünk. Minden egyes új blokk tartalmazza az előző blokkokra való visszahivatkozást, innen ered a "blokklánc" megnevezés.

Mi az a Steem blokklánc?

A Steem blokklánc egy mindenki számára hozzáférhető elosztott adatbázis, amely tartalmaz minden posztot, szavazatot, és a hálózaton belüli jutalmak eloszlását. Ezen van eltárolva minden szöveges adat, vote nyilvántartás, és ezzel van megerősítve a jutalom mértéke és kiosztása.

Hogyan működik a sávszélesség a Steem blokkláncon?

Miközben a lánc használatáért semmilyen díjat nem kell fizetni, létezik egy sávszélesség-korlát, megelőzendő a spam-támadásokat a blokkláncon. Minden művelet a láncon elhasznál egy kicsit a sávszélességedből, ide értendő a posztolás, kommentelés, szavazás, tranzakció, stb. A posztok olvasása nem használ sávszélességet.

Felhasználónkként, hetente meghatározott mértékű sávszélesség áll rendelkezésre. Minél nagyobb az aktivitásod, annál többet használsz el ebből, és annál kevesebb marad (míg vissza nem töltődik). Több SP-vel rendelkező felhasználók nagyobb sávszélességet kapnak.

Alapesetben mindenki sávszélessége nagy, és a hálózat szabadon használható, bármilyen korlátozás nélkül. Ám ha valami miatt a lánc terhelése megnő (pl. a megnövekedett aktivitás miatt), mindenki sávszélessége csökken, míg a terhelés mértéke le nem csökken.

Le tudod ellenőrizni a rendelkezésedre álló sávszélességet a https://steemd.com/@felhasználóneved oldalon. Ha valamilyen problémával találkozol a sávszélességgel kapcsolatban, az a legegyszerűbb, ha vársz egy kicsit, és újra megpróbálod, amit szerettél volna.

Ha hosszabb ideig nem tudsz aktív lenni a hálózatot, vagy folyamatosan eléred a sávszélességed határait, érdemes lehet egy kicsit "visszavenni a tempóból", vagy beszerezni némi SP-t, hogy növekedjen a sávszélességed.

Mi a különbség a Steem és a Steemit között?

Steem a neve a blokkáncnak, amely az adatokat tárolja, valamint STEEM néven fut a hálózat saját tokenje is.

A Steemit a felhasználói felület (a weboldal), amely kapcsolatban van a lánccal, és amelyen keresztül szerkesztheted, olvashatod a láncon lévő adatokat. A Steemit Inc. vállalat pedig a Steemit.com oldal tulajdonosa és fejlesztője.

Miben különbözik a Steem és a Bitcoin?

Technikailag mindkettő a blokklánc technológiát használja, de más kódbázison vannak felépítve. A Steem a Graphene nevű state-of-the-art hitelesítési metódust használja, ahol a blokkelőállítókat nem miner-nek, hanem witness-nek nevezik.

A delegated proof of stake metódus a proof of work (bányász) metódussal szemben sokkal hatékonyabb blokkgenerálási folyamatot biztosít. A BTC esetében az összes jutalom a bányászokat illeti meg, míg a Steem esetében ennek csak a 10%-át kapják a witness-ek, a többi a tartalomgyártók, a kurátorok, és az SP-tulajdonosok között oszlik meg.

Mi a különbség a PoW, PoS, és a DPoS metódus között?

PoW: proof of work, a bányászok bonyolult matematikai műveleteket végeznek. Aki először végez, az generálja a blokkot, és az kapja az ezért járó jutalmat.

PoS: proof of stake, az adott kriptopénz birtoklása (a megfelelő módon) elegendő a blokkgeneráláshoz. Minél több van, annál nagyobb a "generálási erőd". Nagy előnye, hogy a drága bányászgépeket szükségtelenné teszi, kis energiaigénnyel végezhető, viszont a blokkgenerálást végzőknek a hálózaton kell tárolniuk a coinjaikat.

DPoS: delegated proof of stake, a wittness-ek végzik, akik jóváhagyott SP-tulajdonosok. A generálási erő alapján történő munkát itt "menetrendszerűen" kiosztja a rendszer a résztvevők között, így nagymértékben csökken a szükséges idő a blokkok előállításához.

Milyen gyakran hoz létre a Steem blokklánc új blokkot?

Minden három másodpercben létrehoz a sorban következő witness egy blokkot. 21 witness-csomópont 21 blokkot generál 63 másodperces "fordulókban".

Van rá mód, hogy a nyers adatokat láthassam, amelyek a blokkláncon vannak tárolva?

Igen, különböző külső szolgáltatóknál meg tudod nézni, mint amilyen pl. a https://steemd.com/ vagy a https://steemdb.com/.

Hol tudok információt szerezni a blokklánc hivatalos indulásáról?

Az eredeti indulás 2016 március 23.-án történt, és a bitcointalk.org oldalon lett kihirdetve. Egy bugot találtak az eredeti kódban, és a közösség döntése alapján könnyebb volt újraindítani javítás után. A lánc resetelve lett, majd 2016 március 24.-én újraindult.

Tudok STEEM-et bányászni?

Nem, a PoW bányászat lehetősége el lett távolítva a blokkláncról.

Ki a Steemit Inc. vállalat vezérigazgatója?

Ned Scott, @ned https://www.linkedin.com/in/nedscott

Be tudok fektetni a Steemitbe?

A vállalat egy magántulajdonban lévő szervezet, amely nem nyitott a külső befektetők előtt.

Ennek ellenére tudsz vásárolni STEEM tokent, amely árfolyama növekedhet és csökkenhet (hasonlóan a részvénybefektetésekhez). Ezt használhatod még a Steem Power értéked növelésére is, amellyel nagyobb befolyást szerzel a hálózaton.

Van a Steemit fejlesztőinek roadmap-je?

Igen, itt találhatod a 2017-es évre vonatkozót: https://steemit.com/steemit/@steemitblog/steemit-2017-roadmap

Használhatom a Steem és a Steemit logókat?

A márka és a szimbólumok tulajdonjog által védettek, a szerzői jogi törvény hatálya alatt vannak. Engedély nélkül nem használhatóak fel, engedélyezéshez vedd fel a kapcsolatot a vállalattal.

A fair használatot törvényes keretek között engedélyezi a vállalat. A kék, három s-alakú csíkból álló logó szabadon felhasználható bármilyen célra.

Tudok bármilyen hivatalos Steemit terméket vásárolni?

Igen, hivatalos termékeket a https://thesteemitshop.com/ oldalon vásárolhatsz.

Van a Steemit-nek előbányászott tokenje?

Nincs, minden token a Steemit indulása után jött létre.

Van a Steemit-nek adatbiztonsági előírása?

Igen, itt találod: https://steemit.com/privacy.html


Sort:  

To listen to the audio version of this article click on the play image.

Brought to you by @tts. If you find it useful please consider upvoting this reply.

Do not try listen this stuff from @tts, its meaningless :D

Miert? 😂 valami google forditos hang? Rohogni sem lehet rajta? Nem klikkeltem ra egyenlore😂

"Érdemes" belehallgatni. Gépi program olvassa fel a szöveget, de a magyart is angolként értelmezi, és így teljesen halandzsa :D

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 64303.16
ETH 3137.29
USDT 1.00
SBD 3.97