[EN] "Steemit vs. Taxes" by Beata Marek from Cyberlaw.pl - guest entry. [PL] Wpis gościnny Beaty Marek na temat rozliczania dochodów uzyskanych w serwisie Steemit

in #polish3 years ago (edited)

As you probably know taxes are not an easy topic. When it comes to novelties like cryptocurrencies, taxes becomes even more difficult. Therefore it is impossible to write general article "How to do taxes...", because in every country rules are different.

Nevertheless, I have recognized that if Steem Community want to grow quickly, we need a professional opinion. So I have asked well known and respected lawyer from Cyberlaw.pl, Mrs Beata Marek - which has a lot of experience in area of cryptocurrencies, whether she would like to write an article about how those things are regulated in Poland.

Article is for people who lives in Poland, therefore it is written in Polish. But if you like this idea or maybe you think that something similar should be written about your jurisdiction, you are welcomed to comment, upvote and resteem this article :)


beata_marek.jpg

Steemit to społecznościowy portal oparty o technologię blockchain. To właśnie tutaj możesz blogować, komentować, głosować i zarządzać Steem, Steem Dolar i Steem Power.

To ciekawy serwis gdzie treści, które się wyróżniają nie tylko zdobywają popularność (jak ma to miejsce w portalach typu reddit.com czy wykop.pl ), ale także pozwalają zarabiać.

Czas odpowiedzieć na kilka pytań, które mogą nurtować Cię jeśli korzystasz z serwisu i chcesz rozliczać się fiskusem.

artykul

Źródło: screen ze strony głównej, steemit.com , 23.08.17

1. Kto może korzystać z dobrodziejstw serwisu Steemit?

Serwis przeznaczony jest zasadniczo dla osób pełnoletnich, tj. posiadających pełną zdolność do czynności prawnych. Jeśli masz mniej niż 18 lat, ale więcej niż 13 możesz z niego korzystać pod warunkiem, że Twoi prawni opiekunowie wyrażają na to zgodę. Jeśli masz mniej niż 13 lat niestety serwis nie jest przeznaczony dla Ciebie.

Te restrykcje są oczywiście związane z tym, że za pośrednictwem portalu możesz zarabiać tak naprawdę pieniądze.

W niektórych jurysdykacjach mogą być także ograniczenia związane z tym, że waluty wirtualne uznane są tam jako nielegalne. Dlatego należy w pierwszej kolejności sprawdzić czy korzystając z takiego serwisu nie będziesz naruszać krajowego prawa.

Mając na uwadze obecnie obowiązuje w Polsce przepisy, waluty wirtualne nie są nielegalne i można się nimi wymieniać. Należy jednak pamiętać, że nie może mieć to znamion hazardu.

2. Kiedy powstaje przychód i należy się z niego rozliczyć?

Przychód podatkowy powstaje albo w przypadku zbycia kryptowaluty w zamian za walutę tradycyjną (w wysokości otrzymanych wartości pieniężnych) albo w przypadku nabycia za jednostki kryptowaluty towarów lub usług (w wysokości ceny nabytych towarów lub usług). Samo zaś pozyskiwanie prawa własności jednostek wirtualnej waluty – zarówno w sposób pierwotny (tj. w procesie tzw. „wydobywania” kryptowaluty), jak i w sposób pochodny (tj. nabywanie jednostek wirtualnej waluty od podmiotów trzecich) – nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe potwierdza interpretacja indywidualna ( sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.173.2017.1.ISL). Zgodnie z jej brzmieniem (całkowicie się zgadzam) dopiero w momencie gdy zlecasz wymianę waluty wirtualnej na walutę tradycyjną powstaje przychód.

Zacznijmy jednak od tego, że trzeba określić co jest walutą wirtualną i w jaki sposób ona powstaje. W ramach sieci Steem powstaje 1 nowy blok co 3 sekundy. Użytkownik, który zamieści tzw. „story“ (np. doda wpis, zdjęcie itp.) otrzymuje głosy. Od ilości uzyskanych głosów zależy to ile zdobęcie Steem Dolar i Steem Power. Steem Dolar to właśnie waluta wirtualna i możesz odrazu wymienić go na inną walutę wirtualną albo tradycyjną. Steem power to rodzaj tokenów, które decydują o sile konta (w uproszczeniu im ich więcej tym głos konta jest ważniejszy). Steem power możesz jednak wymienić na walutę wirtualną Steem. Steemy zaś na inne waluty wirtualne czy tradcyjne.

Podsumowując, gdy dodajesz artykuł a inni na niego zagłosują na twoim koncie pojawia się:

  1. Steem Dolar
  2. Steem power, który możesz wymienić na Steem.

Zarówno Steem Dolar jak i Steem to wirtualne waluty. Mając na uwadze interpretacje podatkowe należałoby przyjąć, że w momencie ich wymiany albo zakupu za nie towaru/usługi powstaje obowiązek podatkowy. To jest właśnie ten moment kiedy musisz odnotować przychód i się z niego rozliczyć.

3. Czy Steem Dolar i Steem powstają poprzez wydobycie?

Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie wręcz musi być twierdząca. Nie można bowiem tej czynności zakwalifikować jako innej usługi niż wydobycie. W tym wypadku mocą obliczeniową są głosy użytkowników. Możesz inwestować w tę moc obliczeniową za pomocą Steem Power (im jest ich więcej tym siła Twojego głosu jest większa). Idea Serwisu zakłada, że wraz z wydobyciem Steem Dolar otrzymujesz także smart contract Steem Power, które możesz wykorzystać jako siłę Twojego konta albo zamienić na Steem (wirtualną walutę). To jest efekt końcowy.

Dzięki głosującym odbywa się wydobycie. Jednak nie jest to możliwe bez „story“. Na coś przecież trzeba głosować. Taki mechanizm sprawia, że waluty wirtualne wydobywasz dopiero w momencie gdy Twój wpis spodoba się społeczności i na Ciebie zagłosują. Co więcej, żaden z głosujących nie uszczupla swojego konta głosując na Ciebie. Żaden głosujący także Ci nie płaci. Ty zaś nie świadczysz usługi do konkretnego adresata. Ciężko tu mówić o wskazaniu jakiegokolwiek odbiorcy czy drugiej stronie transakcji.

4. Czy aktywność blogera można uznać za działalność gospodarczą?

Jeżeli aktywność blogera polegająca na pisaniu postów jest prowadzona w sposób ciągły i zorganizowany i zarabia na tym choćby pośrednio to jak najbardziej jest to działalność gospodarcza. Sprawdźmy to na przykładach:

Wariant 1

Zakładasz bloga i zamieszczasz na nim treści o swoim hobby. Nie zarabiasz na blogu. Dzielisz się informacjami o fretkach i wymieniasz z innym informacjami o tym sympatycznym zwierzaku.

Tutaj nie działalności gospodarczej.

Wariant 2

Zakładasz bloga i zamieszczasz na nim różne treści o fretkach, ale dodatkowo sprzedajesz za jego pośrednictwem koszulki.

Tutaj już jest działalność nawet jeśli niewiele zarabiasz na tych koszulkach. Liczy się sam fakt, że chcesz otrzymywać wynagrodzenie. W dodatku masz stronę, zamieszczasz w miarę regularnie wpisy i projekty nowych koszulek (zorganizowane i ciągłe).

Wariant 3

Prowadzisz bloga o fretkach, ale nie sprzedajesz koszulek. Po prostu za filmiki z Twoim sympatycznym futerkowym przyjacielem pobierasz opłatę. A raczej użytkownik płaci Pay Pal 1$ w zamian za dostęp do treści.

Mam nadzieję, że widzisz tutaj działalność zarobkową prowadzoną w sposób zorganizowany i ciągły.

Wariant 4:

Lubisz nowinki technologiczne. Postanawiasz założyć bloga. Staje się on popularny więc postanawiasz umieszczać w nim reklamy i na nich zarabiać. Co więcej od czasu do czasu dostajesz do testów telefony i gadżety, które są zapłatą za recenzję firmy X.

Podobnie jak wyżej to będzie działalność gospodarcza. Trzeba się zarejestrować jako przedsiębiorca i działaj.

Wariant 5:

Lubisz nowinki technologiczne, ale nie zakładasz bloga tylko postanawiasz zamieszczać wpisy w serwisie Steemit. Chcesz by Twoje konto było zasilone Steem Power i Steem Dolar. Nie wybierasz opcji by rozdzielić wydobyte bloki pomiędzy głosujących.

Jeśli będziesz zamieszczać wpisy i będziesz nastawiony na wydobycie walut wirtualnych a będziesz zamieszczał wpisy nawet od czasu do czasu (powtarzalność czynności, zamiar niekrótkiego prowadzenia tych powtarzalnych czynności) to będzie to już działalność gospodarcza.

5. Jak rozliczać przychody z artykułów na Steemit?

Tutaj wracamy do punktu 1. Wydaje się, że tutaj także znajdzie zastosowanie twierdzenie uznane przez Krajową Informację Skarbową, tj.

„ [...] samo pozyskiwanie prawa własności jednostek wirtualnej waluty – zarówno w sposób pierwotny (tj. w procesie tzw. „wydobywania” kryptowaluty), jak i w sposób pochodny (tj. nabywanie jednostek wirtualnej waluty od podmiotów trzecich) – nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. [...] analogiczne skutki podatkowe występują również w przypadku wymiany przez Wnioskodawczynię posiadanych jednostek kryptowaluty jednego rodzaju na jednostki kryptowaluty innego rodzaju. Należy bowiem wskazać, że rzeczywistą wartość kryptowaluty można wycenić dopiero w momencie jej sprzedaży w zamian za walutę tradycyjną bądź dokonania zapłaty nią za towar lub usługę.“.

Nie ulega wątpliwości, że oczywiście trzeba prowadzić ewidencję (magazyn walut), ale przychód powstaje dopiero w momencie wymiany na inną walutę albo w momencie zakupu za wirtualną walutę towaru/usługi.

6. Jak powinien rozliczać się blogger, który wypłaci zarobioną kryptowalutę jednorazowo?

Jako przykład podajmy sytuację, że wymieniasz STEEM Dollary (SBD) na Bitcoiny, a później BTC na PLN. W takim wypadku musisz odnotować to w podatku dochodowym i zgodnie z interpretacją jaka jest obecnie obowiązująca przychód powinien zostać wpisany na druku PIT-36, w rubryce D.1., poz. 7 (prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy.). Dochód będzie pomniejszony o koszt związany z powstaniem przychodu (np. prowizja/ opłata jaką poniosłeś za przeprowadzenie transakcji). Pamiętajmy by mieć udokumentowane źródła przychodów oraz koszty.

Jeśli wymieniasz SBD lub STEEM i prowadzisz działalność gospodarczą to będziesz rozliczać wymianę jako przychód w ramach Twojej działalności na PIT-37.

7. Jakie PKD/PKWiU powinno być zgłoszone dla firmy uzyskującej przychód w ten sposób?

PKD pod symbolem - o PKD 64.19.Z „Pozostałe pośrednictwo pieniężne”, PKWiU 64.19.30.0 „Pozostałe pośrednictwo pieniężne, gdzie indziej niesklasyfikowane".

8. A co z płatnością podatku VAT?

Przy wymianie walut wirtualnych jest albo zwolnienie albo nie podlega taka transakcja opodatkowaniu podatkiem VAT. Było to szeroko interpretowane.

9. Co w przypadku, bloggera, który regularnie publikuje artykuły na Steemit, ale pieniędzy nie wypłaca, tylko je zbiera?

Jeśli chcesz postawić na silniejszy głos, reputację w serwisie to jak najbardziej masz do tego prawo. Nie musisz wypłacać jednostek czyli wymieniać walut wirtualnych. Co prawda trzeba się zastanowić czy wystąpi tutaj charakter zarobkowy, tj. nastawienie na zysk. Wydaje się, że do czasu gdy nie dokonasz wypłaty ciężko mówić o tym by była to działalność nastawiona na zysk. Jednakże w końcu ta wypłata nastąpi i co wtedy? Urząd Skarbowy może twierdzić, że cel jest jednak zarobkowy bo wypłata nastąpiła. Co prawda na ten moment nie osiągasz przychodu z tej działalności (publikowanie postów), ale masz realną taką możliwość. To, że nie dokonujesz wypłat regularnych tylko np. większą wypłatę raz do roku tak naprawdę oznacza, że zamierzasz dokonywać wypłat. Do czasu jednak gdy nie wypłacisz żadnych środków wydaje się, że trudno będzie znaleźć punkt zaczepienia dla uznania, że działalność ma charakter zarobkowy. Tym samym ciężko będzie uznać, że przychód powinien być opodatkowany w ramach źródła przychodów, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.), jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

10. Czy sytuacja się różni, jeżeli zbierane jest SteemPower i SBD i następuje wymiana na inną walutę wirtualną, ale nie następuje wymiana na walutę tradycyjną?

Przychodami co do zasady są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z interpretację przytoczoną w niniejszym artykule, organ przychylił się do twierdzenia, że nabycie pochodne walut wirtualnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zasadniczo jednak tutaj należy zastanowić się czy przypadkiem nie ma tutaj jednak charakteru zarobkowości przesądzającego o działalności gospodarczej, a przejawiającego się w inwestowaniu w waluty wirtualne. Otóż sam fakt wydobycia to jeszcze za mało dla uznania, że mamy charakter zarobkowy. Jednak już wymiana walut wirtualnych na inne waluty wirtualne może wskazywać, że gromadzimy kapitał, który pozwoli nam dokonać w przyszłości wypłatę. W mojej ocenie taka działalność zostanie uznana za prowadzenie działalności gospodarczej.

11. Czy blogger, który nie spienięża zysku wcale, albo robi to sporadycznie, czy również musi mieć założoną działalność gospodarczą?

Jeżeli wpisy są dodawane regularnie, a wypłata jest dokonywana np. raz do roku to organ skarbowy może upatrywać się znamion działalności gospodarczej. Co innego jeśli od czasu do czasu dodajesz wpis i wypłata jest sporadyczna. Działalność gospodarcza musi być prowadzona wtedy gdy prowadzisz działalność w sposób zorganizowany i ciągły i masz zamiar na tym zarabiać. Do czasu zatem gdy nie wypłacasz żadnych środków ciężko będzie mówić o zaistnieniu trzeciej przesłanki (zarbokowości).


Podsumowując. Steemit to ciekawy portal, którego ideę i potencjał można wykorzystać w innych serwisach i z pewnością można zaliczyć go do udanego startupu fintech. Każdy kto chciałby publikować posty i zarabiać na nich poprzez wydobycie walut wirtualnych powinien rozważyć zasadność założenia działalności gospodarczej. Ten sposób zarobku może jednak w niektórych branżach być niedozwolony na skutek ograniczenia zakresu świadczonych usług – wykluczenie świadczenia usług pośrednictwa pieniężnego. Szczególnie istotne jest to dla osób, które mają podpisane umowy o zakazie konkurencji i świadczą usługi dla szeroko rozumianych instytucji finansowych. Może się okazać, że bezpośrednio tam są zawarte ograniczenia dla prowadzenia tego typu działalności usługowej.

Z przyczyn jak wskazane powyżej autorka tego tekstu nie może korzystać z dobrodziejstw serwisu Steemit. Specjalnie dla naszej społeczności napisany został niniejszy artykuł i zostaje umieszczony w tym miejscu.


BeataMarek_mini.jpgBeata Marek jest prawnikiem i właścicielem Cyberlaw.pl.
Na co dzień łączy biznes z prawem i bezpieczeństwem teleinformatycznym.
Uwielbia pracę w interdyscyplinarnych zespołach i atmosferę startupów.
Specjalizuje się w prawie nowych technologii.

Wpis ma charakter edukacyjny. Nie ma wydanych oficjalnych zaleceń ze strony Ministerstwa w zakresie walut cyfrowych i kontraktów terminowych. Wpis nie odnosi się do konkretnego stanu faktycznego. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie materiału w jakikolwiek sposób, w tym nie ma wpływu na to czy podmiot podejmie lub nie jakąkolwiek czynność lub czynności.


Zauważyłem, że ten wpis cieszy się w sieci dużym zainteresowaniem osób, które o Steemit dowiedziały się niedawno, albo które konta na Steemit jeszcze nie mają. Chciałbym Wam tylko dać znać, że Polska społeczność działa dość aktywnie na naszym tagu #polish

Sort:  

A co w takim przypadku - zarobiłem pieniądze pracując, siłą rzeczy zapłaciłem również podatek. Za te zarobione pieniądze kupiłem STEEM, który przelałem sobie na steemit.com na przykład w celu zwiększenia sobie SP. Po jakimś czasie postanawiam wypłacić te STEEM z powrotem, dokładnie o takiej samej wartości jaką w nie wcześniej włożyłem. Giełda, zamieniam na złotówki, wypłacam sobie na konto. Powinienem zapłacić podatek?

dokładnie o takiej samej wartości

w moim rozumieniu, przychodu nie uzyskałeś, wszakże na pozostałą kwotę nie powstał jeszcze obowiązek podatkowy - równie dobrze może się okazać, że STEEM następnego dnia jest warty 0, więc wypłacając wcześniej, zostałbyś dokładnie z tym co włożyłeś na początku - podkreślam jednak, że to tylko moja interpretacja - osoby, która z prawem nie ma nic wspólnego.

Jeżeli zbierze się więcej pytań, zostaną one przekazane Pani Beacie, by móc opracować odpowiedzi do kolejnej publikacji :)

Rzeczywiście tak to powinno wyglądać. Wątpię aby na dzień dzisiejszy istniały jakieś reguły jak rozliczać dochód z kryptowalut. Więc jeżeli ich nie ma to US raczej będzie rozstrzygał rozliczenia na swoją korzyść.
Czyli w tym wypadku będzie odliczenie podatku od kwoty która wpłyneła na konto bankowe. Podobna zasada była przy sprawie zakładania polskich firm za granicą aby uciec od ZUS. Koniec końców i tak każdy musiał zaplacić ( nawet zaległości) , nieważne w jakim kraju prowadził działalność.

Oczywiście, że tak to powinno wyglądać, ale jak znam nasze prawo, to pewnie by nie wyglądało ;) Czyli pieniądze, które zarobiłem pracując zostaną de facto opodatkowane podwójnie. Fuck logic :)

ok dorzucę pytanie - co jeśli np. wpłacam kilka btc na bitmarket, zamieniam tam na pln, gram na spadki, odkupuję trochę więcej a potem kilka razy powtarzam cały proces. Finalnie zamieniam wszystko w BTC i wypłacam z powrotem na swój portfel.

Czy wówczas należy przyjąć, że od każdej jednej sprzedaży btc w serwisie na pln mam odprowadzić podatek, jeśli finalnie nie wypłacę na konto ani grosza? (pln w bitmarket traktuję jak żetony)

To jedno z najczęściej zadawanych pytań jeśli chodzi o podatki i kryptowaluty. Nie ma jednak co do tego jednoznacznej interpretacji prawnej więc interpretacja zależy od konkretnego urzędu skarbowego. Większość ludzi decyduje się na opłacanie podatku od wypłat z giełd na konto bankowe, a nie od każdej operacji kupna i sprzedaży na samej giełdzie. Należy zawsze zachowywać dowód wpłaty i wypłaty z giełdy (potwierdzenia przelewów) na okoliczność zapytań ze strony urzędu.

a wiesz może jak to jest rozwiązane przy akcjach lub forexach, gdzie następuje wielokrotna wymiana waloru na walutę-żeton a potem dopiero waluta-żeton jest wypłacana jako realna waluta?

Niestety nie jestem żadnym znawcą podatkowym. Podejrzewam jednak, że jest to analogia do giełd kryptowalut. Istnieje szereg przesłanek aby twierdzić, że dokonując sprzedaży kryptowaluty na giełdzie zakupujemy żeton PLN/USD/EUR/itp, a nie realny pieniądz (a realny pieniądz otrzymujemy dopiero w przypadku wypłaty z giełdy). Między innymi przesłankami ku temu są: Giełda nie ma statusu banku, nasze konto nie jest rachunkiem bankowym. Giełda nie ma osobnych rachunków bankowych na pieniądze konkretnych użytkowników. Prawie wszystkie giełdy umożliwiają wypłaty nagród za żetony tylko na zweryfikowane konta, które są własnością posiadacza konta, czyli uniemożliwiają ich dystrybucję w formie pieniądza (przelewanie dowolnej osobie PLN). Polska waluta dzieli się do dwóch miejsc po przecinku, na giełdach często widujemy mniejsze ułamki. W kasynie także nie płacimy podatku od zysku w każdej wygranej grze tylko od zysku z wymienionych żetonów np. ruletki na pieniądze np. po całym dniu grania. Można posłużyć się przykładem BitFinex-a, który nie ukrywa, że USD tam używane nie jest prawdziwym dolarem, a żetonem.
Dodam też, że wymiana walut (np. forex) jest zwolniona z podatku VAT.

Świetny artykuł. Co prawda mieszkam w USA ale ale zawsze warto rozszerzyć horyzont. Tym bardziej że amerykański fiskus coraz baczniej przygląda się temu zagadnieniu.

Dzięki za informacje. 👍
Resteemed

W sumie zastanawiałem się czemu nie dwujęzyczny post, a potem uświadomiłem sobie, że co kraj to prawo :)

Cudów nie ma podatki trzeba płacić...

Ależ nie trzeba, być może powinno się, ale z pewnością nie trzeba. Poza tym dlaczego miałbym płacić komuś, kto moje pieniądze zmarnuje na bzdety, albo co gorsza rozda darmozjadom?

Swietny artykul! Zastanawia mnie tylko jedno. Dlaczego w wiekszosci przypadkow rozpatrywana jest dzialalnosc gospodarcza. Czy nie ma możliwości rozliczyc przychodow w standardowy sposob?

Bardzo fajny post, wszystko ładnie i przejrzyście napisane. :)

Załóżmy Panowie że BTC osiągnie 100.000euro, 1 uncja złota kosztuje około 1200 euro wymieniam 1 BTC na 83 jedno uncjowe Krugerrandy,ale tak że tylko 5 sztuk kupuje u jednego sprzedawcy i co miesiąc sprzedaje jedną monetę,no nie wiem np.w lombardzie co w tedy?

Jeśli przy kupnie złota nie dasz się wylegitymować albo podasz lewe dane to oczywiście nic - pytanie czy znajdziesz takiego sprzedawcę, który sprzeda Ci 5 uncji za BTC no i musisz się upewnić, że adres z którego płacisz w BTC nie da się powiązać z Twoją osobą.

http://www.bitgild.com/ przejrzyj to można płacić nie tylko BTC ale w innych krypto, chcę to sprawdzić coś kupić za krypto

Tylko że jak kupisz zdalnie to będziesz musiał podać dane i adres - pytanie czy da się tam coś kupić "z ręki do ręki"?

Właśnie jak znajdę czas chcę pojechać osobiście to sprawdzić.Nie chcę na razie dużo kupować szkoda mi krypto,ale 1$ srebrnego mogę kupić,chcę zapłacić portfelem Jaxx zobaczymy jak to będzie

Witajcie teraz trochę inaczej mianowicie,sprzedaję 1 BTC za gotówkę koledze np.15.000 PLN.Wpłacam na giełdę za pośrednictwem Żabki,kupuję 1 BTC za 14.500 pln,już zarobiłem 500 zł.Następnie sprzedaje 1 BTC za 14.450 jestem minus 50 zł.To jak mam się rozliczyć ,spanikowałem sprzedałem ze stratą ale i tak jestem do przodu no i mam wypraną kasę.Co o tym myślicie.Oczywiście kasa jest legalna zarobiona na etacie

Wielkie dzięki za "pocałunek wieloryba" na moim komentarzu ^_^ Pomagasz studentowi informatyki w ogarnięciu finansów. :3 Widzę że "software developer" jest wpisany na Twoim profilu, może też studiowałeś informatykę? :) Zostawiam followa i pozdrawiam! :D

tak, Informatykę na Politechnice Wrocławskiej, Wydział Podstawowych Problemów Techniki :)

Witam proszę mi odpowiedzieć jest Pan autorem tego artykułu Autorem gościnnego wpisu jest Krzysztof ‘Noisy” Szumny.Pozdrawiam

Witam a co jak ja kupiłem BTC za 200$ a teraz kosztuje 4500$ to jak sprzedam teraz 1 BTC to muszę zapłacić podatek od 4300$ Przecież to jest złodziejstwo za te 200$ już zapłaciłem podatek,znaczy zostało mi z wypłaty po potrąceniu podatku.A i tak mogę komuś sprzedac za gotówkę i nie zapłacę podatku

Oczywiście że to jest złodziejstwo więc nie daj się okraść i sprzedaj za gotówkę bo to najprostsze rozwiązanie, żeby złodziei wykiwać.

Nie jeszcze nie sprzedaje moich monet,jeszcze niech pracują

tak by to wychodziło moim zdaniem.

podatek od podatku dobre jak on się nazywał podatek Belki

To jest podatek od dochodu odsetkowego, a nie od podatku - też złodziejstwo, ale nieco innego rodzaju.

W innym opakowaniu!

Ciekawe opracowanie tematu - może jak znajdę chwilę to na tej podstawie popełnię coś edukacyjnego o tym, jak w bezpieczny sposób nie pozwolić się okradać państwowym złodziejom.

Dawaj na kiedyś się na pewno przyda!

Dobry post

Bardzo ciekawy i fajny post, rozwiał wiele moich wątpliwości. Resteemuje dalej :D

Sharuję. ;-)

Post of day.i resteem your post.best of luck.

duzo pytan co do opodadtkowania bitcoin i tzw altcoins.
Przypuszcam ze gdybym poszedl do urzędy skarbowe to moze jeden gosc by cos wiedzial o bitcoin, a o tzw . altcoins juz nie wspomne.
Ale zeby sie nikt do nas nie przyczepil to trzeba sie z tym niewygodnmy temat zajac. Dzieki za wstepny dostep do informacji.

Excelente, literalmente como dicen en otros pos, este es el "post del día"... súper!

Loading...

Thanks for keeping everyone updated on regional law, thats why this community is so great

Would be amazing to having something like this for USA, tax system is already confusing enough. Adding crypto to your yearly taxes is another headache.

Yes, please! Can someone write something like this for USA taxes?

Very good article upvoted ...eventhough more specifically for people living in Poland, many of us in EU can still follow the plan isnit it? however we have to understand the language first...thanks for sharing.

Feel free to see my post on how steemit will benefit the rich and broke-and send in your thoughts. Happy weekend.

PKT 2

odwołując się to tego akapitu:

Przychód podatkowy powstaje albo w przypadku zbycia kryptowaluty w zamian za walutę tradycyjną (w wysokości otrzymanych wartości pieniężnych) albo w przypadku nabycia za jednostki kryptowaluty towarów lub usług (w wysokości ceny nabytych towarów lub usług)

  • Wykonałem jakąś usługę dla znajomego który w zamian zaoferował 1 BTC. Usługa np remont miała miejsce w styczniu. Kurs BTC około 3000 PLN więc żeby było legalnie to odłożyłem odpowiedni % podatku a resztę w ciągu roku powydawałem. Jest koniec roku i czas rozliczeń podatkowych a kurs BTC jest 10x wyższy, na fakturze za remont widnieje 1 BTC.
    Od jakiej kwoty teraz płacę podatek?

Taxes are morally wrong. Its a bad legacy just like slavery. Any attempt to disscuss taxes is wrong.

cool post I really like him and I always follow your post.teryata after I read some of your post stout ways and knowledge that I can to produce a cool post, I always share your posts to other friends so they can learn from you. visit also my post

Follow en vot me @imranroza
https://steemit.com/life/@imranroza/saya-bangga-menjadi-santri-201798t164720291z

Could anybody translate it into english? Great interest in it. :)

The problem is... that in every county rules are different. So I think this would be pointless for example to translate this into English for average Joe who is living in USA

It is very interesting how everything happens in a civilized country. Poland is one. I live in Ukraine and taxes are rarely paid here. From this and this level of life we have. Unfortunately.

Założyłem nowy post jak uniknąć podatku od kryptowalut może jak więcej ludzi się przyłączy coś wymyślimy.Nie chcę spamować twojego jest super,tylko chcę żeby więcej ludzi się przyłączyło do dyskusji

Translating the article in English would have been a great idea
Thanks for posting

Hello, I'm very good Venezuelan your publication on the taxes you can give me your vote in my post, greetings.

Witaj jestem tu nowy proszę się nie śmiać co to znaczy Resteem?

resteem na Steemit to tak jak retweet na twitterze, służy do tego ta ikonka:

Selection_080.png

Resteemując udostępnia się dany wpis dalej, tj. podaje się go swoim followersom, co powoduje zwiększenie zasięgu posta.

Dzięki uczę się cały czas,ale powolutku da się rade

Very cool, I had the same idea to seek a professional opinion and post in on Steem, but I haven't even begun to research the cost.

I paid 0.4 BTC few months ago - yes, I paid with crypto :) - this took a while, but this time was needed :)

Fortunately, when I paid for that... bitcoin wasn't so expensive like right now ;)

Governments need to rethink taxation, personal income tax is becoming obsolete. The best tax I could think of at the moment is Land Value Tax if they want to create a tax that's unavoidable.

Jeżeli wpisy są dodawane regularnie, a wypłata jest dokonywana np. raz do roku to organ skarbowy może upatrywać się znamion działalności gospodarczej. Co innego jeśli od czasu do czasu dodajesz wpis i wypłata jest sporadyczna.

Poproszę o sprecyzowanie słowa sporadycznie. Jak rozumiem, wg tego wpisu jest to "rzadziej niż raz do roku", co moim zdaniem odpowiadałoby frazie stosunkowo rzadko.

Jestem ciekaw kiedy politycy w tym pięknym kraju zaczną mieszać i się pozmienia wszystko.. i od nowa będzie robota z analizą podatków :)

Super temat. Tylko ja to nie mam sie z czego rozliczyc' :) z paru piko'w :)
Ale jak wielorybem zostane to z przyjemnos'cia' sie krylem podziele :)

Super post. Wartościowo i konkretnie, bez owijania w bawełnę. Dzięki @noisy

Unable to read...

as it is written in the beginning:

Article is for people which lives in Poland, therefore it is written in Polish. But if you like this idea or maybe you think that something similar should be written about your jurisdiction, you are welcomed to comment, upvote and resteem this article :)

Coin Marketplace

STEEM 0.16
TRX 0.03
JST 0.038
BTC 10762.71
ETH 351.03
USDT 1.00
SBD 0.96