Analiza Techniczna #26

in #polish3 years ago (edited)

pexels-photo-241544.jpeg

Dzisiaj wyjątkowo nie o kryptowalutach, a o giełdzie. Jak dobrze wiecie rok temu popełniłem post, w którym opisałem szansę jaką był, a może wciąż jest sektor energetyczny. Po roku od napisania tamtego posta chciałbym zrobić update i opisać moje spostrzeżenia, aktualną pozycję i prognozy dla tego sektora.

Z racji, że mój ostatni post pojawił się w kwietniu zeszłego roku kilka słów o tym co się wydarzyło. Ale nie będę pisał o rynkach finansowych i nie będę przepraszał za nieobecność. Moja aktywność mocno spadała, ale bywałem to na grupach, to na steemit. Zatem miniony rok był dla mnie bardzo ciężki, ale przy tym bardzo rozwijający. Praca nigdy nie mieściła się w etatowej liczbie godzić co zaowocowało mocnym, ponad 50% wzrostem (rok do roku) przedsięwzięcia, którym się zajmuje. Rozwinąłem umiejętności, które wykorzystuje w pracy. Udało mi się odbudować formę fizyczną z czego się bardzo cieszę. Ale żeby nie było tak kolorowo, nadmiar pracy spowodował zaniedbanie wielu znajomości. Porzuciłem i zaniechałem wiele aktywności w tym właśnie steemit. Kto wie, może nowy rok będzie inny. Wiem już, ze nie muszę robić wszystkiego na 150%, bo na dłuższą metę tego się po prostu nie da zrobić. 100% w zupełności wystarczy. A lepsza organizacja czasu to dodatkowe minuty i godziny na inne rzeczy i przyjemności :)

Zatem... Najpierw porównajmy wykresy WIG – Energia, ten z zeszłorocznego posta i aktualny wykres.

Styczeń 2018

wig_energ_w(1).png

Styczeń 2019


wig_energ_w(1).png

Różnica jest dość znacząca, w 2018 roku WIG – Energia spadł poniżej dołka z końcówki 2017 roku i w połowie października zbliżył się do poziomu 2000 punktów wyznaczając tym samym nowy lokalny dołek. Od tego poziomu nastąpiło wyraźne odbicie i możliwe, że w najbliższym czasie indeks będzie testował opór 3000 punktów.
Spadek spowodował, iż jego wycena stała się jeszcze bardziej atrakcyjna i bardzo skupiła moja uwagę. Biorąc pod uwagę spora zniżkę, atrakcyjne wskaźniki i wiele sygnałów mówiących o możliwych wzrostach zacząłem działać. Z pośród spółek znajdujących się w indeksie wybrałem dwie - Energę i Tauron. Uznałem, że mają największą perspektywę wzrostu.

Pierwsze zlecenia złożyłem 6 listopada, niestety przez moje skąpstwo nie udało się ich zrealizować. Wstępnie 8,40 na Enerdze zamieniło się w 8,70. Podobnie było z Turonem, ostatecznie pierwszą transakcje zawarłem po 2,00.

Obydwie spółki skupowałem do połowy grudnia. Od pierwszego zlecenia wzrosły odpowiednio o 16,8 i 18,5%. Po uśrednieniu stopa zwrotu jest trochę niższa 12,55% i 14,16%

Same transakcje są dość dalekie od dołka Energa – 7,35, Tauron – 1,64, ale i tak uważam je za zadowalające.

portfel.png

Jakie są perspektywy?

Obydwie spółki przełamały lub są blisko przełamania długoterminowej linie trendu spadkowego, a dynamika wzrostów jest godna podziwu. Nie są to stopy zwrotu jak na krypto w 2017, ale wciąż są godne uwagi. Szczyty sprzed kilku lat dają nadzieję na kontynuację wzrostów. Mimo, iż będę dokupywał obydwie spółki uważam, że Tauron ma większą perspektywę wzrostu.

tpe_w.png


eng_w.png

Podsumowanie

Warto zwrócić uwagę na moje defensywne podejście do rynku to znaczy... Jak wszyscy wiemy większość indeksie po historycznych szczytach zaliczyła korektę i znajdują się w dość niebezpiecznej sytuacji. Kto wie czy korekta nie zostanie rozwinięta?
Odwrót od rynku akcji może być bardzo gwałtowny. Stoję na stanowisku, że niemożliwe jest aby wszystkie pieniądze wyparowały w jednym momencie, a część pieniędzy z upłynnionych już aktyw musi przenieść się na inne aktywa. Nie wyparują całkowicie z rynku, powinny przenieść się na tanie rynki oraz tanie aktywa.
Waszą i swoją uwagę skupiam na przecenionych branżach o dobrych fundamentach. Taka właśnie była, a może wciąż jeszcze jest energetyka. Ogromne spółki, strategiczne dla naszego państwa, przynoszące sensowne przychody, bez przesadnego zadłużenia o bardzo dobrych wskaźnikach i wycenie.
A nawet w przypadku dużych wyprzedaży, spadki w przecenionych o około 50% sektorach i spółkach nie będą bardzo duże.

Wciąż rozglądam się za ciekawymi okazjami i pewnie będę z takimi tutaj wracał. Jest jeszcze jedna bardzo ważna uwaga, starajcie się inwestować swoją nadwyżkę finansowa, operujcie pieniędzmi, których strata nie spowoduje spadku jakości Waszego życia. Edukacja finansowa jest niezwykle istotną dlatego odsyłam Was do posta, w którym znajdziecie ciekawe pozycje książkowe.

Analiza jest tylko przedstawieniem mojego punktu widzenia i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Jeśli podejmujesz decyzje inwestycyjne na jej podstawie robisz to na własne ryzyko.

Sort:  

Congratulations @uzamkniete! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 2 years!

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking

Do not miss the last post from @steemitboard:

New japanese speaking community Steem Meetup badge
Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!

Witaj ponownie. Mam przeczucie, że magiczne linie na smutnych wykresach powiedziały Ci, że warto teraz wrócić ;)

Ho ho, kogo ja widzę... czy powrót @uzamkniete to zwiastun nadchodzącego byka na rynku krypto? :)

Polski sektor energetyczny jest bardzo archaiczny, a ostatnia próba wymuszenia cen energii przez rząd tym bardziej nie zachęca do inwestowania w ten segment. Z resztą stopa zwrotu na poziomie 14% to bardzo skromnie w porównaniu do tego co działo się na rynku krypto.

Moim celem jest zbudowanie portfolio, które zapewni mi minimum 5000% zysku i już teraz widzę kilka projektów, które mają taki potencjał. Być może już rok 2020 zaskoczy nas tak dynamicznym wzrostem - jeśli kolejny bullrun pokaże rogi.

5000%? Aż drinkiem się oplulem. Mam nadzieję, że masz lepsze typy niż ripple rok temu ;)
Napisałem powyżej, że nie są to zwroty jak na krypto w 2017,ale jeśli w tym roku BTC (tak wiem, że btc to nie całe krypto) będzie miał wynik lepszy niż mój portfel to gole brode :P

Bitcoin ma Lightning Network i może są szanse na Mimble Wimble w jakimś czasie :P

This post is supported by $0.42 @tipU upvote funded by @astromaniak :)
@tipU voting service guide | For investors.

Hello @uzamkniete! This is a friendly reminder that you have 3000 Partiko Points unclaimed in your Partiko account!

Partiko is a fast and beautiful mobile app for Steem, and it’s the most popular Steem mobile app out there! Download Partiko using the link below and login using SteemConnect to claim your 3000 Partiko points! You can easily convert them into Steem token!

https://partiko.app/referral/partiko

Coin Marketplace

STEEM 0.68
TRX 0.10
JST 0.075
BTC 57684.07
ETH 4591.62
BNB 627.38
SBD 7.24