Tworzenie konta Steem za pomocą portfela Vessel

in #polish3 years ago (edited)

two.png

Gdzie założyć konto poza Steemit?


Postanowiłem założyć drugie konto Steem, ponieważ uznałem, że wielu czytelnikom może przeszkadzać dwujęzyczny content na ich feedzie. Zakładanie konta w Steem nie jest darmowe - te założone w Steemit są opłacane dzięki uprzejmości twórców (oraz z powodów marketingowych rzecz jasna), w dodatku delegują one dla nowych kont Steem Power. Właśnie dlatego przy rejestracji podaje się nr telefonu i weryfikacja konta nie jest zbyt szybka, gdyż ekipa Steemit stara się uniknąć nadmiernego wykorzystywania tego systemu. Co więc zrobić, by założyć drugie konto? Mamy kilka opcji:

  • założyć konto przez Steemit.com i wykorzystać inne dane do weryfikacji,
  • skorzystać z serwisu AnonSteem (obecne cena za usługę: 10 Steem/0.0012 BTC/0.08 LTC),
  • skorzystać z serwisu Steem Invite, Busy lub SteemConnect (koszt 0.2 Seem i 29 delegowanego Steem Power),
  • skorzystać z narzędzi do obsługi API Blockchain jak cli_wallet (opcja dla "blockchainowych nerdów"),
  • skorzystać z możliwości portfela Steem o nazwie Vessel

Do wybrania ostatniej opcji zachęcił mnie @noisy i nawet rzucił mi w tym celu tipa, gdyż akurat nie miałem wolnego Steem/SBD:

glupoty.png

W zamian obiecałem napisać krótki poradnik jak założyć konto przy pomocy Vessel :)

Czym jest Vessel


Vessel to portfel kryptowalutowy, który możemy zainstalować na swoim komputerze i który obsługuje tokeny Steem, Steem Power (zwane też Vests) oraz Steem Dollars. Za pomocą Vessel możemy robić wszystko to, co w zakładce "Wallet" na Steemit.com, a nawet trochę więcej:

  • pozwala odbierać przyznane nam Steem Dollars i Steem Power (Claiming Rewards)
  • pozwala wysyłać Steem i Steem Dollars na jakikolwiek adres, a także delegować Steem Power,
  • portfel umożliwia obsługiwanie nieskończenie wielu kont,
  • pozwala zarządzać memo potrzebne do przesyłania tokenów z i do giełd Bittrex i Poloniex,
  • umożliwia ustawienie hasła dostępu do każdego z kont.

Tworzenie nowego konta za pomocą Vessel


By założyć konto za pomocą Vessel potrzebujemy przeznaczyć na ten cel z istniejącego już konta 0.2 Steem oraz 29 Steem Power (by utworzone konto miało jakąkolwiek moc)! W tym celu należy po zainstalowaniu portfela dodać istniejące już konto, które posiada odpowiednie środki do stworzenia nowego. Klikamy Add account w prawym górnym rogu i pojawiają się przed nami trzy opcje:

0,1.png

Pierwsza opcja pozwoli nam importować konto za pomocą hasła ze Steemit.com (hasło jednak nie będzie zapisane w aplikacji), druga pozwoli nam nam importować je za pomocą jednego z naszych prywatnych kluczy (posting, active albo owner). W zależności od tego, którym kluczem zaimportujemy konto, będzie ono miało różne możliwości z pozycji portfela Vessel. Trzecia opcja nas nie interesuje.

W trakcie dodawania konta można ustawić hasło dla jego obsługi przez Vessel. Vessel będzie prosił o podanie tego hasła przy każdej transakcji środków. Możemy także zrobić to później, po założeniu konta.

Po udanej operacji powinniśmy zobaczyć podstawowe informacje o naszym koncie:

1.png

Gdy pierwsze konto jest dodane, możemy przejść do generowania nowego konta. W tym celu klikamy Accounts z menu po lewej, a następnie Create account.

2.png

Z listy wybieramy nasze starsze konto, które zasili te nowe. Poniżej wpisujemy nazwę dla tworzonego konta. W moim przypadku nowa nazwa to "saunter-pl". Gdy jesteśmy już pewni, klikamy Create Account. Pojawia nam się ekran ze szczegółami nowego konta:

3.png

W tym miejscu pojawia się przede wszystkim główny klucz do konta (master key), który powinniśmy zapisać w jakimś bezpiecznym miejscu na komputerze (np. managerze haseł), a najlepiej też zapisać na jakimś fizycznym nośniku. Klucz ten jest nam potrzebny by logować się na różnych platformach korzystających ze Steem oraz daje dostęp wszelkich możliwych dla naszego konta akcji (takich jak postowanie, upvotowanie, komentowanie). Należy zapisać też wszystkie widoczne niżej klucze i memo, dające nam możliwość udzielania pozwoleń innym podmiotom na konkretne czynności (wymagane przez niektóre aplikacje). Z wiadomych przyczyn własne klucze zamazałem :)

W tym miejscu możemy jeszcze zrezygnować z tworzenia konta (które jest jednocześnie transakcją) - wystarczy kliknąć Cancel. Po wybraniu Confirmed - Create Account nie ma odwrotu, a 0.2 Steem oraz 29 Steem Power zostaje przeniesione na rzecz narodzin nowego konta Steem.

Jeżeli cała operacja przebiegła pomyślnie, powinniśmy zobaczyć szczegóły nowego konta w portfelu:

4.png

Od tej chwili możemy zalogować się na nowe konto na Steemit.com oraz na każdej innej platformie opartej o Steem!

Sort:  

Super, nie wiedzialem ze vessel ma taka opcje !

Hi @saunter-pl! You have received 0.1 SBD tip + 0.03 SBD @tipU from @cardboard :)

Check out new tipuvote! feature :)

Zapomniałeś jeszcze o sposobie opisanym przez @lipszczak'a tutaj.

Dzięki, będzie dodane

dzięki za dzielenie się wiedzą :) tip!

Dzięki za tipa!

Wielkie dzięki za ten tutorial! :)

Nie wszystko łapię, ale dla mnie istotna informacja to to że założenie konta na steem nie jest darmowe.Dzięki za tutorial, może wrócę do tematu

Hej, dzięki za komentarz. Nie tłumaczyłem dokładnie np. czym są konkretne klucze (o tym tutaj) albo czym się różni Steem, Steem Dollars i Steem Power (o tym np. tutaj), gdyż nie tego dotyczy poradnik a chciałem by był krótki. Jak coś jest nie jasne jeszcze to daj znać!

Trochę to skomplikowane, ale wykonalne.
Czy w blockchain widnieje jakaś informacja, że nowe konto zostało utworzone z funduszy innego? Da się utworzyć kompletnie odrębne konto w ten sposób?

Raczej jest informacja bo założenie nowego konta odbywa się przez transakcję.

Każde konto jest tworzone przez inne konto. Steemit tworzy nowe konta za pomocą konta @steem, natomiast to konto nie jest jakieś specjalne. Każdy każdemu może założyć konto.

A co do informacji... To na steemd.com ładnie widać:

https://steemd.com/@saunter-pl (na samym dole, pierwsza transakcja) w której to użytkownik @saunter tworzy nowe konto użytkownikowi saunter-pl uiszczając opłatę oraz uploudując w jego imieniu klucze publiczne tego nowego konta.

Czy to znaczy, że struktura jest hierarchiczna? Wszystkie konta wywodzą się od konta matki @steem?

Zdecydowana większość, ale nie wszystkie. Na początku była możliwość "wykopania konta", co ciekawe ta opcja ma podobno wrócić w Hardforku 20. Wówczas będziesz mógł zainwestować moc swojego komputera, by ponieść koszt, by sieć pozwoliła ci stworzyć konto (co w praktyce zatrzymuje spamerów, bo już taniej może byc kupić konto)

A kiedy 20stka wchodzi? Wiadomo?

Niestety tego nie wiem, aż tak dobrze nie znam architektury Steemu. A samo zakładanie konta jest banalne tak naprawdę :) Chyba muszę poprawić poradnik skoro wygląda na skomplikowane :D

W ten sposób (Vesselem) o ile się orientuję to nie. Ale jeśli potrzebujesz szansy na większą anonimowość, to możesz skorzystać z https://anon.steem.network (choć drogo).

Zastanawiałam się właśnie ostatnio, ile kosztuje założenie kolejnego konta. Na razie co prawda nic podobnego nie planuję, ale dobrze jest wiedzieć z góry :) Dzięki za wskazówki :)

Super poradnik! Rozmyślam właśnie czy nie założyć drugiego konta by podjąć wyzwanie i zacząć publikować posty w języku angielskim. Teraz będę wiedział jak mogę to zrobić. Dzięki :)

The @OriginalWorks bot has determined this post by @saunter-pl to be original material and upvoted it!

ezgif.com-resize.gif

To call @OriginalWorks, simply reply to any post with @originalworks or !originalworks in your message!