Kierunek Namibia (5): Świt na Dune 45

in polish •  3 months ago

KN.jpg

Hej, tu @veggie-sloth. Wróciłem z podróży i nie próżnuję! Przedstawiam Wam jedno z najsłynniejszych miejsc w Namibii. Umiejscowiona na 45 km drogi z Sesriem ponad 170 metrowa, piękna wydma. Udaliśmy się jeszcze przed świtem.

English version

IMG_0282.jpg

To część pustyni Namib, niemal bezludny teren. Najstarsza pustynia na świecie. Deszcz pada tu zaledwie co kilka lat i są to szczątkowe opady. Długi na ponad 1300 km pas piachu, który od milionów lat jest nawiewany z Kalahari. Namib to w języku nama miejsce, w którym nic nie ma, i tak prawie jest...

IMG_0287.jpg

IMG_0340.jpg

Jazda wśród wydm w samochodzie bez napędu 4x4 jest karane wysoką grzywną. Teren jest trudny, piaszczysty, więc zwykłe auto w chwilę zakopałoby się w suchym piachu. Chcieliśmy dotrzeć na miejsce jeszcze przed wstaniem słońca, by z góry, stojąc na wydmie oglądać świt.

IMG_0313.jpg

IMG_0328.jpg

Niewielu turystów towarzyszyło nam we wchodzeniu na szczyt. Zaczynający się wraz z pierwszymi promieniami upał i rozgrzany piach utrudniały wspinaczkę, o braku kondycji nie wspomnę… Wchodzi się z biciem serca, po utwardzony śladach poprzednich osób. Gdy postawi się nogę w świeżym piachu, od razu zapada się ona aż po łydki.

IMG_0368.jpg

IMG_0312.jpg

Wschodzące słońce zsynchronizowało się z nami, a kolejne promienie towarzyszyły każdemu metrowi w górę. W końcu wynurzyło się zza wielkiej wydmy. Widok na kładące się na piasku cienie był niesamowity. Po drugiej stronie wydmy, na samym dole, widać było wyschnięte jezioro i drzewa, a w zasadzie to co po nich zostało. Tam po zejściu ze szczytu zrobiliśmy odpoczynek.

IMG_0378.jpg

IMG_0382.jpg

Powierzchnia wydm ułożona faliście przez wiatr przerywana była przez odciski butów. Już po kilku godzinach nie będzie po nich śladu, a Dune 45 wróci do dawnego wyglądu, sprzed milionów lat.

IMG_0363.jpg

Peace and love @veggie-sloth

Zdjęcia własne

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

już po kilku godzinach nie będzie po nich śladu, a Dune 45 wróci do dawnego wyglądu, sprzed milionów lat.

przepiękne. dzikie i magiczne.

gdyby też w innych miejscach świata, nasza planeta podobnie sobie radziła ze śladami człowieka, barbarzyńsko depczącego wszystko co na niej ładne. ech.

Przepiękne widoki.
Twój post został podbity głosem @sp-group-up
@julietlucy.

!tipuvote hide

Gratulacje! Twojej wysokiej jakości treść podróżnicza została wybrana przez @saunter, kuratora @pl-travelfeed, do otrzymania 100% upvote, resteem oraz podbicia całym trailem @travelfeed! Twój post jest naprawdę wyjątkowy! Artykuł ma szansę na wyróżnienie w cotygodniowym podsumowaniu @pl-travelfeed. Dziękujemy za to, że jesteś częścią społeczności TravelFeed!

komentarz.png

Dowiedz się więcej o TravelFeed klikając na baner powyżej i dołącz do naszej społeczności na Discord.

·

Dzięki! :D