Jak pomagaliśmy chorym dzieciom, czyli Planet Head Day w PolscesteemCreated with Sketch.

in #polski7 years ago (edited)

Pierwsza polska edycja Planet Head Day odbyła się 10 marca równolegle z amerykańską. To właśnie tam, za oceanem, w stanie Maine, w 2007 roku po raz pierwszy zorganizowano golenie i malowanie głów na znak solidarności z dziećmi chorymi na różnego rodzaju choroby nowotworowe. Ponieważ miałem okazję być jednym z organizatorów polskiej edycji, mogę się teraz podzielić swoimi spostrzeżeniami, gdy już pierwsze emocje opadły.

foto3.jpg

Od lewej: Kevin McCartney, Piotr Krzystek (prezydent Szczecina) oraz Michael Glück (Instytut Gryphius) fot. Kamil Jurczyk

Pomysłodawcą Planet Head Day (PHD) jest prof. Kevin McCartney (stypendysta Fulbrighta), z University of Maine w Presque Isle. W USA w tym roku golono głowy już po raz 12. Dzięki transmisji live z wydarzeń po tamtej stronie Atlantyku uczestnicy polskiej oraz amerykańskiej edycji mieli okazję porównać obie imprezy. Jak wypadło porównanie? Patrząc z naszej perspektywy całkiem nieźle, jednak trzeba pamiętać, że w nocy poprzedzającej PHD stan Maine nawiedziły burze śnieżne i miało to wpływ na frekwencję.

Polskie media w swoich relacjach skupiały się głównie na tym, kto nadstawił głowy dla idei. Podkreślano, że wśród tych, którzy głowę ogolili i pomalowali był Jurek Owsiak, prezydent Szczecina, piłkarze Pogoni Szczecin, oficerowie korpusu NATO w Polsce, dziekani Uniwersytetu Szczecińskiego, szef Instytutu Gryphius (współorganizatora PHD), wspomniany wcześniej prof. McCartney, który specjalnie dzień wcześniej przyleciał do Szczecina, a także konferansjer całego wydarzenia, czyli niżej podpisany. W mediach zapomniano jednak zaznaczyć, że impreza miała mocno międzynarodowy charakter – wolontariusze oraz goleni w polskiej edycji wywodzili się aż z ośmiu krajów. To sporo jak na skromne w założeniach wydarzenie.

foto6.jpg

Konferencja prasowa podczas PHD. Z mikrofonem autor artykułu, jeszcze z włosami. fot. Kamil Jurczyk

Tego dnia nie było jednak ważne, kto się ogolił. Ważne były dzieci, chore dzieci, które potrzebują pomocy. Ściślej mówiąc pomocy potrzebuje miejsce, gdzie się leczą, czyli klinika Pediatrii, Hemato-Onkologii i Gastroenterologii Dziecięcej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Od lat potrzebny jest gruntowny remont, ale zarządzający szpitalem nie mogą się znikąd doprosić pieniędzy na ten cel. Pierwsza edycja Planet Head Day miała pomóc w zebraniu potrzebnych funduszy. Czy udało się zebrać oczekiwaną sumę? Za wcześnie na odpowiedź, bowiem podczas imprezy nie zbierano pieniędzy. Zbierano tylko deklaracje dokonania przelewu na specjalne konto, które zostanie zamknięte za trzy miesiące. Dopiero wtedy będzie można powiedzieć, czy PHD zakończyło się sukcesem.

foto1.jpg

Michael Glück (Instytut Gryphius) fot. Kamil Jurczyk

W mediach szczecińskich o imprezie było głośno. W skali kraju troszkę mniej. Liczyliśmy, że transmisja telewizyjna z rozgrywanego równolegle meczu Pogoni podniesie zainteresowanie. Jedenastu łysych na boisku nie sposób przeoczyć. Jednak „Portowcy” przegrali swój z kretesem, a na przegranych po meczu uwagi się nie zwraca. Może za rok do akcji przyłączą się piłkarze z całej Ekstraklasy? Wtedy na pewno ktoś ogolony wygra!

foto2.jpg

Prezydent Szczecina udziela wywiadu reporterom Telewizji Polskiej fot. Kamil Jurczyk

Pierwsza edycja Planet Head Day to nie tylko golenie głów. Dla osób, które przybyły tego dnia organizatorzy przygotowali sporo innych atrakcji. Były m.in. wykłady na temat medycyny, pierwszej pomocy czy też astronomii. Szczególnie te ostatnie trzymały w sali sporą grupę słuchaczy do ostatniego slajdu. Dzieci też nie mogły się nudzić, najciekawsze były chyba warsztaty w szczecińskim muzeum geologicznym, które ma swoją siedzibę właśnie w centrum naukowo-badawczym Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie odbywał się tegoroczny PHD.

foto4.jpg

Reprezentacja doktorów z Wydziału Nauk o Ziemi US fot. Kamil Jurczyk

Następna polska edycja Planet Head Day już za rok – 9 marca. Zapraszamy do udziału i wsparcia wszystkich zainteresowanych. Gdzie? Na pewno w Szczecinie, ale nie można wykluczyć, że nie będzie to jedyna lokalizacja. Już otrzymaliśmy zapytania z kilku miast na temat możliwości zorganizowania PHD także u nich. Za rok zapraszamy do udziału więcej kobiet. W tym roku głowę ogoliła i pomalowała jedna niewiasta – dziennikarka Anna Maria Dąbkowska. Warto jednak wspomnieć, że kobiety nie muszą głowy golić, mogą tylko podciąć włosy i przeznaczyć je na peruki.

foto5.jpg

Anna Maria Dąbkowska tuż przed utratą włosów fot. Kamil Jurczyk

Sort:  

Congratulations @przemeklonyszyn! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 2 years!

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!

Coin Marketplace

STEEM 0.21
TRX 0.20
JST 0.034
BTC 90284.37
ETH 3086.81
USDT 1.00
SBD 2.93