Czy jakaś dobra duszyczka by mi pomogła ogarnąć temat kryptowalut i obcowania z nimi?

in polish •  8 months ago

To jest mój pierwszy niepowitalny post, więc wybaczcie moje braki.

Steemit odkryłam przez przypadek. Szukałam info o krypto i tak tu trafiłam. Miłym bonusem jest wynagradzanie za wpisy popierane przez innych użytkowników, ale głównie przyciągnęła mnie idea transparentności i tym samym większej kultury wypowiedzi niż na facebooku. No nie oszukujmy się, ale fb do obiektywnych portali społecznosciowych nie należy (polityka ewidentnie tylko w lewą stronę, niesprawiedliwe osądy itp.). Co jakiś czas szukałam czegoś alternatywnego. Na taką skalę jest chyba tylko VK, ale tam to istna dzicz i wolna amerykanka, w dodatku nie operuję biegle cyrylicą. Na Steemit pozytywnie się zdziwiłam i wyczuwam, ze w niedługim czasie zacznie przybywać Polaków :)

Przechodząc do konkretów- dopiero uczę się co i jak o Steemit, polskie strony i grupy w sieci szczegółowo wszystko wyjaśniają, więc jest OK. Niestety dalej dla mnie zaczynają się schody ze zrozumieniem pewnych rzeczy pomimo filmików, poradników. Możecie mnie nazwać cebulową Grażyną biznesu, ale nie do końca umiem operować kryptowalutami. Siedzę dopiero od tygodnia głębiej w temacie, zakupiłam już ETH na CoinBase-ie (więcej niż na przysłowiowe waciki), kolega męża, który nas w to wkręcił to sam ma przeciętną wiedzę z tego i nigdy nie ma czasu na dłuższe wyjaśnienia, czytam te poradniki i czuję, że pewne części mnie nieco przerastają. Jestem typem, że najpierw trzeba mi pokazać co i jak, a potem śmigam bez pomocy.

  1. Dopiero po fakcie odkryłam, że najpierw to powinnam ogarnąć portfel. Kolega beztrosko do nas, że w portfelu na platformie to bezpieczna kasa, bo CoinBase to CoinBase. Jakoś mnie to nie przekonało, chciałam walleta na kompie, to nie, bo pewnie komp zawirusowany. Pendrive to raczej prowizorka. W końcu dzisiaj w bólach się wyszarpałam na Ledgera. No i pytanie- czy od razu dam radę ogarnąć portfel?

  2. Od razu drugie pytanie- jak przelewać krypto na zimny portfel? Mąż już mnie straszy moją nieudolnością i w konsekwencji utratą środków.

  3. Odkąd zaczęłam się bawić w krypto to od razu pierwsze co mi przyszło do głowy czy i jak może mnie ścignąć US. Póki co to wiem tyle, że po zamianie krypto na fiat wtedy zaczynają się schody. Do 85 tys. 18% vat, powyżej jest 32% (!!), za przyłapanie bez wykazania dochodów 75%!! Te 85 tys. to liczone za jednorazową transakcję, czy cały rok podatkowy?

gielda-obrys-czlowieka-monitory-istock-1.jpg

  1. Co lepsze? Zakładać firmę (tylko jak to wszystko opłacać, czarna magia dla mnie), czy jakieś inne możliwości?

  2. Rozliczać się co miesiąc, czy pitem raz na rok?

  3. Mam w planach inwestycje na dłuższy cxas potrzymać, ale też nie wykluczam częstszych szarad.

  4. Jak sobie radzicie z US? Prawo jest nieklarowne w kwestii krypto i opodatkowania z kryptogiełd, jak robicie, że jesteście na powierzchni absurdów państwa i urzędników?

  5. Co myślicie o wejściu BTC na giełdy amerykańskie? Teraz takie ceny z kosmosu, że już nie wiem czy i kiedy nastąpi konkretna korekta.

  6. Jakie kryptogiełdy polecacie? CoinBase mnie rozwalił już przy prowizji za kupno ETH (wg kolegi to tak wszędzie drożyzna)...

  7. Gdzie mogę steema wymienić, sprzedać?

Tak, wiem. Jestem noobkiem i Grażyną, ale nie każdy od początku jest kumaty w temacie :) Już parę lat temu mieliśmy z mężem plan kupić BTC, ale nie wiedzieliśmy jak się za to zabrać, nie było wtedy znajomków "mądre głowy" co by interesowali się krypto i BTC i tak pomysł upadł (patrząc po dzisiejszym kursieega szkoda).

Grzebię w sieci, ale z małym człowieczkiem pełnym wiecznej uwagi utrudnia mi to mocno, mąż niestety nie inglisz, ja lepiej, ale też bez urwania głowy. Pomożecie? :) jak Wam się chce to mogą być linki (ale błagam, nie dla informatyków tylko dla Kowalskich).

Serdecznie dziękuję za poświęcony mi czas i nieskromnie liczę na chociaż odrobinę pomocy :)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

duuuużo pytań zadałaś. Niestety nie będę mial czasu odpowiedzieć na większość, więc skupie się na łatwych :P

Gdzie mogę steema wymienić, sprzedać?

tutaj masz listę: https://coinmarketcap.com/currencies/steem/#markets
do tego doszedł ostatnio upbit.com, ale tam jest chyba tylko koreański interfejs, więc to było by dzikie :D :)

Co do podatków, to zapoznaj się proszę z tym wpisem:

Natomiast ostatnio pojawiła się kolejna (wg mnie kuriozalna) interpretacja kolejnego urzędu skarbowego, gdzie ktoś sobie wymyślił, że wymiana kryptowalut to jak barter:

Podsyłam bardziej jako ciekawostkę.

W moim rozumieniu podatek należy opłacić wtedy kiedy wymieniasz kryptowalutę na tzw. FIATy, tj. PLN/EUR/USD, itd, ale prawnikiem nie jestem ;)

·

Oh, dziękuję ❤ zawsze to jakiś punkt zaczepienia się :)

Co do kryptowalut. Bitcoinowcy chcą żyć (w sensie ci co nie są dla hajsu) używając kryptowalut - chodzenie do sklepów itd. Może w to warto iść :P

Congratulations @tereska88! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes received

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!

Jeżeli mogę coś poradzić, to ważna jest płynność giełdy - zobacz sobie na coinmarcetcap.com w zakłądce tradevolume / coinexchanges czy jakoś tak. Osobiście gram na Bittrex. Z polskich giełd to chyba Abucoins, Bitbay ??? Odradzam jakieś dziwne wynalazki - giełdy nie są regulowane i mogą zniknąćz kasą, którą zakupiłaś i nie zdążyłaś przelać na portfel - ostatnio Coin Gather zrobił ludzi w bambuko.

·

Z Bibayem to bym teraz uważała przez porozumienie z FutureNet. Nad Abucoins się zastanawiam, ale tak jak napisałeś- to wszystko na wodzie malowane. Dzięki za podpowiedź z coinmarketcap.

·
·

Musisz jakoś przelać środki na zagraniczną giełdę. Ja wpłacam PLN na bitbay, potem kupuję tam Litecoiny i dalej przelewam na Bittrex. Dlatego bitbay. Nie gram tam.

·
·
·

Aa ok, teraz rozumiem. Ma to sens.